Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, someone- είπε

καλησπέρα παιδιά, αλλαζω πλακάκια και ειμαι σε αναζήτηση κόλλας απο εκει που πηρα τα πλακάκια μου ειχα προτείνει μια της mapei την οποία μου την έδιναν και ψιλοακριβα. εχω ακούσει για την kerakoll Η30 και Η40 και την isomat AK22  και ΑΚ25, θελω κόλλα για όλο το σπιτι μεσα, τουαλέτες, μπαλκόνια. τι λετε; νομιζω ολε είναι για εξω οποτε κανουν και για μεσα αλλα ποιες οι διαφορές μεταξύ τους.

επισης στο σαλονι ξήλωσα τα παλιά πλακακια και έμειναν οι παλιες κολλες να τις ξηλωσω και αυτες η να πατήσουν εκει τα νεα πλακακια;

Είμαι υπέρ της durostick, γενικά σε όλα ανώτερη της isomat. Πληροφοριακά έχε στο νου σου ότι οι κόλλες χωρίζονται σε αντοχή και ελαστικότητα, οπότε κοιτάς κατηγορία C2TE S1 (durostick gold, isomat ak22 κλπ). Αυτή βάζουν και σε ενδοδαπέδια. Η S2 υπερβολή είναι εκτός αν θες να κάνεις πισίνα ή πολύ μεγάλα πλακάκια σε πρόσοψη οπότε κοιτάς durostick elastic ή isomat ak25. Η διαφορά όμως στο τσουβάλι είναι διπλάσια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλήμέρα

Εχω ένα κατάστημα που η τζαμαρία(βιτρίνα) κάθεται πάνω σε ένα πεζούλι 20εκ περίπου. Το πεζούλι αυτό είναι από 30εκ ύψος στην μια πλευρά ως 5εκ στην άλλη πλευρά γιατί ο δρόμος/πεζοδρόμιο είναι ανηφορικός και στο σημείο των 10εκ έχω την πόρτα του καταστήματος. Το πεζούλι αυτό το έχω ντυμένο με την στάνταρ φθηνή μάρμαροποδιά. (ουσιαστικό αυτό το πεζούλι η πλάκα σου ισογείου)

Οταν περνούν βαριά οχήματα απ'εξω τρίζει όλο το κατάστημα. Οχι οι τζαμαρίες αλλά το "πάτωμα". Δεν υπάρχει υπόγειο αλλά 1 όροφος από πάνω. 2 ερωτήσεις

α) Ο συντονισμός πως μεταφέρεται στο κτίριο? επειδή εφάπτεται ο δρόμος-πεζοδρόμιο με την πρόσοψη (πεζούλι-μαρμαροποδιά που ουσιαστικά είναι η πλάκα του ισογείου)?

β) Αν ξηλώσω την μαρμαροποδιά "ενώνει" πεζοδρόμιο με πλάκα ισογείου  , τι άλλο μπορώ να βάλω να έχει μια ελαστικότητα να μην μου μεταφέρει όλες τις δονήσεις του δρόμου/πεζοδρομίου στην πλάκα του ισογείου μου?

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/10/2020 στις 8:55 ΜΜ, zoranb είπε

Έχω σκάψει τον τοίχο και το σοβά για να περάσω κάτι σωλήνες, μετά το κάλυψα με σοβά χοντρό, μετά το έβαψα με ελαστομερή μπογιά αλλά την επόμενη χρονιά εμφανίστηκε αυτή η ρωγμή. Σκέφτομαι πως ίσως δεν πήρα την "κατάλληλη" ελαστομερή μπογιά γιατί μου έλεγε ένας τεχνίτης πως δεν είναι όλες οι μάρκες που λένε πως είναι ελαστομερής ίδιες ποιοτικά και πως μόνο αυτός που γνωρίζει τα συστατικά της, και ξέρει και τη δουλειά, μπορεί να ξέρει εάν θα κάνουν σωστά αυτό που διαφημίζουν.
Τί γίνεται βρε παιδιά; Ξέρει κανείς να με καθοδηγήσει στο συγκεκριμένο θέμα;

ΡωγμήΤριχοειδές.jpg

Όλα καλά αλλά σε τέτοια πάχη - βαθοι βάζουμε γάζα μετά.μετα ότι ααπαιτητε στοκαρισμα ασταρομαν κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

Το πεζούλι αυτό το έχω ντυμένο με την στάνταρ φθηνή μάρμαροποδιά. (ουσιαστικό αυτό το πεζούλι η πλάκα σου ισογείου)

Όταν έγινε αυτή η δουλειά ήσουν παρών; είδες πως το έκαναν;

Το πάτωμα που "τρίζει" από τι είναι φτιαγμένο και πως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Doubt είπε

Όταν έγινε αυτή η δουλειά ήσουν παρών; είδες πως το έκαναν;

Νομίζω έκανε κλασσική φθηνοδουλειά. (δεν ξέρω τι κόλλα έβαλε από μέσα)

Δεν έδωσα σημασία , μου έδωσαν μια φθηνή προσφορά και τα το προχώρησα να τελειώνω χωρίς να ρωτήσω τι και πως.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

Είμαι υπέρ της durostick, γενικά σε όλα ανώτερη της isomat. Πληροφοριακά έχε στο νου σου ότι οι κόλλες χωρίζονται σε αντοχή και ελαστικότητα, οπότε κοιτάς κατηγορία C2TE S1 (durostick gold, isomat ak22 κλπ). Αυτή βάζουν και σε ενδοδαπέδια. Η S2 υπερβολή είναι εκτός αν θες να κάνεις πισίνα ή πολύ μεγάλα πλακάκια σε πρόσοψη οπότε κοιτάς durostick elastic ή isomat ak25. Η διαφορά όμως στο τσουβάλι είναι διπλάσια. 

Γενικα εχει καλυτερα προιοντα αλλα και οι ξενες εταιριες ειναι πολυ καλες πχ μαπει. Τα εργα που εχει κανει με τα υλικα της ουτε στα ονειρα τους durostick, isomat κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Γενικα εχει καλυτερα προιοντα αλλα και οι ξενες εταιριες ειναι πολυ καλες πχ μαπει. Τα εργα που εχει κανει με τα υλικα της ουτε στα ονειρα τους durostick, isomat κτλ

Ισχύει απλά επειδή δεν την έχω δουλέψει δεν έχω άποψη 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση

Σε σώμα καροριφέρ που είχα βγάλει και τώρα πάω να ξαναβάλω, δακρίζει λίγο η κάτω σύνδεση.

Νομίζω δε λειτουργεί καλά πλέον το o-ring / σταγανοποιητικό λαστιχάκι μέσα στο κάτω παξιμάδι

Τι τύπου oring / τσιμούχα ψάχνω ? Πάω σε χρωματοπολείο και ζητάω τί διάσταση ακριβώς ?

ή απλά λέω "ένα λαστικάκι για 1/2'' καλοριφέρ" ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, DrLo είπε

Ερώτηση

Σε σώμα καροριφέρ που είχα βγάλει και τώρα πάω να ξαναβάλω, δακρίζει λίγο η κάτω σύνδεση.

Νομίζω δε λειτουργεί καλά πλέον το o-ring / σταγανοποιητικό λαστιχάκι μέσα στο κάτω παξιμάδι

Τι τύπου oring / τσιμούχα ψάχνω ? Πάω σε χρωματοπολείο και ζητάω τί διάσταση ακριβώς ?

ή απλά λέω "ένα λαστικάκι για 1/2'' καλοριφέρ" ;

Βγάλε και μια φωτό την συνδεση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Βγάλε και μια φωτό την συνδεση .

χμ

η παρακάτω φωτο δεν είναι από το συγκεκριμένο σώμα αλλά από ένα άλλο ίδιο (εξ ίσου παλιό που έχω βγαλει και είναι ακόμα "work in progress"

Όπως το βλέπω ... λες να μην έχει και το άλλο καθόλου λαστιχάκι μέσα ;

είχα την εντύπωση ότι είχε μείνει μέσα όταν το έβγαλα και δε κοίταξα όταν το ξαναέβαλα.

Λές να μην έχει ή να μη παίρνει λαστιχάκι μέσα ;

να πω την αλήθεια δε θυμάμαι να είχε και να τα πέταξα ... περίεργο.

Δεν έχουν στεγανοποιητικά λαστιχάκια ; Στεγανοποιούν μέταλλο με μέταλλό ; 

 

IMG-20201010-225813-resized.jpg 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν το έγραψα καλά,να βγάλεις φωτό να την δείξεις στο κατάστημα.

α, οκ

πάντως μιας και με έκανες να κοιτάξω πιο προσεκτικά τη σύνδεση , έψαξα και σε άλλους διακόπτες που είναι στον αέρα και βλέπω ότι το τελείωμά τους είναι "κωνικό" και μάλλον κουμπώνει με δύναμη πάνω στο "αρσενικο" κωνικό του καλοριφέρ

Υπάρχει περίπτωση να μη χρειάζεται λαστιχάκι μέσα;

IMG-20201010-231411-resized.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, DrLo είπε

α, οκ

πάντως μιας και με έκανες να κοιτάξω πιο προσεκτικά τη σύνδεση , έψαξα και σε άλλους διακόπτες που είναι στον αέρα και βλέπω ότι το τελείωμά τους είναι "κωνικό" και μάλλον κουμπώνει με δύναμη πάνω στο "αρσενικο" κωνικό του καλοριφέρ

Υπάρχει περίπτωση να μη χρειάζεται λαστιχάκι μέσα;

IMG-20201010-231411-resized.jpg

Μάστορα βάλε λίγο καναβι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, mihanikos1 είπε

Μάστορα βάλε λίγο καναβι. 

όχι δεν είναι τελικά αυτό

Με έβαλε σε αμιβολίες ο UK από πάνω και πηγα και είδα ένα μικρό αντίστοιχο σώμα που είχα για πέταμα και είχε όντως μέσα το "υπόλειμα" του oring του

Στεγανοοίηση δεν κανει το σπείρωμα έτσι κι αλλιώς (αν και είχα βάλει τεφλόν έτσι κι αλλιώς).

στεγανοποιηση γίνεται μεταξύ του πρόσωπου της βάνας απο πάνω και του προσωπου του "άλλου μισού" της βάνας που έχει μείνει πάνω στο καλοριφέρ

η σύνδεση δηλαδή είναι αυτή στο σημείο που έχω σημειώση με τη γραμμή στη παρόμοια βάνα που βρήκα στο νετ

products-diakoptis-kalorifer-eythias-225

το κομμάτι δεξιά έχει μείνει πάνω στο καλοριφέρ, το αριστερά στη σωλήνωση. το τρελλό παξιμάδι φαίρνει τα δυο μαζί (θυληκό και αρσενικό κωνικό) και υπάρχει ένα oring στο πρόσωπο

απλά δε ξέρω αν αυτό το o-ring είναι κάτι "στάνταρ"

χωντρικά που μέτρησα τη "πατούρα" που πατάει είναι 22mm και πρπεπει να έχει πάχος ~2

απλά βρίσκω κάτι σε αυτέ τις διαστάσεις και βάζω ; και είναι όλα ίδια ; ή είναι άλλα πχ γι καλοριφέρ, άλλα για κρύο κλπ

 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...