Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, g_f είπε

Τα φώτα σας παρακαλώ.  Σε πόρτα ασφαλείας βγαίνει το χερούλι μαζί με το σιδερακι( πύρος? ). Είναι απλή επισκευή ή φωνάζω τεχνικό?  Κανα τιπ?

Photos

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

20210910_171452_compress8.jpg

20210910_171500_compress72.jpg

20210910_171534_compress5.jpg

Θα έπρεπε να ασφαλίζει (μαγκώνει) το χερούλι πίσω από την ροζέτα.

Βγάλε τη ροζέτα , κατα πάσα πιθανότητα είναι βιδωτή και δες αν μπορείς να κάνεις κάτι. Αν καταλαβαίνω καλά έχει ξεκολλήσει το κομμάτι που κρατάει το χερούλι στη ροζέτα

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, g_f είπε

Τα φώτα σας παρακαλώ.  Σε πόρτα ασφαλείας βγαίνει το χερούλι μαζί με το σιδερακι( πύρος? ). Είναι απλή επισκευή ή φωνάζω τεχνικό?  Κανα τιπ?

Photos ( ζητώ συγνώμη για την φορά των φωτογραφιών.  Δεν βρίσκω πως να τις γυρίσω)

 

20210910_171452_compress8.jpg

20210910_171500_compress72.jpg

20210910_171534_compress5.jpg

Πάνω στο χερούλι που έβγαλες  βλέπεις ένα βιδάκι που ξεβιδώνει με άλλεν αν βλέπω καλά. Το ίδιο έχει και στο απέναντι χερούλι απλά έχει λασκάρει το βιδάκι που κρατάει το σίδερο να μην βγαίνει όταν το τραβάς. Βάζεις το χερούλι και με κλειδάκι άλλεν σφίγγεις το βιδάκι. Αν έχει φύγει από την άλλη μεριά βγάλε το από δω βρες σε εργαλεία ένα παρόμοιο βίδωσέ τα και είσαι εντάξει.

Α μάλλον είναι εισόδου και έχει χερούλι μόνο από μέσα. Μάλλον  παπαριά έκανε ο μάστορας και δεν το βίδωσε σωστά μέσα στην κλειδαριά και έφυγα.. Δες με μία εποξική κόλα μήπως το κολήσεις στη ροζέτα να μην πληρώνεις μάστορα

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, zio10 είπε

Υπάρχουν μεντεσέδες ας το πούμε σταθεροί; Να μένουν στο σημείο που θέλεις, σαν αυτούς που έχουν τα λαπτοπ στην οθόνη τους.

Πες τι ακριβώς θέλεις να κάνεις γτ το ερώτημα είναι υπερβολικά ασαφές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, nickol-us said:

Βγάλε τη ροζέτα , κατα πάσα πιθανότητα είναι βιδωτή και δες αν μπορείς να κάνεις κάτι. Αν καταλαβαίνω καλά έχει ξεκολλήσει το κομμάτι που κρατάει το χερούλι στη ροζέτα

Δυστυχώς δεν ξεβιδώνει...είναι αρκετά σφιχτό κ δεν έχω κατάλληλο εργαλείο εύκαιρο. 

8 minutes ago, papoys1 said:

Α μάλλον είναι εισόδου και έχει χερούλι μόνο από μέσα. Μάλλον  παπαριά έκανε ο μάστορας και δεν το βίδωσε σωστά μέσα στην κλειδαριά και έφυγα.. Δες με μία εποξική κόλα μήπως το κολήσεις στη ροζέτα να μην πληρώνεις μάστορα

Ναι εισόδου είναι.  Το σκέφτηκα για την κόλλα, αλλά σκέφτομαι επίσης μήπως στο μέλλον χρειαστεί να βγει κ δεν ξεκολλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, g_f είπε

Τα φώτα σας παρακαλώ.  Σε πόρτα ασφαλείας βγαίνει το χερούλι μαζί με το σιδερακι( πύρος? ). Είναι απλή επισκευή ή φωνάζω τεχνικό?  Κανα τιπ?

Photos ( ζητώ συγνώμη για την φορά των φωτογραφιών.  Δεν βρίσκω πως να τις γυρίσω)

 

20210910_171452_compress8.jpg

20210910_171500_compress72.jpg

20210910_171534_compress5.jpg

Βγαλε το χερουλι (με την βιδα τυπου allen) και βαλε τον αξονα και θα δεις ενα βιδακι πανω του. Σφίξε αυτό και βάλε μετα το χερούλι. Στην φώτο σου εχω μαρκάρει τι πρέπει να σφίξεις.

Capture.JPG

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, Petros Electron said:

Βγαλε το χερουλι (με την βιδα τυπου allen) και βαλε τον αξονα και θα δεις ενα βιδακι πανω του. Σφίξε αυτό και βάλε μετα το χερούλι. Στην φώτο σου εχω μαρκάρει τι πρέπει να σφίξεις.

Capture.JPG

Εννοείς αν κατάλαβα καλά να βγάλω τελείως τον άξονα από το χερούλι.  Σωστά?  Σε ευχαριστώ,  θα το δοκιμάσω. Να σημειώσω ότι από την αντίθετη πλευρά από αυτή που μου σημειωσες η βιδα είναι εντελώς σφιγμενη σε περίπτωση που παίζει κάποιο ρόλο. 

Επεξ/σία από g_f
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, g_f είπε

Εννοείς αν κατάλαβα καλά να βγάλω τελείως τον άξονα από το χερούλι.  Σωστά?  Σε ευχαριστώ,  θα το δοκιμάσω. 

Ναι τελείως βγαλτο. Πιθανότατα σου εχει λασκάρει το παξιμάδι. Μην βάλεις κόλλες κτλπ δεν χρειάζεται. Αν έχουν χαλάσει οι βόλτες και δεν σφίγγει παρε εναν καινούριο αξονα 2,5ευρω εχει και βαλτον με τον τροπο που σου εγραψα και καθάρισες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, g_f είπε

Δυστυχώς δεν ξεβιδώνει...είναι αρκετά σφιχτό κ δεν έχω κατάλληλο εργαλείο εύκαιρο. 

Ναι εισόδου είναι.  Το σκέφτηκα για την κόλλα, αλλά σκέφτομαι επίσης μήπως στο μέλλον χρειαστεί να βγει κ δεν ξεκολλάει.

Από τη άλλη μεριά της πόρτας (έξω) πρέπει να έχει πόμολο. Ξεβίδωσε το βιδάκι το και βγάλτο να δεις τι γίνεται από μέσα.

(ότι κάνεις με δική σου ευθύνη εννοείται)

Μη βάλεις κόλα πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Doubt είπε

Από τη άλλη μεριά της πόρτας (έξω) πρέπει να έχει πόμολο. Ξεβίδωσε το βιδάκι το και βγάλτο να δεις τι γίνεται από μέσα.

(ότι κάνεις με δική σου ευθύνη εννοείται)

Μη βάλεις κόλα πουθενά.

Παιδιά μην τον μπερδεύουμε τον άνθρωπο απο την πίσω μερια δεν εχει τίποτα που να μπορει να δει!. Πόρτα εισόδου ειναι και οχι εσωτερική που εχει μπετούγια μπρος-πισω!. Βρες ενα καλο αλλεν αλλιως μην το πολεμάς γιατι θα χαλάσεις και την βίδα και δεν θα βγαίνει μετα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Φτιάξαμε γύψινη κατασκευή στο διαμέρισμα του γιου μου για την τηλεόραση συνέχεια του τζακιού. Μετά από 2-3 χρόνια μετανοιώσαμε γιατί δεσμεύεσαι για τυχόν αλλαγές επίπλων επειδή η τηλεόραση είναι σταθερή 50άρα νομίζω και δεν χωράει μεγαλύτερη.

Έχω στο δικό μου έπιπλο μόνο για την τηλεόραση (55άρα) και βολεύει πολύ γιατί μπορείς να το μετακινήσεις σε όποιο σημείο θέλεις και όπως είπε ο zio10 χωράει και μεγαλύτερη

Οχι δεν τίθεται θέμα χώρου (χωράει και 75αρα πχ ο τοίχος και θα πάρω βάση με περιθώριο για αυτο) αλλα της ευελιξίας που σου δίνει το επιπλο. 

Με τα λοιπά επιπλα δεν υπάρχει κάποια σύνδεση ένα καναπέ θα έχει μπροστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, Petros Electron said:

Παιδιά μην τον μπερδεύουμε τον άνθρωπο απο την πίσω μερια δεν εχει τίποτα που να μπορει να δει!. Πόρτα εισόδου ειναι και οχι εσωτερική που εχει μπετούγια μπρος-πισω!. Βρες ενα καλο αλλεν αλλιως μην το πολεμάς γιατι θα χαλάσεις και την βίδα και δεν θα βγαίνει μετα. 

Ευχαριστώ.  Αυτό πρέπει να είναι.  Αν καταλαβαίνω καλά το παξιμάδι σφιγγοντας "ανοίγει" την πίσω πλευρά και έτσι σφηνωνει στην πίσω πλευρά της πόρτας.  Το δοκίμασα αλλά το θέμα είναι ότι το παξιμάδι είναι τέρμα σφιγμένο ( βιδώνει ξεβιδώνει εύκολα). Οπότε δοκιμάζω να βρω νέο άξονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Πες τι ακριβώς θέλεις να κάνεις γτ το ερώτημα είναι υπερβολικά ασαφές

Ένα ξύλινο κουτί-βαλιτσάκι που να ανοίγει σαν λάπτοπ και να μένει στη θέση που θέλεις. Δεν ξέρω αν το περιγράφω καλά :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, zio10 είπε

Ένα ξύλινο κουτί-βαλιτσάκι που να ανοίγει σαν λάπτοπ και να μένει στη θέση που θέλεις. Δεν ξέρω αν το περιγράφω καλά :)

 

Θες να μένει ανοικτό σε οποιαδήποτε θέση ή να έχει μια θέση ανοικτό και μια κλειστό?

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, DrLo είπε

Θες να μένει ανοικτό σε οποιαδήποτε θέση ή να έχει μια θέση ανοικτό και μια κλειστό?

Σε οποιαδήποτε θέση, γι'αυτό λέω σαν λάπτοπ. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Στην τελική μπορεί να βάλω και όντως μεντεσέδες από λάπτοπ αλλά από περιέργεια έλεγα αν υπάρχει και κάτι άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zio10 είπε

Σε οποιαδήποτε θέση, γι'αυτό λέω σαν λάπτοπ. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Στην τελική μπορεί να βάλω και όντως μεντεσέδες από λάπτοπ αλλά από περιέργεια έλεγα αν υπάρχει και κάτι άλλο.

Χμ ψάξε "μεντεσες βαρελάκι"

Δε θυμάμαι αν στέκονταν σε όποιαδηποτε θέση αλλά είναι από αυτούς που βλέπεις σε παλιά ξύλινα έπιπλα και κουτια

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...