Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Περιβλημα inox!

Σωστη αποδοση για τις αναγκες σας που σημαινει να μην τελειωνει γρηγορα το νερο τον χειμωνα και απο την αλλη να μην υπερθερμαινεται ευκολα το καλοκαιρι!(Βασικος παραγοντας για την μακροζωια του)

Αν οι αποστασεις ειναι μικρες αξιζει 3πλης.

Πολλα χρονια εγγυηση μονο αν το service ειναι νορμαλ 30ε/2 χρονια και αν σου αντικαταστησουν κατι να μην χρεωθεις τα μεταφορικα και τα εργατικα!  Αν υπαρχει κατι τετοιο δεξου την μεγαλη εγγυηση αλλιως δεν ειναι εγγυηση!!!

Εγγυήσεις με τέτοια περιγραφή δεν υπάρχουν. Όχι μόνο σε ηλιακούς αλλά γενικότερα σε προϊόντα, ειδικά ευμεγέθη. Χρέωση εργατικών/μεταφορικών είναι στανταράκι. Και ή περιγράφεται ήδη στους όρους της εγγύησης (τα λεγόμενα "ψιλά γράμματα") ή το "ανακαλύπτει" κανείς όταν προκύψει θέμα. 

Τώρα αναφορικά με εξωτερικό κέλυφος ανοξείδωτο όταν το μέσα είναι glass προσωπικά το βρίσκω πεταμένα λεφτά. Ακόμα και αν μιλάμε για 50άρι. Ως γνωστό οι όποιες καταπονήσεις σε ένα θερμοσίφωνα, είτε ηλεκτρικό είτε ηλιακό, είναι από μέσα. Το εξωτερικό περίβλημα είναι απλά μία προστασία της μόνωσης από τα καιρικά φαινόμενα. Και σπάνια θα παρουσιάσει θέμα, αν δεν είναι τελείως τενεκές. Αλλά ακόμα και τότε το πρόβλημα θα είναι κυρίως αισθητικό χωρίς επίπτωση στη λειτουργία του. 

Κατά τη γνώμη μου glass ηλιακό (και ειδικά του 500άρικου) με inox περίβλημα είναι σαν αυτοκίνητο 1000αράκι με 75hp που του βάζουμε 18άρια ζαντολάστιχα. Αχρείαστο overkill που ίσως απλά να μας τονώνει την αίσθηση ότι πήραμε ένα καλύτερο προϊόν, από αυτό που πήραμε τελικά. 

Εννοείται πως το μέσα-έξω ανοξείδωτο boiler είναι τελείως διαφορετική περίπτωση. Τόσο σε ποιότητα όσο και σε τιμή βέβαια 

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, haris_216 είπε

Εγγυήσεις με τέτοια περιγραφή δεν υπάρχουν. Όχι μόνο σε ηλιακούς αλλά γενικότερα σε προϊόντα, ειδικά ευμεγέθη. Χρέωση εργατικών/μεταφορικών είναι στανταράκι. Και ή περιγράφεται ήδη στους όρους της εγγύησης (τα λεγόμενα "ψιλά γράμματα") ή το "ανακαλύπτει" κανείς όταν προκύψει θέμα. 

Τώρα αναφορικά με εξωτερικό κέλυφος ανοξείδωτο όταν το μέσα είναι glass προσωπικά το βρίσκω πεταμένα λεφτά. Ακόμα και αν μιλάμε για 50άρι. Ως γνωστό οι όποιες καταπονήσεις σε ένα θερμοσίφωνα, είτε ηλεκτρικό είτε ηλιακό, είναι από μέσα. Το εξωτερικό περίβλημα είναι απλά μία προστασία της μόνωσης από τα καιρικά φαινόμενα. Και σπάνια θα παρουσιάσει θέμα, αν δεν είναι τελείως τενεκές. Αλλά ακόμα και τότε το πρόβλημα θα είναι κυρίως αισθητικό χωρίς επίπτωση στη λειτουργία του. 

Κατά τη γνώμη μου glass ηλιακό (και ειδικά του 500άρικου) με inox περίβλημα είναι σαν αυτοκίνητο 1000αράκι με 75hp που του βάζουμε 18άρια ζαντολάστιχα. Αχρείαστο overkill που ίσως απλά να μας τονώνει την αίσθηση ότι πήραμε ένα καλύτερο προϊόν, από αυτό που πήραμε τελικά. 

Εννοείται πως το μέσα-έξω ανοξείδωτο boiler είναι τελείως διαφορετική περίπτωση. Τόσο σε ποιότητα όσο και σε τιμή βέβαια 

Είμαι άσχετος με το θέμα και ούτε υποστηρίζω τα ηλιακά των 500€ ούτε των 1000€. 

 

Απλά για το δικό μας συμφέρον και με κοινή λογική, αν ένα ηλιακό των 500€ κρατήσει 5 χρόνια (όσο είναι η εγγύηση) ένα των 1000€ πρέπει να κρατήσει τουλάχιστον για 10 χρόνια για να πούμε ότι αξίζει. Διαφορετικά δεν είναι  προτιμότερο να πάρουμε 2 των 500€ όπου σίγουρα η εκπόνηση των υλικών θα είναι λιγότερη από ότι αυτό των 1000€ που άντεξε 10 χρόνια;

Αν κάποιος καταστευαστης δίνει γραπτώς 10ετη εγγύηση φυσικά αξίζει και αυτό των 1000€. 

Ζεστο νερό νομίζω θα έχουν και τα 2, ειδικά στην περίπτωση μου που είναι σε ηλιόλουστη περιοχή δίπλα στην θάλασσα. Αν κρατάει το ζεστό πολύ ώρα και πάλι νομίζω δεν θα υπάρχει θέμα και με τα 2, γιατί η κύρια χρήση του θα είναι καλοκαίρι που οι βαθμοί είναι άνω των 30.  Για χειμώνα δεν με ενδιαφέρει η χρήση του ιδιαίτερα. Ζεστό νερό (γρήγορα) πριν τις 10-11 το πρωί, λογικά θα έχουν και τα 2. Εξαιρετικά σπάνια η περίπτωση να ξυπνήσει κάποιος στις διακοπές του, πριν τις 9 το πρωί και να απαιτεί να κάνει ζεστό μπάνιο. Τι άλλο μένει ως κίνητρο για να επιλέξει κάποιος αυτό των 1000€ και σύμφωνα με την παραπάνω χρήση για εξοχική κατοικία;

Αν δηλαδή υπάρχει σοβαρός λόγος να επιλέξω ένα των 1000€ να το κάνω εφόσον θα έχω γραπτή 10ετη εγγύηση ότι και να πάθει, αλλά αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος από πίσω γιατι να μην επιλέξω να πάρω 2 των 500€ (σε περίπτωση που χαλάει το ένα μετά τα 5 χρόνια, το αντικαταστω με ένα ακόμα των 500€ και θα έχω καινούργιο και άλλα 5ετη εγγύηση) όπου συνολικά θα με καλύψουν με 10 χρόνια εγγύηση και θα έχω μηχάνημα 5ετων αντί για 10ετων (σε περίπτωση που επιλέξω να πάρω ενα των 1000€) ;

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, prefuse είπε

Είμαι άσχετος με το θέμα και ούτε υποστηρίζω τα ηλιακά των 500€ ούτε των 1000€. 

 

Απλά για το δικό μας συμφέρον και με κοινή λογική, αν ένα ηλιακό των 500€ κρατήσει 5 χρόνια (όσο είναι η εγγύηση) ένα των 1000€ πρέπει να κρατήσει τουλάχιστον για 10 χρόνια για να πούμε ότι αξίζει. Διαφορετικά δεν είναι  προτιμότερο να πάρουμε 2 των 500€ όπου σίγουρα η εκπόνηση των υλικών θα είναι λιγότερη από ότι αυτό των 1000€ που άντεξε 10 χρόνια;

Αν κάποιος καταστευαστης δίνει γραπτώς 10ετη εγγύηση φυσικά αξίζει και αυτό των 1000€. 

Ζεστο νερό νομίζω θα έχουν και τα 2, ειδικά στην περίπτωση μου που είναι σε ηλιόλουστη περιοχή δίπλα στην θάλασσα. Αν κρατάει το ζεστό πολύ ώρα και πάλι νομίζω δεν θα υπάρχει θέμα και με τα 2, γιατί η κύρια χρήση του θα είναι καλοκαίρι που οι βαθμοί είναι άνω των 30.  Για χειμώνα δεν με ενδιαφέρει η χρήση του ιδιαίτερα. Ζεστό νερό (γρήγορα) πριν τις 10-11 το πρωί, λογικά θα έχουν και τα 2. Εξαιρετικά σπάνια η περίπτωση να ξυπνήσει κάποιος στις διακοπές του, πριν τις 9 το πρωί και να απαιτεί να κάνει ζεστό μπάνιο. Τι άλλο μένει ως κίνητρο για να επιλέξει κάποιος αυτό των 1000€ και σύμφωνα με την παραπάνω χρήση για εξοχική κατοικία;

Αν δηλαδή υπάρχει σοβαρός λόγος να επιλέξω ένα των 1000€ να το κάνω εφόσον θα έχω γραπτή 10ετη εγγύηση ότι και να πάθει, αλλά αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος από πίσω γιατι να μην επιλέξω να πάρω 2 των 500€ (σε περίπτωση που χαλάει το ένα μετά τα 5 χρόνια, το αντικαταστω με ένα ακόμα των 500€ και θα έχω καινούργιο και άλλα 5ετη εγγύηση) όπου συνολικά θα με καλύψουν με 10 χρόνια εγγύηση και θα έχω μηχάνημα 5ετων αντί για 10ετων (σε περίπτωση που επιλέξω να πάρω ενα των 1000€) ;

Τα οικονομοτεχνικά του στυλ "δύο των 500 ή ένα των 1000" δεν τα συζητώ γιατί σίγουρα θέλει πολύ ανάλυση για να καταλήξεις σε τεκμηριωμένο συμπέρασμα (κόστος κτήσης, απόδοση, αναμενόμενος χρόνος ζωής, οικονομικό όφελος πέραν της απλής απόσβεσης, κλπ). Με υποθέσεις ότι "αυτό έχει τόσο και μάλλον θα μου κρατήσει τόσο" συζήτηση δεν γίνεται και σίγουρα ο καθένας μπορεί να βγάλει το συμπέρασμα που θέλει. Επίσης αν δεν το έχεις κάνει σε κάτι άλλο (εγώ πχ δεν είμαι αυτού του σκεπτικού) όπως όταν πήρες τηλεόραση, κινητό ή έστω...καναπέ (πχ "ας πάρουμε τώρα την τηλεόραση των 200 ευρώ, την κρατάμε 5 χρόνια και μετά την αλλάζουμε, αφού και η τεχνολογία τρέχει, αντί να πάρουμε τώρα αυτή που κάνει 450 ευρώ" ;)) για πιο λόγο το συζητάμε ειδικά για τον ηλιακό;

Και εγώ δε νομίζω να είπα να πάρεις ηλιακό των 1000. Απλά είπα ότι η επιβάρυνση σε ένα μη λειτουργικό κομμάτι (κέλυφος) δεν έχει νόημα σε ένα ηλιακό του 500ριου και αναλογικά ως προς το κόστος της επιβάρυνσης σε σχέση με την αξία του ηλιακού, αλλά και ως προς το γεγονός ότι δεν θα κρατήσει τόσο όσο το να σε απασχολήσει (να βιώσεις τη φθορά ενός απλού βαμμένου κέλυφους).

Για τα υπόλοιπα που λες απλά δεν πήρα θέση, παρά μόνο ως προς τα της εγγύησης. Το οποίο δεν είναι ουσιαστικά "θέση" αλλά η πραγματικότητα της αγοράς.

Τέλος (προσωπικά) θα σκεφτόμουν δις το αν τελικά χρειάζομαι τον όποιο ηλιακό (φθηνό ή ακριβό) σε ένα εξοχικό. Εκτός πια αν η τελική σούμα των ημερών χρήσης είναι 3-4 μήνες (τουλάχιστον) τον χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, haris_216 είπε

Εγγυήσεις με τέτοια περιγραφή δεν υπάρχουν. Όχι μόνο σε ηλιακούς αλλά γενικότερα σε προϊόντα, ειδικά ευμεγέθη. Χρέωση εργατικών/μεταφορικών είναι στανταράκι. Και ή περιγράφεται ήδη στους όρους της εγγύησης (τα λεγόμενα "ψιλά γράμματα") ή το "ανακαλύπτει" κανείς όταν προκύψει θέμα. 

Τώρα αναφορικά με εξωτερικό κέλυφος ανοξείδωτο όταν το μέσα είναι glass προσωπικά το βρίσκω πεταμένα λεφτά. Ακόμα και αν μιλάμε για 50άρι. Ως γνωστό οι όποιες καταπονήσεις σε ένα θερμοσίφωνα, είτε ηλεκτρικό είτε ηλιακό, είναι από μέσα. Το εξωτερικό περίβλημα είναι απλά μία προστασία της μόνωσης από τα καιρικά φαινόμενα. Και σπάνια θα παρουσιάσει θέμα, αν δεν είναι τελείως τενεκές. Αλλά ακόμα και τότε το πρόβλημα θα είναι κυρίως αισθητικό χωρίς επίπτωση στη λειτουργία του. 

Κατά τη γνώμη μου glass ηλιακό (και ειδικά του 500άρικου) με inox περίβλημα είναι σαν αυτοκίνητο 1000αράκι με 75hp που του βάζουμε 18άρια ζαντολάστιχα. Αχρείαστο overkill που ίσως απλά να μας τονώνει την αίσθηση ότι πήραμε ένα καλύτερο προϊόν, από αυτό που πήραμε τελικά. 

Εννοείται πως το μέσα-έξω ανοξείδωτο boiler είναι τελείως διαφορετική περίπτωση. Τόσο σε ποιότητα όσο και σε τιμή βέβαια 

-Οταν εισαι τοσο κοντα με την θαλασσα καθολου δεν ειναι πεταμενα λεφτα το inox! Εμενα εχει παρει αρκετους το ματι μου σε βαφη να εχουν πιασει σκουρια σε καποιο-καποια σημεια και μιλαμε για Αττικη!!! Και σχετικα για καινουργιους(κατω απο 5ετια).

-Πιστευω πλεον οτι ειναι ξεκαθαρο.. Ολη την ζημια την κανει η υπερθερμανση! Αρα λιγη συνειδηση αν εχει ο καθενας δηλαδη σε υψηλες θερμοκρασιες να τραβηξει παραπανω νερο ή να προβει σε μερικο σκεπασμα θα παρατεινει κατα πολυ την αξιοπιστια του μηχανηματος!

Με τον πιο ποιοτικό/ακριβο δεν μπορεις να δεσεις τον γαιδαρο σου γιατι αναλογα τις συνθηκες του καθενος τρυπανε και αυτοι νωρις για τα λεφτα που κοστιζουν!!!!

Οποτε διαλεγεις μια σχετικα οικονομικη εταιρια που πουλαει απροβληματιστα.. Μετα οποιος θελει καλυτερη αξιοπιστια χωρις να ασχολειται πολυ με το σκεπασμα για τις αναγκες του βαζει μικροτερο συλλεκτη με οτι αυτο συνεπαγεται για τον χειμωνα.. αλλιως αν δεν του αρεσει αυτο βαζει και μεγαλυτερο και οσο κρατησει!!! Καπου κερδιζεις καπου χανεις..!

1 ώρα πριν, prefuse είπε

Είμαι άσχετος με το θέμα και ούτε υποστηρίζω τα ηλιακά των 500€ ούτε των 1000€. 

 

Απλά για το δικό μας συμφέρον και με κοινή λογική, αν ένα ηλιακό των 500€ κρατήσει 5 χρόνια (όσο είναι η εγγύηση) ένα των 1000€ πρέπει να κρατήσει τουλάχιστον για 10 χρόνια για να πούμε ότι αξίζει. Διαφορετικά δεν είναι  προτιμότερο να πάρουμε 2 των 500€ όπου σίγουρα η εκπόνηση των υλικών θα είναι λιγότερη από ότι αυτό των 1000€ που άντεξε 10 χρόνια;

Αν κάποιος καταστευαστης δίνει γραπτώς 10ετη εγγύηση φυσικά αξίζει και αυτό των 1000€. 

 

Λοιπον ειχε γραψει παλια ενα μελος μας για ηλιακο στην Θεσσαλονικη που αξιζει τα λεφτα του! Για παρε μια προσφορα να δεις που θα σε πανε ολα μαζι..

https://www.panthermica.gr/iliaka/iliakos-thermosifonas-160-litra-2-0-tm-epilektikos-syllektis

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, haris_216 είπε

Τα οικονομοτεχνικά του στυλ "δύο των 500 ή ένα των 1000" δεν τα συζητώ γιατί σίγουρα θέλει πολύ ανάλυση για να καταλήξεις σε τεκμηριωμένο συμπέρασμα (κόστος κτήσης, απόδοση, αναμενόμενος χρόνος ζωής, οικονομικό όφελος πέραν της απλής απόσβεσης, κλπ). Με υποθέσεις ότι "αυτό έχει τόσο και μάλλον θα μου κρατήσει τόσο" συζήτηση δεν γίνεται και σίγουρα ο καθένας μπορεί να βγάλει το συμπέρασμα που θέλει. Επίσης αν δεν το έχεις κάνει σε κάτι άλλο (εγώ πχ δεν είμαι αυτού του σκεπτικού) όπως όταν πήρες τηλεόραση, κινητό ή έστω...καναπέ (πχ "ας πάρουμε τώρα την τηλεόραση των 200 ευρώ, την κρατάμε 5 χρόνια και μετά την αλλάζουμε, αφού και η τεχνολογία τρέχει, αντί να πάρουμε τώρα αυτή που κάνει 450 ευρώ" ;)) για πιο λόγο το συζητάμε ειδικά για τον ηλιακό;

Και εγώ δε νομίζω να είπα να πάρεις ηλιακό των 1000. Απλά είπα ότι η επιβάρυνση σε ένα μη λειτουργικό κομμάτι (κέλυφος) δεν έχει νόημα σε ένα ηλιακό του 500ριου και αναλογικά ως προς το κόστος της επιβάρυνσης σε σχέση με την αξία του ηλιακού, αλλά και ως προς το γεγονός ότι δεν θα κρατήσει τόσο όσο το να σε απασχολήσει (να βιώσεις τη φθορά ενός απλού βαμμένου κέλυφους).

Για τα υπόλοιπα που λες απλά δεν πήρα θέση, παρά μόνο ως προς τα της εγγύησης. Το οποίο δεν είναι ουσιαστικά "θέση" αλλά η πραγματικότητα της αγοράς.

Τέλος (προσωπικά) θα σκεφτόμουν δις το αν τελικά χρειάζομαι τον όποιο ηλιακό (φθηνό ή ακριβό) σε ένα εξοχικό. Εκτός πια αν η τελική σούμα των ημερών χρήσης είναι 3-4 μήνες (τουλάχιστον) τον χρόνο.

Μη παρεξηγηθω, δεν είπα ότι πρότεινες ηλιακό 1000€.

Αναφέρομαι με βάση την εγγύηση και ότι αν πάθει κάτι, θα το επισκευάσουν. Αυτός εξάλλου είναι και ο λόγος ύπαρξης της εγγύησης. 

Επιπρόσθετα, λαμβάνω υπόψη, ότι όλοι οι ηλιακοί είτε 500€, είτε 1000+€ ζεσταίνουν το νερό, αυτή δεν είναι η δουλειά τούς; Τώρα είτε ο ένας θέλει 2 ώρες για να ζεστάνει 200l, είτε 4-5 ώρες ο φθηνότερος, δεν με απασχολεί, όπως ανέφερα παραπάνω, γιατί είναι για εξοχικό και δεν μας ενδιαφέρει να ξυπνήσουμε 9 το πρωί και να κάνουμε ζεστό μπάνιο.

Επίσης επειδή το καλοκαίρι έχει από 27 μέχρι 40+ βαθμούς δεν υπάρχει και θέμα αν ο ηλιακός κρατάει ζεστό το νερό κατά την ημέρα. Αναφέρομαι για Μάιο μέχρι Οκτώβριο.

Το σπίτι πέρα από τη δική μας χρήση, όλους τους υπόλοιπους μήνες ενοικιάζεται για να βγάζει τα έξοδα του. Εξάλλου ο μόνος λόγος που ψάχνω για μεγαλύτερο ηλιακό από αυτο που έχουμε τώρα, είναι γιατί 1 ενοικιαστής παραπονέθηκε ότι δεν είχε όλη μέρα ζεστό νερό. Και δεν θέλω να υπάρχει το παραμικρό παράπονο, οπότε ψάχνω 200l ή να βάλω ακόμα έναν 120-160l όπως πρότειναν παραπάνω, τώρα έχουμε 120l και πρέπει να είναι σίγουρα 10, μη πω 20+ χρόνων. 

Σε τηλεόραση, κινητό κτλ που ανέφερες αλλάζει το θέμα γιατί το προϊόν είναι  τεχνολογίκο και όχι τόσο απλό όσο το ζεσταμα του νερού. Στην τηλεόραση αυτο που αγοράζεις είναι κυρίως τεχνογνωσία, δηλ ποιότητα εικόνας, που έχει άμεση σχέση με την τεχνολογία.

Στους ηλιακούς, αυτόν που έχω τώρα με αυτόν που θα αγοράσω, θα έχω ακριβός το ίδιο πράγμα, ζεστό νερό, απλά αντί για 3 άτομα θα έχω για 5.

Επαναλαμβάνω ότι λαμβάνω υπόψη ότι όποιον και να διαλέξω θα κρατήσει σίγουρα όσο η εγγύηση. Δηλ για μένα δεν υπάρχει καμία λογική να αγοράσω ένα των 1000€ και να κρατήσει κάτω από 10 χρόνια. Βασικά όλοι όσοι έχουν διπλάσια τιμή, θα έπρεπε να έχουν και διπλάσια εγγύηση διαφορετικά δεν βρίσκω λογικό επιχείρημα για να τους προτιμήσω.

Για τηλεόραση μια που αναφέρθηκε, αν βλέπεις κυρίως βράδυ και με σκοτάδι και σου αρέσει η καλή εικόνα αγοράζεις OLED. Αν έχεις πολύ φωτεινό χώρο και βλέπεις μέρα, καλύτερα θα σε εξυπηρετήσει μια full array led (fald). Αν δεν σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα η ποιότητα εικόνας, πάρε την μεγαλύτερη και πιο οικονομική, που μπορείς να βάλεις στον χώρο σου.

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, prefuse είπε

Το σπίτι πέρα από τη δική μας χρήση, όλους τους υπόλοιπους μήνες ενοικιάζεται για να βγάζει τα έξοδα του. Εξάλλου ο μόνος λόγος που ψάχνω για μεγαλύτερο ηλιακό από αυτο που έχουμε τώρα, είναι γιατί 1 ενοικιαστής παραπονέθηκε ότι δεν είχε όλη μέρα ζεστό νερό.

 

Ειπες ομως η χρηση θα γινεται μονο για καλοκαιρι! Οπως και να εχει για χειμωνα ο 160/2τμ μια χαρα θα καλυψει μεχρι και 2 ατομα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, prefuse είπε

Μη παρεξηγηθω, δεν είπα ότι πρότεινες ηλιακό 1000€.

Αναφέρομαι με βάση την εγγύηση και ότι αν πάθει κάτι, θα το επισκευάσουν. Αυτός εξάλλου είναι και ο λόγος της εγγύησης. 

Επιπρόσθετα ότι όλοι οι ηλιακοί είτε 500€, είτε 1000+€ ζεσταίνουν το νερό, αυτή δεν είναι η δουλειά τούς; Τώρα είτε ο θέλει 2 ώρες για να ζεστάνει 200l είτε 4-5 ώρες δεν με απασχολεί όπως ανέφερα παραπάνω γιατί είναι για εξοχικό και δεν μας ενδιαφέρει να ξυπνήσουμε 9ντο πρωί και να κάνουμε ζεστό μπάνιο.

Επίσης επειδή το καλοκαίρι έχει από 27 έχω 40+ βαθμούς δεν υπάρχει και θέμα αν ο ηλιακός κρατάει ζεστό το νερό. Αναφέρομαι για Μάιο μέχρι Οκτώβριο.

 

Το σπίτι πέρα από τη δική μας χρήση, όλους τους υπόλοιπους μήνες ενοικιάζεται για να βγάζει τα έξοδα του. Εξάλλου ο μόνος λόγος που ψάχνω για μεγαλύτερο ηλιακό από αυτων που έχουμε τώρα είναι γιατί 1 ενοικιαστής παραπονέθηκε ότι δεν είχε όλη μέρα ζεστό νερό. Και δεν θέλω να υπάρχει το παραμικρό παράπονο, οπότε ψάχνω 200l ή να βάλω ακόμα έναν όπως πρότειναν παραπάνω, τώρα έχουμε 120l πρέπει να είναι 10 μη πω 20+ χρόνων. 

 

Σε τηλεόραση, κινητό κτλ που ανέφερες αλλάζει το θέμα γιατί το προϊόν είναι  τεχνολογίκο και όχι τόσο απλό όσο το ζεσταμα του νερού. Στην τηλεόραση αυτο που αγοράζεις είναι η ποιότητα εικόνας που έχει άμεση σχέση με την τεχνολογία. Στους ηλιακούς αυτόν που έχω τώρα με αυτόν που θα αγοράσω, θα έχω ακριβός το ίδιο πράγμα, ζεστό νερό, απλά αντί για 3 άτομα θα έχω για 5. Επαναλαμβάνω ότι λαμβάνω υπόψη ότι όποιον και να διαλέξω θα κρατήσει σίγουρα όσο και η εγγύηση. Δηλ για μένα δεν υπάρχει καμία λογική να αγοράσω ένα των 1000€ και να κρατήσει κάτω από 10 χρόνια. Βασικά όλοι όσοι έχουν διπλάσια τιμή, θα έπρεπε να έχουν και διπλάσια εγγύηση διαφορικά δεν βρίσκω λογο να τους προτιμήσω.

Για τηλεόραση μια που αναφέρθηκε, αν βλέπεις κυρίως βράδυ και με σκοτάδι και σου αρέσει η καλή εικόνα αγοράζεις OLED. Αν έχεις πολύ φωτεινό χώρο και βλέπεις μέρα, καλύτερα θα σε εξυπηρετήσει μια full array led (fald). Αν δεν σε ενδιαφέρει η εικόνα πάρε την μεγαλύτερη και πιο οικονομική, που μπορείς να βάλεις στον χώρο σου.

 

Με κίνδυνο να ξεφύγουμε από το νόημα του νήματος θα σου πω ότι (κατά τη γνώμη μου πάντα) ο ηλιακός έχει ένα μεγαλύτερο λόγο να είναι καλός από την όποια τηλεόραση, κινητό, τραπέζι ή...σφυρί.

Είναι ένα μηχάνημα (το μοναδικό με εξαίρεση μόνο τα φωτοβολταϊκά) το οποίο όχι μόνο υπάρχει και σου διευκολύνει τη ζωή, αλλά σου επιστρέφει και χρήματα πίσω, μέσω της ανάλογης μείωσης λογαριασμού ηλεκτρικού σε σχέση με αυτή που θα είχες αν χρησιμοποιούσες ηλεκτρικό θερμοσίφωνα ή ζέσταινες νερό για μπάνιο σε τσουκάλι :P. Δηλαδή λειτουργώντας τον,  τα πρώτα χρόνια αποσβένει το κόστος του και μετά έχεις ουσιαστικό όφελος. Το πόσο εξαρτάται πάντα από τον ηλιακό αλλά και από τη χρήση που έκανες προ ηλιακού.

Και με αυτές τις οριακά off-topic σκέψεις μου λέω να σταματήσω εδώ προκειμένου να πάρεις και καμιά πιο πρακτική γνώμη από τη δική μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Ειπες ομως η χρηση θα γινεται μονο για καλοκαιρι! Οπως και να εχει για χειμωνα ο 160/2τμ μια χαρα θα καλυψει μεχρι και 2 ατομα!

 

Ναι συνήθως δεν πηγαίνει κανένας σε παραθαλάσσιο μέρος το χειμώνα. Πέρα από έναν ωραίο τύπο με την οικογένειά του, που ήρθε από Ρουμανία για χειμερινά μπάνια και να περάσει πρωτοχρονιά σε ένα απομονωμένο μέρος όπου σχεδόν όλα (βασικά όλα ήταν κλειστά, στα 10 χιλιομετρα μακριά είχε κάτι ανοιχτό) ήταν κλειστά!!

Όταν του είπα να περάσει πρωτοχρονιά στη Θεσσαλονίκη μου είπε ότι πήγε να μπει στην πόλη, είδε κίνηση και γύρισε πίσω..

 Στην αρχή που το έκλεισε νόμιζα ότι κάνει φάρσα ή ότι δεν έχει ιδέα ότι το χειμώνα στην Ελλάδα έχει κρύο. 

Αυτόν δεν νομίζω να τον απασχολούσε αν έχω ζεστό νερό ή όχι. Πάλι καλά να λες, που δεν μου έκανε παράπονα γιατί το σπίτι είχε που και πού, ζεστό νερό. Έφυγε κατενθουσιασμένος και ήθελε να ξαναέρθει στο lockdown αλλά δεν τον άφησα. Εξάλλου ούτε εγώ μπορούσα να πάω να τον υποδεχτώ.

46 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Με κίνδυνο να ξεφύγουμε από το νόημα του νήματος θα σου πω ότι (κατά τη γνώμη μου πάντα) ο ηλιακός έχει ένα μεγαλύτερο λόγο να είναι καλός από την όποια τηλεόραση, κινητό, τραπέζι ή...σφυρί.

Είναι ένα μηχάνημα (το μοναδικό με εξαίρεση μόνο τα φωτοβολταϊκά) το οποίο όχι μόνο υπάρχει και σου διευκολύνει τη ζωή, αλλά σου επιστρέφει και χρήματα πίσω, μέσω της ανάλογης μείωσης λογαριασμού ηλεκτρικού σε σχέση με αυτή που θα είχες αν χρησιμοποιούσες ηλεκτρικό θερμοσίφωνα ή ζέσταινες νερό για μπάνιο σε τσουκάλι :P. Δηλαδή λειτουργώντας τον,  τα πρώτα χρόνια αποσβένει το κόστος του και μετά έχεις ουσιαστικό όφελος. Το πόσο εξαρτάται πάντα από τον ηλιακό αλλά και από τη χρήση που έκανες προ ηλιακού.

Και με αυτές τις οριακά off-topic σκέψεις μου λέω να σταματήσω εδώ προκειμένου να πάρεις και καμιά πιο πρακτική γνώμη από τη δική μου.

Μαζί σου ως προς την χρησιμότητα, βασικά λόγο ότι ο πατέρας μου εμπορεύονταν ηλιακούς, θερμοσυσωρευτες και κλιματιστικά, έχουμε ηλιακούς (και όλα τα αλλα) από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Απλά επειδή τώρα δεν ασχολείται και δεν ακολουθεί τις εξελίξεις εδώ και χρόνια, είπα να πάρω γνώμη και από εδώ. 

Οι ηλιακοί, ενώ είναι σούπερ χρήσιμοι και απαραίτητοι στην Ελλάδα τουλάχιστον, ακόμα και ο χειρότερος, πιστεύω ότι ζεσταίνει το νερό όσο κρατάει η εγγύηση. 

Και η τηλεόραση θα έχει εικόνα οποία και να πάρεις αλλά αυτό που πληρώνεις είναι κυρίως η ποιότητα εικόνας.

Αντίστοιχα σε υπολογιστή όποιον και να πάρεις, θα ανοίγει ένα pdf, και word, (καλο είναι να μην επιλέξετε κάνα Celeron, γιατί θα κάνει αρκετά λεπτά ακόμα και για ένα απλό άνοιγμα αρχείου) Αλλά αν πας να κάνεις 3d και video editing με vfx, πρέπει να έχεις και το κατάλληλο μηχάνημα (αν δεν το κάνεις από χόμπι)

2 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

-Οταν εισαι τοσο κοντα με την θαλασσα καθολου δεν ειναι πεταμενα λεφτα το inox! Εμενα εχει παρει αρκετους το ματι μου σε βαφη να εχουν πιασει σκουρια σε καποιο-καποια σημεια και μιλαμε για Αττικη!!! Και σχετικα για καινουργιους(κατω απο 5ετια).

-Πιστευω πλεον οτι ειναι ξεκαθαρο.. Ολη την ζημια την κανει η υπερθερμανση! Αρα λιγη συνειδηση αν εχει ο καθενας δηλαδη σε υψηλες θερμοκρασιες να τραβηξει παραπανω νερο ή να προβει σε μερικο σκεπασμα θα παρατεινει κατα πολυ την αξιοπιστια του μηχανηματος!

Με τον πιο ποιοτικό/ακριβο δεν μπορεις να δεσεις τον γαιδαρο σου γιατι αναλογα τις συνθηκες του καθενος τρυπανε και αυτοι νωρις για τα λεφτα που κοστιζουν!!!!

Οποτε διαλεγεις μια σχετικα οικονομικη εταιρια που πουλαει απροβληματιστα.. Μετα οποιος θελει καλυτερη αξιοπιστια χωρις να ασχολειται πολυ με το σκεπασμα για τις αναγκες του βαζει μικροτερο συλλεκτη με οτι αυτο συνεπαγεται για τον χειμωνα.. αλλιως αν δεν του αρεσει αυτο βαζει και μεγαλυτερο και οσο κρατησει!!! Καπου κερδιζεις καπου χανεις..!

Λοιπον ειχε γραψει παλια ενα μελος μας για ηλιακο στην Θεσσαλονικη που αξιζει τα λεφτα του! Για παρε μια προσφορα να δεις που θα σε πανε ολα μαζι..

https://www.panthermica.gr/iliaka/iliakos-thermosifonas-160-litra-2-0-tm-epilektikos-syllektis

1) Υλικά Σύνδεσης INOX - Αντιψυκτικό +40,00 €

2) Τριπλής Ενέργειας +50,00 €

Αναφέρει ότι είναι με καλυψη Inox (χωρίς έξτρα κόστος από ότι κατάλαβα) αλλά από κάτω γράφει...

Υλικά Σύνδεσης INOX - Αντιψυκτικό +40,00 €

χρειάζομαι και τα υλικά σύνδεσης Inox?

Τι ακριβώς κάνει η τριπλή ενέργεια που δεν κάνει η διπλή;

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, prefuse είπε

Μαζί σου ως προς την χρησιμότητα, βασικά λόγο ότι ο πατέρας μου εμπορεύονταν ηλιακούς, θερμοσυσωρευτες και κλιματιστικά, έχουμε ηλιακούς (και όλα τα αλλα) από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου.

Τι ακριβώς κάνει η τριπλή ενέργεια που δεν κάνει η διπλή;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

 

Αν με το παραπάνω μήνυμα, αναφέρεσαι ότι δεν θα είχαμε σε διαφορετική περίπτωση, σε σπίτι που έχει αέριο δεν νομίζω ότι χρειάζεται. Σε κάθε άλλη περίπτωση, έχεις μεγάλη οικονομία στο ρεύμα ετησίως και κατά την γνώμη μου είναι απαραίτητος αν μας ενδιαφέρει η εξοικονόμηση ενέργειας και οικονομίας.

Έχεις κάνει με bold και το ερώτημα μου για την διαφορά διπλής/τριπλής ενέργειας χωρίς απάντηση. 

Παρακάτω η διαφορά και δεν μου χρειάζεται.

https://www.romina.com.gr/articles/τι-σημαίνει-διπλής-ενέργειας-και-τι-τριπλής

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρυπησε και μας χαιρετησε. Ζωη σε μας.

Λεω να παω σε Mastersol. 160 L τριπλης ενεργειας.

Να τον παρω με 2τμ. συλεκτη η με 2,5τμ; Τον απλο η τον σκαφατο;

Περιοχη Νοτια Πελοπονησος. Πολυ ηλιος, σπανια χαμηλες θερμοκρασιες.

Αξιζει η να παω σε αλλη μαρκα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, prefuse είπε

Αν με το παραπάνω μήνυμα, αναφέρεσαι ότι δεν θα είχαμε σε διαφορετική περίπτωση, σε σπίτι που έχει αέριο δεν νομίζω ότι χρειάζεται. Σε κάθε άλλη περίπτωση, έχεις μεγάλη οικονομία στο ρεύμα ετησίως και κατά την γνώμη μου είναι απαραίτητος αν μας ενδιαφέρει η εξοικονόμηση ενέργειας και οικονομίας.

Έχεις κάνει με bold και το ερώτημα μου για την διαφορά διπλής/τριπλής ενέργειας χωρίς απάντηση

Παρακάτω η διαφορά και δεν μου χρειάζεται.

https://www.romina.com.gr/articles/τι-σημαίνει-διπλής-ενέργειας-και-τι-τριπλής

Λες οτι ο πατερας σου πουλαγε ηλιακους και ρωτας τι κανει ο 3πλης!

Ειναι σαν να εχει ο πατερας μου μαντρα με αυτοκινητα και να ρωταω τι κανει το turbo!!!

 

6 ώρες πριν, GH 61 είπε

Τρυπησε και μας χαιρετησε. Ζωη σε μας.

Λεω να παω σε Mastersol. 160 L τριπλης ενεργειας.

Να τον παρω με 2τμ. συλεκτη η με 2,5τμ; Τον απλο η τον σκαφατο;

Περιοχη Νοτια Πελοπονησος. Πολυ ηλιος, σπανια χαμηλες θερμοκρασιες.

Αξιζει η να παω σε αλλη μαρκα;

Τι μαρκα ειχατε λιτρα,τμ? Ποσα χρονια κρατησε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Λες οτι ο πατερας σου πουλαγε ηλιακους και ρωτας τι κανει ο 3πλης!

Ειναι σαν να εχει ο πατερας μου μαντρα με αυτοκινητα και να ρωταω τι κανει το turbo!!!

 

Τι μαρκα ειχατε λιτρα,τμ? Ποσα χρονια κρατησε?

Φίλε μου αν ασχολιόταν με ζωγραφική, ποίηση, έκανε ταινίες, ήταν χειρουργός ή βοσκός, θα έκανες την ίδια ερώτηση;

Και θα έπρεπε να γνωρίσεις και εσύ όρους ζωγραφικής, ποίησης, σκηνοθεσίας, χειρουργικής και πως να αρμέγεις κατσίκες;  

ότι μαθαίνεις καλό είναι, αρκεί να σου χρειάζεται. Εμένα τώρα μου χρειάστηκε, τώρα ενδιαφέρθηκα και το έψαξα.

Συγνώμη αλλά είναι τελείως ατυχή η τοποθέτηση σου. Κάποιοι άνθρωποι επιλέγουν και ακολουθούν αυτό που αγαπάνε. Αν κάποιος δεν αγαπάει κάτι συγκεκριμένο ή δεν γνωρίζει ακόμα τι επιθυμεί να κάνει, τότε λογικό ίσως είναι να ακολουθήσει το επάγγελμα της οικογένειας του ή να αρπάξει μια ευκαιρία που θα του δοθεί ή να μην έχει άλλη επιλογή. Όλα δεκτά, δεν υπάρχει σωστό και λάθος.

Σίγουρα όμως, θέλει μεγαλύτερο θάρρος και τόλμη να επιλέγεις και να ακολουθείς αυτό που αγαπάς από το να ακολουθείς και να συνεχίζεις μια οικογενειακή επιχείρηση. Όχι ότι δεν θέλει δουλειά και αυτό, αλλά για το πρώτο ξεκινάς από το 0, ενώ στο άλλο ήδη έχει στρωθεί ένας δρόμος.

Αλλά βγήκαμε off topic οπότε ας σταματήσουμε εδώ.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που έχει καύσωνα πρέπει να τον σκεπασουμε(ή μερικώς) ακόμα κι αν δε φύγουμε για πολλές μέρες? 

Ιδέες για το σκέπασμα? 

Υπάρχουν έτοιμα καλύμματα? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Τι μαρκα ειχατε λιτρα,τμ? Ποσα χρονια κρατησε?

Ντοπιος. ΜΑΡΑΒΕΛΗΣ.

Λιτρα 150

τμ 2,3

Μονης κυκλοφοριας.

Ποτε σερβις, ποτε σκεπασμα και κρατησε 16 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...