Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να μου προτείνεται θωρακισμένη πόρτα + κλειδαριά (όλο το σετ). Σε ποιο παλιό ποστ είχα δει που λέγατε για τη diamond της portablock, η siamo απορρίπτεται καθώς βάζουν μόνο τις δικές τους κλειδαριές. Το σπίτι θα είναι μονοκατοικία - μεζονέτα. Με ενδιαφέρει μια καλή επιλογή που αξίζει τα λεφτά της και σε καμια περίπτωση η φτηνότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, swayback είπε

Τίποτα. Κλειδαριά κυλίνδρου λοιπόν. Θες έναν κύλινδρο με κλειδί υπηρεσίας. Οι μόνοι που μου έρχονται, είναι ο EVVA ICS TAF και ο Mul-T-Lock Interactive Flex, δεν είναι φθηνοί όμως. Αν θες κάτι οικονομικότερο, περίμενε μήπως σου προτείνουν κάτι άλλο από αυτά που είπα. Αν σε νοιάζει πάντως και το επίπεδο ασφαλείας, ο EVVA ICS TAF είναι μια καλή επιλογή.

Αυτή είναι η πόρτα με τη μαχαιρωτή κλειδαριά που λέω, εάν εξυπηρετεί σε κάτι.

 

door.jpg

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, mcstefan7 είπε

Θα ήθελα να μου προτείνεται θωρακισμένη πόρτα + κλειδαριά (όλο το σετ). Σε ποιο παλιό ποστ είχα δει που λέγατε για τη diamond της portablock, η siamo απορρίπτεται καθώς βάζουν μόνο τις δικές τους κλειδαριές. Το σπίτι θα είναι μονοκατοικία - μεζονέτα. Με ενδιαφέρει μια καλή επιλογή που αξίζει τα λεφτά της και σε καμια περίπτωση η φτηνότερη.

Η Diamond είναι πολύ καλό μοντέλο θωράκισης, αλλά και πολύ ακριβό (~3000€ πριν περίπου 1 χρόνο που είχα ρωτήσει). Ο 2ος που ανέφερες, είναι πλέον πιο ευέλικτος και φέρνει και κάποιους καλύτερους κυλίνδρους. Ρίξε μια ματιά στο μοντέλο Super 1 Champion (~2000) που είναι εξίσου καλό (αν όχι και καλύτερο). Μπορείς να ζητήσεις προσφορά με κύλινδρο Stealth που βάζει πλέον (ή μπορείς εναλλακτικά να αγοράσεις τον EVVA MCS και να του τον πας να τον τοποθετήσει).

Και τα δύο μοντέλα θωράκισης πάντως, είναι λίγο υπερβολή. Class 5. Και με ένα μοντέλο θωράκισης Class 4 στα 1200~1500€ με πολύ καλή κλειδαριά, θα είσαι σε πολύ καλό επίπεδο.

1 ώρα πριν, zoranb είπε

Αυτή είναι η πόρτα με τη μαχαιρωτή κλειδαριά που λέω, εάν εξυπηρετεί σε κάτι.

door.jpg

Ισχύει ότι έγραψα και πριν. Ψάχνεις για κύλινδρο με κλειδί υπηρεσίας, για να αντικαταστήσεις αυτόν που έχει τώρα η πόρτα. Πρόσεξε μόνο την διάσταση(μήκος) του νέου κυλίνδρου, ώστε να μην προεξέχει πολύ από έξω κυρίως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Dante80 είπε

Στο πατρικό έχω μια κλειδαριά (Omega plus λέγεται) που κλειδώνει (γυρνάει) 4 φορές. Δίνει λοιπόν μαζί και ένα κλειδί "υπηρεσίας", το οποίο και κλειδώνει 2 φορές.

Οπότε όταν αφήνεις το σπίτι και θες να μπει ο καθαρισμός, το κλειδώνεις 2 φορές αντί για τέσσερις και ανοίγει με το κλειδί που τους έδωσες. Αν δεν θέλεις να μπει, γυρνάς στο κλείδωμα 3 ή 4 φορές την κλειδαριά και είσαι ήσυχος πως δεν έχουν πρόσβαση.

Έχουμε ειδικό νήμα πάντως για αυτά, ρώτα εκεί καλύτερα!

https://www.insomnia.gr/forums/topic/707878-%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%AD%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%8C%CF%81%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82/

 

δεν υπαρχει αυτο που λες.

ουτε κλειδι υπηρεσιας εχει omega plus - ουτε κλειδωνει καποιο απο τα κλειδια 2 φορες & τα υπολοιπα 4 φορες.

---------------------

η omega plus παραδιδεται με 3 κλειδια αρχικου συνδιασμου (πρασινη ενδειξη) + 1 κλειδι δευτερου συνδιασμου (κιτρινη ενδειξη) που ακυρωνει τον 1ο συνδιασμο + 1 κωδικο με κοκκινη ενδειξη το οποιο ακυρωνει τον 2ο συνδιασμο (οταν και αν χρησιμοποιηθει) !

οταν χρησιμοποιηθει ο 2ος ή 3ος συνδιασμος δεν υπαρχει επιστροφη.

η κλειδαρια δεν παρεχει λειτουργια "υπηρεσιας" και δεν κλειδωνει / ξεκλειδωνει με διαφορα κλειδια.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, swayback είπε

Η Diamond είναι πολύ καλό μοντέλο θωράκισης, αλλά και πολύ ακριβό (~3000€ πριν περίπου 1 χρόνο που είχα ρωτήσει). Ο 2ος που ανέφερες, είναι πλέον πιο ευέλικτος και φέρνει και κάποιους καλύτερους κυλίνδρους. Ρίξε μια ματιά στο μοντέλο Super 1 Champion (~2000) που είναι εξίσου καλό (αν όχι και καλύτερο). Μπορείς να ζητήσεις προσφορά με κύλινδρο Stealth που βάζει πλέον (ή μπορείς εναλλακτικά να αγοράσεις τον EVVA MCS και να του τον πας να τον τοποθετήσει).

Και τα δύο μοντέλα θωράκισης πάντως, είναι λίγο υπερβολή. Class 5. Και με ένα μοντέλο θωράκισης Class 4 στα 1200~1500€ με πολύ καλή κλειδαριά, θα είσαι σε πολύ καλό επίπεδο.

Αν έχει αλλάξει νομίζω αξίζει. Όλοι λέγανε για τους κακούς τους τρόπους και την ξεροκεφαλιά του. Πάντως για την ποιότητα στην θωράκιση του όλοι γράφανε τα καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mcstefan7 είπε

Αν έχει αλλάξει νομίζω αξίζει.

Αυτό ακούγεται τους τελευταίους μήνες. Τουλάχιστον όσον αφορά την επιλογή κυλίνδρου. Δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις. Τα περί θωράκισης ισχύουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, swayback είπε

Ναι, μπαίνει στην πόρτα σου και συνδυάζεται με το BD200. 

Το μήκος του κυλίνδρου επηρεάζει σημαντικά την τελική τιμή.

Αν σε ενδιαφέρει να έχει κλειδί υπηρεσίας και παράλληλα καλό επίπεδο ασφαλείας, αξίζει ο συγκεκριμένος. Αν δεν σε ενδιαφέρει να έχει κλειδί υπηρεσίας και δεδομένου ότι δεν σε νοιάζει τόσο το οικονομικό, τότε υπάρχουν και καλύτερες επιλογές από τον EVVA ICS.

Το κλειδι υπηρεσιας ειναι το παρακατω;

<<

Τρόπος Λειτουργίας
 

  •  Κλειδί με λευκή ένδειξη: Δίνεται στους χρήστες που θα έχουν πρόσβαση πάντα. 
  •  Κλειδί με μπλε ένδειξη: Δίνεται σε αυτούς που ο χρήστης επιλέγει να έχουν περιορισμένη  πρόσβαση.
  •  Κλειδί με πράσινη ένδειξη: Όταν χρησιμοποιείται από τον χρήστη ενεργοποιεί την πρόσβαση στον κάτοχο του κλειδιού με την μπλε ένδειξη.
     
  •  Κλειδί με κόκκινη ένδειξη: Όταν χρησιμοποιείται από τον χρήστη απενεργοποιεί την πρόσβαση  στον κάτοχο του κλειδιού με την μπλε ένδειξη. >>

Εαν ναι, τοτε δεν με ενδιαφερει.

Τι αλλο θα προτεινες;

Τα κεντρα μου βγαινουν 9εκ, αλλα δεν ειμαι και σιγουρος. Θα ερθει και ο κλειδαρας να τα μετρησει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Το κλειδι υπηρεσιας ειναι το παρακατω;

Ναι. Οπότε άκυρο.

27 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Τι αλλο θα προτεινες;

100~120€: AGB DCK, EVVA ICS (την απλή έκδοση, όχι την TAF)

150~170€: KABA ExperT, EVVA 4KS

Υπάρχουν και καλύτεροι (το λεώ γιατί είπες ότι το οικονομικό δεν σε απασχολεί) αλλά δεν υπάρχει λόγος να δώσεις περισσότερα. Οι 4 παραπάνω, είναι η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με αυτόν που έχεις τώρα.

ΑΝ σε ενδιαφέρει να είναι διπλής ενέργειας (αν ξεχάσεις κλειδί από μέσα, να μπορείς να ανοίξεις από έξω), τότε προτίμησε κάποιον EVVA και ζήτα να είναι διπλής ενέργειας (υπολόγισε μία επιπλέον χρέωση για αυτό).

99% θες διάσταση 30-50 (80) που είναι η συνηθέστερη στις πόρτες ασφαλείας, αλλά αυτό ας το επιβεβαιώσει ο επαγγελματίας που θα κάνει την αντικατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, swayback είπε

Ναι. Οπότε άκυρο.

100~120€: AGB DCK, EVVA ICS (την απλή έκδοση, όχι την TAF)

150~170€: KABA ExperT, EVVA 4KS

Υπάρχουν και καλύτεροι (το λεώ γιατί είπες ότι το οικονομικό δεν σε απασχολεί) αλλά δεν υπάρχει λόγος να δώσεις περισσότερα. Οι 4 παραπάνω, είναι η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με αυτόν που έχεις τώρα.

ΑΝ σε ενδιαφέρει να είναι διπλής ενέργειας (αν ξεχάσεις κλειδί από μέσα, να μπορείς να ανοίξεις από έξω), τότε προτίμησε κάποιον EVVA και ζήτα να είναι διπλής ενέργειας (υπολόγισε μία επιπλέον χρέωση για αυτό).

99% θες διάσταση 30-50 (80) που είναι η συνηθέστερη στις πόρτες ασφαλείας, αλλά αυτό ας το επιβεβαιώσει ο επαγγελματίας που θα κάνει την αντικατάσταση.

Ευχαριστω φιλε, θα ξεκινησω τα τηλεφωνα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που λεει ο φιλος το θυμαμαι σε δικια μας πορτα στο πατρικο το 2003. Τοτε ισχυε, μαλιστα το κλειδι αυτο ηταν κοκκινο σε σχεση με τα αλλα.

Την κλασικη τοτε ασφαλειας πορτα με τα δοντακια. Τωρα δεν ξερω αν υπαρχει κατι τετοιο, και να υπηρχε δεν θα το εκανα ουτε θα εδεινα τα κλειδια για να μου καθαρισει το σπιτι οταν λειπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, mclein² είπε

δεν υπαρχει αυτο που λες.

ουτε κλειδι υπηρεσιας εχει omega plus - ουτε κλειδωνει καποιο απο τα κλειδια 2 φορες & τα υπολοιπα 4 φορες.

---------------------

η omega plus παραδιδεται με 3 κλειδια αρχικου συνδιασμου (πρασινη ενδειξη) + 1 κλειδι δευτερου συνδιασμου (κιτρινη ενδειξη) που ακυρωνει τον 1ο συνδιασμο + 1 κωδικο με κοκκινη ενδειξη το οποιο ακυρωνει τον 2ο συνδιασμο (οταν και αν χρησιμοποιηθει) !

οταν χρησιμοποιηθει ο 2ος ή 3ος συνδιασμος δεν υπαρχει επιστροφη.

η κλειδαρια δεν παρεχει λειτουργια "υπηρεσιας" και δεν κλειδωνει / ξεκλειδωνει με διαφορα κλειδια.

Νομίζω πως έχεις δίκιο, η omega plus είναι αυτή που έχουμε τώρα στο πατρικό. Η προηγούμενη κλειδαριά εκεί (νομίζω CISA) ήταν αυτή που είχε κλειδί υπηρεσίας (θυμάμαι μάλιστα πως ήταν σε άλλο χρώμα, μπρονζέ έναντι ασημί των κανονικών). Ζητώ συγνώμη από τον φίλο για το λάθος, πάντως αυτό που ήθελα να πω είναι πως η δυνατότητα για αυτό που θέλει υπάρχει στην αγορά!

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για πολύ καλή πόρτα ασφαλείας πιστοποιημένη τάξης 3 ή 4 με πολύ καλές κλειδαριές χωρίς να χρειαστεί να ζητήσω κάποια αλλαγή. Η τοποθέτηση θα γίνει στη Θεσσαλονίκη. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια μοντέλα που να υποστηρίζονται και από έμπειρο και αξιόπιστο συνεργείο τοποθέτησης; Τι γνώμη έχετε για τις group s5 , Elettra, hibry . Θα μ ενδιέφερε η αυτόματη. Κόστος 1500-2000 . Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει και σε πμ. Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Elkai
Λάθος έκφραση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν τα παντα. απο κλειδαρια με δυο κλειδια με διαφορετικο κλειδωμα η καθε μια μεχρι και δυο διαφορετικες κλειδαριες με αλληλεπιδραση ετσι ωστε να δωσεις το κλειδι της μιας μονο στην καθαριστρια. επίσης υπαρχουν ηλεκτρονικες κλειδαριες με κωδικο, με μπλε δοντι, με tag, με οτι θελεις εσυ. ο μονος περιορισμος ειναι το κοστος και ο εγκαταστατης σου που θα πρεπει να ξερει τι να κανει. δεν ξερουν ολοι οι κλειδαραδες να εγκαθιστουν τετοια πραγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mcstefan7 είπε

Αν έχει αλλάξει νομίζω αξίζει. Όλοι λέγανε για τους κακούς τους τρόπους και την ξεροκεφαλιά του. Πάντως για την ποιότητα στην θωράκιση του όλοι γράφανε τα καλύτερα.

Καλησπέρα.

Ο φίλος Swayback γνωρίζει καλά και τα λέει επίσης καλά!!!

Έχω παραγγείλει την Extra1 και θα βάλω τον MCS, τον οποίο αγόρασα από αλλού και θα μου τον περάσουν στην τοποθέτηση. 

Αν θες ακόμη παραπάνω ασφάλεια, μπορείς να πάρεις με διπλή κλειδαριά, είτε ανεξάρτητες, είτε η δεύτερη να μπλοκάρει την κύρια είτε με αυτόματο κλείδωμα. Τα γνωρίζει απ' έξω κι ανακατωτά ο Swayback.

Επίσης, πριν πάω από κοντά, μέσω τηλεφώνου, είχα κάνει κουβέντα για άλλο defender και δεν πήρα αρνητική απάντηση. Απλά μου είχαν πει ότι θα έχανα την εγγύηση. 

Βέβαια, όταν πήγα από κοντά για να κλείσω την πόρτα, δεν ανέφερα τίποτα για defender γιατί ήθελα να πετύχω να μου βάλουν τον MCS, κι έτσι έγινε. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...