Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Δηλαδη το να μεινουν γκρι (οπως ειναι σε πολλες πολυκατοικιες φανταζομαι απο εγκαταστασης τους) ειναι ΟΚ, αλλα το να βαφουν σε αλλο χρωμα ειναι ανευθυνο? Μαλλον μπορω να καταλαβω την χρησιμοτητα του κιτρινου, αλλα φανταζομαι αν ειναι αρκετα ασφαλες να μεινουν αβαφοι, ειναι αρκετα ασφαλες να βαφουν και κατι καλαισθητο~

Μόνο  έντονο κίτρινο χρώμα. 

Κανένα άλλο! 

Αλλιώς το αφήνεις ως έχει, καμιά άλλη αισθητική παρέμβαση σε σωληνες αερίου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Δηλαδη το να μεινουν γκρι (οπως ειναι σε πολλες πολυκατοικιες φανταζομαι απο εγκαταστασης τους) ειναι ΟΚ, αλλα το να βαφουν σε αλλο χρωμα ειναι ανευθυνο? Μαλλον μπορω να καταλαβω την χρησιμοτητα του κιτρινου, αλλα φανταζομαι αν ειναι αρκετα ασφαλες να μεινουν αβαφοι, ειναι αρκετα ασφαλες να βαφουν και κατι καλαισθητο~

Το χρώμα του σωλήνα δηλώνει το μέσο που υπάρχει μέσα ή τη λειτουργία.

Τουλάχιστον στη βιομηχανία, οι σωλήνες αερίου είναι κίτρινοι (όπως άλλωστε και οι σωλήνες ή εξοπλισμός αερίου που μπορεί να δεις σε δάφορα σημεία, ακόμα και οι πινακίδες/μερκαρίσματα του υπογείου δικτύου). Τώρα αν σε οικιακές εγκαταστάσεις επιτρέπεται να βαφτούν με άλλο χρώμα δε το ξέρω. Προσωπικά το θεωρώ ανευθυνο. Ναι, θα καταλάβει κάποιος και μπλε ότι πιθανότατα πρόκειται για αέριο. Καλό είναι πα΄ντως να υπάρχει και η συνεχής οπτική υπενθήμιση ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ στα σημεία που μπορεί να περνά από σημεία που είναι πιο "επίφοβα" (πχ αν διαπερνά πυλωτή). Για τον ίδιο λόγο δηλαδή που τους πυροσβεστικούς σωλήνες, αν τους βάψει κάποιος τους βάφει κόκκινους. Το πιο "επικίνδυνο" για μένα θα ήταν να τον βάψεις το ίδιο χρώμα με τον τοίχο, να το "καμουφλάρεις" ας πούμε. ΟΧΙ δεν είναι το ίδιο ασφαλες να βαφτούν κάτι "καλαίσθητο" για τον ίδιο λογο που τα σαμαράκια στο δρόμο ή τα σημεία που μπορείς να χτυπήσεις το κεφάλι σου κάπου φάβονται κίτρινα-μαυρα, ακριβώς γιατί πρέπει να μην περνούν απαρατήρητα.

Κατλαβαίνω ότι το "γκρι" που λες σημαίνει ότι έχεις σωλήνες γαλβανιζέ. Ναι είναι ασφαλές να είναι άφαβοι. Γι αυτό άλλωστε γαλβανίζονται. αυτό το "γκρι" (ψιλοασημί) που βλέπεις δηλαδή παίζει το ρόλο της μπογιάς.

Άσε που το χρώμα δε πιάνει καλά πάνω σε γαλβανιζε.

Μιλάμε πάντα για το κομμάτι ΜΕΤΑ το μετρητή αφού άλλωστε το πριν δε σου ανήκει και άρα θεωρητικά δε μπορείς να το βάψεις, όπως δε μπορείς να βάψεις την κολώνα της ΔΕΗ για να πηγαίνει ασορτί με το σπίτι.

Σε κάθε περίπτωση δε νομίζω ότι έχει να κάνει τόσο με το αν "χρειαζεσαι καποιου ειδους αδεια απο την εταιρια παροχης του ΦΑ?" αλλά κατά ποσο το τι επιτρέπεται από το κανονισμό. Αν δούμε το ίδιο πράγμα πχ με καλώδια, δε χρειάζεσαι "άδεια" από την ΔΕΗ για το τι χρώμα θα είναι τα καλώδια μέσα στο σπίτι σου. Το θέμα είναι να είναι σύμφωνα με το κανονισμό.

 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, paylidis είπε

ειναι λιγο οτι να ναι το συστημα τους, εαν πας στο επομενο στάδιο ωστόσο θα περασει την εκπ[τωση

Αφού παιδευτηκα για κάμποση ώρα επικοινώνησα μαζί τους και η απάντηση ήταν ότι ο λογαριασμός μου στο e-shop δεν ήταν "συνδεδεμένος" με την εγγραφή μου στο club και θα πρέπει να  κουμπώσουν αυτά τα δύο. 

"έχει καταχωρηθεί αίτημα και σύντομα θα επαλέλθουμε"

 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DrLo είπε

Αφού παιδευτηκα για κάμποση ώρα επικοινώνησα μαζί τους και η απάντηση ήταν ότι ο λογαριασμός μου στο e-shop δεν ήταν "συνδεδεμένος" με την εγγραφή μου στο club και θα πρέπει να  κουμπώσουν αυτά τα δύο. 

"έχει καταχωρηθεί αίτημα και σύντομα θα επαλέλθουμε"

γενικα τωρα τελευταια (Βασικα απο τις αρχές του 2020) δυστυχως αναγνωριζω πολλα θεματακια, στο site τους, στα συστηματα τους, στο αποθεμα που σε πολλα πραγματα ειναι ανυπαρκτο μηνες τωρα, παντου...τι να πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλησα με το ΦΑ Αττικης και μου ειπαν οτι μπορω να της βαψω με δικη μου ευθυνη. Οταν ρωτησα τι σημαινει αυτο, μου ειπαν οτι αυτοι μου τις παραδιδουν γαλβανιζε και οτι τις αλλαζω χρωμα με δικη μου ευθυνη. Πρακτικα δεν μου εξηγησε επαρκως τι ακριβως σημαινει "με δικη μου ευθυνη", αλλα μαλλον καταλαβα οτι ειναι νομικιστικη απαντηση σε φαση οτι αν συμβει το οτιδηποτε , π.χ. κοψεις με αλυσοπριονο ενα σωληνα κατα τη διαρκεια του βαψιματος, η ευθυνη ειναι δικια μου.

Επισης, μιλησα με πολιτικο μηχανικο ο οποιος ειναι της πιατσας ας πουμε (ακα τρεχει εξοικονομω κτλπ) και μου ειπε επισης οτι μπορω να τους βαψω αν και δε συνηθιζεται.

Κατα τ'αλλα επειδη η συνιδιοκτητης που εφερε το ΦΑ στηνμ πολυκατοικια περιμενει την εγκριση για την ενεργοποιηση της γραμμης και φοβαται τυχον αλλαγες. δεν θα κανω τπτ για καποιες βδομαδες ακομα~~

Επεξ/σία από panos4tw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panos4tw είπε

Μιλησα με το ΦΑ Αττικης και μου ειπαν οτι μπορω να της βαψω με δικη μου ευθυνη. Οταν ρωτησα τι σημαινει αυτο, μου ειπαν οτι αυτοι μου τις παραδιδουν γαλβανιζε και οτι τις αλλαζω χρωμα με δικη μου ευθυνη. Πρακτικα δεν μου εξηγησε επαρκως τι ακριβως σημαινει "με δικη μου ευθυνη", αλλα μαλλον καταλαβα οτι ειναι νομικιστικη απαντηση σε φαση οτι αν συμβει το οτιδηποτε , π.χ. κοψεις με αλυσοπριονο ενα σωληνα κατα τη διαρκεια του βαψιματος, η ευθυνη ειναι δικια μου.

Επισης, μιλησα με πολιτικο μηχανικο ο οποιος ειναι της πιατσας ας πουμε (ακα τρεχει εξοικονομω κτλπ) και μου ειπε επισης οτι μπορω να τους βαψω αν και δε συνηθιζεται.

Κατα τ'αλλα επειδη η συνιδιοκτητης που εφερε το ΦΑ στηνμ πολυκατοικια περιμενει την εγκριση για την ενεργοποιηση της γραμμης και φοβαται τυχον αλλαγες. δεν θα κανω τπτ για καποιες βδομαδες ακομα~~

Έλευθερη χώρα είμαστε ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει.

Προσωπικά με ανησυχει περισσότερο ότι θεωρείς το ότι "είναι της πιάτσας" ή ότι "τρέχει το εξοικονομώ" κριτήριο φερρεγυότητας.

Προσωπικά δε μπορώ να πω 100% αν και τί ισχύει με βάση το τύπο. Πιθανότατα δεν υπάρχει συγκεκριμένη προδιαγραφή ή πρόβλεψη. Σε αυτες τις περιπτώσεις να ξεφευγει κανείς από το "good practice" είναι αμέλεια θεωρώ ... στην ουσία όπως σου είπα θα θεωρούσα  εγκληματική αμέλεια πχ (και με τη ποινική έννοια ... και εδώ κολλάει και το "με δική σας εθύνη") να βάψεις ένα σωλήνα αερίου έτσι ώστε είναι δυνατό κάποιος να τον περάσει για σωληνα νερού ας πούμε, η να μη του δώσει τη πρέπουσα προσοχή.

.

ψάχνοντας πρόχεια στο net (μιας και είμαι "περίπου" του χώρου) έπεσα πάνω σε αυτό (το οποίο όμως δε μου κάνει για ελληνικό site αλλά για μετάφραση):

https://engineer.decorexpro.com/el/gaz/standart/kraska-dlya-gazovyh-trub.html

.

ή αυτό (που ούτε αυτό τα λέει 100% σωστά γιατί έτσι όπως το λέει είναι σαν να αναφέρεται σε όλους τους χαλυβδοσωλήνες, γαλβανισμένους ή μη . )

-

https://seyth.gr/files/fusikoaerio.doc

3.8 Τα δίκτυα γενικά του φυσικού αερίου πρέπει να προστατεύονται από τους κινδύνους διαβρώσεων με διάφορες αντιδιαβρωτικές βαφές. Τα εξωτερικά δίκτυα στο τέλος πρέπει να βάφονται με κίτρινο χρώμα (ΑΑL 1012 κατά din 2403).

.

(το AAL μάλλον είναι RAL)

.

ΥΓ:

Το "με δική σας ευθύνη" ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν επεξηγείται παραπάνω πχ με παράδειγμα ή κάτι παραπάνω ΑΚΡΙΒΩΣ γα να μπορεί να πιάσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ακομα και πράγματα που μπορεί να μην έχουν περάσει από κανενός το μυαλό μέχρι τώρα.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, paylidis είπε

γενικα τωρα τελευταια (Βασικα απο τις αρχές του 2020) δυστυχως αναγνωριζω πολλα θεματακια, στο site τους, στα συστηματα τους, στο αποθεμα που σε πολλα πραγματα ειναι ανυπαρκτο μηνες τωρα, παντου...τι να πω

Το νέο κατάστημα στον Κηφισό δεν έχει μπει ακόμα στο σύστημα, μετά από 3 μήνες λειτουργίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Doubt είπε

Το νέο κατάστημα στον Κηφισό δεν έχει μπει ακόμα στο σύστημα, μετά από 3 μήνες λειτουργίας.

Κ στο μαρουσι δε δουλεύει πλέον το σύστημα, γιατί άλλαξαν τερματικά στα ταμεία. Μπερδεμένη κατάσταση, κατά βάση με ενοχλεί ωστόσο η έλλειψη στοκ σε βασικά πράγματα που έπαιρνα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα στο Αεροδρομίου με ενοχλεί ότι έχουν μία ουρά για όλα τα ταμεία που φτάνει καμιά φορά μέχρι το λουλουδάδικο. Ο πρώτος δεν βλέπει πολλές φορές αν άδειασε κάποιο ταμείο και όταν πάρει είδηση με φωνές και είναι το πρώτο στην είσοδο θέλει κανένα λεπτό να φτάσει.

Την τελευταία φορά τα παράτησα και έφυγα. Απαράδεκτοι. Καλύτερα να περιμένω σε κάποιο ταμείο και ας κάνω και 5 λεπτά παραπάνω παρά να με ΄έχεις στοιχισμένο πίσω από 20 -25 άτομα και να μη βλέπω τι γίνεται στα ταμεία..

Άσε θυμάμαι το παλιό leroy πριν 4-5-6 χρόνια και μεγαλχολώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα , έχω ξεκινησει και βαφω τα κάγκελα στο διαμέρισμα που είχαν να βαφτούν 25 χρόνια.

Αφού τα έτριψα , καθαρίστηκαν απο σκόνες. 

Πήγα σε μαγαζί με χρώματα σιδηρικα.

Του είπα να μου δώσει μίνιο και μετα θα περάσω 2 χέρια το χρώμα.

Αφού άνοιξα το μίνιο είναι πορτοκαλί . Τα πέρασα ένα χέρι με μίνιο.

Η ερώτηση μου είναι εξής μετα περνάω κατευθείαν το χρώμα ; Γιατί παλιότερα μου είχε δώσει κατευθείαν στήν ιδια απόχρωση χρώματος που ήθελα να βάψω προστασία . 

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, meletis_m είπε

Καλησπέρα , έχω ξεκινησει και βαφω τα κάγκελα στο διαμέρισμα που είχαν να βαφτούν 25 χρόνια.

Αφού τα έτριψα , καθαρίστηκαν απο σκόνες. 

Πήγα σε μαγαζί με χρώματα σιδηρικα.

Του είπα να μου δώσει μίνιο και μετα θα περάσω 2 χέρια το χρώμα.

Αφού άνοιξα το μίνιο είναι πορτοκαλί . Τα πέρασα ένα χέρι με μίνιο.

Η ερώτηση μου είναι εξής μετα περνάω κατευθείαν το χρώμα ; Γιατί παλιότερα μου είχε δώσει κατευθείαν στήν ιδια απόχρωση χρώματος που ήθελα να βάψω προστασία . 

Ναι αλλα μη το καθυστερησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, meletis_m είπε

Καλησπέρα , έχω ξεκινησει και βαφω τα κάγκελα στο διαμέρισμα που είχαν να βαφτούν 25 χρόνια.

Αφού τα έτριψα , καθαρίστηκαν απο σκόνες. 

Πήγα σε μαγαζί με χρώματα σιδηρικα.

Του είπα να μου δώσει μίνιο και μετα θα περάσω 2 χέρια το χρώμα.

Αφού άνοιξα το μίνιο είναι πορτοκαλί . Τα πέρασα ένα χέρι με μίνιο.

Η ερώτηση μου είναι εξής μετα περνάω κατευθείαν το χρώμα ; Γιατί παλιότερα μου είχε δώσει κατευθείαν στήν ιδια απόχρωση χρώματος που ήθελα να βάψω προστασία . 

Το μήνιο έχει διαφορετικό χρώμα από την τελική μπογιά για να βλέπεις που περάστηκε το χρώμα και που όχι και να μην αφήσεις κάποιο σημείο άβαφτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ναι αλλα μη το καθυστερησεις

κατάλαβα, 3-4 ημέρες  θα καθυστερήσω γιατί θέλω να τελειώσω με μίνιο και του ακάλυπτου

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εχω ενα θεματακι και ψαχνω τον ιδανικο τροπο για να λυθει

 

Στον Νιπτηρα εχω ενα σιφονι μεταλικο σαν το παρακατω

https://www.google.com/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fwww.home-shop.gr%2F1321-large_default%2F%CF%83%CE%B9%CF%86%CF%8E%CE%BD%CE%B9-%CE%BD%CE%B9%CF%80%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1-%CF%83%CF%89%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CF%89%CF%84%CF%8C-534219.jpg&imgrefurl=https%3A%2F%2Fwww.home-shop.gr%2F%CE%BD%CE%B9%CF%80%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1%2F987-%CF%83%CE%B9%CF%86%CF%8E%CE%BD%CE%B9-%CE%BD%CE%B9%CF%80%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1-%CF%83%CF%89%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CF%89%CF%84%CF%8C-534219.html&tbnid=IoIuPOHXYGCMCM&vet=12ahUKEwj56YuflLHsAhUJlBoKHX0nBVEQMygEegUIARDBAg..i&docid=xFTC19ThecqqqM&w=345&h=345&q=σιφωνι νιπτηρα&ved=2ahUKEwj56YuflLHsAhUJlBoKHX0nBVEQMygEegUIARDBAg

 

Το θεμα ειναι οτι υπαρχει διαροη στο σημειο που μπαινει στον τοιχο. Το εχω περασει με σιλικονη  γυρω απο τον τοιχο, διορθωνεται για λιγο καιρο αλλα μετα απο μερικους αρχιζουν παλι τα ιδια

 

Επειδη παλι μετα απο κανα 5μηνο κανει τα ιδια ψαχνω μια σωστη και μονιμη λυση, ιδεες?

 

Να το ξαναπερασω σιλικονη ? (και ξανα σε μερικους μηνες)

Καποιο αλλο υλικο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, imr είπε

Λοιπον εχω ενα θεματακι και ψαχνω τον ιδανικο τροπο για να λυθει

Στον Νιπτηρα εχω ενα σιφονι μεταλικο σαν το παρακατω

https://www.google.com/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fwww.home-shop.gr%2F1321-large_default%2F%CF%83%CE%B9%CF%86%CF%8E%CE%BD%CE%B9-%CE%BD%CE%B9%CF%80%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1-%CF%83%CF%89%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CF%89%CF%84%CF%8C-534219.jpg&imgrefurl=https%3A%2F%2Fwww.home-shop.gr%2F%CE%BD%CE%B9%CF%80%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1%2F987-%CF%83%CE%B9%CF%86%CF%8E%CE%BD%CE%B9-%CE%BD%CE%B9%CF%80%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1-%CF%83%CF%89%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CF%89%CF%84%CF%8C-534219.html&tbnid=IoIuPOHXYGCMCM&vet=12ahUKEwj56YuflLHsAhUJlBoKHX0nBVEQMygEegUIARDBAg..i&docid=xFTC19ThecqqqM&w=345&h=345&q=σιφωνι νιπτηρα&ved=2ahUKEwj56YuflLHsAhUJlBoKHX0nBVEQMygEegUIARDBAg

Το θεμα ειναι οτι υπαρχει διαροη στο σημειο που μπαινει στον τοιχο. Το εχω περασει με σιλικονη  γυρω απο τον τοιχο, διορθωνεται για λιγο καιρο αλλα μετα απο μερικους αρχιζουν παλι τα ιδια

Επειδη παλι μετα απο κανα 5μηνο κανει τα ιδια ψαχνω μια σωστη και μονιμη λυση, ιδεες?

Να το ξαναπερασω σιλικονη ? (και ξανα σε μερικους μηνες)

Καποιο αλλο υλικο?

Συνηθως οι νεες κατασκευες εχουν αναμονη με λαστιχο οποτε σφραγιζει. Αλλιως τα καναν κολλητα. Βεβαια δε κολλαει με μεταλικο. Πρεπει να δεις τι σωληνα εχεις στο τοιχο. Μπορει να ειναι και παναρχαια απο μολυβι πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...