Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, ma3stros είπε

Καλησπερα στα μαστορια!

Θελοντας να φτιάξω ένα custom γραφείο.. αγόρασα πάνελ μασιφ ξύλου οξιάς. Μετα απο τριψιμο και καλό καθάρισμα της επιφανειας απο την σκόνη.. είπα να το περασώ με ακρυλικό ασταρι νερου 1 χέρι και μετα 2 χερια βερνίκι (όπως μ ειχαν πει). Αλλα διαπίστωσα οτι μετα το πέρασμα με το αστάρι εκεί πoy η επιφάνεια οταν εβαζα το χέρι μ ηταν τελείως λεία.. ειναι ξανα "αγρια" όπως πριν την τριψω.. προφανως κατι καπου κανω λάθος.. Αν γνωρίζει κανεις να βοηθησει :)

Όχι δεν έχεις κάνει κάτι λάθος.Τα αστάρια πάντα αγριεύουν τη λεία επιφάνεια. Με πολύ ψιλό γιαλόχαρτο 180 π.χ. θα περάσεις  πάλι όλη την επιφάνεια να γίνει και πάλι λεία ,το οποίο θα διαπιστώσεις με την παλάμη του χεριού σου , θα σκουπίσεις πολύ καλά τις σκόνες (καλό είναι με κομπρεσέρ αέρα αν δεν έχεις με ότι έχεις πρόσφορο) και μετά θα περάσεις με βερνίκι και αυτό φυσικά νερού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Πριν λιγες μερες παρατηρησα οτι δεν αναβε η λεντοταινια που ειχα στο γραφειο (των 5 ευρω, με το remote). Αμεσως μετα αποσυνδεσα το τροφοδοτικο απο το πολυμπριζο, το ξανα εβαλα και τοτε ακουστηκε ενα τσαφ και επεσε και η ασφαλεια. Γενικα νομιζω οτι το πολυμπριζο ηταν το θεμα μιας και οταν το ειχα πρωτοσυνδεσει, ξανα εριξε την ασφαλεια αλλα μετα ηταν οκ.

Anyway. Επειδη ειχα παρει κανα 3 λεντοταινιες συνολο, μου εχει μεινει μια στο συρταρι, μαζι με τα τροφοδοτικα τους και το ασπρο το κουτακι που εχουν για το ir sensor κτλ. Αρχικα δοκιμασα στην λεντοταινια στο γραφειο να συνδεσω τα αλλα τροφοδοτικα χωρις ομως να αναψει. Επεσετρεψα σε αυτην στο συρταρι και ουτε αυτη  αναβει. Παιζει η προβληματικη λεντοταινια στο γραφειο να εκαψε και τα υπολοιπα τροφοδοτικα? Τωρα καμια δεν αναβει, με κανεναν συνδιασμο απο τροφοδοτικα (2) /ασπρα κουτια (3) και λεντοταινιες

Δεν ψαχνω τοσο να τα επισκευασω, αν και τα τροφοδοτικα/ασπρα κουτια που ανοιξα δεν φαινεται να εχουν θεμα. Πιο πολυ ψαχνω αν φταιει η προβληματικη λεντοταινια που δεν δουλευει και η αλλη εν τελει

Μετά το πρώτο συμβάν οι δοκιμές που έκανες ήταν στο ίδιο πολύπριζο / πρίζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2020 στις 11:59 ΜΜ, cthulhucarbide είπε

Αυτό είναι πανεύκολο.

Κάνεις δύο τρύπες πάνω στην λάμα, μια μεγάλη (εκεί που θα είναι ο κύλινδρος) και μια μικρή. Κόβεις με το σιδεροπρίονο δύο γραμμές για να ενωθούν οι τρύπες και είσαι έτοιμος. Το πολύ πολύ να χρειαστεί λίγο λιμάρισμα μετά ώστε να βγουν όλα ίσια. 15 λεπτά δουλειά είναι άμα έχεις 2 τρυπάνια, ένα σιδεροπρίονο και μια λίμα

Καταλαβαίνω.  Ο σιδεράς δεν ήθελε να ασχοληθεί ενώ μπορούσε να το κάνει. 

Τελικά άλλαξα την κλειδαριά (όχι το μύλο) και έβαλα μια καινούρια που δέχεται defender.

Τώρα θα βρω και μια χοντρή γωνία να βάλω, και τελείωσε το project.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Doubt είπε

Μετά το πρώτο συμβάν οι δοκιμές που έκανες ήταν στο ίδιο πολύπριζο / πρίζα;

Στην ιδια πριζα μεν, αλλα σε διαφορετικο πολυμπριζο. Ειχα ενα απο σουπερ πριν, μετα εβαλα ενα apc που εχω https://www.priveshop.gr/product/12001083/PERIFEREIAKA/PROSTASIA-REYMATOS/APC-ESSENTIAL-SURGEARREST-PM8-GR

Βασικα μετα που επεσε η ασφαλεια, δεν τολμησα να ξανα χρησιμοποιησω το ιδιο πολυμπριζο. Η πριζα ειναι οκ. εχω και το pc πανω

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα κομμάτι του ταβανιού φούσκωσε και έπεσε ο σοβάς, καμιά 20αριά εκατοστά το μήκος, 5-6 εκατοστά το πλάτος, έχω ξανασοβαντίσει μικρές επιφάνειες αλλά κάθετες και όχι οριζόντιες με ικανοποιητικά αποτελέσματα. θα τα καταφέρω άραγε και στο ταβάνι; Πρέπει να προσέξω κάτι στο μίγμα που θα φτιάξω; Να βάλω κάποια ουσία στερεωτική, Να το κάνω πιο πηχτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Ένα κομμάτι του ταβανιού φούσκωσε και έπεσε ο σοβάς, καμιά 20αριά εκατοστά το μήκος, 5-6 εκατοστά το πλάτος, έχω ξανασοβαντίσει μικρές επιφάνειες αλλά κάθετες και όχι οριζόντιες με ικανοποιητικά αποτελέσματα. θα τα καταφέρω άραγε και στο ταβάνι; Πρέπει να προσέξω κάτι στο μίγμα που θα φτιάξω; Να βάλω κάποια ουσία στερεωτική, Να το κάνω πιο πηχτό;

αν δεν κανω λαθος υπαρχει ινοπλισμένο κονιαμα σοβα, ισως κατι τετοιο να σε βολεψει. (περνα κ ενα ασταρι πρωτα ε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Ένα κομμάτι του ταβανιού φούσκωσε και έπεσε ο σοβάς, καμιά 20αριά εκατοστά το μήκος, 5-6 εκατοστά το πλάτος, έχω ξανασοβαντίσει μικρές επιφάνειες αλλά κάθετες και όχι οριζόντιες με ικανοποιητικά αποτελέσματα. θα τα καταφέρω άραγε και στο ταβάνι; Πρέπει να προσέξω κάτι στο μίγμα που θα φτιάξω; Να βάλω κάποια ουσία στερεωτική, Να το κάνω πιο πηχτό;

Μια (πολύ) παλιά διαφήμιση έλεγε "τώρα που βγήκε το Άζαξ..τα κάνω κι εγώ τα τζάμια"

https://www.leroymerlin.gr/gr/domika-ulika/oikodomika-ulika/tsimedo-sovas-koniamata/episkeuastiko-koniama-isomat-se-leuko-hroma-82171322/

 

Αρκεί να καθαρίσεις καλά τα σαθρά σημεία και να βρέξεις την επιφάνεια πριν την εφαρμογή.

Υπάρχει κι αυτό, ιδιωτικής ετικέτας, που γράφει πάνω πως κατασκευάζεται από την isomat. 99,99% είναι ακριβώς το ίδιο και πωλείται φθηνότερα.

https://www.leroymerlin.gr/gr/domika-ulika/oikodomika-ulika/tsimedo-sovas-koniamata/sovas-axton-se-leuko-hroma-80702116/

Επεξ/σία από Doubt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να τρίψω για να φύγει η σκουριά σε 80 μεπετόβεργες / αναμονές ταράτσας μισού μέτρου ύψος. 

Να το κάνω με συρματόβουρτσα ή υπάρχει τίποτα άλλο που μπορώ να χρησιμοποιήσω όπως συρματόβουρτσα τρυπανιού? Οι αναμονές είναι κοντά η μια στην αλλη και δεν υπαρχει άπειρος χώρος. Κάπως έτσι δηλαδη:

image.png.d9327e81daaa7306be8733cd38abbac1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Conan2046 είπε

Ένα κομμάτι του ταβανιού φούσκωσε και έπεσε ο σοβάς, καμιά 20αριά εκατοστά το μήκος, 5-6 εκατοστά το πλάτος, έχω ξανασοβαντίσει μικρές επιφάνειες αλλά κάθετες και όχι οριζόντιες με ικανοποιητικά αποτελέσματα. θα τα καταφέρω άραγε και στο ταβάνι; Πρέπει να προσέξω κάτι στο μίγμα που θα φτιάξω; Να βάλω κάποια ουσία στερεωτική, Να το κάνω πιο πηχτό;

Παρε μια καλή κόλλα πλακιδίων και χρησιμοποίησε την αντι για σοβα.

Το θεμα ειναι μηπως και το υπολοιπο ταβάνι είναι έτοιμο να φύγει οποτε εκει πας σε μάστορα σοβατζη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ λίγο μεγαλύτερο κομμάτι σοβά που έπεσε από ταβάνι με μία καλή κόλα πλακιδίων το έκανα που είπε και ο NikosKallithea  , γιατί ενώ και εγώ σοβατίζω κάθετες επιφάνειες στις οριζόντιες και ειδικά ταβάνια ο σοβάς θέλει έμπειρο χέρι να τον κολλήσεις . Την κόλα  την έβαλα με σπάτουλα χεριού την οποία χειρίζομαι αρκετά καλά και κολάει εύκολα στο ταβάνι.Μετά από τρία χρόνια είναι στη θέση του .Και είναι σε εξωτερικό χώρο.

49 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Δεν βλέπω κάτι άλλο εμφανές πάντως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Θέλω να τρίψω για να φύγει η σκουριά σε 80 μεπετόβεργες / αναμονές ταράτσας μισού μέτρου ύψος. 

Να το κάνω με συρματόβουρτσα ή υπάρχει τίποτα άλλο που μπορώ να χρησιμοποιήσω όπως συρματόβουρτσα τρυπανιού? Οι αναμονές είναι κοντά η μια στην αλλη και δεν υπαρχει άπειρος χώρος. Κάπως έτσι δηλαδη:

image.png.d9327e81daaa7306be8733cd38abbac1.png

συρματοβουρτσα για τρυπανι ή για τροχο ή δισκο φτερου για τροχο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, papoys1 είπε

Όχι δεν έχεις κάνει κάτι λάθος.Τα αστάρια πάντα αγριεύουν τη λεία επιφάνεια. Με πολύ ψιλό γιαλόχαρτο 180 π.χ. θα περάσεις  πάλι όλη την επιφάνεια να γίνει και πάλι λεία ,το οποίο θα διαπιστώσεις με την παλάμη του χεριού σου , θα σκουπίσεις πολύ καλά τις σκόνες (καλό είναι με κομπρεσέρ αέρα αν δεν έχεις με ότι έχεις πρόσφορο) και μετά θα περάσεις με βερνίκι και αυτό φυσικά νερού.

@papoys1 Ευχαριστω πλ!! το δοκιμασα σε μια ακρη στην κατω μερια κ εδειξε οτι παει πλ καλα!!

Τωρα το απογευμα π βρηκα χρονο ασταρωσα ολη την κατω επιφανεια κ αυριο πρωι αν προλαβω θα τριψω και θα περασω το 1ο χερι βερνικι (νερου ειναι κ αυτο ναι).

Ελπιζω ολα να πανε καλα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, ma3stros είπε

@papoys1 Ευχαριστω πλ!! το δοκιμασα σε μια ακρη στην κατω μερια κ εδειξε οτι παει πλ καλα!!

Τωρα το απογευμα π βρηκα χρονο ασταρωσα ολη την κατω επιφανεια κ αυριο πρωι αν προλαβω θα τριψω και θα περασω το 1ο χερι βερνικι (νερου ειναι κ αυτο ναι).

Ελπιζω ολα να πανε καλα :)

Τέλειο θα γίνει μην το φοβάσαι αρκεί να τρίψεις καλά και να καθαρίσεις τις σκόνες. Η επιφάνεια επίπεδη είναι.Σε τέτοια βαψίματα οι κάθετες επιφάνειες είναι δύσκολες γιατί θέλει προσοχή να μην τρέξει το χρώμα ή το βερνίκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Θέλω να τρίψω για να φύγει η σκουριά σε 80 μεπετόβεργες / αναμονές ταράτσας μισού μέτρου ύψος. 

Να το κάνω με συρματόβουρτσα ή υπάρχει τίποτα άλλο που μπορώ να χρησιμοποιήσω όπως συρματόβουρτσα τρυπανιού? Οι αναμονές είναι κοντά η μια στην αλλη και δεν υπαρχει άπειρος χώρος. Κάπως έτσι δηλαδη:

image.png.d9327e81daaa7306be8733cd38abbac1.png

1)Σε γενικές γραμμές το πιο αποτελεσματικό είναι συρμάτινη καμπάνα σε γωνιακό τροχό.

Σε τέτοιες περίεργες επιφάνειες όμως όπως και να το κάνεις είναι μεγάλο γ@μήσι και ετοιμάσου να περάσεις πολλές ώρες χαμαλοδουλειάς. Ένα ακόμα πρόβλημα με τις βέργες είναι ότι θα ταλαντεύονται και δεν θα στέκονται σταθερές για να τριφτούν.

2) Υπάρχουν κάτι υγρά που τα περνάς στο σίδερο και μετατρέπουν την σκουριά, είχα πάρει από το πράκτικερ. Για μεγάλες επιφάνειες πιθανώς να είναι οικονομικά ασύμφορο (βγαίνει σε μικρό κουτάκι κουτάκι, ίσως να χρειάζεσαι ένα κουτάκι για 3 βέργες)

3) Μπορείς να το περάσεις με μια συρμάτινη βούρτσα με το χέρι ίσα ίσα να φύγουν τα χοντρά και μετά να βάψεις με μήνιο που είναι ειδικό για να βάφεις πάνω στην σκουριά. Προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει αλλά για αυτήν την δουλειά μου φαίνεται ότι είναι η μόνη εύκολη λύση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...