Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Άρα μήπως είναι πιο σοφό να βάλω και στις δύο τον MC move? 

προσωπικα θα εβαζα :

MC + Keso

MC + CES

με αυτη τη σειρα κ δε θα εχεις κανενα προβλημα οταν ειναι και τα δυο κλειδωμενα.

κανεις δε σπαταλα τοσο χρονο για 2 κυλινδρους που πρεπει να ξεκλειδωσουν 2 στροφες ολοκληρες + λοκαρισμα ανα 30/45 μοιρες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, mclein² είπε

προσωπικα θα εβαζα :

MC + Keso

MC + CES

με αυτη τη σειρα κ δε θα εχεις κανενα προβλημα οταν ειναι και τα δυο κλειδωμενα.

κανεις δε σπαταλα τοσο χρονο για 2 κυλινδρους που πρεπει να ξεκλειδωσουν 2 στροφες ολοκληρες + λοκαρισμα ανα 30/45 μοιρες.

Τον Ces τον έχουν βάλει στην είσοδο της πολυκατοικίας, γι αυτό έλεγα να διαφοροποιηθώ.

Τώρα αν έρθει εξειδικευμένος διαρρήκτης σε πόρτες του Σ την πατήσαμε....

Οπότε σύμφωνα με το σχέδιο, στην βασική κλειδαριά ο MC Move και στην έξτρα ο Keso 8000. 

Όταν με το καλό βγει off ο keso, βαλτε μια φωνή να τον αλλάξουμε!
(ένας εκτός του χώρου που μπορεί να ενημερωθεί για τις εξελίξεις?)

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές!

Επεξ/σία από k_dinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mclein² είπε

προσωπικα θα εβαζα :

MC + Keso

MC + CES

με αυτη τη σειρα κ δε θα εχεις κανενα προβλημα οταν ειναι και τα δυο κλειδωμενα.

κανεις δε σπαταλα τοσο χρονο για 2 κυλινδρους που πρεπει να ξεκλειδωσουν 2 στροφες ολοκληρες + λοκαρισμα ανα 30/45 μοιρες.

Ο mottuta champions pro δεν προτείνεται πλέον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Το θέμα είναι.. προτείνεται από το φόρουμ μας..? 😂

Εγω αυτον εχω με τις 3 ζωνες λειτουργιας.Αν χαθουνε τα κλειδια δηλαδη δεν αλλαζω κυλινδρο απλα βγαζω αλλα κλειδια.Δυο φορες εχω την δυνατοτητα να το κανεις αυτο.

Τα ξερεις φανταζομαι απλα ενημερωνω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mclein² είπε

το αστειο βεβαια ειναι οτι σου αφαιρει 50€ αν φερει την πορτα χωρις κυλινδρο αλλα οταν αγοραζεις τον κυλινδρο σε χρεωνει 150€ --> κλασικος ταμτακος παλαιολιθικης εποχης....

 

Αν θυμάμαι καλά, όταν αφαίρεσε τον έναν κύλινδρο σε μένα, κάτι πήρε το αυτί μου για μείον 30 ευρώ!! Ούτε καν 50!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Εγω αυτον εχω με τις 3 ζωνες λειτουργιας.Αν χαθουνε τα κλειδια δηλαδη δεν αλλαζω κυλινδρο απλα βγαζω αλλα κλειδια.Δυο φορες εχω την δυνατοτητα να το κανεις αυτο.

Τα ξερεις φανταζομαι απλα ενημερωνω.

Ναι τα γνωρίζω.

Απλά ρωτάω, γιατί παλιότερα τον mottura champions pro τον πρότεινε Γενικά η ομάδα εδώ.. πολλές φορές και αντί του keso 8000. 

Τώρα τελευταία παρατήρησα ότι δεν τον αναφέρουν..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Ναι τα γνωρίζω.

Απλά ρωτάω, γιατί παλιότερα τον mottura champions pro τον πρότεινε Γενικά η ομάδα εδώ.. πολλές φορές και αντί του keso 8000. 

Τώρα τελευταία παρατήρησα ότι δεν τον αναφέρουν..

ειναι τα εργαλεια των βουλγαρων που δυσκολευουν τις προτασεις.

ο τσαμπιον ειναι εξαιρετικη επιλογη για το 90% των οικιων ΑΛΛΑ οταν ο αλλος ψαχνει τοπ λυσεις δεν ειναι μεσα σε αυτες.

ο κεσο σε θεωρητικο επιπεδο ειναι ψηλοτερα στη λιστα ΑΛΛΑ κι αυτος εγινε σουρωτηρι στο Κ2 & Κ4 κ μενει να δουμε τον Κ8.

36 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Το θέμα είναι.. προτείνεται από το φόρουμ μας..? 😂

ξεκαθαρα ο c55 ειναι προτιμοτερος απ'ολες τις επιλογες που δινει ο σιαμος συνηθως.

ακολουθει ο mc και τα υπολοιπα προϊοντα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστώ ο υποψήφιος διαρρήκτης με μια ματιά στον κύλινδρο καταλαβαίνει για ποιο κλειδί πρόκειται?

Γι αυτό και είναι χρήσιμα τα μαγνητικά defender?

αλήθεια, τελικά είναι ασφαλή ή όχι? στην τύχη από τηλέφωνο που ρώτησα μου είπαν ότι έχουν κάτι μεγάλους μαγνήτες και τα βγάζουν off εύκολα.

Από την άλλη, δεν τα πουλούσε άρα δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που μου είπε και γι' αυτό δεν τα πουλούσε, ή απλώς έριχνε λάσπη σε κάτι που δεν μπορεί να έχει κέρδος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2021 στις 11:27 ΠΜ, swayback είπε

Πρώτα την κλειδαριά και μετά, αν το επιτρέπει το budget, κοιτάς να έχει και καλή θωράκιση.

Για να είμαστε πιο συγκεκριμένοι, πρέπει να ξέρουμε το διαθέσιμο budget στο περίπου.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Πολύ χοντρικά, για να έχεις μία ιδέα:

  • 500~600€ = πόρτα με απλή θωράκιση και μέτρια κλειδαριά (στην καλύτερη και αν το ψάξεις αρκετά)
  • 600~800€ = πόρτα με μέτρια/αξιόλογη θωράκιση και καλή κλειδαριά
  • 800~1000€ = πόρτα με καλή θωράκιση και αρκετά καλή κλειδαριά
  • 1000€+ = πόρτα με πολύ καλή θωράκιση πολύ καλή κλειδαριά

*Ο τύπος της επένδυσης (laminate, καπλαμάς, αλουμίνιο, γυαλί, κλπ), η επιλογή μη στάνταρ πόμολων/λαβών, οι ειδικές διαστάσεις πόρτας, κλπ, επηρεάζουν το τελικό κόστος

 

Budget γύρω στα 1200-1300 ευρώ σκέφτομαι με max τα 1500.

Θέλω να είναι με καλή ασφάλεια αλλά και οπτικά καλή (με προσεγμένα εξωτερικά υλικά όχι laminate) - επίσης να έχει και καλή θερμομόνωση - ηχομόνωση.

Τέλος για κεντρική είσοδο - τι θα προτείνατε σαν λύση ώστε να είναι ασφαλείας στην καθημερινή της χρήση? (μου έχουν πει με ηλεκτρική κλειδαριά και κρυφή σούστα επαναφοράς ως λύση)....

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, yiannis2002s είπε

Budget γύρω στα 1200-1300 ευρώ σκέφτομαι με max τα 1500.

Θέλω να είναι με καλή ασφάλεια αλλά και οπτικά καλή (με προσεγμένα εξωτερικά υλικά όχι laminate) - επίσης να έχει και καλή θερμομόνωση - ηχομόνωση.

Ψάξε για:

1. Μοντέλο θωράκισης πόρτας Extra 1. Θα ζήταγα προσφορά με κύλινδρο Mottura C55. 

2. Μοντέλο θωράκισης πόρτας Tank. Θα ζήταγα προσφορά με κλειδαριά Cisa Revolution Pro, defender Disec Diamond BKD250 και κύλινδρο EVVA 4KS. 

Το θέμα της επένδυσης είναι τελείως προσωπικό, οπότε το βλέπεις με το κατάστημα. Οι πιο προσεγμένες επενδύσεις (καπλαμάς, με ή χωρίς σχέδια, κλπ), φυσικά ανεβάζουν το κόστος. 

Για ηχοθερμομόνωση, συνήθως γεμίζουν με ορυκτοβάμβακα/πετροβάμβακα τα κενά της πόρτας συν έχουν διπλά λάστιχα περιμετρικά της πόρτας και της κάσας (ο 1ος τουλάχιστον έχει).

15 λεπτά πριν, yiannis2002s είπε

Τέλος για κεντρική είσοδο - τι θα προτείνατε σαν λύση ώστε να είναι ασφαλείας στην καθημερινή της χρήση? (μου έχουν πει με ηλεκτρική κλειδαριά και κρυφή σούστα επαναφοράς ως λύση)....

Μία πόρτα ασφαλείας με σχετικά απλή θωράκιση, αλλά να έχει αυτόματο κλείδωμα. Η ηλεκτρική κλειδαριά πλέον δεν προτείνεται και τόσο (έτσι κι αλλιώς οι ηλεκτρικές δεν θεωρούνταν ποτέ κλειδαριές με αυτόματο κλείδωμα - είναι ένα οικονομικό ημίμετρο ανάμεσα στις απλές και τις αυτόματου κλειδώματος). Πλέον πας σε ηλεκτρομηχανική κλειδαριά αν θες κάτι σοβαρό, η οποία από μόνη της όμως κοστίζει αρκετά. Τα καταστήματα που θα επισκεφτείς, θα σε ενημερώσουν σχετικά. 

Ο πρώτος που ανέφερα (με την Extra 1) βάζει στις πόρτες του μία ηλεκτρομηχανική της Abloy. Αυτή είναι για κεντρικές εισόδους. Το αναφέρω γιατί αυτή είναι πιο αξιόπιστη και πρακτική από τις κλασικές ηλεκτρομηχανικές  τύπου Mottura, Iseo, κλπ. Εξίσου ακριβή όμως, αν θυμάμαι καλά. 

Για την κρυφή σούστα επαναφοράς, δεν έχω άποψη. Αν όμως για οποιονδήποτε λόγο επιλέξεις βαριά πόρτα για την κεντρική είσοδο (σαν την Extra 1 που πρότεινα πιο πάνω), τότε καλό είναι να μπει μία σοβαρή σούστα (πχ Abloy). Ένας σοβαρός πορτάς, θα σε καθοδηγήσει καταλλήλως. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3 ώρες πριν, swayback είπε

Ψάξε για:

1. Μοντέλο θωράκισης πόρτας Extra 1. Θα ζήταγα προσφορά με κύλινδρο Mottura C55. 

 

Ο extra 1 σε σχέση με τον παραγωγικό αξίζει τα 300 επιπλέον?

Εμένα (χωρίς να ξέρω) μου φάνηκαν πολλά αφού η βασική διαφορά είναι το πάχος της θωράκισης (+0.25mm).

Δλδ αν είναι να κόψουν πόρτα για να μπουν, δεν θα μας σώσουν τα επιπλέον mm.

Γι αυτό και προτίμησα τον παραγωγικό τύπο με έξτρα κλειδαριά η οποία έρχεται με dedender και επιπλέον πλάκα προστασίας.

Δεν ξέρω αν ήταν σωστή η σκέψη, μακάρι να ήμουν στο budget για τον extra1 ή και παραπάνω

Επεξ/σία από k_dinos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...