Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Georgegoum είπε

Ποια αλλά θα μου προτεινες; γενικά ήθελα να μείνω στα 800€ και μάλλον θα στραφώ σε EVVA ICS για να ρίξω το κόστος. 

Μέχρι 800, μόνο το μοντέλο θωράκισης Atros μου έρχεται κατά νου, αλλά δεν θα φτάσουν τα 800 για να βάλεις και κύλινδρο της επιλογής σου, δεδομένων των ειδικών διαστάσεων. 

Αλλιώς και ο ICS είναι μια χαρά. Πόσα όμως θα σου κόψουν αυτοί με την Dierre, αν βάλουν ICS αντί για 4KS...50~60€;

Δες εδώ και τους safe (προς το παρόν) κυλίνδρους που ανέφερε ο mclein, για να έχεις εναλλακτικές. Για να μην ρωτάς τιμή για 100 κυλίνδρους, θα είχα υπόψιν αυτούς πιο πολύ: EVVA EPS, AGB DCK, WinkHaus Xtra, EVVA ICS, Dom ix Twido, που παίζουν στα 80~120€. 

Επεξ/σία από swayback
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αξίζουν 250-300ε για εξωτερικό φύλλο αλουμινίου σε πόρτα εξωτερική αλλά προστατευμένη από στέγαστρο; Στην χειρότερη θα δέχεται ελάχιστο ψέκασμα σε περιπτώσεις πλευρικού αέρα και 2-3 ώρες πρωϊνό ήλιο. Ο πωλητής είπε να προτιμήσω laminate και όταν φθαρεί το αλλάζω με κόστος 100ε. Η εξωτερική επένδυση αλλάζει τόσο εύκολα;

Επεξ/σία από bitmk2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω όταν λείπω, να υπάρχει ένα κλειδί (όχι το κύριο), ώστε το γραφείο καθαρισμού, να μπορεί να μπεί στο σπίτι για να το καθαρίσει.

Υπάρχει κάτι ανάλογο; Έχει κάνει κάνεις κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, zoranb είπε

Θέλω όταν λείπω, να υπάρχει ένα κλειδί (όχι το κύριο), ώστε το γραφείο καθαρισμού, να μπορεί να μπεί στο σπίτι για να το καθαρίσει.

Υπάρχει κάτι ανάλογο; Έχει κάνει κάνεις κάτι τέτοιο;

Στο πατρικό έχω μια κλειδαριά (Omega plus λέγεται) που κλειδώνει (γυρνάει) 4 φορές. Δίνει λοιπόν μαζί και ένα κλειδί "υπηρεσίας", το οποίο και κλειδώνει 2 φορές.

Οπότε όταν αφήνεις το σπίτι και θες να μπει ο καθαρισμός, το κλειδώνεις 2 φορές αντί για τέσσερις και ανοίγει με το κλειδί που τους έδωσες. Αν δεν θέλεις να μπει, γυρνάς στο κλείδωμα 3 ή 4 φορές την κλειδαριά και είσαι ήσυχος πως δεν έχουν πρόσβαση.

Έχουμε ειδικό νήμα πάντως για αυτά, ρώτα εκεί καλύτερα!

https://www.insomnia.gr/forums/topic/707878-%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%AD%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%8C%CF%81%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82/

 

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αύριο, μεθαύριο θέλω να έχω αλλάξει κλειδαριά. Καλύτερα είναι να την αγοράσω μέσω σκρουτζ ή από κλειδαρα; 

Στις 22/6/2021 στις 6:45 ΜΜ, mclein² είπε

defender -> monolito rok (bd200) με την προϋπόθεση οτι θα το αφήσεις εκει

κύλινδροι ->

agb 9000s - glock - laser plus - ifam wx - o-ntra winkhaus - mul-t-lock classic pro - evva eps 

agb dck - abloy protec² - evva ics  mul-t-lock mt5 - mauer nw5 - evva 4ks -

winkhaus x-tra - cisa rs3s - evva mcs - stealth urban alps 

mottura champions pro - mottura c48 - mottura c55 - mottura c28

abus bravus Mx edition // dom ix twinstar & twido

bks janus46 & livius & ολες οι επιλογες σε kaba 

======================== 

εννοειται πως ολα τα παραπανω ειναι μεσα στις λιστες και γενικα δεν εχουν προβλημα

μιας και ειχαμε μια καυτη παρεμβολη εκανα πασο κ ανεφερα οτι εχει μηδενικη εμφανιση καταγγελιας.

Γιατί να αφήσω στην πόρτα το defender; Παίζει να μετακομίσω του χρόνου. 

Πως μπορώ να καταλάβω ποιο defender εχει τώρα η κλειδαριά; Μάρκα δεν φαίνεται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Επειδή αύριο, μεθαύριο θέλω να έχω αλλάξει κλειδαριά. Καλύτερα είναι να την αγοράσω μέσω σκρουτζ ή από κλειδαρα; 

Κλειδαρά, για να έρθει και για την τοποθέτηση. Εξάλλου και στο skroutz αρκετοί κλειδαράδες είναι, με eshop.

10 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Γιατί να αφήσω στην πόρτα το defender; Παίζει να μετακομίσω του χρόνου. 

Για να μπει καλύτερο defender από αυτό που έχει τώρα η πόρτα, θα πρέπει να μεταλώσει η διάμετρος της τρύπας στην πόρτα. Αν όταν φύγεις, πάρεις μαζί το καλό και βάλεις πίσω το παλιό (που απαιτούσε μικρότερη τρύπα στην πόρτα), δεν θα είναι σωστό γιατί θα είναι πιο ευάλωτο σε παραβίαση.

13 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Πως μπορώ να καταλάβω ποιο defender εχει τώρα η κλειδαριά; Μάρκα δεν φαίνεται. 

Δεν φαίνεται, αλλά είναι δεδομένο ότι τα σετ κλειδαριάς που έχουν τέτοια κλειδαριά και κύλινδρο, έχουν και φθηνό defender των 10~15€.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, swayback είπε

Κλειδαρά, για να έρθει και για την τοποθέτηση. Εξάλλου και στο skroutz αρκετοί κλειδαράδες είναι, με eshop.

Για να μπει καλύτερο defender από αυτό που έχει τώρα η πόρτα, θα πρέπει να μεταλώσει η διάμετρος της τρύπας στην πόρτα. Αν όταν φύγεις, πάρεις μαζί το καλό και βάλεις πίσω το παλιό (που απαιτούσε μικρότερη τρύπα στην πόρτα), δεν θα είναι σωστό γιατί θα είναι πιο ευάλωτο σε παραβίαση.

Δεν φαίνεται, αλλά είναι δεδομένο ότι τα σετ κλειδαριάς που έχουν τέτοια κλειδαριά και κύλινδρο, έχουν και φθηνό defender των 10~15€.

Τον κυλινδρο ομως θα μπορω να τον παρω και να μπει πισω ο παλιος;

 

Επειδη ειμαι ψιλοασχετος, πως γινεται αυτες οι νεες κλειδαριες να ειναι απαραβιαστες; Πασπαρτου κλειδια δεν βγαινουν; Καθε κλειδι ειναι τελειως διαφορετικο απο ολα τα υπολοιπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω όταν λείπω, να υπάρχει ένα κλειδί (όχι το κύριο), ώστε το γραφείο καθαρισμού, να μπορεί να μπεί στο σπίτι για να το καθαρίσει.

Υπάρχει κάτι ανάλογο; Έχει κάνει κάνεις κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Τον κυλινδρο ομως θα μπορω να τον παρω και να μπει πισω ο παλιος;

Ναι.

33 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Επειδη ειμαι ψιλοασχετος, πως γινεται αυτες οι νεες κλειδαριες να ειναι απαραβιαστες; Πασπαρτου κλειδια δεν βγαινουν; Καθε κλειδι ειναι τελειως διαφορετικο απο ολα τα υπολοιπα;

Είναι σχετικό το "απαραβίαστες". Νέου τύπου κλειδαριές = κλειδαριές τύπου κυλίνδρου (η μεγάλη πλειοψηφία τουλάχιστον). Αποτελούνται από την κλειδαριά (με τους πίρους), τον κύλινδρο (γνωστός και ως αφαλός) και το προστατευτικό defender. Ο κύλινδρος σε πρώτη φάση, καθορίζει κατά κύριο λόγο το επίπεδο ασφαλείας.

Κύλινδροι υπάρχουν πολλοί. Από 15~20€ έως και ~450€. Έχουμε γεμίσει με κυλίνδρους "του κιλού" (σαν αυτόν που έχεις τώρα) που παραβιάζονται με διάφορους τρόπους, εύκολα και αθόρυβα - ανάλογα πάντα τον διαρρήκτη. Ευτυχώς όμως, υπάρχουν και δυνατοί κύλινδροι που λειτουργούν τόσο αποτρεπτικά, που θεωρούνται "απαραβίαστοι", τουλάχιστον από την μεγάλη πλειοψηφία.

Οπότε σε γενικές γραμμές...όσο καλύτερος ο κύλινδρος (και το defender και η κλειδαριά), τόσο πιο δύσκολη η παραβίαση. Η λέξη "απαραβίαστη" έχει κάποια βαρύτητα και κακώς χρησιμοποιείται για πλάκα, κατά την άποψη μου. Έτσι σαφώς προσεγγίζεις πιο εύκολα τον άσχετο, αλλά χάνει την σοβαρότητα του το θέμα μετά. 

20 λεπτά πριν, zoranb είπε

Θέλω όταν λείπω, να υπάρχει ένα κλειδί (όχι το κύριο), ώστε το γραφείο καθαρισμού, να μπορεί να μπεί στο σπίτι για να το καθαρίσει.

Υπάρχει κάτι ανάλογο; Έχει κάνει κάνεις κάτι τέτοιο;

Ότι υπάρχει, υπάρχει. Για να είμαστε πιο συγκεκριμένοι όμως, πρέπει να ξέρουμε τί κλειδαριά έχει το σπίτι τώρα (τύπου κυλίνδρου, τύπου χρηματοκιβωτίου, τύπου omega, κλπ). Αν δεν ξέρεις, βάλε εδώ μία φωτό όπου να φάινεται η λαβή του κλειδιού (καλύτερα κρύψε ότι κωδικούς μπορεί να έχει το κλειδί πάνω).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, swayback είπε

Ότι υπάρχει, υπάρχει. Για να είμαστε πιο συγκεκριμένοι όμως, πρέπει να ξέρουμε τί κλειδαριά έχει το σπίτι τώρα (τύπου κυλίνδρου, τύπου χρηματοκιβωτίου, τύπου omega, κλπ). Αν δεν ξέρεις, βάλε εδώ μία φωτό όπου να φάινεται η λαβή του κλειδιού (καλύτερα κρύψε ότι κωδικούς μπορεί να έχει το κλειδί πάνω).

Πρόκειται για μια αλουμινένια πόρτα, με μαχαιρωτή κλειδαριά τριών σημείων! Τί άλλο χρειάζεσαι από πληροφόρηση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zoranb είπε

Πρόκειται για μια αλουμινένια πόρτα, με μαχαιρωτή κλειδαριά τριών σημείων! Τί άλλο χρειάζεσαι από πληροφόρηση;

Τίποτα. Κλειδαριά κυλίνδρου λοιπόν. Θες έναν κύλινδρο με κλειδί υπηρεσίας. Οι μόνοι που μου έρχονται, είναι ο EVVA ICS TAF και ο Mul-T-Lock Interactive Flex, δεν είναι φθηνοί όμως. Αν θες κάτι οικονομικότερο, περίμενε μήπως σου προτείνουν κάτι άλλο από αυτά που είπα. Αν σε νοιάζει πάντως και το επίπεδο ασφαλείας, ο EVVA ICS TAF είναι μια καλή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, swayback είπε

Τίποτα. Κλειδαριά κυλίνδρου λοιπόν. Θες έναν κύλινδρο με κλειδί υπηρεσίας. Οι μόνοι που μου έρχονται, είναι ο EVVA ICS TAF και ο Mul-T-Lock Interactive Flex, δεν είναι φθηνοί όμως. Αν θες κάτι οικονομικότερο, περίμενε μήπως σου προτείνουν κάτι άλλο από αυτά που είπα. Αν σε νοιάζει πάντως και το επίπεδο ασφαλείας, ο EVVA ICS TAF είναι μια καλή επιλογή.

Φιλε αυτος ο EVVA ICS TAF μπαινει και στη δικη μου πορτα, σωστα; Συνδιαζεται καλα με το defender που προτειναν σε προηγουμενη σελιδα, το monolito rok (bd200) ;

Τελος, γιατι ο παραπανω κυλινδρος στο σκρουτζ εχει πολλες διαφορετικες τιμες; Παει αναλογα με τα κεντρα ή εχει και επιπλεον ασφαλειες καποια ειδικη εκδοση;

Για εμενα που θελω καλο κυλινδρο και τα λεφτα δεν ειναι το θεμα, αξιζει ο συγκεκριμενος;

Μια καλη τιμη για το παραπανω πακετο μαζι με τοποθετηση, ποια θα ηταν λετε;

Παιζει ρολο και ο κλειδαρας σχετικα με το ποσο καλη δουλεια θα γινει ή οχι;

Επεξ/σία από Lazostat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lazostat είπε

Φιλε αυτος ο EVVA ICS TAF μπαινει και στη δικη μου πορτα, σωστα; Συνδιαζεται καλα με το defender που προτειναν σε προηγουμενη σελιδα, το monolito rok (bd200) ;

Τελος, γιατι ο παραπανω κυλινδρος στο σκρουτζ εχει πολλες διαφορετικες τιμες; Παει αναλογα με τα κεντρα ή εχει και επιπλεον ασφαλειες καποια ειδικη εκδοση;

Για εμενα που θελω καλο κυλινδρο και τα λεφτα δεν ειναι το θεμα, αξιζει ο συγκεκριμενος;

Ναι, μπαίνει στην πόρτα σου και συνδυάζεται με το BD200. 

Το μήκος του κυλίνδρου επηρεάζει σημαντικά την τελική τιμή.

Αν σε ενδιαφέρει να έχει κλειδί υπηρεσίας και παράλληλα καλό επίπεδο ασφαλείας, αξίζει ο συγκεκριμένος. Αν δεν σε ενδιαφέρει να έχει κλειδί υπηρεσίας και δεδομένου ότι δεν σε νοιάζει τόσο το οικονομικό, τότε υπάρχουν και καλύτερες επιλογές από τον EVVA ICS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...