Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και αναφερθηκε αρκετα ο Σ αλλα και οι κυλινδροι που βαζει, μετα απο 4 χρονια ο Keso 4000 με διπλη κλειδαρια επιβαλεται πλεον να αλλαχτει ή η υπαρξη διπλης σε μεγαλο ποσοστο κανεις τους επιδοξους να μην ασχοληθουν παραπανω εστω και αν εχει περασει η μπογια του κυλινδρου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, k_dinos είπε

 

Ο extra 1 σε σχέση με τον παραγωγικό αξίζει τα 300 επιπλέον?

Εμένα (χωρίς να ξέρω) μου φάνηκαν πολλά αφού η βασική διαφορά είναι το πάχος της θωράκισης (+0.25mm).

Δλδ αν είναι να κόψουν πόρτα για να μπουν, δεν θα μας σώσουν τα επιπλέον mm.

Γι αυτό και προτίμησα τον παραγωγικό τύπο με έξτρα κλειδαριά η οποία έρχεται με dedender και επιπλέον πλάκα προστασίας.

Δεν ξέρω αν ήταν σωστή η σκέψη, μακάρι να ήμουν στο budget για τον extra1 ή και παραπάνω

Ισχύει ότι οι διαφορές δεν είναι μεγάλες. Λίγο πιο χοντρά μέταλλα, περισσότερα οριζόντια νεύρα και 1 επιπλέον μεντεσές, αν δεν ξεχνάω κάτι ακόμα. Ο λόγος που πρότεινα το Extra 1 κατευθείαν, είναι γιατί είναι εντός του budget που ανέφερε ο yiannis2002s. Εννοείται πως μια χαρά ο Παραγωγικός Τύπος που επέλεξες. Αρκετά πιο πάνω από τον Μ.Ο..

1 ώρα πριν, Menelaos83 είπε

Μιας και αναφερθηκε αρκετα ο Σ αλλα και οι κυλινδροι που βαζει, μετα απο 4 χρονια ο Keso 4000 με διπλη κλειδαρια επιβαλεται πλεον να αλλαχτει ή η υπαρξη διπλης σε μεγαλο ποσοστο κανεις τους επιδοξους να μην ασχοληθουν παραπανω εστω και αν εχει περασει η μπογια του κυλινδρου?

Αν κλειδώνεις και τους δύο κυλίνδρους, δεν νομίζω θα έχεις θέμα. Με δεδομένο όμως ότι υπάρχουν κρούσματα με τον 4000 και ο συγκεκριμένος κύλινδρος σχετίζεται άμεσα με τις πόρτες του Σ., πιστεύω καλό θα ήταν να το βάλεις στο πρόγραμμα να τον αλλάξεις κάααποια στιγμή. Ο 2ος κύλινδρος που έχεις, είναι ο...;

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, swayback είπε

Αν κλειδώνεις και τους δύο κυλίνδρους, δεν νομίζω θα έχεις θέμα. Με δεδομένο όμως ότι υπάρχουν κρούσματα με τον 4000 και ο συγκεκριμένος κύλινδρος σχετίζεται άμεσα με τις πόρτες του Σ., πιστεύω καλό θα ήταν να το βάλεις στο πρόγραμμα να τον αλλάξεις κάααποια στιγμή. Ο 2ος κύλινδρος που έχεις, είναι ο...;

Παντα κλειδωνω και τους 2.

Ιδιοι και οι 2 ειναι

Επεξ/σία από Menelaos83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Menelaos83 είπε

Γιατι μονο τον εναν?

Γιατί αν έχεις έναν πολύ καλό, και να καταφέρουν να παραβιάσουν τον άλλο (KESO), θα κολλήσουν στον πολύ καλό. Άμα θες τους αλλάζεις και τους δύο, απλά λέμε ότι αν βάλεις έναν πολύ καλό, αρκεί. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μονές κλειδαριές από το site του Σ. έχει μόνο 2 επιλογές, μια MOTTURA και μια ISEO που δεν έχει πολλές πληροφορίες, ούτε καν πιο μοντέλο είναι.

Σε ερώτηση που τους έκανα από το τηλέφωνο, μου απάντησαν:  "και οι 2 ιταλικές είναι αλλά έρχονται από διαφορετικό εργοστάσιο"

Δεν ξέρω, όταν έρχομαι σε επαφή με τόσο "γνώστες" πωλητές κάτι παθαίνω..

Μεταξύ των 2 λοιπόν, υπερτερεί κάποια ή να το αφήσω στην τύχη και όποια μου βάλουν?

Νομίζω στον παραγωγικό τύπο και πάνω μπαίνει η MOTTURA και στον πιο οικονομικό η ISEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα. 
Τελικα πηρα προσφορα στα 235 ευρω και εβαλα τα εξης.

Κλειδαρια: MUL-T-LOCK LOS 60E

Κυλινδρο: AGB SCUDO DCK 90E

Defender: DISEC BD 200 ROK 40E

+ 45E τα περαστικα απο τον κλειδαρα

Πιστευω ηταν καλη προσφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Zisisss είπε

Καλημερα. 
Τελικα πηρα προσφορα στα 235 ευρω και εβαλα τα εξης.

Κλειδαρια: MUL-T-LOCK LOS 60E

Κυλινδρο: AGB SCUDO DCK 90E

Defender: DISEC BD 200 ROK 40E

+ 45E τα περαστικα απο τον κλειδαρα

Πιστευω ηταν καλη προσφορα

Τα 45€ περιττά ήταν αν τα πήρες όλα από τον ίδιο. Εκτός αν είχε τρελή μανούρα η πόρτα (ηλεκτροκολλήσεις κλπ). Καλορίζικα πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jimis_vts είπε

Τα 45€ περιττά ήταν αν τα πήρες όλα από τον ίδιο. Εκτός αν είχε τρελή μανούρα η πόρτα (ηλεκτροκολλήσεις κλπ). Καλορίζικα πάντως.

φανταζομαι οτι ξερεις οτι πληρωνομαστε για τις τοποθετησεις κ δεν μπαινουν απλα κοιταζοντας τα πραγματα...

23 λεπτά πριν, Zisisss είπε

Καλημερα. 
Τελικα πηρα προσφορα στα 235 ευρω και εβαλα τα εξης.

Κλειδαρια: MUL-T-LOCK LOS 60E

Κυλινδρο: AGB SCUDO DCK 90E

Defender: DISEC BD 200 ROK 40E

+ 45E τα περαστικα απο τον κλειδαρα

Πιστευω ηταν καλη προσφορα

θεος. τι θα μας κερασεις που σε βοηθησαμε ;;;; 

😁😁😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mclein² είπε

φανταζομαι οτι ξερεις οτι πληρωνομαστε για τις τοποθετησεις κ δεν μπαινουν απλα κοιταζοντας τα πραγματα...

😁😁😁

Εγω από έναν εδώ μέσα που πήρα πράγματα πλήρωσα μόνο αγορά πάντως. Είναι από τον χωριό δεν τον ξέρεις. (εισ ένας άγγελος να ξέρεις γιαυτό σ' αγαπάμε) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jimis_vts είπε

Τα 45€ περιττά ήταν αν τα πήρες όλα από τον ίδιο. Εκτός αν είχε τρελή μανούρα η πόρτα (ηλεκτροκολλήσεις κλπ). Καλορίζικα πάντως.

Οχι δεν ειχε μανουρα η τοποθετηση. Σε 45-60 λεπτα ειχε τελειωσει.

3 ώρες πριν, mclein² είπε

φανταζομαι οτι ξερεις οτι πληρωνομαστε για τις τοποθετησεις κ δεν μπαινουν απλα κοιταζοντας τα πραγματα...

θεος. τι θα μας κερασεις που σε βοηθησαμε ;;;; 

😁😁😁


Ελατε θεσσαλονικη και κερναω καφεδακι και μπουγατσουλα  🤣🤣

Ευχαριστω στην ομαδα για ολη την βοηθεια

Μετα θα εχει κ δευτερο κερασμα οταν θα θελω να αλλαξω και την πορτα😅

Αν και ο κλειδαρας μου ειπε οτι ειμαι μια χαρα τωρα δεν υπαρχει λογος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Ο Σ ποιος ειναι παιδια; Και επισης διαβαζω για διπλο κυλινδρο; Πως γινεται;

Καλησπέρα. 

Ο Σ είναι αυτός που έχει τις πόρτες Extra1, παραγωγικός τύπος, Super 1 Champion.

Ο διπλός κύλινδρος είναι είτε διπλή κλειδαριά, δηλαδή ένα σώμα κλειδαριάς που έχει πάνω της δύο κυλίνδρους ή δύο κλειδαριές ανεξάρτητες.

Στην πρώτη περίπτωση η μία κλειδαριά κινεί όλους τους πύρους της πόρτας και η δεύτερη κινεί έναν και όταν κλειδώσουμε την δεύτερη, μπλοκάρουμε την πρώτη / κύρια κλειδαριά, η οποία πρέπει να είναι ήδη κλειδωμένη. 

Υπάρχει και με αυτόματο κλείδωμα, όπου μόλις κλείσει η πόρτα, η δεύτερη κλειδαριά που βγάζει έναν πύρο, κλειδώνει αυτόματα, χωρίς να κλειδώσει η κύρια κλειδαριά με τους πολλούς πύρους. 

Αν δεν τα γράφω και πολύ σωστά, ας με διορθώσει κάποιος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια ιδεα για κυλινδρο και defender; Η κλειδαρια δε ξερω αν ειναι σοϊ, αλλα δε σκοπευω να την αλλαξω, δεν ειναι δικο μου το σπιτι, νοικιαζω.

Κεντρο ειναι 9εκ, αν μετραω σωστα.

PXL_20210622_123546314.jpg

PXL_20210622_123637740.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...