Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χάζευα λίγο το nuki, ωραίο φαίνεται το όλο πακέτο, πέρα από το να έχεις κύλινδρο διπλής λειτουργίας για σιγουριά μην τυχόν κλειδωθείς απέξω σε περίπτωση βλάβης, υπάρχει κάποιο άλλο catch που δεν βλέπω? Από ασφάλεια στην κωδικοποίηση του τι λέει?

Επίσης, πόσες φορές κλειδώνει την πόρτα, μπορείς να του ορίσεις εσύ να την κλειδώνει μόνο μία φορά ή να την τερματίζει?

Επεξ/σία από jaguar13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, yiannis2002s είπε

Καλησπέρα!

Για νεο σπίτι τι πόρτα ασφαλείας θα προτείνατε?

Περα απο το να ειναι class 4, τι αλλο θα πρεπει να προσεξω? 

 

Ευχαριστω!

Πρώτα την κλειδαριά και μετά, αν το επιτρέπει το budget, κοιτάς να έχει και καλή θωράκιση.

Για να είμαστε πιο συγκεκριμένοι, πρέπει να ξέρουμε το διαθέσιμο budget στο περίπου.

Spoiler

Πολύ χοντρικά, για να έχεις μία ιδέα:

  • 500~600€ = πόρτα με απλή θωράκιση και μέτρια κλειδαριά (στην καλύτερη και αν το ψάξεις αρκετά)
  • 600~800€ = πόρτα με μέτρια/αξιόλογη θωράκιση και καλή κλειδαριά
  • 800~1000€ = πόρτα με καλή θωράκιση και αρκετά καλή κλειδαριά
  • 1000€+ = πόρτα με πολύ καλή θωράκιση πολύ καλή κλειδαριά

*Ο τύπος της επένδυσης (laminate, καπλαμάς, αλουμίνιο, γυαλί, κλπ), η επιλογή μη στάνταρ πόμολων/λαβών, οι ειδικές διαστάσεις πόρτας, κλπ, επηρεάζουν το τελικό κόστος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα

Εχω πορτα ασφαλειας.
Πηγα τις προαλλες να βγαλω ενα αντικλειδι για την πορτα, και ο κλειδαρας μου ειπε οτι αυτο το κλειδι και ο κυλινδρος ασφαλειας ειναι πολυ απλος, χαμηλης κατηγοριας, της ταξης των 20-30 ευρω ουι ειναι πολυ ευκολος να παραβιαστει και οτι εχω θεμα ασφαλειας. Δεν το γνωριζα αυτο και μου ειπε να αλλαξουμε κυλινδρο, ειπε με 100-150 ευρω αυτο που θα με βαλει με αριστα το 10 σε θεμα ασφαλειας θα ειμαι στο 4. Εχετε να μου δωσετε συμβουλες σχετικα με το τι να προσεξω, και καποιον κυλινδρο ασφαλειας που μου προτεινεται σε αυτα τα χρηματα  εως 150Ε κ αμα αξιζει ισως κ παραπανω. Η να βαλω αυτο που μου λεει και να τελειωνω;

Edit. Ξεχασα. Επισης μου ειπε να αλλαξω και ολη την κλειδαρια. Γιατι εχουν παρουσιασει προβλημα αυτες  και κολλαει η γλωσσα

F7EC09CD-4E33-4702-840B-6D96D1324EFB.jpeg

31A62826-C513-46EC-9C63-962056208921.jpeg

8BB79063-7782-4B94-A876-770320B9BDF8.jpeg

02A353FB-97F7-4799-A3DC-0D6FF002042A.jpeg

Επεξ/σία από Zisisss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Εχει δικιο για τον κύλινδρο που εχεις τωρα, καλύτερα να τον αλλάξεις οσο ποιο σύντομα μπορεις.Ειχα τον ιδιο οταν εβαλα την πορτα ασφάλειας και τον άλλαξα μονος μου σχετικά γρηγορα.

Τωρα καλύτερα ειναι να τον ρωτισεις τι ειναι αυτο που σου λεει να παρεις απο αυτον (συγκεκριμένα) και να μας το πεις για να παρεις γνωμη, γιατι στα 150 ευρω που εχεις buget παίρνεις εναν πολυ αξιόλογο κυλινδρο. Θα σου πουν τα παιδια που γνωρίζουν καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jaguar13 είπε

Χάζευα λίγο το nuki, ωραίο φαίνεται το όλο πακέτο, πέρα από το να έχεις κύλινδρο διπλής λειτουργίας για σιγουριά μην τυχόν κλειδωθείς απέξω σε περίπτωση βλάβης, υπάρχει κάποιο άλλο catch που δεν βλέπω? Από ασφάλεια στην κωδικοποίηση του τι λέει?

Επίσης, πόσες φορές κλειδώνει την πόρτα, μπορείς να του ορίσεις εσύ να την κλειδώνει μόνο μία φορά ή να την τερματίζει?

δεν υπαρχει καποιο αλλο catch.

απο ασφαλεια στην κωδικοποιηση θα ηθελα κι εγω να μαθω αν εχει ψαχτει κανεις...

οταν το τοποθετεις αυτο-ρυθμιζεται. καλο θα ειναι να μεινεις με αυτη τη ρυθμιση και να μην την αλλαξεις σε μερικο κλειδωμα ή κατι αλλο.

45 λεπτά πριν, Zisisss είπε

Καλησπερα

Εχω πορτα ασφαλειας.
Πηγα τις προαλλες να βγαλω ενα αντικλειδι για την πορτα, και ο κλειδαρας μου ειπε οτι αυτο το κλειδι και ο κυλινδρος ασφαλειας ειναι πολυ απλος, χαμηλης κατηγοριας, της ταξης των 20-30 ευρω ουι ειναι πολυ ευκολος να παραβιαστει και οτι εχω θεμα ασφαλειας. Δεν το γνωριζα αυτο και μου ειπε να αλλαξουμε κυλινδρο, ειπε με 100-150 ευρω αυτο που θα με βαλει με αριστα το 10 σε θεμα ασφαλειας θα ειμαι στο 4. Εχετε να μου δωσετε συμβουλες σχετικα με το τι να προσεξω, και καποιον κυλινδρο ασφαλειας που μου προτεινεται σε αυτα τα χρηματα  εως 150Ε κ αμα αξιζει ισως κ παραπανω. Η να βαλω αυτο που μου λεει και να τελειωνω;

Edit. Ξεχασα. Επισης μου ειπε να αλλαξω και ολη την κλειδαρια. Γιατι εχουν παρουσιασει προβλημα αυτες  και κολλαει η γλωσσα

πες του δινω 200€ για κλειδαρια + κυλινδρο + καλυτερο defender απ'το υφισταμενο και να σου γραψει σ'ενα χαρτι τις 2-3 επιλογες που μπορει να διαθετει.

μετα ψαξου ιντερνετικα ή ελα εδω και πες μας τις προτασεις του + το κοστολογιο.

=====================

η κλειδαρια θα αλλαχτει σιγουρα καποια στιγμη. σε αλλους σπαει η γλωσσα στα 2-3 χρονια κ υπαρχουν κι αλλοι που φτασανε φετος στα 9 χρονια χωρις κανενα προβλημα.

ο κυλινδρος καλο ειναι ν'αλλαχτει με κατι καλυτερο. θα ελεγα να ξεκινησεις απ'τα 50-60 ευρω το μπατζετ για τον κυλινδρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, mclein² είπε

 

πες του δινω 200€ για κλειδαρια + κυλινδρο + καλυτερο defender απ'το υφισταμενο και να σου γραψει σ'ενα χαρτι τις 2-3 επιλογες που μπορει να διαθετει.

μετα ψαξου ιντερνετικα ή ελα εδω και πες μας τις προτασεις του + το κοστολογιο.

=====================

η κλειδαρια θα αλλαχτει σιγουρα καποια στιγμη. σε αλλους σπαει η γλωσσα στα 2-3 χρονια κ υπαρχουν κι αλλοι που φτασανε φετος στα 9 χρονια χωρις κανενα προβλημα.

ο κυλινδρος καλο ειναι ν'αλλαχτει με κατι καλυτερο. θα ελεγα να ξεκινησεις απ'τα 50-60 ευρω το μπατζετ για τον κυλινδρο.

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. 

Ωραια, θα τον ρωτησω, και μολις εχω τις πληροφορίες θα σου απαντησω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι στους γνώστες και στους απλούς θνητούς όπως εγώ.

Για αγορά από Σ. τελικά πέρα από τον πανάκριβο stealth η αμέσως επόμενη καλύτερη επιλογή είναι ο Keso 8000, o M&C -Move ή κάποιος άλλος? ρωτάω γιατί πριν προτάθηκε ο move ενώ παλαιότερα μου έβγαλε το google συζητήσεις από το ίδιο θέμα εδώ όπου δεν παρουσιάζεται και ως η καλύτερη επιλογή.

Ξέρω ότι όλοι βοηθάτε και ότι την τελική απόφαση και ευθύνη την έχει αυτός που θα κάνει την αγορά, εδώ απλές συμβουλές δίνουμε. 

Σας ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Καλησπέρα και πάλι στους γνώστες και στους απλούς θνητούς όπως εγώ.

Για αγορά από Σ. τελικά πέρα από τον πανάκριβο stealth η αμέσως επόμενη καλύτερη επιλογή είναι ο Keso 8000, o M&C -Move ή κάποιος άλλος? ρωτάω γιατί πριν προτάθηκε ο move ενώ παλαιότερα μου έβγαλε το google συζητήσεις από το ίδιο θέμα εδώ όπου δεν παρουσιάζεται και ως η καλύτερη επιλογή.

Ξέρω ότι όλοι βοηθάτε και ότι την τελική απόφαση και ευθύνη την έχει αυτός που θα κάνει την αγορά, εδώ απλές συμβουλές δίνουμε. 

Σας ευχαριστώ και πάλι.

Θα προτιμούσα τον Move, γιατί κυκλοφορεί λιγότερο στην Ελλάδα. Είναι σχετικά σπάνιος.

Σίγουρα υπάρχουν πολύ καλύτεροι κύλινδροι, αλλά ανάμεσα σε KESO και M&C, στην παρούσα φάση ο Move πιστεύω είναι προτιμότερος.

Η εναλλακτική, είναι να πάρεις την πόρτα με κάποιον κύλινδρο που βάζει ο Σ., για τον οποίο δεν χρεώνει κάτι επιπλέον, και μετά την εγκατάσταση να τον αλλάξεις με κάποιον αρκετά καλύτερο στα 130~160€. (Πχ EVVA 4KS, KABA Expert ή ακόμα και Abloy protec 2, μιας και σε καινούρια Group S5 που τον είχα για λίγο καιρό, μια χαρά δούλευε.)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mclein² είπε

α. μπορει να γινει διπλης ενεργειας ο 4ks.

Πολύ καλό νέο, φαντάζομαι να αποτανθώ στον πωλητή της πόρτας ή μήπως υπάρχει κάποιος πιο ειδικός, τύπου αντιπροσωπεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2021 στις 5:09 ΜΜ, MrArkadin είπε

Πολύ καλό νέο, φαντάζομαι να αποτανθώ στον πωλητή της πόρτας ή μήπως υπάρχει κάποιος πιο ειδικός, τύπου αντιπροσωπεία;

αν ο πορτας εχει δικο του προφιλ, τοτε ΜΟΝΟ εκει.

αν ο πορτας εχει προφιλ του αντιπροσωπου, τοτε ΜΟΝΟ εκει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2021 στις 2:15 ΜΜ, mclein² είπε

 

πες του δινω 200€ για κλειδαρια + κυλινδρο + καλυτερο defender απ'το υφισταμενο και να σου γραψει σ'ενα χαρτι τις 2-3 επιλογες που μπορει να διαθετει.

Καλησπερα. Τον ρωτησα τον κλειδαρα και μου προτεινε με 250 ευρω, κλειδαρια cisa κυλινδρο bks helius και ενα defender, που δεν μου ειπε ποιο ακριβως. Αλλιως με 270 κυλινδρο glock νομιζω τον ειπε.
Επισης μου λεει μονο τον κυλινδρο bks helius με 120Ε μαζι με τοποθετηση.

Του ειπα να μου γραψει τις προσφορες του αναλυτικα με το τι θα μου βαλει, και δεν δεχοταν. Λεει εγω ειμαι εδω εγγυηση δεν χρειάζεται να στα γραψω. 

Τι προτεινεις να κανω; Πιστευω καλυτερα να βρω καποιον κυλινδρο, κλειδαρια και defender να τους αγορασω και να φερω καποιον να μου τους τοποθετησει.

Τι μου προτεινεις;

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Zisisss είπε

Καλησπερα. Τον ρωτησα τον κλειδαρα και μου προτεινε με 250 ευρω, κλειδαρια cisa κυλινδρο bks helius και ενα defender, που δεν μου ειπε ποιο ακριβως. Αλλιως με 270 κυλινδρο glock νομιζω τον ειπε.
Επισης μου λεει μονο τον κυλινδρο bks helius με 120Ε μαζι με τοποθετηση.

Του ειπα να μου γραψει τις προσφορες του αναλυτικα με το τι θα μου βαλει, και δεν δεχοταν. Λεει εγω ειμαι εδω εγγυηση δεν χρειάζεται να στα γραψω. 

Τι προτεινεις να κανω; Πιστευω καλυτερα να βρω καποιον κυλινδρο, κλειδαρια και defender να τους αγορασω και να φερω καποιον να μου τους τοποθετησει.

Τι μου προτεινεις;

Ευχαριστω εκ των προτερων

ο bks ειναι καλος κυλινδρος.

ο γκλοκ ειναι μονο για οπλα.

ο κλειδαρας θελει 70€ για να ξεσφιξει μια βιδα ;;;;

τσεκαρε εδω https://kleidaras-thessaloniki.gr/e-shop/kylindroi/kylindroi-asfaleias/bks-helius/

αν δινεις 50€ ερχομαι εγω απο αθήνα -> θεσσαλονικη να τον τοποθετησω αεροπορικως :D 

==============

αφου δε γραφει γιατι ειναι αυτος εγγυηση, βρες αλλον που θα ειναι επισης εγγυηση και θα μιλαει με σεβασμο.

επειδη η θεσσαλονικη οσο ομοροφη πολη ειναι, τοσο μ@λακες επαγγελματιες εχει...μην αγορασεις τα πραγματα ξεχωριστα θα βρεις το μπελα σου κ θ'αγανακτησεις στο τελος.

βρες ενα σοβαρο επαγγελματια με φυσιολογικες τιμες σε αγορα - τοποθετηση και κανε τη δουλεια σου.

χρειαζεσαι μια γραναζωτη κλειδαρια --> περι τα 50 ~ 70 ευρω

εναν καλο κυλινδρο ---> 50 εως 120 ευρω

και ενα monolito bd 200 προαιρετικα --> 40€

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mclein² είπε

ο bks ειναι καλος κυλινδρος.

ο γκλοκ ειναι μονο για οπλα.

ο κλειδαρας θελει 70€ για να ξεσφιξει μια βιδα ;;;;

τσεκαρε εδω https://kleidaras-thessaloniki.gr/e-shop/kylindroi/kylindroi-asfaleias/bks-helius/

αν δινεις 50€ ερχομαι εγω απο αθήνα -> θεσσαλονικη να τον τοποθετησω αεροπορικως :D 

==============

αφου δε γραφει γιατι ειναι αυτος εγγυηση, βρες αλλον που θα ειναι επισης εγγυηση και θα μιλαει με σεβασμο.

επειδη η θεσσαλονικη οσο ομοροφη πολη ειναι, τοσο μ@λακες επαγγελματιες εχει...μην αγορασεις τα πραγματα ξεχωριστα θα βρεις το μπελα σου κ θ'αγανακτησεις στο τελος.

βρες ενα σοβαρο επαγγελματια με φυσιολογικες τιμες σε αγορα - τοποθετηση και κανε τη δουλεια σου.

χρειαζεσαι μια γραναζωτη κλειδαρια --> περι τα 50 ~ 70 ευρω

εναν καλο κυλινδρο ---> 50 εως 120 ευρω

και ενα monolito bd 200 προαιρετικα --> 40€

Ε ναι εκεί που μου λέει δεν στα γράφω, εγγυηση ειμαι εγω, κατάλαβα οτι κατι παίζει και πήγαινε για υπερκερδος, και μου την σπάει γενικά να νομίζουν και να πιστεύουν οτι θα με πιάσουν κοροίδο.

Για κυλινδρο έχεις κάποιον να μου προτείνεις?

 Εβαλα εναν στο μάτι, αλλα απο Αγγλια. https://www.amazon.co.uk/Avocet-ABS-High-Security-Cylinder/dp/B00QAIDB98?th=1

Και γράφει κάτι για διατομές που δέν ξέρω ποια διατομή ταιριάζει σε μενα.

Βρηκα μια σελίδα απο εναν κλειδαρά, που ειναι κοντά σε εμένα. 

Έχει το defender που μου πρότεινες, βρηκα και μια κλειδαριά γραζανωτή. Και μου μένει να βρω έναν κύλινδρο, αλλα δεν ξέρω με τι γνώμονα να διαλέξω :S

https://kleidarashop.gr/home/91-disec-bd200-monolito-rok-defender-.html#/37-χρώμα-ασημί

https://kleidarashop.gr/home/45-cisa-revolution-pro-4-.html

Edit. Ηια κύλινδρος μου φάνηκε αυτος καλος

https://kleidarashop.gr/home/103-cisa-astral-s-.html

 

 

Επεξ/σία από Zisisss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Zisisss είπε

Ε ναι εκεί που μου λέει δεν στα γράφω, εγγυηση ειμαι εγω, κατάλαβα οτι κατι παίζει και πήγαινε για υπερκερδος, και μου την σπάει γενικά να νομίζουν και να πιστεύουν οτι θα με πιάσουν κοροίδο.

Για κυλινδρο έχεις κάποιον να μου προτείνεις?

 Εβαλα εναν στο μάτι, αλλα απο Αγγλια. https://www.amazon.co.uk/Avocet-ABS-High-Security-Cylinder/dp/B00QAIDB98?th=1

Και γράφει κάτι για διατομές που δέν ξέρω ποια διατομή ταιριάζει σε μενα.

Βρηκα μια σελίδα απο εναν κλειδαρά, που ειναι κοντά σε εμένα. 

Έχει το defender που μου πρότεινες, βρηκα και μια κλειδαριά γραζανωτή. Και μου μένει να βρω έναν κύλινδρο, αλλα δεν ξέρω με τι γνώμονα να διαλέξω :S

https://kleidarashop.gr/home/91-disec-bd200-monolito-rok-defender-.html#/37-χρώμα-ασημί

https://kleidarashop.gr/home/45-cisa-revolution-pro-4-.html

Edit. Ηια κύλινδρος μου φάνηκε αυτος καλος

https://kleidarashop.gr/home/103-cisa-astral-s-.html

 

 

Μερικοί κύλινδροι που αξίζει να κοιτάξεις:

Evva eps, winkhaus o-ntra, mottura champions pro

evva ics, agb dck

Mauer new wave 5, kaba expert, iseo r90, multilock mt5, winkhaus xtra, mottura c48

Μπορείς να τους αναζητήσεις στο διαδίκτυο, για να δεις περίπου σε τι επίπεδα κυμαίνονται οι τιμές.

Επεξ/σία από pintourikio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Zisisss είπε

Ε ναι εκεί που μου λέει δεν στα γράφω, εγγυηση ειμαι εγω, κατάλαβα οτι κατι παίζει και πήγαινε για υπερκερδος, και μου την σπάει γενικά να νομίζουν και να πιστεύουν οτι θα με πιάσουν κοροίδο.

Για κυλινδρο έχεις κάποιον να μου προτείνεις?

 Εβαλα εναν στο μάτι, αλλα απο Αγγλια. https://www.amazon.co.uk/Avocet-ABS-High-Security-Cylinder/dp/B00QAIDB98?th=1

Και γράφει κάτι για διατομές που δέν ξέρω ποια διατομή ταιριάζει σε μενα.

Βρηκα μια σελίδα απο εναν κλειδαρά, που ειναι κοντά σε εμένα. 

Έχει το defender που μου πρότεινες, βρηκα και μια κλειδαριά γραζανωτή. Και μου μένει να βρω έναν κύλινδρο, αλλα δεν ξέρω με τι γνώμονα να διαλέξω :S

https://kleidarashop.gr/home/91-disec-bd200-monolito-rok-defender-.html#/37-χρώμα-ασημί

https://kleidarashop.gr/home/45-cisa-revolution-pro-4-.html

Edit. Ηια κύλινδρος μου φάνηκε αυτος καλος

https://kleidarashop.gr/home/103-cisa-astral-s-.html

 

 

παρε τον τεκνο προ απο το ιδιο καταστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...