Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, xsterg είπε

υπαρχουν τα παντα. απο κλειδαρια με δυο κλειδια με διαφορετικο κλειδωμα η καθε μια μεχρι και δυο διαφορετικες κλειδαριες με αλληλεπιδραση ετσι ωστε να δωσεις το κλειδι της μιας μονο στην καθαριστρια. επίσης υπαρχουν ηλεκτρονικες κλειδαριες με κωδικο, με μπλε δοντι, με tag, με οτι θελεις εσυ. ο μονος περιορισμος ειναι το κοστος και ο εγκαταστατης σου που θα πρεπει να ξερει τι να κανει. δεν ξερουν ολοι οι κλειδαραδες να εγκαθιστουν τετοια πραγματα. 

περαν του access που στη χειροτερη θα του βγει 150€ ~ 200€ αναλογα του πως θα το συνδεσει...

μπορεις να δωσεις παραδειγμα/μαρκα "κλειδαριας" με δυο κλειδια + διαφορετικο κλειδωμα ; 

οπως επισης, για αλουμινοπορτα με μαχαιρωτη (τριων σημειων) ντομους που εχει το παιδι...ποιες ειναι (μαρκα/μοντελο) κ που τοποθετουνται οι δυο "κλειδαριες" με αλληλεπιδραση ;

υγ - ενω δεν ξερεις να ξεχωριζεις την κλειδαρια απο τον κυλινδρο...γιατι μιλας με υφος χιλιων καρδιναλιων ;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χθες τοποθετήθηκε η πόρτα του Σ. Παραγωγικός δύο ανεξάρτητες κλειδαριές πάνω move κάτω mcs. Αψογη σε όλα βέργες, μπετόν ηχομόνωση κάτω από το ξύλινο πλαίσιο. Τα καλά να λέγονται...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Surriento είπε

Χθες τοποθετήθηκε η πόρτα του Σ. Παραγωγικός δύο ανεξάρτητες κλειδαριές πάνω move κάτω mcs. Αψογη σε όλα βέργες, μπετόν ηχομόνωση κάτω από το ξύλινο πλαίσιο. Τα καλά να λέγονται...

Μεγιές! αν επιτρέπεται, πόσο σου ήρθε σύνολο?

Από κλειδαριά η 2η ποια ήταν? 

Επεξ/σία από k_dinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Surriento είπε

Χθες τοποθετήθηκε η πόρτα του Σ. Παραγωγικός δύο ανεξάρτητες κλειδαριές πάνω move κάτω mcs. Αψογη σε όλα βέργες, μπετόν ηχομόνωση κάτω από το ξύλινο πλαίσιο. Τα καλά να λέγονται...

Αναμένουμε φωτογραφίες αν μπορέσεις 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Nikos-81 είπε

Καλησπέρα.

Ο φίλος Swayback γνωρίζει καλά και τα λέει επίσης καλά!!!

Έχω παραγγείλει την Extra1 και θα βάλω τον MCS, τον οποίο αγόρασα από αλλού και θα μου τον περάσουν στην τοποθέτηση. 

Αν θες ακόμη παραπάνω ασφάλεια, μπορείς να πάρεις με διπλή κλειδαριά, είτε ανεξάρτητες, είτε η δεύτερη να μπλοκάρει την κύρια είτε με αυτόματο κλείδωμα. Τα γνωρίζει απ' έξω κι ανακατωτά ο Swayback.

Επίσης, πριν πάω από κοντά, μέσω τηλεφώνου, είχα κάνει κουβέντα για άλλο defender και δεν πήρα αρνητική απάντηση. Απλά μου είχαν πει ότι θα έχανα την εγγύηση. 

Βέβαια, όταν πήγα από κοντά για να κλείσω την πόρτα, δεν ανέφερα τίποτα για defender γιατί ήθελα να πετύχω να μου βάλουν τον MCS, κι έτσι έγινε. 

O MCS είναι καλύτερος απο τον stealth? Τι defender θα βάλεις?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, mcstefan7 είπε

O MCS είναι καλύτερος απο τον stealth? Τι defender θα βάλεις?  

 

Καλησπέρα.

Απ' ό,τι έχουν πει οι γνώστες εδώ μέσα, και οι δύο είναι πολύ πάνω ράφι! Δεν έβαλα Stealth λόγω του σχήματος του κλειδιού του, το οποίο θέλει και αντίστοιχο ροτοράκι στο defender, κάτι που σε περιορίζει πολύ σε πιθανή ααλαγή κυλίνδρου. Άσε πού, και στο μαγαζί δεν τους είδα να πολυ-προωθούν τον Stealth.

Εγώ διάλεξα δύο κλειδαριές ανεξάρτητες, Η κάτω μπλοκάρει την πάνω-κύρια. 

Defender άφησα τα δικά του και δεν το μετανοιώνω, διότι ο Mclein έχει αναφέρει ότι σε ποιότητα είναι ισάξιο και λίγο πιο πάνω από το  BD200, συν τον ιδιαίτερο τρόπο εγκατάστασής του. 

Θα στο πουν και τα παιδιά που γνωρίζουν, με έναν κύλινδρο MCS θα είσαι πολύ πολύ καλά. Πόσο μάλλον αν έβαζες διπλή κλειδαριά.

Κι εγώ ήμουν πολύ σκεπτικός στο αν θα έβαζα δύο ή έναν κυλίνδρους, αλλά νιώθω ικανοποιημένος που τελικά έβαλα δύο. 

Επίσης, εγώ ζήτησα να μου βάλουν και διπλό ηχομονωτικό υλικό εντός της πόρτας. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Nikos-81 είπε

Καλησπέρα.

Απ' ό,τι έχουν πει οι γνώστες εδώ μέσα, και οι δύο είναι πολύ πάνω ράφι! Δεν έβαλα Stealth λόγω του σχήματος του κλειδιού του, το οποίο θέλει και αντίστοιχο ροτοράκι στο defender, κάτι που σε περιορίζει πολύ σε πιθανή ααλαγή κυλίνδρου. Άσε πού, και στο μαγαζί δεν τους είδα να πολυ-προωθούν τον Stealth.

Εγώ διάλεξα δύο κλειδαριές ανεξάρτητες, Η κάτω μπλοκάρει την πάνω-κύρια. 

Defender άφησα τα δικά του και δεν το μετανοιώνω, διότι ο Mclein έχει αναφέρει ότι σε ποιότητα είναι ισάξιο και λίγο πιο πάνω από το  BD200, συν τον ιδιαίτερο τρόπο εγκατάστασής του. 

Θα στο πουν και τα παιδιά που γνωρίζουν, με έναν κύλινδρο MCS θα είσαι πολύ πολύ καλά. Πόσο μάλλον αν έβαζες διπλή κλειδαριά.

Κι εγώ ήμουν πολύ σκεπτικός στο αν θα έβαζα δύο ή έναν κυλίνδρους, αλλά νιώθω ικανοποιημένος που τελικά έβαλα δύο. 

Επίσης, εγώ ζήτησα να μου βάλουν και διπλό ηχομονωτικό υλικό εντός της πόρτας. 

Θα περάσω απο εκεί ή το επομενο ή το μεθεπόμενο Σάββατο. Δυο κυλίνδρους mcs έβαλες? Απλα έλεγα να βάλω τον stealth που τον έχουν στον κατάλογο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, mcstefan7 είπε

Θα περάσω απο εκεί ή το επομενο ή το μεθεπόμενο Σάββατο. Δυο κυλίνδρους mcs έβαλες? Απλα έλεγα να βάλω τον stealth που τον έχουν στον κατάλογο τους.

το προβλημα ειναι οπως ειπε ο φιλος παραπανω στο ροτορακι του ντιφεντερ.

ακομη δεν υπαρχει "απόλυτη" εφαρμογη του ροτορα που κυκλοφορει στην αγορα για κανενα defender.

ειναι πολυ δυσκολο κ πολυ επιπονο να εφαρμοστει το ροτορακι και γι'αυτο δεν προωθουν τον στελθ.

υγ - δεν ειναι κ το πλεον πρωτοποριακο μαγαζι του Σιαμου....οποτε γενικα και η υποχωρηση στους κυλινδρους εγινε ενεκα του φορουμ, των παραπλευρων απωλειων, των υποψηφιων πελατων που στελνουμε ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΚΕΡΔΟΣ και της πιεσης συγκεκριμενων προσωπων στο να γινει πιο 2021φρεντλι το μαγαζι...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mclein² είπε

το προβλημα ειναι οπως ειπε ο φιλος παραπανω στο ροτορακι του ντιφεντερ.

ακομη δεν υπαρχει "απόλυτη" εφαρμογη του ροτορα που κυκλοφορει στην αγορα για κανενα defender.

ειναι πολυ δυσκολο κ πολυ επιπονο να εφαρμοστει το ροτορακι και γι'αυτο δεν προωθουν τον στελθ.

υγ - δεν ειναι κ το πλεον πρωτοποριακο μαγαζι του Σιαμου....οποτε γενικα και η υποχωρηση στους κυλινδρους εγινε ενεκα του φορουμ, των παραπλευρων απωλειων, των υποψηφιων πελατων που στελνουμε ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΚΕΡΔΟΣ και της πιεσης συγκεκριμενων προσωπων στο να γινει πιο 2021φρεντλι το μαγαζι...

Σε μεζονέτα που βρίσκεται σε γειτονία (επαρχία - αδιέξοδος) με συναγερμούς και κάμερες δεν νομίζω οτι θα κάτσουν έτσι κι αλλιώς να ασχοληθούν με την πόρτα. Η κλεψιές συνήθως γίνονται απο του γύφτους στην περιοχή μου. Δεν ξέρω αν το defender είναι τόσο σημαντικό. Στο MCS με προβληματίζει το κλειδί με τους μαγνήτες μιας και έχω στα κλειδιά που το μαγνητικό μπρελόκ του access απο το γραφείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mcstefan7 είπε

Θα περάσω απο εκεί ή το επομενο ή το μεθεπόμενο Σάββατο. Δυο κυλίνδρους mcs έβαλες? Απλα έλεγα να βάλω τον stealth που τον έχουν στον κατάλογο τους.

Όχι. Έναν MCS και ο άλλος είναι ο MC MOVE. ο MCS θα είναι ο κύριος που κινεί όλους τους πύρους της πόρτας. Ο άλλος, η δεύτερη κλειδαριά δηλαδή, κινεί μόνο έναν πύρο. 

Αυτό που ανέφερες για τους μαγνήτες, δεν ξέρω να απαντήσω. Το μόνο που μου είχαν πει από τον εισαγωγέα της Evva και συγκεκριμένα για τον MCS, είναι να μην κλείνω την πόρτα τραβώντας την από το κλειδί γιατί μπορεί να συμβεί κάτι με τους μαγνήτες. Δεν ξέρω αν είναι υπερβολή ή όχι. 

Πάντως, δύο κύλινδροι MCS νομίζω ότι δεν χρειάζεται. Είναι πολύ υπερβολή. Αν θες και δεύτερο πολύ καλό υπάρχουν στα 160 ευρώ που αξίζουν. ανέφερε πολλούς ο Mclein σε προηγούμενη σελίδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αφήσω και εγώ την ιστορία μου μήπως βοηθηθεί κάποιος από την κοινότητα

πόρτα τύπου παραγωγικός
1) μονόχρωμο εξωτερικό φύλλο αλουμινίου (μου είπε ότι δίχως απομίμηση ξύλου έχει μεγαλύτερη αντοχή)
2) κύλινδρος keso 8000
3) κλειδαριά γραναζωτή αλλά δεν συγκράτησα τον τύπο
4) σε ερώτηση για evva 4ks, η απάντηση ήταν ότι αν και καλό μοντέλο δεν έχει κινητά μέρη πράγμα που την καθιστά λιγότερο ασφαλή από την keso 8000
5) παράδοση σε ένα μήνα, λόγω φόρτου εργασιών
6) εσωτερική επένδυση μελαμίνη
7) 1200ε +ΦΠΑ

πόρτα τύπου rock
1) evva 4ks
2) BKD250
3) κλειδαριά την γραναζωτή cisa με την οποία έρχεται η rock
4) μονόχρωμο εξωτερικό φύλλο αλουμινίου
5) εσωτερική επένδυση μελαμίνη
6) 1390Ε +ΦΠΑ

Επέλεξα την παραγωγικός

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, bitmk2 είπε

4) σε ερώτηση για evva 4ks, η απάντηση ήταν ότι αν και καλό μοντέλο δεν έχει κινητά μέρη πράγμα που την καθιστά λιγότερο ασφαλή από την keso 8000

απλα για την ιστορια, ισχυει το ακριβως αντιθετο.

11 ώρες πριν, Nikos-81 είπε

Αυτό που ανέφερες για τους μαγνήτες, δεν ξέρω να απαντήσω. Το μόνο που μου είχαν πει από τον εισαγωγέα της Evva και συγκεκριμένα για τον MCS, είναι να μην κλείνω την πόρτα τραβώντας την από το κλειδί γιατί μπορεί να συμβεί κάτι με τους μαγνήτες. Δεν ξέρω αν είναι υπερβολή ή όχι. 

οντως, δεν πρεπει καποιος να κλεινει ή να ανοιγει την πορτα χρησιμοποιώντας το κλειδι ως πομολο.

ο κυλινδρος με το κλειδι ειναι για δυο λειτουργιες : κλειδωμα/ξεκλειδωμα + τραβηγμα της γλωσσας.

13 ώρες πριν, mcstefan7 είπε

Σε μεζονέτα που βρίσκεται σε γειτονία (επαρχία - αδιέξοδος) με συναγερμούς και κάμερες δεν νομίζω οτι θα κάτσουν έτσι κι αλλιώς να ασχοληθούν με την πόρτα. Η κλεψιές συνήθως γίνονται απο του γύφτους στην περιοχή μου. Δεν ξέρω αν το defender είναι τόσο σημαντικό. Στο MCS με προβληματίζει το κλειδί με τους μαγνήτες μιας και έχω στα κλειδιά που το μαγνητικό μπρελόκ του access απο το γραφείο.

ετσι κι αλλιως σε επαρχια ---> ουτε το ντιφεντερ - ουτε ο κυλινδρος παιζει ρολο.

οκ, μην παρεις σιζα ασιξ αλλα γενικως αν παιζεις απο τεκνο προ και επανω εισαι κομπλε !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mclein² είπε

ετσι κι αλλιως σε επαρχια ---> ουτε το ντιφεντερ - ουτε ο κυλινδρος παιζει ρολο.

οκ, μην παρεις σιζα ασιξ αλλα γενικως αν παιζεις απο τεκνο προ και επανω εισαι κομπλε !

Πιστεύεις ενας EVVA 4KS είναι αρκετός? Θα πρότεινες κάποιον άλλον? Το θέμα είναι να είναι "ασφαλής" και εύχρηστος (να μην χρειάζεται 10 περιστροφές για να κλειδώσεις). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, mcstefan7 είπε

Πιστεύεις ενας EVVA 4KS είναι αρκετός? Θα πρότεινες κάποιον άλλον? Το θέμα είναι να είναι "ασφαλής" και εύχρηστος (να μην χρειάζεται 10 περιστροφές για να κλειδώσεις). 

αν παρεις πορτα Σιαμο, κρατα τους κυλινδρους που προτεινουν κ διαθετουν.

μην ασχοληθεις με εξωτερικες αγορες. ειτε CES, ειτε Mottura, ειτε Keso εισαι βασιλιας στην επαρχια.

οι περιστροφες εξαρτωνται απο την κλειδαρια και οχι απο τον κυλινδρο.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...