Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

@mclein²

Τον Domus Econ 21060H 30-30 (με πομολάκι)για αντικατάσταση 32-28 τον προτείνεις ή θα φάμε κανένα κόλλημα και θα τρέχουμε;

κομπλε θα ειστε. επειδη ειναι μ@λακια τα κλειδια του θελουν προσοχη και στα αντιγραφα & στα πεσιματα :)

9 ώρες πριν, Durant23 είπε

Καλησπέρα σας!

Θα παρακαλούσα για μια βοήθεια κ συγχωρέστε μου την έλλειψη γνώσεων πάνω στο θέμα!

Έχω μια πόρτα χειροποίητη από σιδερά 30ετιας! Αυτή η πόρτα έχει μια απλή κλειδαριά κ μια δεύτερη χρηματοκιβωτίου!

Μπάτζετ αυστηρά  μέχρι 200 ευρώ για αναβάθμιση.

Τι μπορώ να κάνω?

Να αλλάξω/αναβαθμίσω τον κυλινδρο της απλής κλειδαριάς κ να βάλω ένα defender στην απλή κλειδαριά αφήνοντας την χρηματοκιβωτίου ως έχει?

Να αλλάξω τελείως την χρηματοκιβωτίου κ να μπει κλειδαριά + κύλινδρος + defender?

Κάποιος συνδυασμός των παραπάνω? Είναι εφικτά τα παραπάνω?

Τίποτα από τα παραπάνω?

Το χερούλι της πόρτας είναι στην απλή κλειδαριά κ όταν είναι ξεκλειδωτη ανοίγει από εκεί!

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων κ πριν απευθυνθώ σε κλειδαρά (που μπορεί να με κατευθύνει με βάση το κέρδος του) θα ήθελα τη βοήθεια σας!

Ειναι βαριά σιδερένια πόρτα με σιδερένια κάσα κ κλειδώνει μόνο στα σημεία των 2 κλειδαριών! 

Ευχαριστώ και πάλι!

προσωπικα δεν εχω δει ανοιγμενη τζουβελ κλειδαρια χρηματοκιβωτιου...δεν ξερω αν καποιος ασχοληθηκε να βγαλει διαρρηκτικο αλλα για την ωρα δε νομιζω να υπαρχει. φυσικα δεν ειμαι το επικεντρο του κοσμου & εννοειται οτι δεν εχω την απολυτη γνωση πανελλαδικα οποτε αν καποιος εχει εμπειρια θα ηθελα να την ακουσω :)

σιγουρα στον κυλινδρο μπορεις να βαλεις κατι καλυτερο, ειτε break secure - ειτε καποιον τυπου astral s / agb 9000 ή κατι αλλο που ισως εχει κυκλοφορησει και δεν το ξερω.

στην προσθετη ειναι δυσκολα τα πραγματα λογω σιδηρου αλλα καποιος που θελει νομιζω θα τα καταφερει, ειτε για exagono - ειτε κυλινδρου...μεχρι τα 150, ισως εχεις και ρεστα..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστώ mclein  κ ghostrider!

Άρα mclein , επειδή η χρηματοκιβωτίου είναι τζουβελ είναι περισσότερο αξιόπιστη? Γιατί από ότι διάβασα στο forum είναι ξεπερασμένες όλες αυτές οι κλειδαριές ανεξάρτητου μάρκας! Προφανώς  η exagono που μου προτείνετε είναι καταλαβαίνω  κλάσης ανώτερη από οποιαδήποτε χρηματοκιβωτίου!

Για την κάτω κλειδαριά το κλειδί που έχω γράψει Mauer e2 κ ο κύλινδρος Mauer skg ( είχε χαλάσει κάποια στιγμή η παλιότερη κ ο κλειδαράς έβαλε αυτή-την είχε μαζί του).

Αξίζει το κόστος να μπει στη θέση της  μια agb dck ή 9000(βλέπω τις προτείνετε) κ ένα defender?

Δηλ τι είναι καλύτερο? Να μπει μια εξαγονο πάνω ή ένα καλό defender κ καλός κύλινδρος κάτω (dck)?

Κ τα 2 θα υπερβούν κατά πολύ τα 200 νομίζω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Durant23 είπε

Ευχαριστώ mclein  κ ghostrider!

Άρα mclein , επειδή η χρηματοκιβωτίου είναι τζουβελ είναι περισσότερο αξιόπιστη? Γιατί από ότι διάβασα στο forum είναι ξεπερασμένες όλες αυτές οι κλειδαριές ανεξάρτητου μάρκας! Προφανώς  η exagono που μου προτείνετε είναι καταλαβαίνω  κλάσης ανώτερη από οποιαδήποτε χρηματοκιβωτίου!

Για την κάτω κλειδαριά το κλειδί που έχω γράψει Mauer e2 κ ο κύλινδρος Mauer skg ( είχε χαλάσει κάποια στιγμή η παλιότερη κ ο κλειδαράς έβαλε αυτή-την είχε μαζί του).

Αξίζει το κόστος να μπει στη θέση της  μια agb dck ή 9000(βλέπω τις προτείνετε) κ ένα defender?

Δηλ τι είναι καλύτερο? Να μπει μια εξαγονο πάνω ή ένα καλό defender κ καλός κύλινδρος κάτω (dck)?

Κ τα 2 θα υπερβούν κατά πολύ τα 200 νομίζω!

οκ, εαν ειναι break secure ο mauer τον κρατας - δεν υπαρχει λογος αλλαγης σε αυτη την πορτα - 

defender δεν ξερω αν μπαινει κ αν θα δεχθει καποιος να βαλει ποτηροτρυπανο του σε μεταλλο με φυσιολογικο κοστος...

καλυτερα ν'αλλαξεις την επανω κλειδαρια για σιγουρια...αν κ δυσκολα καποιος ανοιγει μια juwel χρηματοκιβωτιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/1/2022 στις 7:58 ΠΜ, mclein² είπε

ο CES UDM θα μπορουσαμε να πουμε οτι ειναι στα επιπεδα των tekno / p12 μιας κ ειναι patented με σοβαροτερο πατενταρισμα κ τηρηση της πατεντας αλλα θεωρω πως ειναι λυση που παει περισσοτερο σε εισοδους πολυκατοικιών παρα σε προσωπικο διαμμερισμα & βασικη λυση.

 

τα ιδια. 

Καλησπέρα, Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά.

Μου σύστησαν ως μια αξιόλογη και καλή επιλογή κυλίνδρου ασφαλείας, μεσαίας κατηγορίας (όπως οι ix Twido, Mottura C28 Plus, Cisa AP4S, κα.) τον Wilka Carat S3.

Ποια είναι η άποψή σου σε σχέση με την ασφάλεια που μπορεί να προσφέρει?  Είναι θεωρείς εφάμιλλος των παραπάνω κυλίνδρων? 

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από vassilis71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, vassilis71 είπε

Καλησπέρα, Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά.

Μου σύστησαν ως μια αξιόλογη και καλή επιλογή κυλίνδρου ασφαλείας, μεσαίας κατηγορίας (όπως οι ix Twido, Mottura C28 Plus, Cisa AP4S, κα.) τον Wilka Carat S3.

Ποια είναι η άποψή σου σε σχέση με την ασφάλεια που μπορεί να προσφέρει?  Είναι θεωρείς εφάμιλλος των παραπάνω κυλίνδρων? 

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

στα 120€ δεν εχει αντιπαλο ο evva ics και εως τα 100€ ο agb dck

οπως και εως τα 70€ σε πατενταρισμενο ο ifam wx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/12/2021 στις 7:35 ΜΜ, k_dinos είπε

Σήμερα βάρεσε η πόρτα δυνατά στον τοίχο και έπεσε το ματάκι, από ότι είδα έχε σπάσει ένας πλαστικός κύλινδρος που έμπαινε μέσα σε έναν μεταλλικό.

Ψάχνοντας έπεσα πάνω σε αυτό που μοιάζει με αυτά που βάζει ο Siam σε μερικές πόρτες.

Έχει δοκιμάσει κανείς, κάτι τέτοιο? Φαίνεται τπτ ή τσάμπα θα το πάρω? Περισσότερο μου κίνησε το ενδιαφέρον ότι έχει υπέρυθρες και βλέπει και στο σκοτάδι.

Επίσης, επειδή είναι πολυκατοικία, μήπως πρέπει να πάρω "άδεια" από το απέναντι διαμέρισμα?

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!!

Ο @Sebu καλά τα είπε.

Το πρόβλημα με κάμερες σε διάδρομο πολυκατοικίας ξεκινά όταν υπάρχει καταγραφή βίντεο και γενικότερα ήχος. Ο ήχος απαγορεύεται σε κάθε περίπτωση, είτε υπάρχει καταγραφή βίντεο είτε όχι.

Υπάρχει γνωμοδότηση 5/2017 της ΑΠΔΠΧ όπου τα αναφέρει αυτά και, μάλιστα, αναφέρει ότι εάν υπάρχει ματάκι που απλά έχει μία οθόνη που δείχνει τον χώρο έξω από την κύρια είσοδο του διαμερίσματός μας, δεν εμπίπτει στη νομοθεσία περί προστασίας προσωπικών δεδομένων, διότι είναι σαν το κανονικό απλό ματάκι που έχουν όλες οι πόρτες. Δηλαδή, είναι σαν να καθόμαστε συνέχεια στο ματάκι της πόρτας μας και να κοιτάμε έξω. 

Λεπτομέρειες εδώ: ΑΠΔΠΧ: Τι ακριβώς ισχύει για την τοποθέτηση κάμερας στην είσοδο διαμερίσματος - Νέες διευκρινίσεις | Νομικά Νέα | Lawspot

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Nikos-81 είπε

Το πρόβλημα με κάμερες σε διάδρομο πολυκατοικίας ξεκινά όταν υπάρχει καταγραφή βίντεο και γενικότερα ήχος

Το προβλημα ξεκιναει οταν η καμερα καταγραφει και την πορτα του γείτονα η τον διαδρομο.Επιτρεπεται να καταγρφει αυστηρα μονο τη δικια σου πορτα ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ>

Απο το λινκ σου

Α) Μπορείτε να τοποθετήσετε κάμερες που λαμβάνουν εικόνα εντός του διαμερίσματός σας (χωρίς ωστόσο, σε καμία περίπτωση να λαμβάνουν εικόνα εκτός του ιδιωτικού σας χώρου – π.χ. μία κάμερα στο μπαλκόνι που λαμβάνει εικόνα από δημόσιο δρόμο δεν επιτρέπεται).

Το ματακι καμερα κανει το ιδιο καταγραφει το διαδρομο αρα δεν.Αλλο ματακι απλο  γυαλι και αλλο καμερα δεν ειναι το ιδιο μη τα μπλεκεισ γιατι ετσι σε βολευουν.Κατσε και κοιτα το ματακι ολη μερα αμα γουσταρεις αυτο επιτρεπεται η βαλε καρεκλα στο διαδρομο και στησε καρτερι ολη μερα να δεις ποιος μπαινει και ποιος βγαίνει.Δεν μπορει να σου πει κανείς τιποτα .ΚΑΜΕΡΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ.

Β)Μπορείτε να τοποθετήσετε κάμερα με καταγραφή εικόνας (σε καμία περίπτωση ήχου) και να θεωρείται ως οικιακή χρήση (οπότε, όπως και στην περίπτωση Β, δεν θα εμπίπτει στη νομοθεσία για τα προσωπικά δεδομένα), όταν είναι τεχνικά εφικτός ο περιορισμός του πεδίου εμβέλειας της κάμερας στον απολύτως απαραίτητο χώρο μπροστά από τη θύρα εισόδου του διαμερίσματός σας, χωρίς να επηρεάζονται σε καμία περίπτωση άλλα διαμερίσματα. Στην περίπτωση αυτή: Γ1) δεν πρέπει να λαμβάνεται εικόνα από λοιπούς κοινόχρηστους χώρους και Γ2) ανάλογα με τη χωροθέτηση των εισόδων των διαμερισμάτων του ορόφου και του ανελκυστήρα, δεν πρέπει να επηρεάζεται (να επιτηρείται, έστω και παρεμπιπτόντως) η είσοδος σε άλλα διαμερίσματα ή η διέλευση προς αυτά.

Επεξ/σία από SPY_oo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα οτιδήποτε smart με απομακρυσμένη σύνδεση από κινητό και δυνατότητα καταγραφής απαγορεύεται.

Αν όμως είναι κάποια συσκευή της πλάκας η οποία έχει κάμερα έξω και μέσα μόνο οθόνη χωρίς κάρτα μνήμης και δυνατότητα αποθήκευσης είσαι οκ.

Ο κάθε γείτονας όμως που θα ξέρει τι έβαλες ? θα πρέπει να κολλήσεις τις τεχνικές προδιαγραφές στον πίνακα κοινοχρήστων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, k_dinos είπε

Άρα οτιδήποτε smart με απομακρυσμένη σύνδεση από κινητό και δυνατότητα καταγραφής απαγορεύεται.

Αν όμως είναι κάποια συσκευή της πλάκας η οποία έχει κάμερα έξω και μέσα μόνο οθόνη χωρίς κάρτα μνήμης και δυνατότητα αποθήκευσης είσαι οκ.

Ο κάθε γείτονας όμως που θα ξέρει τι έβαλες ? θα πρέπει να κολλήσεις τις τεχνικές προδιαγραφές στον πίνακα κοινοχρήστων?

Το απλό ψηφιακό ματάκι που δεν καταγράφει αλλά με μία οθόνη σου δείχνει τι γίνεται έξω από την πόρτα σου, δεν εμπίπτει στον νόμο για την προστασία δεδομένων. Βλ. περίπτωση Α παρακάτω:

Οι προϋποθέσεις για την τοποθέτηση κάμερας στην είσοδο διαμερίσματος (ΑΠΔΠΧ) | Νομικά Νέα | Lawspot

Με νέα γνωμοδότησή της η Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα παρέχει διευκρινίσεις αναφορικά με τις προϋποθέσεις για την τοποθέτηση κάμερας στην είσοδο διαμερίσματος, αποκλειστικά και μόνο για τον σκοπό της προστασίας των προσώπων που διαμένουν ή εργάζονται σε αυτό, καθώς και των αγαθών των ενοίκων του διαμερίσματος. 

Όπως επισημαίνεται στη γνωμοδότηση, στο πλαίσιο του σκοπού αυτού, είναι αναγκαίο για τον έλεγχο των προσώπων που προτίθενται να εισέλθουν ή πλησιάζουν στο διαμέρισμα, να λαμβάνεται εικόνα του απολύτως απαραίτητου χώρου μπροστά από την πόρτα της εισόδου.

Περίπτωση Α

Σε περίπτωση εγκατάστασης κάμερας στο χώρο εισόδου ενός διαμερίσματος που χρησιμοποιείται αποκλειστικά ως κατοικία, όταν η λαμβανόμενη εικόνα δεν καταγράφεται με κανένα τρόπο, η δραστηριότητα, αν και υφίσταται ηλεκτρονική επεξεργασία σήματος εικόνας, δεν διαφοροποιείται ουσιωδώς από την επόπτευση του χώρου μέσω του οπτικού φακού που τοποθετείται στο «ματάκι της θύρας».

Συνεπώς, η ενέργεια αυτή εμπίπτει στο πλαίσιο της άσκησης δραστηριοτήτων αποκλειστικά προσωπικών ή οικιακών από φυσικό πρόσωπο (και συνεπώς δεν έχει εφαρμογή ο ν. 2472/1997).

 

Τώρα έχει ψηφιστεί νέος νόμος για την προστασία προσωπικών δεδομένων, αλλά δεν διαφοροποιείται ουσιωδώς από τον 2472. 

Υπάρχουν και φώτα απλίκες με ανιχνευτή κίνησης, κάμερα και μικρόφωνο που συνδέονται μέσω wifi και με κινητό. Το κακό είναι ότι διαθέτουν κάρτα SD. Βέβαια, αν την αφαιρέσεις δεν ξέρω τι γίνεται....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα απαγορεύονται αλλά αν γινει κατι στραβο σε παρακαλάει η αστυνομια να της δώσεις το βιντεάκι απο τις κάμερες και ας ειναι παράνομες 🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κλειδαριά μου είναι μπλοκαρισμένη για κάποιο λόγο που δεν είμαι σίγουρος . Μαλλον είναι έτσι πολύ καιρό, δεν μπορώ να κλειδώσω πλέον.  Μπορεί να ξεμπλοκαριστεί χωρίς να αλλάξω κλειδαριά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.
Καποια προτασή για πορτα ασφαλειας υπαρχει?Αφορά γνωστο μου ο οποιος πηρε προσφορα σε μπακαλοχαρτο για :
πορτα θωρακισμενη 520€

μονωση                      25€

διπλη θωρακιση   50€

διπλη κλειδαρια με 4 πειρους 130

αφαλους (2)        R90             80€

ξυλογωνια          35

συνολο   920€

Εχουμε κατι να προτεινουμε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Καλησπερα.
Καποια προτασή για πορτα ασφαλειας υπαρχει?Αφορά γνωστο μου ο οποιος πηρε προσφορα σε μπακαλοχαρτο για :
πορτα θωρακισμενη 520€

μονωση                      25€

διπλη θωρακιση   50€

διπλη κλειδαρια με 4 πειρους 130

αφαλους (2)        R90             80€

ξυλογωνια          35

συνολο   920€

Εχουμε κατι να προτεινουμε?

 

Καλησπέρα. 

Δεν ξέρω ποιου επαγγελματία είναι η προσφορά και δεν έχει σημασία. Από τα λίγα που ξέρω, με 50 ευρώ που λέει για διπλή θωράκιση, δεν αγοράζεις ούτε το φύλλο της λαμαρίνας με 1χιλ πάχος.

Αν μένει Αθήνα μπορεί να δει τις πόρτες της εταιρείας που έχει τον παραγωγικό τύπο, την εταιρεία που έχει την ARMOR και κάποιους ακόμη που θα πουν οι γνώστες. Η εταιρεία με την ARMOR σου βάζει σίγουρα ότι κύλινδρο, κλειδαριά και defender θες. Και η άλλη με τον παραγωγικό τύπο εδώ και καιρό είναι ευέλικτη ως προς τον κύλινδρο μόνο. 

Νομίζω, ότι είναι και στα λεφτά που είναι η προσφορά που πήρε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!

Γνωστή μου, η οποία όμως λειτουργεί σε πολλά χωρίς να ρωτάει, άλλαξε κλειδαριά χρηματοκιβωτίου με:

μάλλον (επειδή νομίζω δεν υπάρχει και άλλη στο εμπόριο)Cisa Revolution,

κάποιο defender πάλι της Cisa και

κύλινδρος Gevy break secure. 

Κόστος (χωρίς ΦΠΑ) με τοποθέτηση Ναύπλιο, 250 ευρώ!

Από τα λίγα που έχω μάθει εδώ μέσα, νομίζω ότι θα πρέπει να τραβάει τα μαλλιά της, για να μην πω ότι πρέπει να τραβάει τίποτα άλλο!!! Σωστά;

Εν τω μεταξύ, ο κλειδαράς της έβαλε τα συγκεκριμένα για να κοιμούνται ήσυχοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Nikos-81 είπε

Καλησπέρα παιδιά!

Γνωστή μου, η οποία όμως λειτουργεί σε πολλά χωρίς να ρωτάει, άλλαξε κλειδαριά χρηματοκιβωτίου με:

μάλλον (επειδή νομίζω δεν υπάρχει και άλλη στο εμπόριο)Cisa Revolution,

κάποιο defender πάλι της Cisa και

κύλινδρος Gevy break secure. 

Κόστος (χωρίς ΦΠΑ) με τοποθέτηση Ναύπλιο, 250 ευρώ!

Από τα λίγα που έχω μάθει εδώ μέσα, νομίζω ότι θα πρέπει να τραβάει τα μαλλιά της, για να μην πω ότι πρέπει να τραβάει τίποτα άλλο!!! Σωστά;

Εν τω μεταξύ, ο κλειδαράς της έβαλε τα συγκεκριμένα για να κοιμούνται ήσυχοι.

επρεπε να μου πεις εμενα οτι δινει 250€ να παω να πιω εναν καφε ναυπλιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...