Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/6/2021 στις 4:30 ΜΜ, agiannesg59 είπε

Απλα οποιος θελει ας  δει τις εικονες.Ειναι απιστευτες και σίγουρα αρκετα επιμωρφωτικες.https://www.in.gr/2021/06/02/politics/paraskinio/eykleidis-tsakalotos-gyalia-karfia-polykatoikia-pou-vrisketai-grafeio-tou-ena-mina-meta-ti-diarriksi/

Δείτε το βιντεο

Εγώ δεν κατάλαβα τι σημασία έχει αν είναι με πολυουρεθάνη, Αφού η κάσα κολλάει με το τοίχο με μπετόβεργες, πως τις βγάλανε τις βέργες? 

Κάλα όχι ότι έχει σημασία, αφού στον άλλον ρίξανε τον τοίχο, τι να σου κάνει η πόρτα δηλαδή :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Εγώ δεν κατάλαβα τι σημασία έχει αν είναι με πολυουρεθάνη, Αφού η κάσα κολλάει με το τοίχο με μπετόβεργες, πως τις βγάλανε τις βέργες? 

Κάλα όχι ότι έχει σημασία, αφού στον άλλον ρίξανε τον τοίχο, τι να σου κάνει η πόρτα δηλαδή :P 

Είναι το ίδιο να σπάσεις το μπετό με το να κόψεις την πολυουρεθάνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Doubt είπε

Είναι το ίδιο να σπάσεις το μπετό με το να κόψεις την πολυουρεθάνη;

Όχι αλλά αφού μπήκαν από τον τοίχο στον άλλον, δεν νομίζω να τους σταματάγε το μπετό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Όχι αλλά αφού μπήκαν από τον τοίχο στον άλλον, δεν νομίζω να τους σταματάγε το μπετό. 

Τοίχους έχουμε όλοι και μπορεί να την πατήσουμε έτσι.

Όταν όμως πληρώνεις 1-2 χιλιάρικα για πόρτα/εγκατάσταση πρέπει να πάρεις το καλύτερο δυνατό για τα χρήματα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Doubt είπε

Τοίχους έχουμε όλοι και μπορεί να την πατήσουμε έτσι.

Όταν όμως πληρώνεις 1-2 χιλιάρικα για πόρτα/εγκατάσταση πρέπει να πάρεις το καλύτερο δυνατό για τα χρήματα σου.

Δεν μιλάω γενικά, προφανώς η πόρτα πρέπει να είναι με μπετό. Απλά λέω στην συγκεκριμένω περίπτωση, σε άλλον όροφο μπήκανε από τον τοίχο! Οπότε λίγη σημασία θα είχε το από τι θα ήταν η πόρτα. Όταν ο άλλος έχει ελευθερία θορύβου και χρόνου θα μπεί ότι και να κάνεις. Θα έρθει με χειροβομβίδα στην τελική που λέει ο λόγος. 

Μπορεί να το βλέπω εγώ λάθος, αλλά θεωρώ πώς αν ο επίδοξος ξεκινήσει να δοκιμάζει ξύλωμα πόρτας, ε θα την ξυλώσει, γιατί λογικά ήρθε έτοιμος για να βρεί μπετό. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε

Εγώ δεν κατάλαβα τι σημασία έχει αν είναι με πολυουρεθάνη, Αφού η κάσα κολλάει με το τοίχο με μπετόβεργες, πως τις βγάλανε τις βέργες? 

Κάλα όχι ότι έχει σημασία, αφού στον άλλον ρίξανε τον τοίχο, τι να σου κάνει η πόρτα δηλαδή :P 

Προφανώς αφαίρεσαν την πολυουρεθάνη και φάνηκαν οι περιμετρικές μπετοβεργες οπου μετά ειτε τις έκοψαν με εναν τροχό, ειτε έσπασαν τα τουβλα και βγήκαν (δεν εχουν και μεγαλο βάθος αλλωστε). Αν ήταν τσιμέντο παλι το ιδιο θα γινόταν με προφανώς λιγο παραπάνω χρονο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Μπορεί να το βλέπω εγώ λάθος, αλλά θεωρώ πώς αν ο επίδοξος ξεκινήσει να δοκιμάζει ξύλωμα πόρτας, ε θα την ξυλώσει, γιατί λογικά ήρθε έτοιμος για να βρεί μπετό. 

Εγώ δεν το θεωρώ αυτό δικαιολογία για να μη γίνει η καλύτερη δυνατή εγκατάσταση. Αν διαφωνούμε, ΟΚ, δε γίνεται και να συμφωνούν οι πάντες επί πάντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε

Εγώ δεν κατάλαβα τι σημασία έχει αν είναι με πολυουρεθάνη, Αφού η κάσα κολλάει με το τοίχο με μπετόβεργες, πως τις βγάλανε τις βέργες? 

Κάλα όχι ότι έχει σημασία, αφού στον άλλον ρίξανε τον τοίχο, τι να σου κάνει η πόρτα δηλαδή :P 

Και εγώ έψαχνα τις μπετόβεργες, και δεν τις έβρισκα.

Από την άλλη, σε τέτοιες συνθήκες, με τόση άνεση χρόνου, δεν σε σώζει τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, swayback είπε

Stealth, M&C Move, Keso 8000, CES DM5. Έναν από αυτούς θα προτιμούσα, από τις διαθέσιμες επιλογές που έχει στο site.

Ο Stealth είναι μέσα στους καλύτερους. Το μόνο αρνητικό που είχα αναφέρει και πρόσφατα, είναι ότι μελλοντικά η αλλαγή του κυλίνδρου δεν θα είναι εύκολη. Κατά τα άλλα, από άποψη ασφάλειας είναι κορυφή.

Τελικά ο stealth είναι πανάκριβος, δυστυχώς εkτός budget...

Μεταξύ M&C Move και Mottura c55 τι θεωρείτε ότι είναι καλύτερο?

Υπάρχει κάτι άλλο κοντά στην τιμή που να αξίζει περισσότερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Τελικά ο stealth είναι πανάκριβος, δυστυχώς εkτός budget...

Μεταξύ M&C Move και Mottura c55 τι θεωρείτε ότι είναι καλύτερο?

C55

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

Έβαλα πριν από λίγους μήνες καινούργια πόρτα στο διαμέρισμα μου στο Μαρούσι, μοντέλο Power απο BP με κλειδαριά MUL-T-LOCK LOS, defender BKD-250 και EVVA 4KS με 3 κλειδιά.

Όλα καλά μέχρι εδώ αλλα μου προέκυψε ένα πρόβλημα που δεν το είχα υπολογίσει. Στο σπίτι έχω μια κοπέλα που κρατάει τα παιδια τα απογεύματα και θα με βόλευε να μπαινοβγαίνει ανεξάρτητα, αρνείται όμως να πάρει κλειδί. Έχει και στο σπίτι της πόρτα ασφαλείας και το θεωρεί ευθύνη. Το σέβομαι βέβαια αλλα με ξεβολεύει πολύ.

Μίλησα με τον πωλητή της πορτας μου είπε ότι η μόνη λύση είναι να αλλάξω κλειδαριά και να βάλω μιά με "χρωματιστα" κλειδιά (master και υπηρεσίας), βγάζει λέει η EVVA αλλά και άλλες εταιρίες. Το έχει δοκιμάσει κανείς, βολεύει; Ποια κλειδαριά να κοιτάξω; Θα είναι ασφαλής σε σχέση με την 4KS που έχω τώρα; 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Για νεο σπίτι τι πόρτα ασφαλείας θα προτείνατε?

Περα απο το να ειναι class 4, τι αλλο θα πρεπει να προσεξω? 

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, MrArkadin είπε

Καλησπέρα 

Έβαλα πριν από λίγους μήνες καινούργια πόρτα στο διαμέρισμα μου στο Μαρούσι, μοντέλο Power απο BP με κλειδαριά MUL-T-LOCK LOS, defender BKD-250 και EVVA 4KS με 3 κλειδιά.

Όλα καλά μέχρι εδώ αλλα μου προέκυψε ένα πρόβλημα που δεν το είχα υπολογίσει. Στο σπίτι έχω μια κοπέλα που κρατάει τα παιδια τα απογεύματα και θα με βόλευε να μπαινοβγαίνει ανεξάρτητα, αρνείται όμως να πάρει κλειδί. Έχει και στο σπίτι της πόρτα ασφαλείας και το θεωρεί ευθύνη. Το σέβομαι βέβαια αλλα με ξεβολεύει πολύ.

Μίλησα με τον πωλητή της πορτας μου είπε ότι η μόνη λύση είναι να αλλάξω κλειδαριά και να βάλω μιά με "χρωματιστα" κλειδιά (master και υπηρεσίας), βγάζει λέει η EVVA αλλά και άλλες εταιρίες. Το έχει δοκιμάσει κανείς, βολεύει; Ποια κλειδαριά να κοιτάξω; Θα είναι ασφαλής σε σχέση με την 4KS που έχω τώρα; 

Ευχαριστώ πολύ

θα κατεβεις επιπεδο γιατι ο evva βγαζει μονο τον ICS σε αυτο το μοτιβο και ο mul-t-lock τον interactive+

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mclein² είπε

θα κατεβεις επιπεδο γιατι ο evva βγαζει μονο τον ICS σε αυτο το μοτιβο και ο mul-t-lock τον interactive+

Οκ ευχαριστώ, προτιμώ να μείνω με τον 4KS. Αν μη τι άλλο διάβασα λίγο για τον τρόπο λειτουργίας των "χρωματιστών" κλειδιών, μου φαίνεται πολύ μπέρδεμα. 

Μια άλλη λύση ίσως να ήταν η NUKI. Μαζί με όλες τις ευκολίες που προσφέρει, θα μπορω να δωσω στην babysitter ενα key fob να μπορει να ξεκλειδώνει. Πάλι θα πρέπει να αλλάξω κλειδαριά όμως γιατι o 4KS μου δεν ειναι διπλής ενέργειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MrArkadin είπε

Οκ ευχαριστώ, προτιμώ να μείνω με τον 4KS. Αν μη τι άλλο διάβασα λίγο για τον τρόπο λειτουργίας των "χρωματιστών" κλειδιών, μου φαίνεται πολύ μπέρδεμα. 

Μια άλλη λύση ίσως να ήταν η NUKI. Μαζί με όλες τις ευκολίες που προσφέρει, θα μπορω να δωσω στην babysitter ενα key fob να μπορει να ξεκλειδώνει. Πάλι θα πρέπει να αλλάξω κλειδαριά όμως γιατι o 4KS μου δεν ειναι διπλής ενέργειας.

α. μπορει να γινει διπλης ενεργειας ο 4ks.

β. στο nuki μπορεις να δωσεις access και στο κινητο της για συγκεκριμες ωρες αν θυμαμαι καλα ή να βαλεις ενα πληκτρολογιο απ'εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...