Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Cosmonaut21 είπε

Κάτι που παρατήρησα σήμερα το πρωί και ξενέρωσα άσχημα.
Σε καινούργιο έπιπλο μπάνιου 3 μηνών λακαριστό έχει σκάσει το χρώμα σε μία από τις αβλακιές που κάνει το σχέδιο στην άκρη και έχει φουσκώσει λίγο. Είναι μικρό το φούσκωμα και το υπερτονίζει ο φακός. Όμως δεν ξέρω αν είναι μόνο η λάκα ή και το ''ξύλο''.
Πώς μπορώ να το φτιάξω και τι θα χρειαστώ;
Ευχαριστώ.

IMG_20210207_115019.jpg

τι ξυλο ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

τι ξυλο ειναι;

Το έβαλα σε διαλυτικά γιατί λόγω και του πολύ χαμηλού κόστους πρέπει να είναι mdf. Θέλω να βρω τρόπο να το σώσω επειγόντως για να μην επεκταθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Cosmonaut21 said:

Κάτι που παρατήρησα σήμερα το πρωί και ξενέρωσα άσχημα.
Σε καινούργιο έπιπλο μπάνιου 3 μηνών λακαριστό έχει σκάσει το χρώμα σε μία από τις αβλακιές που κάνει το σχέδιο στην άκρη και έχει φουσκώσει λίγο. Είναι μικρό το φούσκωμα και το υπερτονίζει ο φακός. Όμως δεν ξέρω αν είναι μόνο η λάκα ή και το ''ξύλο''.
Πώς μπορώ να το φτιάξω και τι θα χρειαστώ;
Ευχαριστώ.

IMG_20210207_115019.jpg

Βάλε σε όλες τις "ραφές" μια λεπτή στρώση λευκή σιλικόνη για μπάνιο αντιμουχλικη. Απ' ότι βλέπω είναι έτοιμες να ανοίξουν και αριστερά της φωτογραφίας και θα φουσκώσει κι εκεί. Γενικά το mdf πάσχει από υγρασιες που εισχωρούν στις ενώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος το εξής πρόβλημα που αντιμετωπίζω στην ηλεκτρική μου κουζίνα. Το "μεγάλο " μάτι , το οποίο είναι διπλό κεραμικής εστίας, ενώ το ανάβω κανονικά με το στρίψιμο του διακόπτη, λειτουργεί μόνιμα στην πλήρη ένταση του δίχως να χαμηλώνει η ένταση της θερμότητας όταν το γυρίζω σε χαμηλότερη ένταση. Ξέρετε αν φταίει η εστία ή ο διακόπτης;  Σκέφτομαι να παραγγείλω εστία, αν είναι αυτή το πρόβλημα, από το ιντερνετ και να φωνάξω μια φορά τον ηλεκτρολογο για να την αλλάξει μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, skarlet74 είπε

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος το εξής πρόβλημα που αντιμετωπίζω στην ηλεκτρική μου κουζίνα. Το "μεγάλο " μάτι , το οποίο είναι διπλό κεραμικής εστίας, ενώ το ανάβω κανονικά με το στρίψιμο του διακόπτη, λειτουργεί μόνιμα στην πλήρη ένταση του δίχως να χαμηλώνει η ένταση της θερμότητας όταν το γυρίζω σε χαμηλότερη ένταση. Ξέρετε αν φταίει η εστία ή ο διακόπτης;  Σκέφτομαι να παραγγείλω εστία, αν είναι αυτή το πρόβλημα, από το ιντερνετ και να φωνάξω μια φορά τον ηλεκτρολογο για να την αλλάξει μόνο.

Τι εννοείς ένταση? Ανάβει μόνο το μεγάλο μάτι αλλά δεν σβήνει το περίγραμμα για να δουλέψει μόνο το μικρό?

Μένει μόνιμα αναμμένο και δεν αναβοσβήνει ο θερμοστάτης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, skarlet74 said:

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος το εξής πρόβλημα που αντιμετωπίζω στην ηλεκτρική μου κουζίνα. Το "μεγάλο " μάτι , το οποίο είναι διπλό κεραμικής εστίας, ενώ το ανάβω κανονικά με το στρίψιμο του διακόπτη, λειτουργεί μόνιμα στην πλήρη ένταση του δίχως να χαμηλώνει η ένταση της θερμότητας όταν το γυρίζω σε χαμηλότερη ένταση. Ξέρετε αν φταίει η εστία ή ο διακόπτης;  Σκέφτομαι να παραγγείλω εστία, αν είναι αυτή το πρόβλημα, από το ιντερνετ και να φωνάξω μια φορά τον ηλεκτρολογο για να την αλλάξει μόνο.

Θέλεις να παίξεις ρώσικη ρουλέτα. :)

Οι κεραμικές ηλεκτρικές κουζίνες εδώ και κάποια χρόνια λειτουργούν με can bus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, htaccess είπε

Θέλεις να παίξεις ρώσικη ρουλέτα. :)

Οι κεραμικές ηλεκτρικές κουζίνες εδώ και κάποια χρόνια λειτουργούν με can bus.

Καλημέρα. Η κουζίνα είναι του 2002 αγορασμένη. Με τη λέξη ένταση εννοώ ότι από τη στιγμή που θα το ανάψω λειτουργεί μόνιμα στο φούλ, χωρίς να αναβοσβήνει. Είτε το έχω στο εννιά είτε στο ένα εκπέμπει την ίδια θερμότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, skarlet74 είπε

Καλημέρα. Η κουζίνα είναι του 2002 αγορασμένη. Με τη λέξη ένταση εννοώ ότι από τη στιγμή που θα το ανάψω λειτουργεί μόνιμα στο φούλ, χωρίς να αναβοσβήνει. Είτε το έχω στο εννιά είτε στο ένα εκπέμπει την ίδια θερμότητα.

Δεν είναι θέμα can bus.. Σιγα μην εχει και plc..

Αν η κουζινα σου εχει ηλεκτρονικό έλεγχο για τα μάτια και τον φούρνο, τότε υπάρχει και πλακέτα. Πάνω λοιπόν στην πλακέτα είναι το P.M.I.C ( Power management integrated circuit ) Το οποίο ελέγχει την θερμοκρασία εξόδου καθώς και την ρύθμιση. Το πιο πιθανό λοιπόν στην περίπτωση σου ειναι να εχει πρόβλημα αυτο, η ακόμα και το shunt resistor με το οποίο η πλακέτα "βλέπει" την κατανάλωση του "ματιού/τιων" φούρνου κτλπ.

Καθώς μιλάμε πλέον για ηλεκτρονικά, αν θέλεις δώσε περισσότερες πληροφορίες για την πλακέτα μήπως και σε βοηθήσω. Αυτό που οφείλω να σου πω εναι να εχεις τον νου σου στο ρεύμα γιατί δεν συγχωρεί. Αν δεν έχεις τις ελάχιστες έστω τεχνικές γνώσεις καλύτερα να απευθυνθείς σε τεχνικό.

Πλακέτα ελέγχου κουζίνας PITSOS, SIEMENS, BOSCH, 00753498.jpg

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προς θεού δεν πρόκειται να το παίξω ηλεκτρολόγος.  Πιο πολύ ήθελα να καταλάβω αν πρέπει να προετοιμάζομαι για να βάλω βαθιά το χέρι στην τσέπη ή αν το πρόβλημα είναι μόνο η εστία να τη γλιτώσω με ενα πενηνταρικο. έχω το διάγραμμα όλης της κουζίνας και πλακέτα δεν βλέπω να έχει πάντως. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις θερμά.

Επεξ/σία από skarlet74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ενσωματωμένο καζανάκι μέσα στον τοίχο ποια είναι πιο αξιόπιστα? μου είπαν για μια alca αλλά δεν την ξέρω οπότε είμαι ανάμεσα σε grohe και geberit. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπερ της geberit ψηφίζω προσωπικά. Αξίζουν την οικονομική υπέρβαση που απαιτείται καθώς θα βρίσκεις ανταλλακτικά στην αγορά για πολλά χρόνια. 

Επεξ/σία από stelakis1914
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stelakis1914 είπε

Υπερ της geberit ψηφίζω προσωπικά. Αξίζουν την οικονομική υπέρβαση που απαιτείται καθώς θα βρίσκεις ανταλλακτικά στην αγορά για πολλά χρόνια. 

οι πορσελάνες θα είναι villeroy and bosch. το ερώτημα είναι στο εσωτερικό καζανάκι, ήθελε να μου βάλει alca αλλά τους είπα όχι, οπότε ή θα βάλω geberit ή grohe. Τιμή μου είπε είναι απειροελαχιστη ανάμεσα στα 3.

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι,  έχουμε κανέναν αρχιτέκτονα μηχανικό στο φόρουμ; Αναζητώ προσφορές για ανακαίνιση διαμερισματος του οποίου εξετάζω την αγορά στην περιοχή Νοτίων προαστίων . Θα χρειαστούν οπωσδήποτε μονωσεις τοίχων και πιθανώς ταράτσας, και μετακινήσεις δωματίων. Εχω μιλήσει με 3-4 αλλα ειναι λεβεντομαγκες και εκτός του ότι δεν τους εμπιστεύομαι, δυσκολεύομαι να συνεννοηθώ κι όλας. Σας ευχαριστώ, καλημέρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...