Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην εξωτερική πλευρά της πόρτας θέλω να στερεώσω κάτι λάμες αλουμινίου (εννοείται οι λάμες παράλληλες και να εφάπτονται με την πόρτα).  Φαντάζομαι θα χρησιμοποιήσω μπουλόνια ή έστω μακριές βίδες.  Θέλω όμως να γίνει με τρόπο που από έξω δε θα υπάρχει τρόπος να ξεβιδωθούν τα μπουλόνια ή οι βίδες.  Πως μπορώ να το κάνω αυτό?

Κάποιος μου μου είπε να βάλω ΚΑΡΟΒΙΔΕΣ:

%CE%9A%CE%91%CE%A1%CE%9F%CE%92%CE%99%CE%

 

Οι καρόβιδες όμως κάτω από το κεφάλι έχουν κάτι σαν παξιμάδι.  Θα εξέχουν πολύ από τη λάμα του αλουμινίου.

Σκέφτηκα να βιδώσω κανονικά μπουλόνια και στο τέλος να τροχίσω τις κεφαλές τους.

Κάποια καλύτερη ιδέα?

Επεξ/σία από bobptz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, bobptz είπε

Στην εξωτερική πλευρά της πόρτας θέλω να στερεώσω κάτι λάμες αλουμινίου (εννοείται οι λάμες παράλληλες και να εφάπτονται με την πόρτα).  Φαντάζομαι θα χρησιμοποιήσω μπουλόνια ή έστω μακριές βίδες.  Θέλω όμως να γίνει με τρόπο που από έξω δε θα υπάρχει τρόπος να ξεβιδωθούν τα μπουλόνια ή οι βίδες.  Πως μπορώ να το κάνω αυτό?

Κάποιος μου μου είπε να βάλω ΚΑΡΟΒΙΔΕΣ:

%CE%9A%CE%91%CE%A1%CE%9F%CE%92%CE%99%CE%

Οι καρόβιδες όμως κάτω από το κεφάλι έχουν κάτι σαν παξιμάδι.  Θα εξέχουν πολύ από τη λάμα του αλουμινίου.

Σκέφτηκα να βιδώσω κανονικά μπουλόνια και στο τέλος να τροχίσω τις κεφαλές τους.

Κάποια καλύτερη ιδέα?

Με το σφιξιμο τραβιούνται μέσα και μένει μονο το στρογγυλό κεφάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Με το σφιξιμο τραβιούνται μέσα και μένει μονο το στρογγυλό κεφάλι.

Σε κάνα μαλακό ξυλο, μπορεί. Σε αλουμίνιο πως ακριβώς θα τραβηχτεί μέσα το τετράγωνο "παξιμάδι" και θα έρθει να εφαρμόσει σωστά το κεφάλι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, bobptz είπε

Στην εξωτερική πλευρά της πόρτας θέλω να στερεώσω κάτι λάμες αλουμινίου (εννοείται οι λάμες παράλληλες και να εφάπτονται με την πόρτα).  Φαντάζομαι θα χρησιμοποιήσω μπουλόνια ή έστω μακριές βίδες.  Θέλω όμως να γίνει με τρόπο που από έξω δε θα υπάρχει τρόπος να ξεβιδωθούν τα μπουλόνια ή οι βίδες.  Πως μπορώ να το κάνω αυτό?

Κάποιος μου μου είπε να βάλω ΚΑΡΟΒΙΔΕΣ:

%CE%9A%CE%91%CE%A1%CE%9F%CE%92%CE%99%CE%

Οι καρόβιδες όμως κάτω από το κεφάλι έχουν κάτι σαν παξιμάδι.  Θα εξέχουν πολύ από τη λάμα του αλουμινίου.

Σκέφτηκα να βιδώσω κανονικά μπουλόνια και στο τέλος να τροχίσω τις κεφαλές τους.

Κάποια καλύτερη ιδέα?

Άμα μιλάμε για λίγες βίδες πχ 20, τότε κάνεις την τρύπα στην λάμα και μετά με μια καλή λίμα τρως την τρύπα για να γίνει τετράγωνη .

Πάρε μια λίμα καινούρια, τετράγωνη και με άγρια δόντια.

Εκτιμώ πως θα σου πάρει το πολύ  1 λεπτό ανα τρύπα να την κάνεις τετράγωνη, μιας και μιλάμε για αλουμίνιο.

Το να εγκλωβίσεις το τετράγωνο της βίδας στην λάμα είναι και ο μόνος τρόπος να χρησιμοποιήσεις αυτές τις βίδες, αλλιώς δεν θα μπορούσες να τις σφίξεις (όπως αν άφηνες το τετράγωνο απέξω όπως λες)

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Alxnks είπε

Σε κάνα μαλακό ξυλο, μπορεί. Σε αλουμίνιο πως ακριβώς θα τραβηχτεί μέσα το τετράγωνο "παξιμάδι" και θα έρθει να εφαρμόσει σωστά το κεφάλι;

Πόσο σκληρό νομίζεις είναι το αλουμίνιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Άμα μιλάμε για λίγες βίδες πχ 20, τότε κάνεις την τρύπα στην λάμα και μετά με μια καλή λίμα τρως την τρύπα για να γίνει τετράγωνη .

Πάρε μια λίμα καινούρια, τετράγωνη και με άγρια δόντια.

Εκτιμώ πως θα σου πάρει το πολύ  1 λεπτό ανα τρύπα να την κάνεις τετράγωνη, μιας και μιλάμε για αλουμίνιο.

Το να εγκλωβίσεις το τετράγωνο της βίδας στην λάμα είναι και ο μόνος τρόπος να χρησιμοποιήσεις αυτές τις βίδες, αλλιώς δεν θα μπορούσες να τις σφίξεις (όπως αν άφηνες το τετράγωνο απέξω όπως λες)

4-8 βίδες υπολογίζω.

Θεωρητικά καλό ακούγεται.  Δε ξέρω αν θα δουλέψει.

Οι λάμες είναι γωνίες.  Σκέφτηκα ίσως να έπαιρνα μεγάλα μπουλόνια, και να έκανα τις τρύπες πολύ κοντά στη γωνία ώστε η μια πλευρά της κεφαλής του μπουλονιού να εφάπτεται με την κάθετη πλευρά της γωνίας, να κλειδώνει και να μη γυρίζει.  Είναι όμως αλουμίνιο, δεν είναι ατσάλι.  Με ένα καλό κλειδί ίσως κάποιος τα λασκάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές φορές περιπλέκουμε τα πράγματα περισσότερο από όσο πρέπει παρότι υπάρχουν συγκεκριμένες λύσεις.

Κάνε την λύση που σου είπα, ειδικά για λίγες βίδες είναι δουλειά λίγων μόνο λεπτών.

Άμα πάρεις μια καλή λίμα και έχεις την λάμα σταθερή πχ σε μέγγενη ή πάνω σε πάγκο, το αλουμίνιο τρώγεται σαν βούτυρο.

Η λύση που προτείνεις εσύ είναι πολύ ρίσκο για το πόσο δεν θα μπορεί να γυρίσει το μπουλόνι, και πρέπει να το τοποθετήσεις και με πολύ ακρίβεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, bobptz είπε

4-8 βίδες υπολογίζω.

Θεωρητικά καλό ακούγεται.  Δε ξέρω αν θα δουλέψει.

Οι λάμες είναι γωνίες.  Σκέφτηκα ίσως να έπαιρνα μεγάλα μπουλόνια, και να έκανα τις τρύπες πολύ κοντά στη γωνία ώστε η μια πλευρά της κεφαλής του μπουλονιού να εφάπτεται με την κάθετη πλευρά της γωνίας, να κλειδώνει και να μη γυρίζει.  Είναι όμως αλουμίνιο, δεν είναι ατσάλι.  Με ένα καλό κλειδί ίσως κάποιος τα λασκάρει.

Αν θελουν να στο ανοίξουν θα το κάνουν,ύπάρχουν τροχοί μπαταρίας.

Αν ήταν σίδερο θα σου έλεγα να  ποντάρεις τις βίδες.

Γιατί βάζεις αλουμίνιο;

Παντως με το σφίξιμο θα φρακάρει η καροβιδα .Δοκιμασε το σε ρετάλι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Πόσο σκληρό νομίζεις είναι το αλουμίνιο;

Δεν νομίζω, γνωριζω ότι είναι αρκετά σκληρότερο από κάποια μελαμίνη πχ στην οποία θα χωθεί αυτό το "παξιμάδι", με αποτέλεσμα ποτέ να μην κάτσει σωστά και χωρίς κενό το κεφάλι πάνω του 🙂

Επεξ/σία από Alxnks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Alxnks είπε

Δεν νομίζω, γνωριζω ότι είναι αρκετά σκληρότερο από κάποια μελαμίνη πχ στην οποία θα χωθεί αυτό το "παξιμάδι", με αποτέλεσμα ποτέ να μην κάτσει σωστά και χωρίς κενό το κεφάλι πάνω του 🙂

Θα το τραβήξει να είσαι σίγουρος.Αλλωστε η τρύπα που θα ανοίξεις για να περάσει  το σπείρωμα είναι κάποια χιλιοστά μικρότερο απο το τετράγωνο που σφηνώνει.Θα το σφιξεις με κλειδί και θα δεις,απλά μην το παρακάνεις και τραβηχτεί πολύ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bobptz είπε

Στην εξωτερική πλευρά της πόρτας θέλω να στερεώσω κάτι λάμες αλουμινίου (εννοείται οι λάμες παράλληλες και να εφάπτονται με την πόρτα).  Φαντάζομαι θα χρησιμοποιήσω μπουλόνια ή έστω μακριές βίδες.  Θέλω όμως να γίνει με τρόπο που από έξω δε θα υπάρχει τρόπος να ξεβιδωθούν τα μπουλόνια ή οι βίδες.  Πως μπορώ να το κάνω αυτό?

Κάποιος μου μου είπε να βάλω ΚΑΡΟΒΙΔΕΣ:

%CE%9A%CE%91%CE%A1%CE%9F%CE%92%CE%99%CE%

Οι καρόβιδες όμως κάτω από το κεφάλι έχουν κάτι σαν παξιμάδι.  Θα εξέχουν πολύ από τη λάμα του αλουμινίου.

Σκέφτηκα να βιδώσω κανονικά μπουλόνια και στο τέλος να τροχίσω τις κεφαλές τους.

Κάποια καλύτερη ιδέα?

Η λάμα του αλουμινίου θα έχει τετράγωνη τρύπα (υπάρχουν τρυπάνια που κάνουν τετράγωνες τρύπες - ξέρω ίγουρα για ξύλο) αλλά είναι σπάνια ... δε ξέρω πως θα γίνει

Η καρόβιδα θα μπει μέσα στη τετράγωνη τρύπα και απλά σφίγγεις από την άλλη παξιμάδι ή ακόμα καλύτερα κάτι σαν "παξιμάδι/τάπα"

1 ώρα πριν, cthulhucarbide είπε

Άμα μιλάμε για λίγες βίδες πχ 20, τότε κάνεις την τρύπα στην λάμα και μετά με μια καλή λίμα τρως την τρύπα για να γίνει τετράγωνη .

Πάρε μια λίμα καινούρια, τετράγωνη και με άγρια δόντια.

Εκτιμώ πως θα σου πάρει το πολύ  1 λεπτό ανα τρύπα να την κάνεις τετράγωνη, μιας και μιλάμε για αλουμίνιο.

Το να εγκλωβίσεις το τετράγωνο της βίδας στην λάμα είναι και ο μόνος τρόπος να χρησιμοποιήσεις αυτές τις βίδες, αλλιώς δεν θα μπορούσες να τις σφίξεις (όπως αν άφηνες το τετράγωνο απέξω όπως λες)

Αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, bobptz είπε

4-8 βίδες υπολογίζω.

Θεωρητικά καλό ακούγεται.  Δε ξέρω αν θα δουλέψει.

Οι λάμες είναι γωνίες.  Σκέφτηκα ίσως να έπαιρνα μεγάλα μπουλόνια, και να έκανα τις τρύπες πολύ κοντά στη γωνία ώστε η μια πλευρά της κεφαλής του μπουλονιού να εφάπτεται με την κάθετη πλευρά της γωνίας, να κλειδώνει και να μη γυρίζει.  Είναι όμως αλουμίνιο, δεν είναι ατσάλι.  Με ένα καλό κλειδί ίσως κάποιος τα λασκάρει.

Μία άλλη καλή λύση είναι να πάρεις γαλβανιζέ ντίζα του μέτρου 8άρα ή 10άρα και να δημιουργήσεις ας πούμε 3 Π σε κάποια μέγγενη αντί για 6 βίδες. Βιδώνοντας  με παξιμάδια από μέσα τις δύο άκρες  μόνο αν τις κόψει εξωτερικά με τροχό μπορεί να τις βγάλει.

Να αποφύγεις ανοξείδωτη ντίζα γιατί εκτός του ότι είναι  ακριβότερη είναι πολύ σκληρή και δύσκολα λυγίζει.΄Εχω χρησιμοποιήσει και λυγίσει για κάτι παρόμοιο για αυτό σου το λέω.

 

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Μία άλλη καλή λύση είναι να πάρεις γαλβανιζέ ντίζα του μέτρου 8άρα ή 10άρα και να δημιουργήσεις ας πούμε 3 Π σε κάποια μέγγενη αντί για 6 βίδες. Βιδώνοντας  με παξιμάδια από μέσα τις δύο άκρες  μόνο αν τις κόψει εξωτερικά με τροχό μπορεί να τις βγάλει.

Να αποφύγεις ανοξείδωτη ντίζα γιατί εκτός του ότι είναι  ακριβότερη είναι πολύ σκληρή και δύσκολα λυγίζει.΄Εχω χρησιμοποιήσει και λυγίσει για κάτι παρόμοιο για αυτό σου το λέω.

Σε κατάλαβα.  Θα φαίνεται λίγο άσχημο, αλλά θα το έχω υπ' όψη μου.  Είναι για κοινόχρηστη είσοδο, δε πρέπει να φαίνεται απαράδεκτο.

Αλουμίνιο χρησιμοποιώ διότι κατέληξα να το φτιάξω μόνος μου και πρέπει να χρησιμοποιήσω υλικά που μπορώ να βρω και να τα δουλέψω μόνος.  Στο Leroy Merlin έχει αρκετή ποικιλία και μάλιστα σε μπρούτζινο χρώμα.  Σε κάποια σημεία πρέπει να τα φάω με τον τροχό για την κλειδαριά, χερούλι κτλ.  Αν πάρω ατσάλι θα παιδευτώ πολύ. 

Για την αποτρεπτική κατασκευή που θέλω να κάνω, το αλουμίνιο είναι μια χαρά.  Μίλησα με κλειδαρά που έχει κάνει παρόμοια.

 

Μόλις τώρα, bobptz είπε

Σε κατάλαβα.  Θα φαίνεται λίγο άσχημο, αλλά θα το έχω υπ' όψη μου.  Είναι για κοινόχρηστη είσοδο, δε πρέπει να φαίνεται απαράδεκτο.

Αλουμίνιο χρησιμοποιώ διότι κατέληξα να το φτιάξω μόνος μου και πρέπει να χρησιμοποιήσω υλικά που μπορώ να βρω και να τα δουλέψω μόνος.  Στο Leroy Merlin έχει αρκετή ποικιλία και μάλιστα σε μπρούτζινο χρώμα.  Σε κάποια σημεία πρέπει να τα φάω με τον τροχό για την κλειδαριά, χερούλι κτλ.  Αν πάρω ατσάλι θα παιδευτώ πολύ. 

Για την αποτρεπτική κατασκευή που θέλω να κάνω, το αλουμίνιο είναι μια χαρά.  Μίλησα με κλειδαρά που έχει κάνει παρόμοια.

Μου έδειξαν "παξιμάδια ασφαλείας", αλλά δε κατάλαβα πως λειτουργούνε.

large_20180531095939_paximadia_asfaleias

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bobptz είπε

Σε κατάλαβα.  Θα φαίνεται λίγο άσχημο, αλλά θα το έχω υπ' όψη μου.  Είναι για κοινόχρηστη είσοδο, δε πρέπει να φαίνεται απαράδεκτο.

Αλουμίνιο χρησιμοποιώ διότι κατέληξα να το φτιάξω μόνος μου και πρέπει να χρησιμοποιήσω υλικά που μπορώ να βρω και να τα δουλέψω μόνος.  Στο Leroy Merlin έχει αρκετή ποικιλία και μάλιστα σε μπρούτζινο χρώμα.  Σε κάποια σημεία πρέπει να τα φάω με τον τροχό για την κλειδαριά, χερούλι κτλ.  Αν πάρω ατσάλι θα παιδευτώ πολύ. 

Για την αποτρεπτική κατασκευή που θέλω να κάνω, το αλουμίνιο είναι μια χαρά.  Μίλησα με κλειδαρά που έχει κάνει παρόμοια.

Ναι υπάρχει και σε μπρούτζινο απλά λίγο ακριβότερο.Από την άλλη αν προσέξεις τα Π να έχουν ίδιο μέγεθος κάνεις τις τρύπες σε ίδιες αποστάσεις σε μία ευθεία, να μην πάει το ένα πάνω το άλλο κάτω θεωρώ ότι δεν είναι άσχημο το τελικό αποτέλεσμα;;; Τέλος πάντων δες και άλλες λύσεις ενδεχομένως να βρεις και κάτι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Παρε μια καλή κόλλα πλακιδίων και χρησιμοποίησε την αντι για σοβα.

Το θεμα ειναι μηπως και το υπολοιπο ταβάνι είναι έτοιμο να φύγει οποτε εκει πας σε μάστορα σοβατζη

Ωραία σας, ευχαριστώ, θα βάλω κόλλα πλακιδίων, παίζει να έχω κιόλας από πέρυσι που είχα κάνει κάτι εξωτερικά "μπαλώματα"/

Αν είναι να πέσει όλο το ταβάνι θα τα βάλει τα έξοδα ο ιδιοκτήτης αλλά εντάξει δεν τον ενοχλώ για ψιλομερεμέτια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...