Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε υπόγειο που είχε βαφεί στους τοίχους με άσπρο ακρυλικό νερού, μπορώ να το βάψω από πάνω με ντουκόχρωμα (ακρυλικό διαλύτου δλδ) για καλύτερα αποτελέσματα ή μόνο με ακρυλικό νερού πάλι γίνεται να βαφεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, dchatz είπε

Σε υπόγειο που είχε βαφεί στους τοίχους με άσπρο ακρυλικό νερού, μπορώ να το βάψω από πάνω με ντουκόχρωμα (ακρυλικό διαλύτου δλδ) για καλύτερα αποτελέσματα ή μόνο με ακρυλικό νερού πάλι γίνεται να βαφεί;

Αν το θέμα είναι η υγρασία, δεν θα λυθεί με το ντουκόχρωμα.

Η υγρασία έρχεται από έξω/κάτω κι ο σοβάς θα φουσκώσει έτσι κι αλλιώς. Και το ακρυλικό υπερβολή είναι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αν το θέμα είναι η υγρασία, δεν θα λυθεί με το ντουκόχρωμα.

Η υγρασία έρχεται από έξω/κάτω κι ο σοβάς θα φουσκώσει έτσι κι αλλιώς. Και το ακρυλικό υπερβολή είναι.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, ο προβληματισμός μου είναι μόνο αν είναι συμβατα αυτά. Θα πιάσει το ντουκόχρωμα πάνω στο ακρυλικό νερού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bobptz είπε

 

Μου έδειξαν "παξιμάδια ασφαλείας", αλλά δε κατάλαβα πως λειτουργούνε.

large_20180531095939_paximadia_asfaleias

Αυτά δεν ξεβιδωνουν απο κραδασμούς ,το πλαστικό που έχουν μεσα το αποτρέπουν,αλλά ξεβιδώνουν με λίγη παραπάνω δύναμη.Υπάρχει η κολλα σπειρωμάτων που αναλογα τον τυπο δεν ξεβιδώνει μεχρι καθόλου αλλά εκεί τα τσιμπας και με ηλεκτροκόλληση .

 

Αλλά με ένα τροχό απο τα  lidl όλα κοβονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, dchatz είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, ο προβληματισμός μου είναι μόνο αν είναι συμβατα αυτά. Θα πιάσει το ντουκόχρωμα πάνω στο ακρυλικό νερού;

Αστάρι μετάλλου πρώτα για να είσαι σίγουρος. Ότι άλλο και να σου πω θα είναι παρακινδυνευμένο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, bobptz είπε

Σε κατάλαβα.  Θα φαίνεται λίγο άσχημο, αλλά θα το έχω υπ' όψη μου.  Είναι για κοινόχρηστη είσοδο, δε πρέπει να φαίνεται απαράδεκτο.

Αλουμίνιο χρησιμοποιώ διότι κατέληξα να το φτιάξω μόνος μου και πρέπει να χρησιμοποιήσω υλικά που μπορώ να βρω και να τα δουλέψω μόνος.  Στο Leroy Merlin έχει αρκετή ποικιλία και μάλιστα σε μπρούτζινο χρώμα.  Σε κάποια σημεία πρέπει να τα φάω με τον τροχό για την κλειδαριά, χερούλι κτλ.  Αν πάρω ατσάλι θα παιδευτώ πολύ. 

Για την αποτρεπτική κατασκευή που θέλω να κάνω, το αλουμίνιο είναι μια χαρά.  Μίλησα με κλειδαρά που έχει κάνει παρόμοια.

Μου έδειξαν "παξιμάδια ασφαλείας", αλλά δε κατάλαβα πως λειτουργούνε.

large_20180531095939_paximadia_asfaleias

Τα παξιμάδια αυτά είναι για να μην λύνουν όταν υπάρχουν κραδασμοί, δεν θα κάνουν κάτι στην περίπτωσή σου.

Επίσης η λύση με τις ντίζες και τα Π πέρα από το ότι είναι δύσκολο να κάνεις λύγισμα με ακρίβεια, το τελικό αποτέλεσμα αισθητικά θα είναι λίγο σαν τσαντήρι :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Τα παξιμάδια αυτά είναι για να μην λύνουν όταν υπάρχουν κραδασμοί, δεν θα κάνουν κάτι στην περίπτωσή σου.

Επίσης η λύση με τις ντίζες και τα Π πέρα από το ότι είναι δύσκολο να κάνεις λύγισμα με ακρίβεια, το τελικό αποτέλεσμα αισθητικά θα είναι λίγο σαν τσαντήρι :mellow:

Τώρα με προσβάλλεις.😁

Γιατί κατά τη γνώμη σου το πρώτο θα δείχνει αρχοντικό και το δεύτερο σαν τσαντήρι;;;; Μήπως δεν κατάλαβες τι εννοώ;;;

image.jpg

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που εννοείς κατάλαβα.

Απλά στην 2η περίπτωση θα βλέπεις κάτι σίδερα να εξέχουν όλο βόλτες ενώ με τις καρόβιδες απλά το γυαλιστερό ίσιο κεφάλι τους. Τεσπα γούστα είναι αυτά απλά εμένα έτσι μου φαίνεται σαν πολύ πρόχειρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Αυτό που εννοείς κατάλαβα.

Απλά στην 2η περίπτωση θα βλέπεις κάτι σίδερα να εξέχουν όλο βόλτες ενώ με τις καρόβιδες απλά το γυαλιστερό ίσιο κεφάλι τους. Τεσπα γούστα είναι αυτά απλά εμένα έτσι μου φαίνεται σαν πολύ πρόχειρο

Εντάξει βρε συ μην παρεξηγείσαι. Πλάκα κάνω. Σεβαστές όλες οι απόψεις. Απλά έκανα το σχέδιο μήπως δεν το είχε καταλάβει και ο TS τι εννοούσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με τις λάμες αλουμινίου, νομίζω κατέληξα πως θα το κάνω.  

 

Θα τις βιδώσω κανονικά με μεγάλες ξυλόβιδες πάνω στην πόρτα.  Και μετά θα βάλω από πάνω μια σωλήνα, την οποία θα ΚΟΛΗΣΩ με κάποια δυνατή κόλα (πχ  https://www.motoraid.eu/md-mix-glue-with-two-ingredients-for-aluminium-parts  ).  Εκεί που είναι οι βίδες ίσως κάνω τρύπες στη σωλήνα για να γίνει τέλεια εφαρμογή σωλήνα - λάμες.

 

%5B%5D20x20x1.3_6M%20%5B800x800%5D_1-640

 

 

 

Από έξω (αλλά και από μέσα) δε θα φαίνεται καμία βίδα. Θα τις καλύπτει η σωλήνα, η οποία θα είναι τόσο γερά κολλημένη που δε θα κουνιέται με τίποτα.

 

Επεξ/σία από bobptz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, bobptz είπε

Σχετικά με τις λάμες αλουμινίου, νομίζω κατέληξα πως θα το κάνω.  

Θα τις βιδώσω κανονικά με μεγάλες ξυλόβιδες πάνω στην πόρτα.  Και μετά θα βάλω από πάνω μια σωλήνα, την οποία θα ΚΟΛΗΣΩ με κάποια δυνατή κόλα (πχ  https://www.motoraid.eu/md-mix-glue-with-two-ingredients-for-aluminium-parts  ).  Εκεί που είναι οι βίδες ίσως κάνω τρύπες στη σωλήνα για να γίνει τέλεια εφαρμογή σωλήνα - λάμες.

%5B%5D20x20x1.3_6M%20%5B800x800%5D_1-640

Από έξω (αλλά και από μέσα) δε θα φαίνεται καμία βίδα. Θα τις καλύπτει η σωλήνα, η οποία θα είναι τόσο γερά κολλημένη που δε θα κουνιέται με τίποτα.

Δεν μπορώ να το φανταστώ αυτό που θες να κάνεις.Βγάλε μερικες φωτό μολις το φτιάξεις.

Εγω πάντως θα σου πρότεινα μεταλλική λάμα οσο χοντρή θες 4 με 5 πόντους φαρδιά ,πας σε σιδερά  ή και εκεί που θα την αγοράσεις και ζητάς να κολλήσουν καρόβιδες .Ανόιγεις τις τρύπες στην ξυλινη πορτα και την τοποθετείς.Για πιο μασίφ κατασκευή βάζεις και απο την μέσα πλευρά αντίστοιχη λάμα αντί για ροδέλες.Το έχεις βάψει κλπ και ταιρίαζει με ξυλόπορτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Εγω πάντως θα σου πρότεινα μεταλλική λάμα οσο χοντρή θες 4 με 5 πόντους φαρδιά ,πας σε σιδερά  ή και εκεί που θα την αγοράσεις και ζητάς να κολλήσουν καρόβιδες .Ανόιγεις τις τρύπες στην ξυλινη πορτα και την τοποθετείς.Για πιο μασίφ κατασκευή βάζεις και απο την μέσα πλευρά αντίστοιχη λάμα αντί για ροδέλες.Το έχεις βάψει κλπ και ταιρίαζει με ξυλόπορτα.

Πήγα στο σιδερά της γειτονιάς και δεν έβγαλα άκρη.  Δε μπορούσε να κάνει τρύπα για το μύλο.  Αποφάσισα να το κάνω μόνος μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς καμία ιδέα , με τι υλικό θα μπορούσα να φτιάξω καλούπι για τσιμεντο? Περίπου 1μ * 0,50μ με ύψος 40-50cm

Δύσκολο να βρω σανίδες οικοδομής και να τις κόψω

*Θέλω τις μπετοβέργες της αναμονής της ταράτσας, να τις εγκιβωτισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Έχει κανείς καμία ιδέα , με τι υλικό θα μπορούσα να φτιάξω καλούπι για τσιμεντο? Περίπου 1μ * 0,50μ με ύψος 40-50cm

Δύσκολο να βρω σανίδες οικοδομής και να τις κόψω

*Θέλω τις μπετοβέργες της αναμονής της ταράτσας, να τις εγκιβωτισω

πάρε κόντρα πλακέ φθηνό από ξυλάδικο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...