Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 minutes ago, parmenidis said:

Ξερει κανεις που θα μπορουσα να βρω το manual για το πλυντηριο ELCO WE - 555 EL ? Η για καποιο παρομοιας σειρας π.χ. 558,559
Γιατι δε μπορώ να καταλαβω πως λειτουργεί μετα την πλυση το ανοιγμα της πορτας, αν εχει θεμα τεχνικο η κατι δεν καταλαβαίνω εγω σωστα.

 

5 minutes ago, Ukforthemoment said:

Δεν ανοίγει καθόλου ή αργεί λίγο;Το να αργεί είναι φυσιολογικό. 

 

Κι εγώ μόλις είχα αλλάξει πλυντήριο και πήρα LG, αργούσε να ανοίξει και τώρα που το έχω μάθει σκέφτομαι ότι ήμουν τυχερός που δεν την είχα σπάσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, parmenidis είπε

Γιατι δε μπορώ να καταλαβω πως λειτουργεί μετα την πλυση το ανοιγμα της πορτας, αν εχει θεμα τεχνικο η κατι δεν καταλαβαίνω εγω σωστα.

Όταν τελειώσει η πλύση κλείσε το ρεύμα Μετα από 3-5 λεπτά  λογικά θα ανοίξει εύκολα Πρεπει να εχει Μπλόκο (Θερμοδιακόπτη Πόρτας)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε πολυκατοικία με διαμερίσματα κατασκευής 1970 , ο εργολάβος δέ είχε τραβήξει παροχές για βρύσες στα μπαλκόνια .

Τι γίνεται σε αυτή τη περίπτώση ; Στο ένα μπαλκόνι ακριβώς απο πίσω είναι ή βρύση κουζίνας και ο διακόπτης κεντρικής παροχής του διαμερίσματος . 

Έλεγα να αποφύγω να ανοίγω δουλειές .

Είδα οτι υπάρχουν αντάπτορες για τη βρυση και βάζεις το λάστιχο ποτίσματος . Κάνουν δουλειά ; 

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, hp8 είπε

Όταν τελειώσει η πλύση κλείσε το ρεύμα Μετα από 3-5 λεπτά  λογικά θα ανοίξει εύκολα Πρεπει να εχει Μπλόκο (Θερμοδιακόπτη Πόρτας)

Τωρα το πρωτοχρησιμοποιω, αφου εγινε κανονικα η πλυση, αναβοσβηναν τα 2 αριστερα φωτακια απ τα κουμπια.

Τελικα άνοιξε αφου περιμενα και σηκωνα καπως προς τα πανω την πορτα(2 ωρες μετα!), αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι δεν τη ζοριζω, και ειναι θεμα χρονου να την σπασω.

Βασικα δεν ειμαι σιγουρος ακομα ποια ειναι η ακολουθια κινησεων για να ανοιξει.

 

Η οδηγια που ειχα απ τον προηγουμενο χρηστη ηταν οταν τελειωσει η πλυση, θα αναβοσβηνουν 2 λαμπακια, πατα το play/pause ξανα και μετα απο λιγο θα ανοιξει.

Το εκανα, περιμενα, δεν ανοιγε, το εβγαλα απ το ρευμα για καμποσα λεπτα παλι το ιδιο.

 

Σημειωτεον, οταν ειναι αδειο το ανοιγοκλεινω ανετα.

 

Για αυτο ηθελα το manual, και με συγχωρειτε, αν τα λεω λιγο μπερδεμενα.

 

 

Spoiler

plunthrio.jpg

 

Επεξ/σία από parmenidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, meletis_m είπε

Είδα οτι υπάρχουν αντάπτορες για τη βρυση και βάζεις το λάστιχο ποτίσματος . Κάνουν δουλειά ; 

φαντάζομαι οτι κάτι τέτοιο εννοείς (φωτο)  Αν πεταχτεί το λάστιχο την !!!!!!!!!!! Εγώ στη θέση σου (το έχω κάνει )  θα έβαζα ταφ  και διακόπτη από μέσα και κάνουλα στη βεράντα

 

Spoiler

1.png.436547eeafb785ca9cd4a6cd09c696a7.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, meletis_m είπε

Σε πολυκατοικία με διαμερίσματα κατασκευής 1970 , ο εργολάβος δέ είχε τραβήξει παροχές για βρύσες στα μπαλκόνια .

Τι γίνεται σε αυτή τη περίπτώση ; Στο ένα μπαλκόνι ακριβώς απο πίσω είναι ή βρύση κουζίνας και ο διακόπτης κεντρικής παροχής του διαμερίσματος . 

Έλεγα να αποφύγω να ανοίγω δουλειές .

Είδα οτι υπάρχουν αντάπτορες για τη βρυση και βάζεις το λάστιχο ποτίσματος . Κάνουν δουλειά ; 

Και το δικό μου σπίτι είναι στην ίδια χρονολογία με την ακριβώς ίδια διαρρύθμιση. Είμαι τυχερός διότι είμαι στον τελευταίο όροφο. Οπότε τι έκανα: πήγα στην κεντρική παροχή, έβαλα ένα ταυ και τράβηξα σωλήνα με μόνωση (όπως του ηλιακού) από τη μια άκρη, στην ταράτσα και κατευθείαν κάτω στο μπαλκόνι. Κάπου 10 μέτρα πρέπει να ήταν συνολικά

Κάποιοι άλλοι που το έκαναν σε φάση γενικής ανακαίνισης, πέρασαν σωλήνες μέσα από το δάπεδο. Πιθανώς επειδή είναι σε χαμηλότερο οροφο και δε θα τους έκανε η ταράτσα.

Καλύτερα να μη βάλεις το λάστιχο να διατρέχει το σπίτι σου.

Επεξ/σία από panostom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, hp8 είπε

φαντάζομαι οτι κάτι τέτοιο εννοείς (φωτο)  Αν πεταχτεί το λάστιχο την !!!!!!!!!!! Εγώ στη θέση σου (το έχω κάνει )  θα έβαζα ταφ  και διακόπτη από μέσα και κάνουλα στη βεράντα

  Απόκρυψη περιεχομένων

1.png.436547eeafb785ca9cd4a6cd09c696a7.png

Ναι κάτι τέτοιο είδα . 

Άρα θα φωνάξω ένα υδραυλικό , θέλω να κάνω και άλλες εργασίες . 

 

10 λεπτά πριν, panostom είπε

Και το δικό μου σπίτι είναι στην ίδια χρονολογία με την ακριβώς ίδια διαρρύθμιση. Είμαι τυχερός διότι είμαι στον τελευταίο όροφο. Οπότε τι έκανα: πήγα στην κεντρική παροχή, έβαλα ένα ταυ και τράβηξα σωλήνα με μόνωση (όπως του ηλιακού) από τη μια άκρη, στην ταράτσα και κατευθείαν κάτω στο μπαλκόνι. Κάπου 10 μέτρα πρέπει να ήταν συνολικά

Κάποιοι άλλοι που το έκαναν σε φάση γενικής ανακαίνισης, πέρασαν σωλήνες μέσα από το δάπεδο. Πιθανώς επειδή είναι σε χαμηλότερο οροφο και δε θα τους έκανε η ταράτσα.

Καλύτερα να μη βάλεις το λάστιχο να διατρέχει το σπίτι σου.

Εγώ είμαι στο 1ο όροφο. 

Θα φωνάξω κάποιο υδραυλικό να τραβήξει από τη κουζίνα . Που δεν έχει πολύ κόπο . 

Τουλάχιστον να έχω στο μπαλκόνι το ένα.

Και πριν 2 χρόνια έκανα ανακαίνιση ολική στο μπάνιο και δεν το είχα σκεφτεί , δεν μου είχε χρειαστεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Ναι κάτι τέτοιο είδα . 

Άρα θα φωνάξω ένα υδραυλικό , θέλω να κάνω και άλλες εργασίες . 

Εγώ είμαι στο 1ο όροφο. 

Θα φωνάξω κάποιο υδραυλικό να τραβήξει από τη κουζίνα . Που δεν έχει πολύ κόπο . 

Τουλάχιστον να έχω στο μπαλκόνι το ένα.

Και πριν 2 χρόνια έκανα ανακαίνιση ολική στο μπάνιο και δεν το είχα σκεφτεί , δεν μου είχε χρειαστεί

Και τα μπαλκόνια τόσα χρόνια πως τα πλενατε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, panostom είπε

Νεράκι στον κουβά του σφουγγαρισματος. Απλά πραγματακια

Ταλαιπωρία για κάτι που είναι απλό. Ειδικά αν στο μπαλκόνι είναι η κουζίνα η το μπάνιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mihanikos1 είπε

Ταλαιπωρία για κάτι που είναι απλό. Ειδικά αν στο μπαλκόνι είναι η κουζίνα η το μπάνιο. 

Στο δικό μου σπίτι, τουλάχιστον, είναι αντιδιαμετρικά. Στη μια πλευρά κουζίνα μπάνιο και στην άλλη το μπαλκόνι. Εκείνη την εποχή ακόμα και μια πρίζα τηλεφώνου είχαμε, τα ωραία ραζιμ. Σιγά μην έβαζαν και βρύση στο μπαλκόνι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/10/2020 στις 2:25 ΜΜ, mastoras007 είπε

Καλησπέρα.

Κλασική κατασκευή μόλις την τελείωσα

received_716247142118034.jpeg

received_812981485812164.jpeg

received_294626878295951.jpeg

received_2669522633322978.jpeg

Πολύ ωραίο !!   Το ξύλο ( επιφάνεια τραπεζιού) το έκοψες μόνος η το πήγες κάπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν λιγες μερες παρατηρησα οτι δεν αναβε η λεντοταινια που ειχα στο γραφειο (των 5 ευρω, με το remote). Αμεσως μετα αποσυνδεσα το τροφοδοτικο απο το πολυμπριζο, το ξανα εβαλα και τοτε ακουστηκε ενα τσαφ και επεσε και η ασφαλεια. Γενικα νομιζω οτι το πολυμπριζο ηταν το θεμα μιας και οταν το ειχα πρωτοσυνδεσει, ξανα εριξε την ασφαλεια αλλα μετα ηταν οκ.

Anyway. Επειδη ειχα παρει κανα 3 λεντοταινιες συνολο, μου εχει μεινει μια στο συρταρι, μαζι με τα τροφοδοτικα τους και το ασπρο το κουτακι που εχουν για το ir sensor κτλ. Αρχικα δοκιμασα στην λεντοταινια στο γραφειο να συνδεσω τα αλλα τροφοδοτικα χωρις ομως να αναψει. Επεσετρεψα σε αυτην στο συρταρι και ουτε αυτη  αναβει. Παιζει η προβληματικη λεντοταινια στο γραφειο να εκαψε και τα υπολοιπα τροφοδοτικα? Τωρα καμια δεν αναβει, με κανεναν συνδιασμο απο τροφοδοτικα (2) /ασπρα κουτια (3) και λεντοταινιες

Δεν ψαχνω τοσο να τα επισκευασω, αν και τα τροφοδοτικα/ασπρα κουτια που ανοιξα δεν φαινεται να εχουν θεμα. Πιο πολυ ψαχνω αν φταιει η προβληματικη λεντοταινια που δεν δουλευει και η αλλη εν τελει

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, stefanosnik είπε

Πολύ ωραίο !!   Το ξύλο ( επιφάνεια τραπεζιού) το έκοψες μόνος η το πήγες κάπου?

Όλα μόνος.

Έκανα ιδιοκατασκευη με ρούτερ και ταβλες για να το πλανισω μετά πάρα πολύ τρίψιμο με τριβειο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στα μαστορια!

Θελοντας να φτιάξω ένα custom γραφείο.. αγόρασα πάνελ μασιφ ξύλου οξιάς. Μετα απο τριψιμο και καλό καθάρισμα της επιφανειας απο την σκόνη.. είπα να το περασώ με ακρυλικό ασταρι νερου 1 χέρι και μετα 2 χερια βερνίκι (όπως μ ειχαν πει). Αλλα διαπίστωσα οτι μετα το πέρασμα με το αστάρι εκεί πoy η επιφάνεια οταν εβαζα το χέρι μ ηταν τελείως λεία.. ειναι ξανα "αγρια" όπως πριν την τριψω.. προφανως κατι καπου κανω λάθος.. Αν γνωρίζει κανεις να βοηθησει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...