Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, ionapo είπε

καλησπέρα,

για τον παραγωγικό τύπο με δυο ανεξάρτητες κλειδαριές μου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξω μεταξύ των 4 κυλίνδρων CES DM5, KESO 8000, TESA S.T.8, MOTTURA CHAMPION PRO. Ποιους να επιλέξω; Δε θέλω να βάλω τον ίδιο κύλινδρο και στις 2 κλειδαριές.

Επιπλέον δίνει κλειδαριά MOTTURA Q DEFENDER, και από defender το δικό του.

 

Θα προτιμούσα KESO 8000 και CES DM5.

Ρώτα και για τον M&C Move που έχει στο site του. Κανονικά πρέπει να τον βάζει κι αυτόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, notists είπε

Καλησπέρα,

θα μπορούσε κάποιος γνώστης να προτείνει 3-4 αξιοπρεπείς κυλίνδρους κάτω των 100€;

EVVA EPS, WinkHaus N-Tra, AGB 9000, Mottura Champions Pro.

Kαι αν σε ενδιαφέρει κάτι κοντά στα 100€, αξίζουν οι AGB DCK και EVVA ICS που είναι αρκετά καλύτεροι από τους 4 που ανέφερα πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβως πρεπει να βγαλω φωτογραφια για να μου πειτε ποιο κυλινδρο και defender εχει η πορτα στο σπιτι στο οποιο εχω νοικιασει;

Θελω να αλλαξω σιγουρα κυλινδρο και δε ξερω εαν πρεπει να αλλαξω και τιποτα αλλο..

Εχω ξαναπει και σε προηγουμενο ποστ, οτι η πορτα δε κλεινει καλα, θελει ενα σπρωξιμο. Επισης τυχαινει να ανοιγει ενω εχει μπει η κλειδαρια ηδη μεσα με 3/4 στριψιμο του κλειδιου.. Κατι για ρεγουλαρισμα ειχε πει καποιος. Ειναι ευκολη υποθεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/6/2021 στις 5:52 ΜΜ, kostasbm είπε

δε διαφωνω αλλα το κοστος σε αναγκαζει καμμια φορα σε πρακτικοτερες λυσεις.....δεν εχουμε ολοι τη δυναντοτητα να παρουμε ασφαλειας των 1000+ ευρω

η μπαρα πιανει απο τοιχο σε τοιχο δεν ειναι ενσωματωμενη με τη πορτα,οποτε πρεπει να πεσει και κομματι τοιχου  ....

εγω περισσοτερο εκανα αναφορα για οταν ειμαστε μεσα και οχι οταν λειπουμε γιατι τοτε δεν θα κινδυνεψουμε απλα θα γινουν φθορες

απλα απο εμπειρια προτιμω οταν ειμαι μεσα στο σπιτι να μην προλαβει να μπει ,θα εχω λιγο χρονο να κανω ενα τηλεφωνο να παρω ενα ξυλο η σε ακραια περιπτωση το δικαννο οπως κανουν στην επαρχια που ειναι ποιο ξεφραγα τα πραγματα ,παρα να μπει και να κτυπαει ο συναγερμος ο οποιος πολλες φορες πανικοβαλλει και τους μεσα και δε προλαβαινεις να αντιδρασεις

Καλησπέρα.

Τώρα, στο πατρικό μουέχουμε μια μασίφ ξύλινη πόρτα με κλειδαριά τριών σημείων. Εδώ και χρόνια, έχουμε βάλει ιδιοκατασκευή μπάρα με τσιμεντο-ούπα από τοίχο σε τοίχο. Τα βράδια βάζουμε την μπάρα μας και κοιμόμαστε ήσυχοι.

Δεν βάλαμε θωρακισμένη λόγω τότε οικονομικών.

Βέβαια, υποστηρίζω ότι υπάρχουν κλειδαριές, όπου για να παραβιαστούν απαιτίται πολύς χρόνος και θόρυβος, κάτι που θα αποτρέψει τους περισσότερους επίδοξους εισβολείς.

Αν σε βάλουν στο μάτι.....κλαύτα!!!

Στο σπίτι όμως που θα πάω να μείνω σε λίγο καιρό, ήδη έχω παραγγείλει την Extra1 με διπλή ανεξάρτητη κλειδαριά και με σύρτη μπλοκαρίσματος συν αυτόν του μερικού ανοίγματος. Ο μπλοκαρίσματος μπαίνει μέσα στην κάσα και δεν την αφήνει να ανοίξει, ακόμη κι αν παραβιάσουν τις κλειδαριές. Φυσικά μιλάμε για όταν είμαστε εντός σπιτιού.

Βέβαια, επανέρχεται το ζήτημα του κόστους, τουλάχιστον για τη συγκεκριμένη πόρτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tounion είπε

Οι πόρτες του Σ. τι λένε από ηχομόνωση ? Ποιες άλλες είναι καλές σε αυτό το κομμάτι ?

ορυκτοβάμβακα βάζει. Μια που έχουν στην πολυκατοικία φαίνεται να τα πηγαίνει καλά και σε αυτό το θέμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/6/2021 στις 8:18 ΠΜ, ionapo είπε

ορυκτοβάμβακα βάζει. Μια που έχουν στην πολυκατοικία φαίνεται να τα πηγαίνει καλά και σε αυτό το θέμα.

Καλημέρα.

Εγώ στην δική μου που έχω παραγγείλει από Σ, του ζήτησα και θα μου βάλει διπλό ηχομονωτικό εντός της πόρτας.

Βέβαια, αρκετοί θα μου πουν... είσαι σίγουρος ότι θα το βάλει;

Απαντώ: μόνο αν ανοίξω την πόρτα θα είμαι σίγουρος, αλλά εμπιστεύεσαι την αξιοπιστία της συγκεκριμένης εταιρείας. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nikos-81 είπε

Καλημέρα.

Εγώ στην δική μου που έχω παραγγείλει από Σ, του ζήτησα και θα μου βάλει διπλό ηχομονωτικό εντός της πόρτας.

Βέβαια, αρκετοί θα μου πουν... είσαι σίγουρος ότι θα το βάλει;

Απαντώ: μόνο αν ανοίξω την πόρτα θα είμαι σίγουρος, αλλά εμπιστεύεσαι την αξιοπιστία της συγκεκριμένης εταιρείας. 

Και γιατί απλά να στηρίζεσαι σε λόγια, αξιοπιστία κτλ και να μην ζητήσεις και κάποιες φωτογραφίες;

Επεξ/σία από _Biohazard_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, _Biohazard_ είπε

Και γιατί απλά να στηρίζεσαι σε λόγια, αξιοπιστία κτλ και να μην ζητήσεις και κάποιες φωτογραφίες;

Να ζητήσεις φωτογραφίες από τον κατασκευαστή την ώρα που θα τα βάζουν; Σιγά να μην σας καλέσουν να πάτε από εκεί για είστε αυτόπτες μάρτυρες. Δεν μπορώ να φανταστώ ούτε έναν επαγγελματία που θα αμφισβητήσεις έτσι την αξιοπιστία του και θα συμφωνήσει. Αν δεν τον εμπιστεύεσαι, δεν πας σε αυτόν. Στα μαγαζιά που πηγαίνουμε για φαγητό, θα μπαίνουμε στις κουζίνες να βεβαιωθούμε ότι χειρίζονται σωστά τα υλικά ή θα μας δίνουν βίντεο;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Alejandro είπε

Να ζητήσεις φωτογραφίες από τον κατασκευαστή την ώρα που θα τα βάζουν; Σιγά να μην σας καλέσουν να πάτε από εκεί για είστε αυτόπτες μάρτυρες. Δεν μπορώ να φανταστώ ούτε έναν επαγγελματία που θα αμφισβητήσεις έτσι την αξιοπιστία του και θα συμφωνήσει. Αν δεν τον εμπιστεύεσαι, δεν πας σε αυτόν. Στα μαγαζιά που πηγαίνουμε για φαγητό, θα μπαίνουμε στις κουζίνες να βεβαιωθούμε ότι χειρίζονται σωστά τα υλικά ή θα μας δίνουν βίντεο;

Υπάρχει και η άλλη μεριά του νομίσματος βέβαια, επειδή έχουμε δει και πόρτες που έχουν σκουριάσει (άρα δεν έχουν λογικά μέσα τα υλικά που υποτίθεται πρέπει κτλ), ότι ο επαγγελματίας που του κακοφαινεται/αρνείται να κάνει κάτι τέτοιο....κάποιο λάκκο έχει η φάβα.

Επίσης, το παράδειγμα σου να το πάω και παραπέρα αν θες...αν είναι έτσι να μην ζητάμε ούτε πχ σε ηλεκτρολόγο/υδραυλικό/εργολαβο κάποιο χαρτί με τις δουλειές που θα κάνει, τα υλικά που θα χρησιμοποιήσει κτλ, ας αρκουμαστε στο τι λέει προφορικά (και μετά τρέχα γυρευε), επειδή "στα μαγαζιά που πηγαίνουμε για φαγητό, θα μπαίνουμε στις κουζίνες να βεβαιωθούμε ότι χειρίζονται σωστά τα υλικά ή θα ζητάμε βίντεο;"...σωστά; Λίγα παραδείγματα έχουμε άλλωστε ακόμα και εδώ μέσα που όταν τους αφήνεις ελεύθερους, πηγαίνει πολύ καλά το πράγμα, ε; 😀

Επεξ/σία από _Biohazard_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, _Biohazard_ είπε

Υπάρχει και η άλλη μεριά του νομίσματος βέβαια, επειδή έχουμε δει και πόρτες που έχουν σκουριάσει (άρα δεν έχουν λογικά μέσα τα υλικά που υποτίθεται πρέπει κτλ), ότι ο επαγγελματίας που του κακοφαινεται/αρνείται να κάνει κάτι τέτοιο....κάποιο λάκκο έχει η φάβα.

Επίσης, το παράδειγμα σου να το πάω και παραπέρα αν θες...αν είναι έτσι να μην ζητάμε ούτε πχ σε ηλεκτρολόγο/υδραυλικό/εργολαβο κάποιο χαρτί με τις δουλειές που θα κάνει, τα υλικά που θα χρησιμοποιήσει κτλ, ας αρκουμαστε στο τι λέει προφορικά (και μετά τρέχα γυρευε), επειδή "στα μαγαζιά που πηγαίνουμε για φαγητό, θα μπαίνουμε στις κουζίνες να βεβαιωθούμε ότι χειρίζονται σωστά τα υλικά ή θα ζητάμε βίντεο;"...σωστά; Λίγα παραδείγματα έχουμε άλλωστε ακόμα και εδώ μέσα που όταν τους αφήνεις ελεύθερους, πηγαίνει πολύ καλά το πράγμα, ε; 😀

Άλλο το να ζητήσεις χαρτί με τα υλικά (φυσικά και πρέπει να γίνεται) και άλλο να του ζητήσεις φωτογραφίες ότι όντως το έκανε. Ας το πάω και εγώ ένα βήμα παραπέρα τότε. Τι τον εμποδίζει από το να σου στείλει φωτογραφίες (πεθαίνω να δω κατασκευαστή που το έχει κάνει) άλλης πόρτας και αυτή που τελικά θα σου στείλει να είναι κούφια;

Long story short, πήγαινε σε κατασκευαστή που εμπιστεύεσαι και άσε τις ελεγκτικές "εξυπνάδες" που δεν σε διασφαλίζουν. Ο καθένας μπορεί να σε κοροϊδέψει σχετικά με το τι έχει μπει σε χειροποίητο προϊόν. 

Real life περιστατικό, πήγα το αυτοκίνητο για service και μου άλλαξαν ένα σωληνάκι γιατί ήταν τρύπιο. Μου έδωσαν και το τρύπιο σαν απόδειξη. Μπορώ να ξέρω αν ήταν όντως τρύπιο; Όχι φυσικά. Έπρεπε να ζητήσω βίντεο ή φωτογραφία από τον μάστορα; Ας είμαστε σοβαροί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alejandro είπε

Άλλο το να ζητήσεις χαρτί με τα υλικά (φυσικά και πρέπει να γίνεται) και άλλο να του ζητήσεις φωτογραφίες ότι όντως το έκανε. Ας το πάω και εγώ ένα βήμα παραπέρα τότε. Τι τον εμποδίζει από το να σου στείλει φωτογραφίες (πεθαίνω να δω κατασκευαστή που το έχει κάνει) άλλης πόρτας και αυτή που τελικά θα σου στείλει να είναι κούφια;

Long story short, πήγαινε σε κατασκευαστή που εμπιστεύεσαι και άσε τις ελεγκτικές "εξυπνάδες" που δεν σε διασφαλίζουν. Ο καθένας μπορεί να σε κοροϊδέψει σχετικά με το τι έχει μπει σε χειροποίητο προϊόν. 

Real life περιστατικό, πήγα το αυτοκίνητο για service και μου άλλαξαν ένα σωληνάκι γιατί ήταν τρύπιο. Μου έδωσαν και το τρύπιο σαν απόδειξη. Μπορώ να ξέρω αν ήταν όντως τρύπιο; Όχι φυσικά. Έπρεπε να ζητήσω βίντεο ή φωτογραφία από τον μάστορα; Ας είμαστε σοβαροί.

Η εξασφάλιση είναι σοβαρότητα (από και για τις δύο πλευρές). Αλλιώς δεν θα υπήρχαν ούτε συμβόλαια, ούτε τίποτα τέτοιο σχετικό και όλοι θα βασιζομασταν στην καλή διάθεση και αξιοπιστία του άλλου. Μαντεψε γιατί δημιουργήθηκε η ανάγκη να υπάρχουν αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έχω καταλήξει στον παραγωγικό τύπο από Σ με επιπλέον ανεξάρτητη κλειδαριά, defender κτλ (+180€).

Από τις συμβουλές που διάβασα εδώ, σκέφτομαι να βάλω τον mc Move και τον KESO 8000.

Ρώτησα για δυνατότητα τοποθέτησης διαφορετικού κυλίνδρου και μου είπε ότι αν θέλω μπορώ να έχω μαζί μου κατά την τοποθέτηση όποιον κύλινδρο θέλω για να βάλει.

Φυσικά ο κύλινδρος αυτός δεν θα καλύπτεται από δική του εγγύηση., και λέει ότι η διαφορά κόστους θα είναι 50€.

δηλαδή θα πληρώσω 50€ λιγότερα γιατί δεν θα μου φέρει αυτός κάποιον κύλινδρο.

 

Αξίζει λέτε να μπω σε αυτή τη διαδικασία  και με +100€ να πάρω πχ τον 4ks ή ο συνδυασμός mc Move με KESO 8000 είναι οκ?

Ή μήπως να μείνω με μια κλειδαριά και να δώσω τα χρήματα για τον Stealth?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...