Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, john1987 είπε

Οχι δεν τίθεται θέμα χώρου (χωράει και 75αρα πχ ο τοίχος και θα πάρω βάση με περιθώριο για αυτο) αλλα της ευελιξίας που σου δίνει το επιπλο. 

Με τα λοιπά επιπλα δεν υπάρχει κάποια σύνδεση ένα καναπέ θα έχει μπροστά.

Ανάλογα τη διαρρύθμιση σου. Εκεί που έμενα παλιά π.χ. μπορούσες να περιστρέψεις την τηλεόραση 90 μοίρες και να βλέπεις καθισμένος στο μπαλκόνι, το καλοκαίρι. Αυτό μόνο με έπιπλο με ροδάκια το πετυχαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, g_f είπε

Ευχαριστώ.  Αυτό πρέπει να είναι.  Αν καταλαβαίνω καλά το παξιμάδι σφιγγοντας "ανοίγει" την πίσω πλευρά και έτσι σφηνωνει στην πίσω πλευρά της πόρτας.  Το δοκίμασα αλλά το θέμα είναι ότι το παξιμάδι είναι τέρμα σφιγμένο ( βιδώνει ξεβιδώνει εύκολα). Οπότε δοκιμάζω να βρω νέο άξονα.

Λογικά πρέπει να σφίξεις το παξιμάδι έχοντας τον άξονα μέσα στην πόρτα. Και όταν σφίξει και στερεωθεί τότε βάζεις και την πετούγια

48 λεπτά πριν, zio10 είπε

Σε οποιαδήποτε θέση, γι'αυτό λέω σαν λάπτοπ. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Στην τελική μπορεί να βάλω και όντως μεντεσέδες από λάπτοπ αλλά από περιέργεια έλεγα αν υπάρχει και κάτι άλλο.

Οκ τώρα κατάλαβα, ωστόσο δεν έχω κάτι υπόψην. Πριν πάρεις όμως μεντεσέδες από λάπτοπ σιγουρέψου ότι το φρενάρισμα το κάνουν οι ίδιοι οι μεντεσέδες και όχι το πλαστικό κέλυφος του λαπτοπ

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, DrLo είπε

δε ξέρω για ξύψινα αλλά υπάρχουν και από πολύστερίνη (νομίζω). έχει πχ το leroy

 

https://www.leroymerlin.gr/gr/hromata-vernikia-katharistika/diakosmisi-orofis/rozetes-plakes-kornizes/?order=product.price.asc&page=2

Ναι πρακτικά και καθαρά στην τοποθέτηση τα συγκεκριμένα. Τοποθέτησα σε μπάνιο στο εξοχικό και έγιναν πολύ όμορφα. Το θέμα είναι να πιάνουν τα χέρια σου να έχεις υπομονή μία γωνιάστρα για ίσιο κόψιμο και το αποτέλεσμα στη φωτογραφία. Εβαλα απλό γιατί είναι μπάνιο σε κάποιο άλλο δωμάτιο υπάρχουν και άλλα σχέδια.

IMG-1133.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, papoys1 είπε

Ναι πρακτικά και καθαρά στην τοποθέτηση τα συγκεκριμένα. Τοποθέτησα σε μπάνιο στο εξοχικό και έγιναν πολύ όμορφα. Το θέμα είναι να πιάνουν τα χέρια σου να έχεις υπομονή μία γωνιάστρα για ίσιο κόψιμο και το αποτέλεσμα στη φωτογραφία. Εβαλα απλό γιατί είναι μπάνιο σε κάποιο άλλο δωμάτιο υπάρχουν και άλλα σχέδια.

IMG-1133.jpg

Ωραίος ο παππούς στην τοποθέτηση...εντάξει να σου πω δε μου αρέσει το σχέδιο που έφτιαξες αλλά γούστα είναι αυτά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, mechpanos είπε

Ωραίος ο παππούς στην τοποθέτηση...εντάξει να σου πω δε μου αρέσει το σχέδιο που έφτιαξες αλλά γούστα είναι αυτά...

Μπανάκι σε εξοχικό είναι. Πήρα το πιο απλό και φτηνό σχέδιο γιατί είχαν μπει τα πλακάκια και ήταν μαύρα χάλια η γωνία .

Ανέβασα τη φωτογραφία έτσι να δει κάποιος πως είναι το τελικό αποτέλεσμα που μπορώ να πω πως είναι και πιο ωραίο από ότι φαίνεται στη φωτογραφία. Ζορίστηκα λίγο στην αρχή μέχρι να βρω πως κόβονται στη γωνιάστρα οι γωνίες. Επίσης να προσθέσω για ωραίο αποτέλεσμα όπως στη φωτογραφία μετά το κόλημα πάνω και κάτω ακρυλικό στόκο με πιστόλι και στρώσιμο με το δάχτυλο.🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Ανέβασα τη φωτογραφία έτσι να δει κάποιος πως είναι το τελικό αποτέλεσμα που μπορώ να πω πως είναι και πιο ωραίο από ότι φαίνεται στη φωτογραφία. Ζορίστηκα λίγο στην αρχή μέχρι να βρω πως κόβονται στη γωνιάστρα οι γωνίες. Επίσης να προσθέσω για ωραίο αποτέλεσμα όπως στη φωτογραφία μετά το κόλημα πάνω και κάτω ακρυλικό στόκο με πιστόλι και στρώσιμο με το δάχτυλο.🙂

Με τι το κόλλησες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Μπανάκι σε εξοχικό είναι. Πήρα το πιο απλό και φτηνό σχέδιο γιατί είχαν μπει τα πλακάκια και ήταν μαύρα χάλια η γωνία .

Ανέβασα τη φωτογραφία έτσι να δει κάποιος πως είναι το τελικό αποτέλεσμα που μπορώ να πω πως είναι και πιο ωραίο από ότι φαίνεται στη φωτογραφία. Ζορίστηκα λίγο στην αρχή μέχρι να βρω πως κόβονται στη γωνιάστρα οι γωνίες. Επίσης να προσθέσω για ωραίο αποτέλεσμα όπως στη φωτογραφία μετά το κόλημα πάνω και κάτω ακρυλικό στόκο με πιστόλι και στρώσιμο με το δάχτυλο.🙂

Αυτό από πάνω βάφεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DrLo είπε

Αυτό από πάνω βάφεται ?

Ναι, βάφεται, νόμιζω χώρις κάτι ιδιαίτερο, ασταρι πλαστικού και πλαστικό αν θυμάμαι είχα περάσει τα δικά μου

Τώρα για την κόλλα που ρώτησε κάποιος, δίνουν δική του κόλλα, πιθανόν να κολλάει και με σιλικόνη, προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrLo είπε

Αυτό από πάνω βάφεται ?

Κανονικά. Αστάρι νερού το πέρασα και μετά πλαστικό. Σου λέω βγήκε τέλειο με δύο χέρια . Κάτι γύψινα που έχω σπίτι τα βάφω τα ξαναφάφω και είναι σαν να μην τα έχω βάψει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ταράτσα υπάρχει πλακάκι και μου πρότειναν να βάλουν ασφαλτοπανο πάνω στα πλακάκια (αφού γίνει η κατάλληλη προετοιμασία).

Στέκει κάτι τέτοιο ?

Στο Google δεν μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη επειξα θελω λιγο σπρωξιμο.
Θελω να βαψω μια κουζινα , τωρα δεν εχει χρωμα δεν εχει βαφτει ποτε .
Μου αρεσουν οι συνδιασμοι με αποχρωσεις του πρασινου ( 2 χρωματα ενα απαλο ενα πιο σκουρο) που βλεπω σε φωτο αλλα στα χρωματολογια που εχουν τα μαγαζια δεν μπορω να βρω τι θελω  λογω μεγεθους δειγματος .
μπορει να προτεινει καποιος κωδικους χρωματος που τους ξερει
Θελω vivexrom super neopal  λογω υπολοιπου σε μαγαζι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια γρήγορη ερώτηση

Το σώμα καροιφέρ που αναφέρω παραπάνω ότι πάτι για μέταμα είναι το κλασσικό τύπου "φέτες".

είναι 4στηλο, 16 φέτες και στηρίζεται στο τοίχο με 3 στηρίγματα που πιάνουν σε τρια σημεία που οι φέτες από τη πίσω πλευρά έχουν κολλημένα "λαμάκια" που πιάνουν στα στηρίγματα του τοίχου και το σώμα "κρεμιέται" από αυτά.

Η ερώτηση είναι.

Είναι αυτά τα γατζάκια στάνταρ?

Δηλαδή αν πάρω ένα νέο σώμα 4στηλο , 16 φέτες, θα έχει τα στηρίσγματα στα ίδια σημεία? (ανάμεσα στις ίδιες φέτες και στο ίδιο ύψος). Προφανώς δε θα ήθελα να αλλάξω τα στηρίγματα στο τοίχο απλά να ξεκρεμάσω το παλιό και να κρεμάσω το νέο.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Στην ταράτσα υπάρχει πλακάκι και μου πρότειναν να βάλουν ασφαλτοπανο πάνω στα πλακάκια (αφού γίνει η κατάλληλη προετοιμασία).

Στέκει κάτι τέτοιο ?

Στο Google δεν μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό.

Πατάτες, δεν γίνονται αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...