Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Για την πόρτα Group s5 ποιο  συνδυασμό δύο κυλίνδρων προτείνετε; Μου προτείνει mc ,mottura c48 ,Keso 8000. Αν θέλω mottura c55 αφαιρεί 70 ευρώ αν τον προμηθευτώ εγώ. Οι κλειδαριές θα είναι mottura και μηχανική αυτόματη abloy. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

30 λεπτά πριν, Elkai είπε

Καλησπέρα. Για την πόρτα Group s5 ποιο  συνδυασμό δύο κυλίνδρων προτείνετε; Μου προτείνει mc ,mottura c48 ,Keso 8000. Αν θέλω mottura c55 αφαιρεί 70 ευρώ αν τον προμηθευτώ εγώ. Οι κλειδαριές θα είναι mottura και μηχανική αυτόματη abloy. Ευχαριστώ.

Καλησπέρα.

M&C Move και KESO 8000 είναι μια χαρά. Πόσα παραπάνω θα σε χρεώσει για να βάλεις Mottura C48 αντί για KESO 8000; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση και την πολύτιμη βοήθεια.

Μήπως μπορείτε να μου πείτε και με ποια απ τις κλειδαριές είναι καλύτερα να συνδυαστεί ο κάθε κύλινδρος;

Επεξ/σία από Elkai
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Elkai είπε

Μήπως μπορείτε να μου πείτε και με ποια απ τις κλειδαριές είναι καλύτερα να συνδυαστεί ο κάθε κύλινδρος;

Καλή ερώτηση. (τυχαίνει να έχω και ακριβώς την ίδια πόρτα)

Εγώ προσωπικά τον καλό κύλινδρο τον έχω στην Abloy κλειδαριά αυτόματου κλειδώματος, γιατί αυτή είναι η "βασική". Την 2η άλλοτε την κλειδώνω και άλλοτε όχι. 

Κάποιος άλλος θα σου πει να βάλεις τον καλό κύλινδρο στην 2η κλειδαριά που κλειδώνει όλους τους πίρους. 

Άμα κλειδώνεις και τη 2η κλειδαριά κάθε φορά που βγαίνεις, τότε καλύτερα στη 2η τον καλύτερο κύλινδρο. Αν τη 2η κλειδαριά δεν την κλειδώνεις συχνά όπως εγώ, τότε είναι καλύτερα να βάλεις τον καλό κύλινδρο στην Abloy αυτόματου κλειδώματος.

Ξέχασα να πω ότι Mottura C48 > M&C Move.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Όπως έχω αναφερθεί και σε άλλα θέματα εδώ μέσα έκανα ανακαίνιση το σπίτι μου. Μέσα σε όλα όσα άλλαξα ήταν και οι πόρτες του διαμερίσματος. Άλλαξα τόσο τις πόρτες του δωματίου όσο και την κύρια πόρτα εισόδου. Τι θέμα έχω εγώ τώρα θα πείτε. Τις πόρτες τις πήρα από συγγενή. Με ρώτησε σχέδιο, χρώμα κτλ κτλ. Το θεώρησα απόλυτα φυσικό ότι η κύρια πόρτα που θα επιλεγεί θα είναι ασφαλείας, μιας και άφησα τα πάντα πάνω του πέρα από το σχέδιο κ το χρώμα. Έτσι λοιπόν έρχονται οι πόρτες και ενώ οι πόρτες του δωματίου είναι άψογες, η πόρτα της εισόδου ήταν... χμ πως να το πω. Απλή. Έχει μια κλειδαριά την κεντρική και ένα τριπλό ή διπλό σύρτη(δε θυμάμαι). Όταν όμως την ανοίγω πιάνω στα χέρια μου ελαφριά πόρτα. Όχι στοιβαρή, που να νιώθεις ασφάλεια. Τώρα λοιπόν έρχομαι σε δύσκολη θέση γιατί δε θέλω να τη γυρίσω πίσω. Πως μπορώ να νιώθω περισσότερη ασφάλεια; Τι μπορώ να της προσθέσω για να κοιμάμαι πιο ήσυχη τα βράδια; Καμιά ιδέα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mariariw22 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Όπως έχω αναφερθεί και σε άλλα θέματα εδώ μέσα έκανα ανακαίνιση το σπίτι μου. Μέσα σε όλα όσα άλλαξα ήταν και οι πόρτες του διαμερίσματος. Άλλαξα τόσο τις πόρτες του δωματίου όσο και την κύρια πόρτα εισόδου. Τι θέμα έχω εγώ τώρα θα πείτε. Τις πόρτες τις πήρα από συγγενή. Με ρώτησε σχέδιο, χρώμα κτλ κτλ. Το θεώρησα απόλυτα φυσικό ότι η κύρια πόρτα που θα επιλεγεί θα είναι ασφαλείας, μιας και άφησα τα πάντα πάνω του πέρα από το σχέδιο κ το χρώμα. Έτσι λοιπόν έρχονται οι πόρτες και ενώ οι πόρτες του δωματίου είναι άψογες, η πόρτα της εισόδου ήταν... χμ πως να το πω. Απλή. Έχει μια κλειδαριά την κεντρική και ένα τριπλό ή διπλό σύρτη(δε θυμάμαι). Όταν όμως την ανοίγω πιάνω στα χέρια μου ελαφριά πόρτα. Όχι στοιβαρή, που να νιώθεις ασφάλεια. Τώρα λοιπόν έρχομαι σε δύσκολη θέση γιατί δε θέλω να τη γυρίσω πίσω. Πως μπορώ να νιώθω περισσότερη ασφάλεια; Τι μπορώ να της προσθέσω για να κοιμάμαι πιο ήσυχη τα βράδια; Καμιά ιδέα; 

Φώτο της πόρτας αν θες να δούμε τι εννοείς? Και μετά θα υπάρχουν και προτάσεις... Όχι φώτο το κλειδί αν βάλεις μόνο το κεφάλι του πότε να μη φαίνεται ο συνδυασμός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλε φωτό την πόρτα να καταλάβουμε τι εννοείς.

Για να είναι ασφαλείας θέλει κάποια βασικά χαρακτηριστικά:

  • σιδερένια κάσα και πόρτα
  • Αφαλό ασφαλείας
  • deffender
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mariariw22 είπε

Μα δεν είναι ασφαλείας...😢

Τότε πρέπει να αλλάξεις πόρτα :) Τι περιμένεις να σου πουν; Ότι και να σου προτείνουν, ημίμετρα θα είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, mariariw22 είπε

Μα δεν είναι ασφαλείας...😢

Άμα είναι γνωστός και δεν σου έβαλε καν ασφαλείας την ξηλώνεις παίρνεις τα λεφτά πίσω (αν έχεις δώσει) και μας ρωτάς για προτάσεις στο αντίστοιχο θέμα με τις πόρτες που υπάρχει στο φόρουμ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2021 στις 11:44 ΠΜ, jimis_vts είπε

Άμα είναι γνωστός και δεν σου έβαλε καν ασφαλείας την ξηλώνεις παίρνεις τα λεφτά πίσω (αν έχεις δώσει) και μας ρωτάς για προτάσεις στο αντίστοιχο θέμα με τις πόρτες που υπάρχει στο φόρουμ. 

μαλλον της εβαλε μια κοινη ξυλινη πορτα με κλειδαρια ασφαλειας και θεωρησε οτι αυτη ειναι η ασφαλειας. βεβαια και η φιλη μαλλον δεν του εγηγησε απο την αρχη οτι θελει θωρακισμενη πορτα και ο αλλος εφερε οτι ηξερε και οτι ειχε. καλο ειναι απο την αρχη να γινονται τα ξεκαθαρισματα. ειδικα εαν εχεις να κανεις με φιλους και συγγενεις δυο φορες το ξεκαθαρισμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...