Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 16/12/2021 στις 4:43 ΜΜ, mclein² είπε

1. ο αφαλος ειναι μια χαρα και κανει εξαιρετικα τη δουλεια του.

2. ειναι αδιανοητο ο abus να κυκλοφορησε νεο προϊον και να ληγει η πατεντα το 23.

3. εαν εψαχνες ενα προϊον ή μια λυση του πιο γνωστου cisa astral tekno pro = τοτε εισαι σε καλο δρομο.

4. εαν οπως προειπα πληρωνεις μεχρι τα 170€ = τοτε εισαι παλι σε καλο δρομο.

5. θα εχεις προβλημα στο μελλον ; δυσκολο το βλεπω για συντομα αλλα μια 5ετια θα εισαι κομπλε.

6. μπορεις να παρεις καλυτερα πραγματα μεχρι 200€ ; μαλλον ναι αλλα δεν εχω δει την πορτα κ δεν ξερω τι εισαι διατεθειμενος να πληρωσεις...

εαν κατι μου ξεφυγε στις απαντησεις, επανερχομαι σε απαντηση σου.

Kαλησπέρα και Χρόνια Πολλά.

Eπισυνάπτω φωτό από την υφιστάμενη κλειδαριά για την οποία ψάχνω αντικατάσταση αφαλού. Η κλειδαριά είναι mottura με αφαλό mottura.

Από την έρευνα που έκανα κατάλαβα ότι o AP4s θεωρείται "ηλικιωμένος" αφαλός. Μου έχουν προτείνει για καλό οικονομικό τον ABUS P12RPS, για τον οποίον όμως μου έχουν πει ότι η ABUS δεν τους παράγει η ίδια, όπως επίσης έμαθα ότι την Mauer την έχει αγοράσει Τούρκικη εταιρεία (το αναφέρω ως πληροφορία). Επίσης, ως μια ενδιάμεση λύση (από πλευράς ποιότητας και χρημάτων) των P12RPS και ICS είναι και ο Αυστριακός Winkaus N-TRA.

Ψάχνω αφαλό με λειτουργία emergency (ο Μauers έμαθα ότι δεν έχει ούτως ή άλλως).

Έχω καταλήξει στις ακόλουθες επιλογές:

  • DOM ix Twido
  • Abus P12RPS
  • Winkaus N-Tra

ΜcLein ποια η άποψή σου για τους παραπάνω και γιατί?

Σ'ευχαριστώ.

 

Door.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

32 λεπτά πριν, vassilis71 είπε

Kαλησπέρα και Χρόνια Πολλά.

Eπισυνάπτω φωτό από την υφιστάμενη κλειδαριά για την οποία ψάχνω αντικατάσταση αφαλού. Η κλειδαριά είναι mottura με αφαλό mottura.

Από την έρευνα που έκανα κατάλαβα ότι o AP4s θεωρείται "ηλικιωμένος" αφαλός. Μου έχουν προτείνει για καλό οικονομικό τον ABUS P12RPS, για τον οποίον όμως μου έχουν πει ότι η ABUS δεν τους παράγει η ίδια, όπως επίσης έμαθα ότι την Mauer την έχει αγοράσει Τούρκικη εταιρεία (το αναφέρω ως πληροφορία). Επίσης, ως μια ενδιάμεση λύση (από πλευράς ποιότητας και χρημάτων) των P12RPS και ICS είναι και ο Αυστριακός Winkaus N-TRA.

Ψάχνω αφαλό με λειτουργία emergency (ο Μauers έμαθα ότι δεν έχει ούτως ή άλλως).

Έχω καταλήξει στις ακόλουθες επιλογές:

  • DOM ix Twido
  • Abus P12RPS
  • Winkaus N-Tra

ΜcLein ποια η άποψή σου για τους παραπάνω και γιατί?

Σ'ευχαριστώ.

 

 

ο ap4s δεν ειναι ηλικιωμενος κυλινδρος.

ο abus ειναι γερμανικου inspection και δε σε αφορα ως πελατη/αγοραστη ποιος παραγει.

ο mauer ειναι assa abloy και παραγεται στη βουλγαρια...

και τα iphone ειναι made in china οπως και τα nike μου made in vietnam κλπ...

ο abus ειναι μαλλον η χειροτερη επιλογη απο τους 3.

ο ntra μαλλον δε θα μπαινει στην πορτα εκτος αν τωρα εχει 35/50 κυλινδρο

και ο twido ειναι απο τις καλυτερες επιλογες που εχεις γραψει ως τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/12/2021 στις 6:04 ΜΜ, mclein² είπε

ο ap4s δεν ειναι ηλικιωμενος κυλινδρος.

ο abus ειναι γερμανικου inspection και δε σε αφορα ως πελατη/αγοραστη ποιος παραγει.

ο mauer ειναι assa abloy και παραγεται στη βουλγαρια...

και τα iphone ειναι made in china οπως και τα nike μου made in vietnam κλπ...

ο abus ειναι μαλλον η χειροτερη επιλογη απο τους 3.

ο ntra μαλλον δε θα μπαινει στην πορτα εκτος αν τωρα εχει 35/50 κυλινδρο

και ο twido ειναι απο τις καλυτερες επιλογες που εχεις γραψει ως τωρα.

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.

Σε ευχαριστώ για την ανατροφοδότηση.

Και κάτι ακόμα. Ο CES UDM σε ποια κατηγορία ασφάλειας/ποιότητας ανήκει? Μου τον έχει προτείνει τοπικός κλειδαράς σαν μια καλή και αξιόπιστη λύση.

Είναι εφάμιλλος των ICS, AP4s, DOM ix Twido, είναι λίγο καλύτερος από Astral Tekno Pro και ABUS P12RPS ή κάπου στην μέση?

Eυχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vassilis71 είπε

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.

Σε ευχαριστώ για την ανατροφοδότηση.

Και κάτι ακόμα. Ο CES UDM σε ποια κατηγορία ασφάλειας/ποιότητας ανήκει? Μου τον έχει προτείνει τοπικός κλειδαράς σαν μια καλή και αξιόπιστη λύση.

Είναι εφάμιλλος των ICS, AP4s, DOM ix Twido, είναι λίγο καλύτερος από Astral Tekno Pro και ABUS P12RPS ή κάπου στην μέση?

Eυχαριστώ.

Καλη χρονια, με υγεια.

Αν δεις την λιστα με τα video θα βγαλεις μονος σου συμπέρασμα για αυτον τον κύλινδρο.

Δεν ξερω ποσο κανει, αλλα οταν σε μια καλη τιμη σε σχεση με την αποδοση μπορεις να παρεις εναν AGB 9000 δεν νομιζω οτι ο συγκεκριμένος υπερτερει σε κατι, περα απο τις "περίεργες" χαρακιες που εχει το κλειδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/12/2021 στις 6:04 ΜΜ, mclein² είπε

και ο twido ειναι απο τις καλυτερες επιλογες που εχεις γραψει ως τωρα.

o IX twido σε σχεση με τους champion pro και  AGB DCK χειρότερος ή καλύτερος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλη χρονια.

Στο σπίτι που νοικιάζω εχει μεσοπορτες οι οποίες εχουν κανονικα κλειδαριές αλλα δεν υπάρχουν κλειδια. 

Μπορω με την μαρκα να βγαλω κλειδια; Ή πρέπει να τις αλλαξω ολες; 

Αρχισε ο μικρος να φτανει τα χερουλια και τις ανοίγει. Και μερικοι χωροι οπως κουζινα και μπάνιο ειναι επικίνδυνοι για μωρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Liverpool89 είπε

Καλησπέρα και καλη χρονια.

Στο σπίτι που νοικιάζω εχει μεσοπορτες οι οποίες εχουν κανονικα κλειδαριές αλλα δεν υπάρχουν κλειδια. 

Μπορω με την μαρκα να βγαλω κλειδια; Ή πρέπει να τις αλλαξω ολες; 

Αρχισε ο μικρος να φτανει τα χερουλια και τις ανοίγει. Και μερικοι χωροι οπως κουζινα και μπάνιο ειναι επικίνδυνοι για μωρο 

Δες τι γράφει στα κλειδιά εδώ.

https://www.johnart.gr/Catalogue/index.php?main_page=index&cPath=3_526&language=el

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Doubt είπε

Δες τι γράφει στα κλειδιά εδώ.

https://www.johnart.gr/Catalogue/index.php?main_page=index&cPath=3_526&language=el

Ειδα οτι ολες ειναι agb οι τρεις Νο7 και η μια Νο12 λογικα με αυτα τα στοιχεία μπορω να βγαλω ακρη και να παραγγείλω τα αντιστοιχα κλειδια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/1/2022 στις 7:58 ΜΜ, vassilis71 είπε

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.

Σε ευχαριστώ για την ανατροφοδότηση.

Και κάτι ακόμα. Ο CES UDM σε ποια κατηγορία ασφάλειας/ποιότητας ανήκει? Μου τον έχει προτείνει τοπικός κλειδαράς σαν μια καλή και αξιόπιστη λύση.

Είναι εφάμιλλος των ICS, AP4s, DOM ix Twido, είναι λίγο καλύτερος από Astral Tekno Pro και ABUS P12RPS ή κάπου στην μέση?

Eυχαριστώ.

ο CES UDM θα μπορουσαμε να πουμε οτι ειναι στα επιπεδα των tekno / p12 μιας κ ειναι patented με σοβαροτερο πατενταρισμα κ τηρηση της πατεντας αλλα θεωρω πως ειναι λυση που παει περισσοτερο σε εισοδους πολυκατοικιών παρα σε προσωπικο διαμμερισμα & βασικη λυση.

 

Στις 1/1/2022 στις 10:20 ΜΜ, unreal_steve είπε

o IX twido σε σχεση με τους champion pro και  AGB DCK χειρότερος ή καλύτερος?

τα ιδια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ με τη σειρά μου για όλες τις πληροφορίες που μας δίνετε! Ερώτηση: σε νοικιασμένο διαμέρισμα στα βόρεια προάστια Αθηνών μου πρότειναν και έβαλα lince c5x κύλινδρο προ διετίας. Πρόσφατα ανακάλυψα ότι με έγδαραν στην τιμή με αποτέλεσμα να αμφισβητώ και τα υπόλοιπα που μου είπαν τότε και δεν έχω βρει και πολλές πληροφορίες εδώ ή στο δίκτυο. Αξίζει να αλλάξω και αν ναι τι προτείνετε; Διευκρινιστικα δεν καίγομαι να κάνω το σπίτι φρούριο αλλά δεν θα ήθελα και να κάνει περίπατο ο μέσος κλέφτης. Budget υπάρχει (ας πούμε εως 200 ευρώ δεν είναι πρόβλημα και για λίγο παραπάνω συζητάμε). Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

ξαφνικά* χάλασε (μόνο από την εξωτερική πλευρά) και δεν γυρνάει ο κύλινδρος της κεντρικής πόρτας πολυκατοικίας ενώ το κλειδί φαίνεται ότι μπαίνει τελείως μέσα. Από την εσωτερική πλευρά γυρνάει, άρα προς το παρόν έβαλα το μέσα-έξω.

Τώρα έχει κάποιον cisa με brake secure (28-32 ή 28,5-31,5 δε ξέρω ακριβώς). Δεδομένου ότι η πόρτα είναι για τα μπάζα, αξίζει να το ψάξω ή να πάρω έναν ό,τι ναναι;

Επίσης, επειδή το κλείδωμα απαγορεύεται, μπορώ/επιτρέπεται να βάλω κάποιον διπλής ενέργειας (με πομολάκι εσωτερικά); Πιο πολύ εγκυκλοπαιδική είναι αυτή η ερώτηση, γιατί σε τέτοια πόρτα (απλή ξύλινη), δεν έχει καμία σημασία είτε είναι κλειδωμένη είτε ξεκλείδωτη είτε διάπλατα ανοιχτή.

 

*Επειδή υπάρχει πιθανότητα να έχει πάρει νερά ύστερα από απροσεξία του καθαρισμού, μπορούν τα νερά να κάνουν αυτό που περιγράφω παραπάνω; Αν υπάρχει έστω και ελάχιστη πιθανότητα, αν τον στεγνώσω θα επανέλθει;

 

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, anonymous999 είπε

Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ με τη σειρά μου για όλες τις πληροφορίες που μας δίνετε! Ερώτηση: σε νοικιασμένο διαμέρισμα στα βόρεια προάστια Αθηνών μου πρότειναν και έβαλα lince c5x κύλινδρο προ διετίας. Πρόσφατα ανακάλυψα ότι με έγδαραν στην τιμή με αποτέλεσμα να αμφισβητώ και τα υπόλοιπα που μου είπαν τότε και δεν έχω βρει και πολλές πληροφορίες εδώ ή στο δίκτυο. Αξίζει να αλλάξω και αν ναι τι προτείνετε; Διευκρινιστικα δεν καίγομαι να κάνω το σπίτι φρούριο αλλά δεν θα ήθελα και να κάνει περίπατο ο μέσος κλέφτης. Budget υπάρχει (ας πούμε εως 200 ευρώ δεν είναι πρόβλημα και για λίγο παραπάνω συζητάμε). Ευχαριστώ πολύ!

ο c5x ειναι ενας αξιοπρεπης κυλινδρος των 50€ ~ 80€...εαν τον πληρωσες για χρυσαφι κακως αλλα εγινε.

το θεμα ειναι :

σου χρειαζεται κατι καλυτερο ;

υπαρχει θεωρεις λογος να τον αλλαξεις ; 

οκ, στα 230€ παιρνεις μεχρι και evva mcs αλλα οπως προειπα, το θεμα ειναι να σου χρειαζεται.

εαν θελεις στειλε με πμ μερικες φωτο απο την πορτα 

11 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Καλησπέρα,

ξαφνικά* χάλασε (μόνο από την εξωτερική πλευρά) και δεν γυρνάει ο κύλινδρος της κεντρικής πόρτας πολυκατοικίας ενώ το κλειδί φαίνεται ότι μπαίνει τελείως μέσα. Από την εσωτερική πλευρά γυρνάει, άρα προς το παρόν έβαλα το μέσα-έξω.

Τώρα έχει κάποιον cisa με brake secure (28-32 ή 28,5-31,5 δε ξέρω ακριβώς). Δεδομένου ότι η πόρτα είναι για τα μπάζα, αξίζει να το ψάξω ή να πάρω έναν ό,τι ναναι;

Επίσης, επειδή το κλείδωμα απαγορεύεται, μπορώ/επιτρέπεται να βάλω κάποιον διπλής ενέργειας (με πομολάκι εσωτερικά); Πιο πολύ εγκυκλοπαιδική είναι αυτή η ερώτηση, γιατί σε τέτοια πόρτα (απλή ξύλινη), δεν έχει καμία σημασία είτε είναι κλειδωμένη είτε ξεκλείδωτη είτε διάπλατα ανοιχτή.

 

*Επειδή υπάρχει πιθανότητα να έχει πάρει νερά ύστερα από απροσεξία του καθαρισμού, μπορούν τα νερά να κάνουν αυτό που περιγράφω παραπάνω; Αν υπάρχει έστω και ελάχιστη πιθανότητα, αν τον στεγνώσω θα επανέλθει;

 

Ευχαριστώ

παρε εναν απλο ή απλο ασφαλειας αλλα οχι κινεζια...

μπορεις να βαλεις πομολοκυλινδρο και δε θα εχεις θεμα.

καποιο ή καποια κλειδι/α ειναι στραβο ή ελαφρως λαθος αντιγραφο και με τον καιρο χαλασε τον κυλινδρο. (τις μπιλιες/συνδιασμο)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας!

Θα παρακαλούσα για μια βοήθεια κ συγχωρέστε μου την έλλειψη γνώσεων πάνω στο θέμα!

Έχω μια πόρτα χειροποίητη από σιδερά 30ετιας! Αυτή η πόρτα έχει μια απλή κλειδαριά κ μια δεύτερη χρηματοκιβωτίου!

Μπάτζετ αυστηρά  μέχρι 200 ευρώ για αναβάθμιση.

Τι μπορώ να κάνω?

Να αλλάξω/αναβαθμίσω τον κυλινδρο της απλής κλειδαριάς κ να βάλω ένα defender στην απλή κλειδαριά αφήνοντας την χρηματοκιβωτίου ως έχει?

Να αλλάξω τελείως την χρηματοκιβωτίου κ να μπει κλειδαριά + κύλινδρος + defender?

Κάποιος συνδυασμός των παραπάνω? Είναι εφικτά τα παραπάνω?

Τίποτα από τα παραπάνω?

Το χερούλι της πόρτας είναι στην απλή κλειδαριά κ όταν είναι ξεκλειδωτη ανοίγει από εκεί!

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων κ πριν απευθυνθώ σε κλειδαρά (που μπορεί να με κατευθύνει με βάση το κέρδος του) θα ήθελα τη βοήθεια σας!

 

 

IMG_20220106_220616.jpg

Ειναι βαριά σιδερένια πόρτα με σιδερένια κάσα κ κλειδώνει μόνο στα σημεία των 2 κλειδαριών! 

Ευχαριστώ και πάλι!

IMG_20220106_220550.jpg

Επεξ/σία από Durant23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογω σιδηρου υποθετω ειναι δυσκολο να μπει μια 3 σημειων.
αναρωτιεμε αν μια omega exagono μπορει να αντικαταστησει την επανω κλειδαρια και με τα ρεστα βαλεις στην κατω ενα απλο αλλα συγχρονο κυλινδρο με ενα απλο defender. 
κοστος ειναι και αναλογα την περιοχη(πολη επαρχια κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...