Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,το σίγουρο ειναι οτι απο την πόρτα θα μείνεις απόλυτα ικανοποιημένος και απο την στιβαρότητα, και απο την αψογη τοποθέτηση της,ειναι καλό που εγινε πιο ευέλικτος στα θέματα αλλου κυλίνδρου γιατί πριν 1,5 χρόνο  δεν σου αφηνε περιθώριο ουτε να το σκεφτείς, με το καλό η νεα πόρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

53 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Τελικά έχω καταλήξει στον παραγωγικό τύπο από Σ με επιπλέον ανεξάρτητη κλειδαριά, defender κτλ (+180€).

Η επιπλέον κλειδαριά θα είναι η Abloy αυτόματου κλειδώματος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, swayback είπε

Η επιπλέον κλειδαριά θα είναι η Abloy αυτόματου κλειδώματος; 

Δεν ξέρω τι είναι το αυτόματο κλείδωμά, νόμιζα είναι μόνο για τις εισόδους σε πολυκατοικία.

Η επιπλέον από όσο μου είπαν, θα είναι ανεξάρτητη  (νομίζω MOTTURA μου είπαν ή ISEO) λίγο πιο κάτω από εκεί που είναι ο σύρτης και θα βγάζει 4 πύρους.

Μου είπαν και για μία άλλη με 2 κλειδιά που το ένα μπλοκάρει το άλλο κτλ αλλά μου φάνηκε περίπλοκο.

λογικά είναι το ίδιο πακέτο που πρότειναν και στον φίλο 

 

 

 

Επεξ/σία από k_dinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Δεν ξέρω τι είναι το αυτόματο κλείδωμά, νόμιζα είναι μόνο για τις εισόδους σε πολυκατοικία.

Αυτή που λέω, είναι μηχανική κλειδαριά αυτόματου κλειδώματος και δεν είναι για κεντρικές εισόδους αλλά για διαμερίσματα. Δες εδώ.

Κάθε φορά που κλείνει η πόρτα, κλειδώνει αυτόματα η μία κλειδαριά. Αυτό είναι πολύ βολικό αν έχεις αρκετά άνοιξε-κλείσε της πόρτας καθημερινά ή αν βαριέσαι/ξεχνιέσαι να κλειδώνεις. Και αν θες, κλειδώνεις και την 2η κλειδαριά για περισσότερη ασφάλεια.

55 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Η επιπλέον από όσο μου είπαν, θα είναι ανεξάρτητη  (νομίζω MOTTURA μου είπαν ή ISEO) λίγο πιο κάτω από εκεί που είναι ο σύρτης και θα βγάζει 4 πύρους.

Κατάλαβα. Δεν είναι αυτόματου κλειδώματος αυτή, αλλά μία πρόσθετη κλασσική μηχανική κλειδαριά. Σε αυτή την περίπτωση, οι δύο κύλινδροι (Move και 8000) είναι μια χαρά, με δεδομένο πάντα ότι θα κλειδώνεις και τις δύο. 

57 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Μου είπαν και για μία άλλη με 2 κλειδιά που το ένα μπλοκάρει το άλλο κτλ αλλά μου φάνηκε περίπλοκο.

Αυτή είναι η λεγόμενη διπλή κλειδαριά. Είναι δύο κλειδαριές σε ένα "σωμα" κλειδαριάς. Η πάνω κλειδαριά κλειδαριά είναι η κύρια και κλειδώνει μαζί και όλους τους πίρους της πόρτας. Το μπλοκάρισμα λειτουργεί ως εξής: αν είναι κλειδωμένες και οι 2 κλειδαριές, τότε πρέπει πρώτα να ξεκλειδώσεις την κάτω ώστε να μπορέσεις μετά να ξεκλειδώσεις την πάνω(κύρια) κλειδαριά. Η κάτω μπλοκάρει την πάνω(κύρια) δηλαδή. 

 

Νομίζω είναι too much οι δύο ανεξάρτητες κλειδαριές. Σαφώς προσφέρουν περισσότερη ασφάλεια (κλειδωμένες και οι 2), αλλά δεδομένου ότι υπάρχουν στην αγορά πολύ δυνατοί κύλινδροι (πχ Stealth), νομίζω η μονή κλειδαριά επαρκεί και είναι προτιμότερη (από άποψη πρακτικότητας). 

Προσωπικά θα προτιμούσα τις δύο κλειδαριές, μόνο αν με ενδιέφερε το αυτόματο κλείδωμα της πόρτας (οπότε εκεί πάμε στο σενάριο με την Abloy μηχανική αυτόματου κλειδώματος).

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα (πολύ). Ότι απορία έχεις, ελεύθερα.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, swayback είπε

 Δεν είναι αυτόματου κλειδώματος αυτή, αλλά μία πρόσθετη κλασσική μηχανική κλειδαριά. Σε αυτή την περίπτωση, οι δύο κύλινδροι (Move και 8000) είναι μια χαρά, με δεδομένο πάντα ότι θα κλειδώνεις και τις δύο. 

.... 

Νομίζω είναι too much οι δύο ανεξάρτητες κλειδαριές. Σαφώς προσφέρουν περισσότερη ασφάλεια (κλειδωμένες και οι 2), αλλά δεδομένου ότι υπάρχουν στην αγορά πολύ δυνατοί κύλινδροι (πχ Stealth), νομίζω η μονή κλειδαριά επαρκεί και είναι προτιμότερη (από άποψη πρακτικότητας). 

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα (πολύ). Ότι απορία έχεις, ελεύθερα.

Σε ευχαριστώ, ήσουν πολύ κατατοπιστικος! 

Στην περίπτωση μου δεν χρειάζεται κάτι το μηχανικό. 

Οι 2 κλειδαριές, όπως το φανταζόμουν, από τη στιγμή που έρχονται με 2 defender κάνουν 2 φορές πιο δύσκολη την 'βίαιη' παραβίαση. 

Το να καταφέρει κανείς να βρει πασπαρτού κλειδί και να ξεκλειδώσει θεωρώ πως πρέπει να είναι υψηλότερου επιπέδου διαρρήκτης, που νομίζω είναι η μειοψηφία για τα τυχαία χτυπήματα. 

Τέλος, αν κάποιος κυλίνδρος ξεπεραστεί, γι αυτό είμαστε εδώ στο γκρουπ για να ενημερωθούμε και μα τον αλλάξουμε!

Τον stealth κατά βάθος θέλω και εγώ, αλλά όπως μου είχες απαντήσει και σε παλαιότερο μνμ, ίσως να με περιορίσει στο μέλλον, χώρια που θα μπλέξω αν ποτέ χάσω κλειδί.. 

Με διορθώνεις αν κάτι έχω καταλάβει λάθος 

Επεξ/σία από k_dinos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Τον stealth κατά βάθος θέλω και εγώ, αλλά όπως μου είχες απαντήσει και σε παλαιότερο μνμ, ίσως να με περιορίσει στο μέλλον, χώρια που θα μπλέξω αν ποτέ χάσω κλειδί 

Σωστά. Εναλλακτικά, υπάρχει και ο EVVA MCS που είναι στην κατηγορία του Stealth (και ένα κλικ παραπάνω θα έλεγα). Είναι από τους καλύτερους που υπάρχουν, κοστίζει περίπου όσο ο Stealth και δεν απαιτεί ειδικό ροτοράκι στο defender. Οπότε αν για οποιονδήποτε λόγο χρειαστεί/θελήσεις να τον αλλάξεις, η αλλαγή θα είναι εύκολη.

Διαφορετικά πας σε δύο ανεξάρτητες ή μία διπλή κλειδαριά, με δύο καλούς κυλίνδρους (όπως τον Move και τον 8000) και δύο defender και θα είσαι και πάλι σε πολύ καλό επίπεδο εννοείται.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, _Biohazard_ είπε

Και γιατί απλά να στηρίζεσαι σε λόγια, αξιοπιστία κτλ και να μην ζητήσεις και κάποιες φωτογραφίες;

Καλησπέρα.

Το μόνο που θα μπορούσα να κάνω για να μην το εκλάβει ως αμφισβήτηση ή προσβολή, θα ήταν να έλεγα ότι μου αρέσει να έχω φωτογραφίες γενικά από κατασκευές που κάνω. Χωρίς να επιμείνω.

Επεξ/σία από Nikos-81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2021 στις 8:05 ΜΜ, Lazostat είπε

Τι ακριβως πρεπει να βγαλω φωτογραφια για να μου πειτε ποιο κυλινδρο και defender εχει η πορτα στο σπιτι στο οποιο εχω νοικιασει;

Θελω να αλλαξω σιγουρα κυλινδρο και δε ξερω εαν πρεπει να αλλαξω και τιποτα αλλο..

Εχω ξαναπει και σε προηγουμενο ποστ, οτι η πορτα δε κλεινει καλα, θελει ενα σπρωξιμο. Επισης τυχαινει να ανοιγει ενω εχει μπει η κλειδαρια ηδη μεσα με 3/4 στριψιμο του κλειδιου.. Κατι για ρεγουλαρισμα ειχε πει καποιος. Ειναι ευκολη υποθεση;

Καποια βοηθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Καποια βοηθεια;

Νομίζω με μια φωτογραφία μέρους του κλειδιού θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν οι ειδικοί για το θέμα του κυλίνδρου.

Για το θέμα της πόρτας δεν ξέρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2021 στις 8:05 ΜΜ, Lazostat είπε

Τι ακριβως πρεπει να βγαλω φωτογραφια για να μου πειτε ποιο κυλινδρο και defender εχει η πορτα στο σπιτι στο οποιο εχω νοικιασει;

Θελω να αλλαξω σιγουρα κυλινδρο και δε ξερω εαν πρεπει να αλλαξω και τιποτα αλλο..

Αρκεί μία κοντινή φωτογραφία που να φαίνεται η λαβή του κλειδιού και το defender. Παράδειγμα

Στις 16/6/2021 στις 8:05 ΜΜ, Lazostat είπε

Εχω ξαναπει και σε προηγουμενο ποστ, οτι η πορτα δε κλεινει καλα, θελει ενα σπρωξιμο. Επισης τυχαινει να ανοιγει ενω εχει μπει η κλειδαρια ηδη μεσα με 3/4 στριψιμο του κλειδιου.. Κατι για ρεγουλαρισμα ειχε πει καποιος. Ειναι ευκολη υποθεση;

Στην κάσα, στο σημείο που πιάνει η γλώσσα, μάλλον θα έχει ρυθμιζόμενο αντίκρυσμα. Άμα δεν βρεις άκρη, καλύτερα συνδύασε το όταν έρθει ο κλειδαράς για την αλλαγή κυλίνδρου, να δει και αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, k_dinos είπε

 

Από τις συμβουλές που διάβασα εδώ, σκέφτομαι να βάλω τον mc Move και τον KESO 8000.

θα εισαι μια χαρα και δε χρειαζεται να μπλεκεις με αλλους κυλινδρους.

δεν ειναι τοπ οι κυλινδροι αλλα ειναι μεσαιο & επανω ραφι και αυτο ειναι αρκετο.

το αστειο βεβαια ειναι οτι σου αφαιρει 50€ αν φερει την πορτα χωρις κυλινδρο αλλα οταν αγοραζεις τον κυλινδρο σε χρεωνει 150€ --> κλασικος ταμτακος παλαιολιθικης εποχης....

 

8 ώρες πριν, Lazostat είπε

Καποια βοηθεια;

στειλε πμ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mclein² είπε

θα εισαι μια χαρα και δε χρειαζεται να μπλεκεις με αλλους κυλινδρους.

δεν ειναι τοπ οι κυλινδροι αλλα ειναι μεσαιο & επανω ραφι και αυτο ειναι αρκετο.

το αστειο βεβαια ειναι οτι σου αφαιρει 50€ αν φερει την πορτα χωρις κυλινδρο αλλα οταν αγοραζεις τον κυλινδρο σε χρεωνει 150€ --> κλασικος ταμτακος παλαιολιθικης εποχης....

Εννοείς θα είμαι μια χαρά πάντα με το σενάριο του συνδυασμου και των 2 ή και ο ένας από αυτούς είναι αρκετός? 

Πάντως όντως πολύ κουτοπονηρος που μου είπε για το 50€... 

Αν ήταν τίμιος και μου έλεγε το πραγματικό κόστος μπορεί να έπαιρνα και τον stealth. 

Από την άλλη και να αλλάξω κυλινδρο την ίδια μέρα και να προσπαθήσω να πουλήσω τον άλλο, κανείς δεν θα αγόραζε ανοιγμένο κυλινδρο έστω και αχρησιμοποιητο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Εννοείς θα είμαι μια χαρά πάντα με το σενάριο του συνδυασμου και των 2 ή και ο ένας από αυτούς είναι αρκετός? 

Πάντως όντως πολύ κουτοπονηρος που μου είπε για το 50€... 

Αν ήταν τίμιος και μου έλεγε το πραγματικό κόστος μπορεί να έπαιρνα και τον stealth. 

Από την άλλη και να αλλάξω κυλινδρο την ίδια μέρα και να προσπαθήσω να πουλήσω τον άλλο, κανείς δεν θα αγόραζε ανοιγμένο κυλινδρο έστω και αχρησιμοποιητο

με συνδιασμο των 2. με τον MC θα εισαι καλα και με 1 - με τον keso σιγουρα οχι για πολυ.

γυφτιες πορταδων τα υπολοιπα...

μην ασχοληθεις να πουλησεις κυλινδρο ανοιγμενο, θα βρεθει αγοραστης αλλα θα ταλαιπωρηθεις χωρις λογο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, mclein² είπε

με συνδιασμο των 2. με τον MC θα εισαι καλα και με 1 - με τον keso σιγουρα οχι για πολυ.

γυφτιες πορταδων τα υπολοιπα...

μην ασχοληθεις να πουλησεις κυλινδρο ανοιγμενο, θα βρεθει αγοραστης αλλα θα ταλαιπωρηθεις χωρις λογο.

Σε ευχαριστώ!

Εντύπωση πάντως μου προκαλεί οι επιλογές που δίνει ο Σ για τους κυλίνδρους τους..

Έχει μόνο έναν δυνατό που ούτε που τον ξέρουν στα μαγαζιά τους (stealth) και μετά οι λύσεις τους είναι από ότι κατάλαβα μέτριες, με 2η καλύτερη επιλογή τον McMove και ακολουθεί ο DM5 και ο keso.

Και αν ο keso είναι στο όριο, τους υπόλοιπους γιατί στο καλό τους έχει ακόμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, k_dinos είπε

Σε ευχαριστώ!

Εντύπωση πάντως μου προκαλεί οι επιλογές που δίνει ο Σ για τους κυλίνδρους τους..

Έχει μόνο έναν δυνατό που ούτε που τον ξέρουν στα μαγαζιά τους (stealth) και μετά οι λύσεις τους είναι από ότι κατάλαβα μέτριες, με 2η καλύτερη επιλογή τον McMove και ακολουθεί ο DM5 και ο keso.

Και αν ο keso είναι στο όριο, τους υπόλοιπους γιατί στο καλό τους έχει ακόμα?

ο keso ειναι καλος κυλινδρος αλλα δυστυχως αυτοι που περπατανε στα πεζοδρομια γυρω απ'το μαγαζι του Σιαμου μπορουν και ανοιγουν τις 2 προηγουμενες εκδοσεις κ ερχεται κ η επομενη μιας κ βρεθηκαν κλειδια στη βουλγαρια :)

οι κυλινδροι που χρησιμοποιει ειναι καλυτεροι απ'το 90% των μαγαζιων που υπαρχουν εκει εξω.

εδω πωλουνται πορτες με tilanco, diamond k2 & k3 και αλλες μπαρουφες....

ενας μεσος χρηστης του Σιαμου πρεπει να ειναι πολυ ατυχος για να του τυχει διαρρηξη στην 5ετια ενω στις αλλες πορτες πρεπει να ειναι καποιος πολυ τυχερος για να μην τον διαρρηξουν. 

εννοειται οτι δεν ειναι ο καλυτερος - εννοειται οτι δεν εχει τα καλυτερα προιοντα αλλα εχει την καλυτερη τοποθετηση και το καλυτερο προιον με αποδεδειγμενη απροβληματιστη παρουσια σε διαμμερισματα 25 ~ 30 ετων.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...