Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Κακή συμβουλή η μπάρα. Καλύτερα να αποφεύγεται η χρήση της και ειδικά με πατέντες.

Γιατί; αν επιτρέπεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ενα παράδειγμα πχ που μπορώ να σκεφτώ (για την μπαρα) είναι σε περίπτωση σεισμου να πιτσικαρει η κασα της πόρτας και να μαγκωσει η μπαρα και να μην μπορείτε να βγειτε εξω απο το σπιτι.

Επισης σε περίπτωση ιατρικής βοηθείας αν ειναι ενα ατομο μονο του στο σπιτι παλι δεν μπορει να μπει κανεις απο εξω αν υπάρχει απο πισω μπάρα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Doubt είπε

Γιατί; αν επιτρέπεται.

Όλα τα συστήματα ασφαλείας πρέπει να μας αφήνουν να βγούμε γρήγορα αν χρειαστεί ανάγκη. Ο @Petros Electron είπε τα πρώτα που είχα στο μυαλό μου. Επίσης αν η πατέντα χαλάσει μένεις έξω από το σπίτι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Ενδιαφέρομαι για αλλαγή κλειδαριάς ή αφαλού και προσθήκη defender σε πόρτα ασφαλείας άνω των 15 ετών.

Η πόρτα ανήκει σε διαμέρισμα πολυκατοικίας οπότε φαντάζομαι οι θορυβώδεις τρόποι διάρρηξης αποκλείονται.

Προσανατολιζόμουν στην κλειδαριά Mul-T-Lock Esety Omega Plus (είχα βρει προσφορά για τοποθέτησή της με defender στα 250), μετά μου πρότειναν τον αφαλό Mottura Champion C48 (πάλι στα 250 με τοποθέτηση και defender) και ψάχνοντας στο forum διάβασα πολύ καλά λόγια για τον Abloy Protec 2. 

Μιας και ουσιαστικά είμαι ανίδεος και δεν ξέρω καν τα πλεονεκτήματα αλλαγής ολόκληρης κλειδαριάς έναντι απλού αφαλού, θα σας παρακαλούσα να με καθοδηγήσετε στον αν υπάρχουν καλύτερες επιλογές.

Στόχος είναι το κόστος να μην υπερβεί τα 250 ευρώ, καθώς πιθανόν να χρειαστούν και έξτρα χρήματα για την τοποθέτηση.

Σας επισυνάπτω και φωτογραφίες της πόρτας, του αφαλού και του κλειδιού.

Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά

 

lock1.jpg

lock2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/5/2021 στις 11:49 ΜΜ, netmind είπε

Γειά σας,

Μόλις πριν μία βδομάδα, έβαλα πόρτα ba....nos διπλής θωράκισης με maxi-lock στο Μαρούσι. Απ' ότι διαβάζω εδώ, δεν έκανα και την καλύτερη επιλογή γιά 1200 ευρώ. Από την εταιρεία δηλώνουν πως ο κύλινδρος maxi lock είναι απαραβίαστος και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, και φυσικά δεν χρειάζεται αντικατάσταση. Επίσης λένε πως δεν χρειάζεται να τοποθετηθεί και δεύτερη κλειδαριά γιά προσθετη ασφάλεια, αλλά ούτε και γίνεται γιατί θα έπρεπε να την είχα παραγγείλει από την αρχή.

Επειδή με όσα διάβασα στο forum,  (κυρίως από όσα αναφέρει ο mclein) έχασα πλέον την εμπιστοσύνη στην κλειδαριά αυτη, θα ήθελα παρακαλώ όποιος γνωρίζει να μου πει με ποιά κλειδαριά-αφαλό (και ότι άλλο χρειάζεται) πρέπει να αντικατασταθεί, ώστε να είμαστε κατά το δυνατόν καλύτερα ασφαλισμένοι. Ξέροντας ότι η maxi-lock έχει παραβιαστεί έστω και σε λίγες περιπτώσεις, χάνεται κάθε αξιοπιστία. Επίσης η προσθήκη δεύτερης κλειδαριάς με δυνατότητα  εμπλοκής της πρώτης, θα ήταν σημαντική.  Αν ο mclein αναλαμβάνει αυτες τις αλλαγές, θα ήθελα να επικοινωνήσουμε.

Ευχαριστώ

 

δεν εχεις προβλημα αυτη τη στιγμη & μη δαπανησεις εξτρα χρηματα.

11 ώρες πριν, billaek είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Ενδιαφέρομαι για αλλαγή κλειδαριάς ή αφαλού και προσθήκη defender σε πόρτα ασφαλείας άνω των 15 ετών.

Η πόρτα ανήκει σε διαμέρισμα πολυκατοικίας οπότε φαντάζομαι οι θορυβώδεις τρόποι διάρρηξης αποκλείονται.

Προσανατολιζόμουν στην κλειδαριά Mul-T-Lock Esety Omega Plus (είχα βρει προσφορά για τοποθέτησή της με defender στα 250), μετά μου πρότειναν τον αφαλό Mottura Champion C48 (πάλι στα 250 με τοποθέτηση και defender) και ψάχνοντας στο forum διάβασα πολύ καλά λόγια για τον Abloy Protec 2. 

Μιας και ουσιαστικά είμαι ανίδεος και δεν ξέρω καν τα πλεονεκτήματα αλλαγής ολόκληρης κλειδαριάς έναντι απλού αφαλού, θα σας παρακαλούσα να με καθοδηγήσετε στον αν υπάρχουν καλύτερες επιλογές.

Στόχος είναι το κόστος να μην υπερβεί τα 250 ευρώ, καθώς πιθανόν να χρειαστούν και έξτρα χρήματα για την τοποθέτηση.

Σας επισυνάπτω και φωτογραφίες της πόρτας, του αφαλού και του κλειδιού.

Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά

εμεις πως μπορουμε να βοηθησουμε ; 

τα πραγματα που εχεις βρει κ σκεφτεσαι να τοποθετησεις ειναι παρα πολυ καλα.

η omega plus με το defender στα 250€ φανταζομαι περιλαμβανει και την τοποθετηση.

ο c48 ειναι ακριβοτερος οποτε δεν ξερω αν καποιος κλειδαρας μπορει να τοποθετησει ολοκληρο το συστημα με 250€.

ο abloy ειναι επισης εξαιρετικη λυση και καπου αναμεσα σε omega & c48 οσον αφορα το οικονομικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mclein² είπε

τα πραγματα που εχεις βρει κ σκεφτεσαι να τοποθετησεις ειναι παρα πολυ καλα.

η omega plus με το defender στα 250€ φανταζομαι περιλαμβανει και την τοποθετηση.

ο c48 ειναι ακριβοτερος οποτε δεν ξερω αν καποιος κλειδαρας μπορει να τοποθετησει ολοκληρο το συστημα με 250€.

ο abloy ειναι επισης εξαιρετικη λυση και καπου αναμεσα σε omega & c48 οσον αφορα το οικονομικο.

αν καταφύγω στη λύση της omega plus θα αλλάξω ολόκληρη κλειδαριά, ενώ αν τοποθετήσω τον C48 αλλάζω μόνο τον αφαλό. είναι αρκετή η αλλαγή αφαλού και μόνο; πάντως εφόσον οι λύσεις που έχω κατα νου είναι εξίσου καλές τότε πιστεύω κι εγώ πως το πρόβλημά μου έχει λυθεί. σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, billaek είπε

αν καταφύγω στη λύση της omega plus θα αλλάξω ολόκληρη κλειδαριά, ενώ αν τοποθετήσω τον C48 αλλάζω μόνο τον αφαλό. είναι αρκετή η αλλαγή αφαλού και μόνο; πάντως εφόσον οι λύσεις που έχω κατα νου είναι εξίσου καλές τότε πιστεύω κι εγώ πως το πρόβλημά μου έχει λυθεί. σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια

καποιος σου εχει δωσει λαθος εξηγησεις.

σε καθε περιπτωση που θα επιλεξεις, θα λυθει η πορτα κ θα αντικατασταθει η υφισταμενη κλειδσαρια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δική μου ήταν η λανθασμένη εξήγηση. Είχα μπερδευτεί από την κατηγοριοποίησή τους στο skroutz. Στη μία περίπτωση την είχα βρει ως κλειδαριά θωρακισμένη πόρτας και στην άλλη ως αφαλό. Ευχαριστώ και πάλι για όλα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και καλή εβδομάδα!

Προφανώς, ό,τι γράψω θα είναι γνωστό, αλλά θα το αναφέρω.

Περιοχή κέντρο Αθήνα, δύο γυναίκες ...gipsy, μπήκαν σε διαμέρισμα πολυκατοικίας, μέρα μεσημέρι, με αντικλείδι. Η πόρτα είναι θωρακισμένη αλλά μάλλον με παλιό κλειδί χρηματοκιβωτίου. Τις είδε γείτονας να βγαίνουν, τις ρώτησε τι κάνουν εδώ και είπαν "κάποια βοήθεια αν έχετε...;"

Αυτά. Έχουν ξεφύγει πολύ τα πράματα...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα μια συμβουλή. Θέλω να βάλω μια πόρτα ασφαλείας με  κόστος στα 1200-1500 ευρώ με φπα και δεν ξέρω τι επιλογή μπορώ να κάνω όσο αφορά τύπο κ θωράκιση πορτας, κύλινδρο, κλειδαρια , defender κ πως μπορώ να χωρίσω το ποσό ξεχωριστά για καθένα από αυτά ώστε να έχω συνολικα το καλύτερο αποτέλεσμα στην ασφάλεια;

Χρειάζεται να προσθέσω μια επιπλέον μπάρα πίσω από την πόρτα;

Τι θα μου προτείνατε;

Είμαι λίγο άσχετος κ θα ήθελα κάποιες συμβουλές για το τι θα πρέπει να επιλέξω κ που μπορώ να απευθυνθώ για την αγορά κ την τοποθέτηση με όλα τα προτεινόμενα που θα μου αναφέρετε.

Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/5/2021 στις 12:14 ΜΜ, sotthes είπε

 

Επειδή πήγε άπατο το πρώτο μου πόστ, ας ξαναρωτήσω κάποια πράγματα αφού διάβασα 300+ σελίδες του νήματος.

 

Έχω δύο πόρτες οπότε τα χρειάζομαι όλα x2.

Σίγουρα θέλω να βάλω Cisa Revolution Pro στις κάτω κλειδαριές, μαζί με BDK250.

Κάτω αφαλοί θα μπούν είτε Urban Alps Stealth είτε Evva MCS είτε Evva 4KS.

Πάνω θα ήθελα να βάλω κάτι σε Evva 4KS (ανάλογα, όχι το ίδιο με την κάτω) ή Abloy Protec2 hard. Θέλω να κλειδώνει από μέσα χωρίς κλειδί, όπως είναι τώρα και είδα ότι βγάζει η Evva εκδοχή της 4KS με Thumb Turn Cylinder (δεν ξέρω πως είναι στα Ελληνικά) όπως και η Abloy.

 

Ερωτήσεις:

  1. Εφόσον έχω δύο πόρτες, θέλω να έχουν το ίδιο κλειδί. Από όσο είδα η Urban Alps και η Evva παρέχουν αυτή τη δυνατότητα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο την παρέχουν σε ιδιώτες, στην Ελλάδα και εννοείται πόσο κοστίζει. Έχει κανείς καμία ιδέα?
  2. Το ίδιο θα ήθελα να κάνω και με τις πάνω κλειδαριές. Υπάρχει τέτοια δυνατότητα?
  3. Αξίζει να βάλω και πάνω defender? (Αν ναι, ποιό?)
  4. Πόσο πάει ένα Stealth ή MCS κλειδί? Γιατί δεν βλέπω να μου φτάνουν 5.

καλημερα,

βαλε καλυτερες φωτο της πορτας. 

μεσα - εξω - προφιλ σε αποσταση μισου/ενος μετρου κ χωρις γωνιες οι φωτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, mclein² said:

καλημερα,

βαλε καλυτερες φωτο της πορτας. 

μεσα - εξω - προφιλ σε αποσταση μισου/ενος μετρου κ χωρις γωνιες οι φωτο.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

 

Ξέχασα να πω πως η πάνω κλειδαριά λειτουργεί και την γλώσσα πέραν του δικού της πίρου.

p3.jpg

p2.jpg

p1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Konstantinos1313 είπε

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα μια συμβουλή. Θέλω να βάλω μια πόρτα ασφαλείας με  κόστος στα 1200-1500 ευρώ με φπα και δεν ξέρω τι επιλογή μπορώ να κάνω όσο αφορά τύπο κ θωράκιση πορτας, κύλινδρο, κλειδαρια , defender κ πως μπορώ να χωρίσω το ποσό ξεχωριστά για καθένα από αυτά ώστε να έχω συνολικα το καλύτερο αποτέλεσμα στην ασφάλεια;

Χρειάζεται να προσθέσω μια επιπλέον μπάρα πίσω από την πόρτα;

Τι θα μου προτείνατε;

Είμαι λίγο άσχετος κ θα ήθελα κάποιες συμβουλές για το τι θα πρέπει να επιλέξω κ που μπορώ να απευθυνθώ για την αγορά κ την τοποθέτηση με όλα τα προτεινόμενα που θα μου αναφέρετε.

Σας ευχαριστώ!

Καλησπέρα. 

Δεν χρειάζεται να βάλεις μπάρα από μέσα. Στα χρήματα που διαθέτεις μπορείς να πάρεις πόρτα και με καλή θωράκιση και πολύ καλή κλειδαριά. 

Ρίξε μια ματιά σε:

1. Μοντέλο θωράκισης πόρτας Extra 1. Θα ζήταγα προσφορά με κύλινδρο M&C Move ή Stealth. Ο Stealth νομίζω χωράει οριακά στο budget και είναι ένας από τους καλύτερους. 

2. Μοντέλο θωράκισης πόρτας Tank. Ζήτα προσφορά με κλειδαριά Cisa Revolution Pro, defender Disec BKD250 και κύλινδρο EVVA 4KS ή EVVA MCS. 

 

Και στην περίπτωση που σε ενδιαφέρει το αυτόματο κλείδωμα κάθε φορά που κλείνει η πόρτα, ρίξε μια ματιά στο μοντέλο θωράκισης πόρτας Group S5.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...