Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα. Λόγω ότι όλο και πιο συχνά ακούω στον περίγυρο μ διαρρήξεις άρχισα να σκέφτομαι πολύ σοβαρά στην αντικατάσταση κλειδαριάς. Έχω μια θωρακισμένη που έχει περαστεί κάπου στα 13 χρόνια πριν από τον πατέρα μου. Με κλειδαριά securemme με κλειδί ασφαλείας παλαιού τύπου. Τώρα η ερώτηση μου είναι: 

1) Τι πρέπει να προσέξω στην επιλογή κλειδαριάς. Δλδ έχει συγκεκριμένο τύπο? Ή μόνο το μέγεθος. 

2) Τι θα μπορούσατε να μου προτείνετε βάση της δικιάς σας εμπειρίας με ένα budget των 200-250€. 

Δεν έχω ιδιαίτερη γνώση οπότε συγνώμη αν αυτά που ρωτάω φαίνονται ανόητα. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Sardanapalos1990 είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Λόγω ότι όλο και πιο συχνά ακούω στον περίγυρο μ διαρρήξεις άρχισα να σκέφτομαι πολύ σοβαρά στην αντικατάσταση κλειδαριάς. Έχω μια θωρακισμένη που έχει περαστεί κάπου στα 13 χρόνια πριν από τον πατέρα μου. Με κλειδαριά securemme με κλειδί ασφαλείας παλαιού τύπου. Τώρα η ερώτηση μου είναι: 

1) Τι πρέπει να προσέξω στην επιλογή κλειδαριάς. Δλδ έχει συγκεκριμένο τύπο? Ή μόνο το μέγεθος. 

2) Τι θα μπορούσατε να μου προτείνετε βάση της δικιάς σας εμπειρίας με ένα budget των 200-250€. 

Δεν έχω ιδιαίτερη γνώση οπότε συγνώμη αν αυτά που ρωτάω φαίνονται ανόητα. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

Καλησπέρα.

Αν θες ανέβασε φωτογραφίες τις πόρτας για να δούμε τον τύπο της κλειδαριά. Μέσα, έξω και προφίλ/πλάι (να φαίνονται οι πίρροι).

Και πόλη (Αθήνα, Θεσσαλονίκη, κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, maglor1981 είπε

Το μόνο που μένει να κρίνω είναι τώρα η εγκατάσταση.

Αν θέλεις όταν γίνει η εγκατάσταση, πες μας εντυπώσεις και ανέβασε φωτογραφίες 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, swayback είπε

Καλησπέρα.

Αν θες ανέβασε φωτογραφίες τις πόρτας για να δούμε τον τύπο της κλειδαριά. Μέσα, έξω και προφίλ/πλάι (να φαίνονται οι πίρροι).

Και πόλη (Αθήνα, Θεσσαλονίκη, κλπ).

Από Θεσσαλονίκη είμαι.... 

IMG_20200803_092941.jpg

IMG_20200803_093105.jpg

IMG_20200803_093138.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Sardanapalos1990 είπε

Από Θεσσαλονίκη είμαι.... 

IMG_20200803_092941.jpg

IMG_20200803_093105.jpg

IMG_20200803_093138.jpg

 

10 ώρες πριν, Sardanapalos1990 είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Λόγω ότι όλο και πιο συχνά ακούω στον περίγυρο μ διαρρήξεις άρχισα να σκέφτομαι πολύ σοβαρά στην αντικατάσταση κλειδαριάς. Έχω μια θωρακισμένη που έχει περαστεί κάπου στα 13 χρόνια πριν από τον πατέρα μου. Με κλειδαριά securemme με κλειδί ασφαλείας παλαιού τύπου. Τώρα η ερώτηση μου είναι: 

1) Τι πρέπει να προσέξω στην επιλογή κλειδαριάς. Δλδ έχει συγκεκριμένο τύπο? Ή μόνο το μέγεθος. 

2) Τι θα μπορούσατε να μου προτείνετε βάση της δικιάς σας εμπειρίας με ένα budget των 200-250€. 

Δεν έχω ιδιαίτερη γνώση οπότε συγνώμη αν αυτά που ρωτάω φαίνονται ανόητα. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

1. Θα δείξεις τις φωτογραφίες σε μερικούς επαγγελματίες και θα καταλάβουν αυτοί τον τύπο για να σου δώσουν προσφορά. Είναι κλασικός τύπος. Αν θες να ζητήσεις προσφορά χωρίς φωτό (μέσω τηλ), πες τους ότι έχεις κλειδαριά τύπου χρηματοκιβωτίου, 4 πίρους πάνω - γλώσσα κάτω και μεγάλο εσωτερικό διακοσμητικό και θα καταλάβουν. 

2. Με budget έως ~250€, προτείνω:

  • Κλειδαριά: Cisa Revolution Pro ή Mul-T-Lock LOS
  • Defender: Disec Monolito BD200
  • Κύλινδρος (με σειρά προτίμησης): AGB DCK ή EVVA ICS ή Dom ix Twido ή EVVA EPS 

Αφού δείξεις τις φωτογραφίες, ζήτησε τους προσφορά για τα παραπάνω προϊόντα, μαζί με τοποθέτηση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Anand είπε

Και πάλι ευχαριστώ. Ναι με παίρνει για το μαγνητικό. Τα 50-100 ευρώ διαφορά δεν είναι μείζον πρόβλημα, αρκεί να πιάσουν τόπο και να αισθανόμαστε ασφαλείς. 

εαν βαλεις την αμπλόι του αυτοματου κλειδωματος ή μια διπλη κλειδαριά --> βαλε τα πραγματα που εμπορευεται το καταστημα.

πχ ενας keso8000 + mottura champions pro ή sts φουλ κλειδωμενα στην καλυτερη περιπτωση θελεις 15' να τα ανοιξεις κ τα δυο χωρις κοπο.

οκ, δεν ειναι τα καλυτερα - ειναι μεσαιες επιλογες αλλα σε διπλο σετ εισαι μια χαρα κ με το παραπανω. 

σκεψου οτι οι περισσοτεροι αγοραζουν πορτες με securemme k22 και ζουν στην αγνοια !

επισης, σκεψου οτι οι περισσοτεροι αντικαθιστουν με MG κυλινδρους της πλακας (μεχρι 50€) κ επισης ζουν στην αγνοια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, swayback είπε

1. Θα δείξεις τις φωτογραφίες σε μερικούς επαγγελματίες και θα καταλάβουν αυτοί τον τύπο για να σου δώσουν προσφορά. Είναι κλασικός τύπος. Αν θες να ζητήσεις προσφορά χωρίς φωτό (μέσω τηλ), πες τους ότι έχεις κλειδαριά τύπου χρηματοκιβωτίου, 4 πίρους πάνω - γλώσσα κάτω και μεγάλο εσωτερικό διακοσμητικό και θα καταλάβουν. 

2. Με budget έως ~250€, προτείνω:

  • Κλειδαριά: Cisa Revolution Pro ή Mul-T-Lock LOS
  • Defender: Disec Monolito BD200
  • Κύλινδρος (με σειρά προτίμησης): AGB DCK ή EVVA ICS ή Dom ix Twido ή EVVA EPS 

Αφού δείξεις τις φωτογραφίες, ζήτησε τους προσφορά για τα παραπάνω προϊόντα, μαζί με τοποθέτηση. 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Το defender που μου ανέφερες δεν είναι μαγνητικό φαντάζομαι έτσι? Κανένα μαγνητικό ίσως? Και πάλι ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sardanapalos1990 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Το defender που μου ανέφερες δεν είναι μαγνητικό φαντάζομαι έτσι? Κανένα μαγνητικό ίσως? Και πάλι ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου 

Ναι, το BD200 που πρότεινα δεν είναι μαγνητικό. Αν βάλεις μαγνητικό σε συνδυασμό με έναν από τους κυλίνδρους που πρότεινα πιο πάνω, θα ανέβει το σύνολο κατά τουλάχιστον 50€. 

Υπάρχει μία περίπτωση να σου βγει κοντά στα 250€ ή και λίγο παραπάνω, αν βάλεις μαγνητικό defender αλλά φθηνότερο κύλινδρο (πχ AGB 9000). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ωραία παρέα!

Πρόσφατα έβαλα πόρτα ασφαλείας Tank με επένδυση αλουμινίου και σετάκι:

Cisa revolution pro
Evva 4ks
Defender mag3g

Το μόνο που με προβλημάτισε είναι ότι η τοποθέτηση έγινε με αφρό και όχι με τσιμέντο που είχε συμφωνηθεί αρχικά.

Θα ήθελα τα φώτα σας στο συγκεκριμένο κομμάτι καθώς δεν είμαι ειδήμων. 

Τέλος, θα ήθελα να ευχαριστήσω τον φίλο Swayback για την πολύτιμη συνεισφορά του στο να τοποθετηθεί πόρτα ασφαλείας με τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, swayback είπε

Ναι, το BD200 που πρότεινα δεν είναι μαγνητικό. Αν βάλεις μαγνητικό σε συνδυασμό με έναν από τους κυλίνδρους που πρότεινα πιο πάνω, θα ανέβει το σύνολο κατά τουλάχιστον 50€. 

Υπάρχει μία περίπτωση να σου βγει κοντά στα 250€ ή και λίγο παραπάνω, αν βάλεις μαγνητικό defender αλλά φθηνότερο κύλινδρο (πχ AGB 9000). 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Με κάλυψες απίστευτα. Σου εύχομαι καλή συνέχεια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Kingedward είπε

Το μόνο που με προβλημάτισε είναι ότι η τοποθέτηση έγινε με αφρό και όχι με τσιμέντο που είχε συμφωνηθεί αρχικά. 

Κακώς το δέχτηκες αν και δε νομίζω να φέρει κάνεις καλεμι να στην κατεβάσει. Κατά τ άλλα τούμπανο το σετ. Καλορίζικη! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Κακώς το δέχτηκες αν και δε νομίζω να φέρει κάνεις καλεμι να στην κατεβάσει. Κατά τ άλλα τούμπανο το σετ. Καλορίζικη! 

Σε ευχαριστώ αγορίνα! 

Αν τύχει τέτοιο σκηνικό θα πάω σούμπιτος από το μαγαζί για εξηγήσεις. Αλλά και 'γω δεν νομίζω. Η εξήγηση που μου έδωσε ήταν ότι έγινε επειδή το σπίτι ήταν ανακαινισμένο και κάτι είπε για τα κενά και τις κοιλοδοκούς που δεν πολυκατάλαβα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kingedward είπε

Σε ευχαριστώ αγορίνα! 

Αν τύχει τέτοιο σκηνικό θα πάω σούμπιτος από το μαγαζί για εξηγήσεις. Αλλά και 'γω δεν νομίζω. Η εξήγηση που μου έδωσε ήταν ότι έγινε επειδή το σπίτι ήταν ανακαινισμένο και κάτι είπε για τα κενά και τις κοιλοδοκούς που δεν πολυκατάλαβα.

 

Αν τα κενά ανάμεσα στην κάσα και τον τοίχο είναι μικρά, είσαι κομπλέ. Γενικά δεν έχεις να φοβάσαι κάτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Αν τα κενά ανάμεσα στην κάσα και τον τοίχο είναι μικρά, είσαι κομπλέ. Γενικά δεν έχεις να φοβάσαι κάτι. 

Ναι ακριβώς αυτό είπε. Όπως και να 'χει είναι αξιόλογα άτομα και φάνηκε απ΄όλη την πορεία της μεταξύ μας επικοινωνίας. 

Σε ευχαριστώ για το σχόλιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mclein² είπε

εαν βαλεις την αμπλόι του αυτοματου κλειδωματος ή μια διπλη κλειδαριά --> βαλε τα πραγματα που εμπορευεται το καταστημα.

πχ ενας keso8000 + mottura champions pro ή sts φουλ κλειδωμενα στην καλυτερη περιπτωση θελεις 15' να τα ανοιξεις κ τα δυο χωρις κοπο.

οκ, δεν ειναι τα καλυτερα - ειναι μεσαιες επιλογες αλλα σε διπλο σετ εισαι μια χαρα κ με το παραπανω. 

σκεψου οτι οι περισσοτεροι αγοραζουν πορτες με securemme k22 και ζουν στην αγνοια !

επισης, σκεψου οτι οι περισσοτεροι αντικαθιστουν με MG κυλινδρους της πλακας (μεχρι 50€) κ επισης ζουν στην αγνοια.

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Όχι δεν θα βάλω διπλή κλειδαριά ή την abloy αυτόματου κλειδώματος. Αποφασίσαμε με την γυναίκα μου για μια κλειδαριά. Και οι δύο είμαστε προσεκτικοί στο να κλειδώνουμε όταν είμαστε μέσα και όταν λείπουμε. Όποτε πάμε σε ένα κύλινδρο. Δεν ψάχνω ότι καλύτερο κυκλοφορεί αλλά όπως έχω γράψει ψάχνω ένα καλό συνδυασμό κυλίνδρου-defender να συμπληρώσει την εν λόγω πόρτα. Πάνω από όλα να είμαστε ασφαλείς. Το κόστος είναι πάντα θέμα, αλλά από τη στιγμή που αποφασίσαμε να αλλάξουμε την παλιά ξύλινη πόρτα και ξοδεύουμε ένα σεβαστό ποσό (για τα δικά μας δεδομένα) σε μια καινούργια, τα πενήντα ή εκατό ευρώ επιπλέον δεν είναι πρόβλημα. Αρκεί να πιάνουν τόπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...