Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, asmilon είπε

τροπος να την ξεφορτωθω

περσυ  είχα το ιδιο πρόβλημα στη βάση περιτυλίγματος του λάστιχου της βεράντας  Την γλίτωσα στο τσακ Το βράδυ αναψα Map Gas Turbotorch Stk-9 Extreme - Skroutz.gr  ( 1200 °C )και τέλος Ένα  βρεγμένο πανί με  πετρέλαιο Η βρωμα θα τις διώξει

 

1 λεπτό πριν, Doubt είπε

Φτάνεις εκεί πάνω με κάποια σκάλα; Το βράδυ δεν είναι ιδιαίτερα δραστήριες, ψέκασε με κάποιο οικιακό εντομοκτόνο, αποκαθήλωσε τη  και κάψτη.

με προλαβες στο παρα 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, αγόρασα το rasberry pi 4 model b 4gb ram προ λίγων εβδομάδων για την κατασκευη της arcade καμπινας μου. Μολις το παρελαβα το συνδεσα με την οθονη μου και εγκατεστησα στην sd το image απο το επισημο σαιτ για να το δοκιμασω και δουλευε κανονικα. Μεχρι χθες που τελειωσα την καμπινα μου δεν το ειχα ξαναχρησιμοποιησει. Χθες εγκατεστησα ενα ετοιμο image και την αναψα αλλα δεν εχω εικονα. Εβαλα ξανα την παλια μου sd με το image απο το επισημο σαιτ αλλα και παλι τιποτα. Υπαρχει καποια λυση να δοκιμασω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/5/2021 στις 11:32 ΜΜ, Speculoos είπε

To πλυντήριο πιάτων δεν τελειώνει ποτέ και ούτε πλένει. Ό,τι πρόγραμμα και να βάλω απλά δείχνει να τραβάει νερό, να προσπαθεί, αλλά τίποτα. Προφανώς δεν μπορεί να αλλάξει κύκλο για αυτό συμβαίνει αυτό. Διάβασα ότι μπορεί να είναι μεταξύ άλλων γιατί χάλασε ο χρονοδιακόπτης, το θερμαντικό ή ο θερμοστάτης.

Έχετε εμπειρία πόσο μπορεί να στοιχίζει η αλλαγή/επιδιόρθωση σε πλυντήριο 10+ χρόνων ή συμφέρει να ζητήσω από τον ιδιοκτήτη να μου αγοράσει άλλο;

Καλημέρα, το πλυντήριο ανοίγει την βαλβίδα εισαγωγής του νερού, και περιμένει σήμα από άλλο σενσορα, όταν φτάσει η στάθμη του νερού σε ορισμένο ύψος, να διακόψει την εισαγωγή του νερού και να συνεχίσει ο χρονοδιακόπτης του υπόλοιπο πρόγραμμα.  Αν βάζει συνέχεια νερό, και δεν ξεχειλίζουν τα νερά, σημαίνει ότι παράλληλα τα νερά αποστραγγίζονται στην αποχέτευση… Σήκωσε το λάστιχο της αποχέτευσης (αν έχει πέσει κάτω από τη στάθμη του νερού στο πλυντήριο) γιατί με κάποιο τρόπο κάνει σιφόνι και αδειάζει συνεχώς τα νερά που μπαίνουν στο πλυντήριο.  Γι αυτό τον λόγο το λάστιχο αποχέτευσης πρέπει σε κάποιο σημείο του να είναι ψηλότερα από την σταθμη λειτουργίας του νερού)

Ελπίζω να βοήθησα, αν όχι, γράψε να δούμε τι άλλο μπορεί συμβαίνει.

Επεξ/σία από 1insomnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3 ώρες πριν, 1insomnia είπε

Καλημέρα, το πλυντήριο ανοίγει την βαλβίδα εισαγωγής του νερού, και περιμένει σήμα από άλλο σενσορα, όταν φτάσει η στάθμη του νερού σε ορισμένο ύψος, να διακόψει την εισαγωγή του νερού και να συνεχίσει ο χρονοδιακόπτης του υπόλοιπο πρόγραμμα.  Αν βάζει συνέχεια νερό, και δεν ξεχειλίζουν τα νερά, σημαίνει ότι παράλληλα τα νερά αποστραγγίζονται στην αποχέτευση… Σήκωσε το λάστιχο της αποχέτευσης (αν έχει πέσει κάτω από τη στάθμη του νερού στο πλυντήριο) γιατί με κάποιο τρόπο κάνει σιφόνι και αδειάζει συνεχώς τα νερά που μπαίνουν στο πλυντήριο.  Γι αυτό τον λόγο το λάστιχο αποχέτευσης πρέπει σε κάποιο σημείο του να είναι ψηλότερα από την σταθμη λειτουργίας του νερού)

Ελπίζω να βοήθησα, αν όχι, γράψε να δούμε τι άλλο μπορεί συμβαίνει.

Eυχαριστώ. Κοίταξα το λάστιχο, βασικά το μόνο που μπορώ να δω είναι το κομμάτι αυτό το οποίο μου φαίνεται ήδη αρκετά ψηλά.

Spoiler

IMG_20210528_133005.jpg.d5ea832ef905545cd9576c4ba17d5f14.jpg

Προσπάθησα να το τραβήξω/σηκώσω και να βάλω ένα γρήγορο πρόγραμμα. Νοιώθω πάντως να τραβάει νερό όταν το ακουμπάω.

Κάλεσα τεχνικό, θα έρθει λέει από βδομάδα (πάνω από 10 μέρες δηλαδή από τότε που έχω το πρόβλημα). Για αυτό έκανα και την ερώτηση εδώ για να έχω μια ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, Speculoos said:

 

Eυχαριστώ. Κοίταξα το λάστιχο, βασικά το μόνο που μπορώ να δω είναι το κομμάτι αυτό το οποίο μου φαίνεται ήδη αρκετά ψηλά.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

IMG_20210528_133005.jpg.d5ea832ef905545cd9576c4ba17d5f14.jpg

Προσπάθησα να το τραβήξω/σηκώσω και να βάλω ένα γρήγορο πρόγραμμα. Νοιώθω πάντως να τραβάει νερό όταν το ακουμπάω.

Κάλεσα τεχνικό, θα έρθει λέει από βδομάδα (πάνω από 10 μέρες δηλαδή από τότε που έχω το πρόβλημα). Για αυτό έκανα και την ερώτηση εδώ για να έχω μια ιδέα.

Έχει καλώς,

αλλά εντελώς εγκυκλοπαιδικά, όταν επισκευαστεί μας λες και την διάγνωση.

On 25/05/2021 at 11:07, lofter said:

Καλημέρα, για να καθαρίσω παλιό ξεφτισμένο βερνίκι από διακοσμητική πλάκα Καρύστου σε κάθετη επιφάνεια, κάτι τέτοιο θα βοηθήσει; (έχω δοκιμάσει με βούρτσα με το χέρι, με πιεστικό νερού, με χημικό καθαριστικό αλλά πάλι μου μένουν υπολείμματα )

 

Bosch Ποτηροειδής Βούρτσα Αφαίρεσης Υλικού 75mm 2608622051

Το ασετόν, όπως και κάθε είδους διαλυτικό, ίσως διαλύσει το βερνίκι και εμποτίσει πιο βαθιά την επιφάνεια της πέτρας -λέω ίσως-

Αν η επιφάνεια είναι μικρή, ένα παιντ ρεμουβερ θα βοηθούσε αποτελεσματικά, αν η επιφάνεια είναι μεγάλη τίθεται θέμα κόστους… (δοκιμή πριν σε μικρή αθέατη επιφάνεια)

Η τρίχινη βούρτσα στην εικόνα σου (συνθετικές ίνες) μπορεί να δουλέψει αν το βερνίκι δεν είναι σκληρό.

Μια αντίστοιχη (με την εικονιζόμενη) μεταλλική (ατσάλινη) είναι σίγουρα πολύ πιο αποτελεσματική, ίσως όμως αφήσει όμως μια αντιαισθητική γυαλάδα στην πέτρα (ιδιαίτερα αν τη δουλέψεις σε υψηλές στροφές) 

Προσοχή: οπωσδήποτε γυαλιά προστασίας με τη χρήση τέτοιων βουρτσών.

Η πιο σωστή λύση είναι αμμοβολή ή αφού έχεις πιεστικό, η υδρο-αμμοβολή (και δεν σκονίζει τα πάντα γύρω), και σχεδόν όλα τα πιεστικά έχουν το ανάλογο αξεσουάρ, διαφορετικά γκρηκ πατέντα προσαρμογής μιας άλλης αμμοβολής στο δικό σου πιεστικό.

Καλή επιτυχία.

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Τα οριζόντια ξύλα του υπόστεγου έπιασαν σαράκι και έχει αρχίσει να το τρώει σιγά σιγά. Πως θα μπορέσω να το καταπολέμησω; Υπάρχει κάποιο φάρμακο;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά

Αποφάσισα να αλλάξω πρίζες και διακόπτες φωτός στο σπίτι μου, το οποίο χτίστηκε δεκαετία του 80. Δεν έχω ιδέα απο μαστορέματα και είμαι σε διαδικασία εκμάθησης. 

Πάντα με κατεβασμένο γενικό και ασφάλεια εκτός, άνοιξα την πρώτη πρίζα και με έκπληξη διαπιστώνω πως ο "ηλεκτρολόγος" όταν έβαλε τη χωνευτή πρίζα έκοψε το καλώδιο της γείωσης να είναι κοντό, επειδή στο σύστημα που είχε ουδέτερος και φάση μπαίνουν απο κάτω ενώ γείωση πάνω, φαντάζομαι ότι έχει κάνει το ίδιο σε όλες τις πρίζες του σπιτιού. Προκύπτει λοιπόν το θέμα ότι το καλώδιο της γείωσης δε φτάνει για να κουμπώσει στις καινούργιες πρίζες που πήρα γιατί όλα κουμπώνουν στο κάτω μέρος. Επίσης δε μπορώ να τα κουμπώσω γυρίζοντας το σύστημα ανάποδα γιατί το καλώδιο της γείωσης δεν είναι καθόλου εύκαμπτο σε σχέση με τα άλλα 2.

Υπάρχει τρόπος προέκτασης του καλωδίου;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, jokercell είπε

Καλησπέρα παιδιά

Αποφάσισα να αλλάξω πρίζες και διακόπτες φωτός στο σπίτι μου, το οποίο χτίστηκε δεκαετία του 80. Δεν έχω ιδέα απο μαστορέματα και είμαι σε διαδικασία εκμάθησης. 

Πάντα με κατεβασμένο γενικό και ασφάλεια εκτός, άνοιξα την πρώτη πρίζα και με έκπληξη διαπιστώνω πως ο "ηλεκτρολόγος" όταν έβαλε τη χωνευτή πρίζα έκοψε το καλώδιο της γείωσης να είναι κοντό, επειδή στο σύστημα που είχε ουδέτερος και φάση μπαίνουν απο κάτω ενώ γείωση πάνω, φαντάζομαι ότι έχει κάνει το ίδιο σε όλες τις πρίζες του σπιτιού. Προκύπτει λοιπόν το θέμα ότι το καλώδιο της γείωσης δε φτάνει για να κουμπώσει στις καινούργιες πρίζες που πήρα γιατί όλα κουμπώνουν στο κάτω μέρος. Επίσης δε μπορώ να τα κουμπώσω γυρίζοντας το σύστημα ανάποδα γιατί το καλώδιο της γείωσης δεν είναι καθόλου εύκαμπτο σε σχέση με τα άλλα 2.

Υπάρχει τρόπος προέκτασης του καλωδίου;

Ευχαριστώ

Να τις αφήσεις αυτές τις δουλειές να τις κάνει αδειούχος ηλεκτρολόγος. Αυτό λέω εγώ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Να τις αφήσεις αυτές τις δουλειές να τις κάνει αδειούχος ηλεκτρολόγος. Αυτό λέω εγώ...

Συμφωνώ ( δεν είμαι ηλεκτρολόγος) με κάποια πράγματα δεν παίζουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτος σε διαδικασία εκμάθησης ήταν..😂

Περα απο την πλάκα, λύσεις υπάρχουν αλλά μιας και δεν είσαι του επαγγέλματος, καλο θα ειναι να τις κάνει κάποιος που είναι.

Με το ρευμα δεν παίζουμε φιλε μου.

Φιλικά,

Ένας ταπεινός ηλεκτρονικός.

 

Capture.JPG

6 ώρες πριν, silou είπε

Καλησπέρα. Τα οριζόντια ξύλα του υπόστεγου έπιασαν σαράκι και έχει αρχίσει να το τρώει σιγά σιγά. Πως θα μπορέσω να το καταπολέμησω; Υπάρχει κάποιο φάρμακο;

Ευχαριστώ.

Καλησπέρα, υπάρχει πληθώρα εντομοκτόνων για το σαράκι στο εμπόριο. Κανε μια αναζήτηση και θα βρες διάφορα.Ελπίζω να μην είναι μεγάλο το πρόβλημα γιατί δυστυχώς το σαράκι είναι δύσκολη περίπτωση.  

Capture.JPG

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5 ώρες πριν, jokercell είπε

Καλησπέρα παιδιά

Αποφάσισα να αλλάξω πρίζες και διακόπτες φωτός στο σπίτι μου, το οποίο χτίστηκε δεκαετία του 80. Δεν έχω ιδέα απο μαστορέματα και είμαι σε διαδικασία εκμάθησης. 

Πάντα με κατεβασμένο γενικό και ασφάλεια εκτός, άνοιξα την πρώτη πρίζα και με έκπληξη διαπιστώνω πως ο "ηλεκτρολόγος" όταν έβαλε τη χωνευτή πρίζα έκοψε το καλώδιο της γείωσης να είναι κοντό, επειδή στο σύστημα που είχε ουδέτερος και φάση μπαίνουν απο κάτω ενώ γείωση πάνω, φαντάζομαι ότι έχει κάνει το ίδιο σε όλες τις πρίζες του σπιτιού. Προκύπτει λοιπόν το θέμα ότι το καλώδιο της γείωσης δε φτάνει για να κουμπώσει στις καινούργιες πρίζες που πήρα γιατί όλα κουμπώνουν στο κάτω μέρος. Επίσης δε μπορώ να τα κουμπώσω γυρίζοντας το σύστημα ανάποδα γιατί το καλώδιο της γείωσης δεν είναι καθόλου εύκαμπτο σε σχέση με τα άλλα 2.

Υπάρχει τρόπος προέκτασης του καλωδίου;

Ευχαριστώ

Το σωστό ειναι νέο καλώδιο ίσως και απο τα κουτια διακλάδωσης η το πινακα. Αλλιως μπορεις με καπς η https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-yliko/ylika-syndesis-stirixis/ylika-syndesis/klemmens/klemmens-fast/wago-kaps-aftomato-2ch0-14-4mm-diafanes-100tem._282906/?gclid=Cj0KCQjwktKFBhCkARIsAJeDT0hwmRYFmu5i-rz30f7InwFYuYYgRjSzuSG44PrumhQKr0qifS8votYaArJPEALw_wcB να βαλεις επεκταση. 

Γενικα δεν ειναι ολοι καλοι στη δουλειά τους οι ηλεκτρολογοι αλλα δε σημαινει πως αν το κανεις χωρις εμπειρία θα το κανεις καλύτερα. Θα κανεις λάθη 100%. Εμενα απο βλακείες αδειουχου με πιστοποιησεις και knx χτυπησε το ρευμα 2 μαστορες(ισως εβαλε βοηθους κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/5/2021 στις 2:43 ΜΜ, Speculoos είπε

 

Eυχαριστώ. Κοίταξα το λάστιχο, βασικά το μόνο που μπορώ να δω είναι το κομμάτι αυτό το οποίο μου φαίνεται ήδη αρκετά ψηλά.

  Απόκρυψη περιεχομένων

IMG_20210528_133005.jpg.d5ea832ef905545cd9576c4ba17d5f14.jpg

Προσπάθησα να το τραβήξω/σηκώσω και να βάλω ένα γρήγορο πρόγραμμα. Νοιώθω πάντως να τραβάει νερό όταν το ακουμπάω.

Κάλεσα τεχνικό, θα έρθει λέει από βδομάδα (πάνω από 10 μέρες δηλαδή από τότε που έχω το πρόβλημα). Για αυτό έκανα και την ερώτηση εδώ για να έχω μια ιδέα.

Καλησπερα, περα απο τους λογους που αναφερθήκανε οταν τραβάει συνεχεία νερα παιζει να ειναι είτε απο χαλασμένο solenoid valve, ειτε να είναι βουλωμένο είτε να εχει βλαβη ο πιεσοστάτης ή πρεσοστάτης γιατι αυτος με την σειρά του δίνει την εντολή να κόψει το valve τα νερά όταν φθάσουν στην επιθυμητή σταθμη. Αν είχες χαλασμένο solenoid θα σου έβαζε συνεχεια νερα, ακομα και χωρις να εχεις ξεκινήσει καποιο πρόγραμμα.

Ποιο πολυ για πρεσοστάτη φαίνεται να ειναι το πρόβλημα, αν και εχει ενα λάστιχο που πολλές φορες μπορεί να βουλώσει και αν το ξεβουλώσεις είναι μια χαρά μετά.Άλλη αιτια μπορει να ειναι με την αντλία αποχέτευσης, να ειναι συνεχεια ανοικτή και να σου αδειάζουν τα νερα, οποτε ο πρεσοστάτης θα δινει συνεχεία ρεύμα στο solenoid valve για να δίνει νερο και δεν θα σταματάει καθως δεν θα γεμίζει ποτε. Οπως και να εχει η διάγνωση και η επισκευή πρέπει να γινει απο τεχνικο, γιατι δεν ειναι κατι που μπορει να γνωριζει καποιος που δεν εχει ιδέα απο αυτα.

Capture.JPG

Capture2.JPG

13 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

 

Το σωστό ειναι νέο καλώδιο ίσως και απο τα κουτια διακλάδωσης η το πινακα. Αλλιως μπορεις με καπς η https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-yliko/ylika-syndesis-stirixis/ylika-syndesis/klemmens/klemmens-fast/wago-kaps-aftomato-2ch0-14-4mm-diafanes-100tem._282906/?gclid=Cj0KCQjwktKFBhCkARIsAJeDT0hwmRYFmu5i-rz30f7InwFYuYYgRjSzuSG44PrumhQKr0qifS8votYaArJPEALw_wcB να βαλεις επεκταση. 

Γενικα δεν ειναι ολοι καλοι στη δουλειά τους οι ηλεκτρολογοι αλλα δε σημαινει πως αν το κανεις χωρις εμπειρία θα το κανεις καλύτερα. Θα κανεις λάθη 100%. Εμενα απο βλακείες αδειουχου με πιστοποιησεις και knx χτυπησε το ρευμα 2 μαστορες(ισως εβαλε βοηθους κτλ)

Επέτρεψε μου να σχολιάσω αυτο (πάντα φιλικα).

Δηλαδή με γνώμονα οτι υπάρχουν και κακοι επαγγελματίες στον κλαδο και σε καθε κλαδο, πρεπει να κάνουμε μονοι μας τους μαστορους με κίνδυνο σε ορισμένες φορες την σωματική μας ακεραιότητα η την καταστροφή της περιουσίας μας?. Δεν συμφωνώ με αυτο. Καλύτερα οταν δεν γνωρίζουμε κατι, και ειδικα οταν εχει να κανει με το ρευμα καλο θα ειναι να φωνάζουμε εναν ηλεκτρολόγο. Αλλωστε δεν ειναι και καμια επιστήμη αυτο που θελει να κάνει ο TS. (οπως το KNX που αναφέρεις πχ στο παραδειγμα σου)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Καλησπερα, περα απο τους λογους που αναφερθήκανε οταν τραβάει συνεχεία νερα παιζει να ειναι είτε απο χαλασμένο solenoid valve, ειτε να είναι βουλωμένο είτε να εχει βλαβη ο πιεσοστάτης ή πρεσοστάτης γιατι αυτος με την σειρά του δίνει την εντολή να κόψει το valve τα νερά όταν φθάσουν στην επιθυμητή σταθμη. Αν είχες χαλασμένο solenoid θα σου έβαζε συνεχεια νερα, ακομα και χωρις να εχεις ξεκινήσει καποιο πρόγραμμα.

Ποιο πολυ για πρεσοστάτη φαίνεται να ειναι το πρόβλημα, αν και εχει ενα λάστιχο που πολλές φορες μπορεί να βουλώσει και αν το ξεβουλώσεις είναι μια χαρά μετά.Άλλη αιτια μπορει να ειναι με την αντλία αποχέτευσης, να ειναι συνεχεια ανοικτή και να σου αδειάζουν τα νερα, οποτε ο πρεσοστάτης θα δινει συνεχεία ρεύμα στο solenoid valve για να δίνει νερο και δεν θα σταματάει καθως δεν θα γεμίζει ποτε. Οπως και να εχει η διάγνωση και η επισκευή πρέπει να γινει απο τεχνικο, γιατι δεν ειναι κατι που μπορει να γνωριζει καποιος που δεν εχει ιδέα απο αυτα.

Capture.JPG

Capture2.JPG

Επέτρεψε μου να σχολιάσω αυτο (πάντα φιλικα).

Δηλαδή με γνώμονα οτι υπάρχουν και κακοι επαγγελματίες στον κλαδο και σε καθε κλαδο, πρεπει να κάνουμε μονοι μας τους μαστορους με κίνδυνο σε ορισμένες φορες την σωματική μας ακεραιότητα η την καταστροφή της περιουσίας μας?. Δεν συμφωνώ με αυτο. Καλύτερα οταν δεν γνωρίζουμε κατι, και ειδικα οταν εχει να κανει με το ρευμα καλο θα ειναι να φωνάζουμε εναν ηλεκτρολόγο. Αλλωστε δεν ειναι και καμια επιστήμη αυτο που θελει να κάνει ο TS. (οπως το KNX που αναφέρεις πχ στο παραδειγμα σου)

 

Ειπα πως θα κανει λαθος 100% αν το κανει μονος του. Πιστεύω με ηλεκτρολογο θα κανει και πιο γρήγορα τη δουλεια του και ισως πιο οικονομικα λογο χρόνου που θα χασει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...