Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, ανάμεσα σε αυτούς τους 2 ποιον προτιμάτε;

αν έχετε να προτείνετε και κανένα άλλο 160L, με Inox εξωτερική επένδυση, προτείνετε ελεύθερα

 

https://www.electronica.gr/F18FC8B5.el.aspx

 

https://www.panthermica.gr/iliakos-thermosifonas-160-litra-2-0-tm-epilektikos-syllektis

 

2 διαφορές που βρήκα

  • Στη μέγιστη πίεση
  • Στο πάχος της μόνωσης
     
Αναφορά σε κείμενο

GALAXY SOLAR

  • Τεστ πίεσης κυλίνδρου 20 bar
  • Μόνωση δεξαμενής από πολυουρεθάνη πάχους 60mm και υψηλής πυκνότητας 40-45 Kg/m3 για πλήρη θερμομόνωση που εξασφαλίζει περισσότερο νερό για χρήση ακόμα και αν η εξωτερική θερμοκρασία είναι υπό του μηδέν
Αναφορά σε κείμενο

PANTHERMICA

  • Μέγιστη πίεση λειτουργίας: 10bar
  • Μόνωση οικολογικής πολυουρεθάνης 53kg/m³ πάχους 50mm

 

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα,

να ρωτήσω κάτι αν ξέρετε: 10 βαθμοί πτώση θερμοκρασίας το βράδυ είναι φυσιολογικοί σε θερμοκρασίες Αττικής όπως οι τωρινές?

Μου φαίνεται πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, HYDA είπε

Καλησπέρα,

να ρωτήσω κάτι αν ξέρετε: 10 βαθμοί πτώση θερμοκρασίας το βράδυ είναι φυσιολογικοί σε θερμοκρασίες Αττικής όπως οι τωρινές?

Μου φαίνεται πολύ...

Εχει να κανει με το ποσο κρυο ειναι το νερο υδρευσης..  Τωρα αν το μεσημερι εχεις 70β δεν κανεις καθολου χρηση και το βραδυ πχ στις 22:00 εχεις 60β  για τετοιες εξωτερικες θερμοκρασιες(μερα 34β και βραδυ 28-30β) μπορω να πω πως  πεφτει προκλητικα..!

16 ώρες πριν, prefuse είπε

Καλησπέρα, ανάμεσα σε αυτούς τους 2 ποιον προτιμάτε;

αν έχετε να προτείνετε και κανένα άλλο 160L, με Inox εξωτερική επένδυση, προτείνετε ελεύθερα

 

https://www.electronica.gr/F18FC8B5.el.aspx

 

https://www.panthermica.gr/iliakos-thermosifonas-160-litra-2-0-tm-epilektikos-syllektis

 

2 διαφορές που βρήκα

  • Στη μέγιστη πίεση
  • Στο πάχος της μόνωσης
     

 

 

16 ώρες πριν, prefuse είπε

Καλησπέρα, ανάμεσα σε αυτούς τους 2 ποιον προτιμάτε;

αν έχετε να προτείνετε και κανένα άλλο 160L, με Inox εξωτερική επένδυση, προτείνετε ελεύθερα

 

https://www.electronica.gr/F18FC8B5.el.aspx

 

https://www.panthermica.gr/iliakos-thermosifonas-160-litra-2-0-tm-epilektikos-syllektis

 

2 διαφορές που βρήκα

  • Στη μέγιστη πίεση
  • Στο πάχος της μόνωσης
     

 

Μην βασιζεσαι σε αυτα.. Δεν ξερεις ποσο αληθεια ειναι.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Εχει να κανει με το ποσο κρυο ειναι το νερο υδρευσης..  Τωρα αν το μεσημερι εχεις 70β δεν κανεις καθολου χρηση και το βραδυ πχ στις 22:00 εχεις 60β  για τετοιες εξωτερικες θερμοκρασιες(μερα 34β και βραδυ 28-30β) μπορω να πω πως  πεφτει προκλητικα..!

 

Μην βασιζεσαι σε αυτα.. Δεν ξερεις ποσο αληθεια ειναι.. 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Άρα να ρίξω κορόνα γράμμα;

ή να πάω με το φθηνότερο;

Στο skroutz και τα 2 έχουν από 1-2 κριτικές και είναι καλές, οπότε ούτε και αυτό βοηθάει.

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να τους ρωτήσω ή να ψάξω στο ίντερνετ, για να καταλήξω σε κάποιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/6/2021 στις 7:58 ΠΜ, adi32 είπε

Τώρα που έχει καύσωνα πρέπει να τον σκεπασουμε(ή μερικώς) ακόμα κι αν δε φύγουμε για πολλές μέρες? 

Ιδέες για το σκέπασμα? 

Υπάρχουν έτοιμα καλύμματα? 

 

Εγω χρησιμοποιω διχτυ σκιασης 90% και καλυπτω και τις 2 πλακιες (2,7τμ 160λιτρα) και εχω κανονικα ζεστο νερο (σχεδον καυτο) ολη μερα. Βεβαια η χρηση του ζεστου νερου ειναι περιορισμενη τωρα το καλοκαιρι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, panoc είπε

Εγω χρησιμοποιω διχτυ σκιασης 90% και καλυπτω και τις 2 πλακιες (2,7τμ 160λιτρα) και εχω κανονικα ζεστο νερο (σχεδον καυτο) ολη μερα. Βεβαια η χρηση του ζεστου νερου ειναι περιορισμενη τωρα το καλοκαιρι.

Από που το πήρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, adi32 είπε

Από που το πήρες?

εχουν τα καταστηματα σιδηρικων, χρωματοπωλεια κλπ

υπαρχουν και λιγοτερης σκιασης 60-70%. Ειναι πολυ φθηνο και εαν ειναι καλης ποιοτητας κραταει ανετα 3-4 χρονια (τα κακης ποιοτητας χαλανε μετα το πρωτο καλοκαιρι...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, prefuse είπε

Καλησπέρα, ανάμεσα σε αυτούς τους 2 ποιον προτιμάτε;

αν έχετε να προτείνετε και κανένα άλλο 160L, με Inox εξωτερική επένδυση, προτείνετε ελεύθερα

 

https://www.electronica.gr/F18FC8B5.el.aspx

 

https://www.panthermica.gr/iliakos-thermosifonas-160-litra-2-0-tm-epilektikos-syllektis

 

2 διαφορές που βρήκα

  • Στη μέγιστη πίεση
  • Στο πάχος της μόνωσης
     

 

Είναι σχεδόν ίδιοι , ο ένας έχει 6 πόντους μόνωση αλλά λιγότερης συμπίεσης , επίσης ο ένας αναφέρει την πίεση δοκιμής , ενώ ο άλλος την μέγιστη πίεση συνεχούς λειτουργίας. Εάν είναι μόνο αυτές οι διαφορές , για μένα πάρε τον φθηνότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, panoc είπε

εχουν τα καταστηματα σιδηρικων, χρωματοπωλεια κλπ

υπαρχουν και λιγοτερης σκιασης 60-70%. Ειναι πολυ φθηνο και εαν ειναι καλης ποιοτητας κραταει ανετα 3-4 χρονια (τα κακης ποιοτητας χαλανε μετα το πρωτο καλοκαιρι...)

Το δένεις με σκοινιά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, adi32 είπε

Το δένεις με σκοινιά? 

ναι μωρε, το εχω παρει 50-60εκ μεγαλυτερο σε καθε διασταση απο οσο ειναι οι πλακες και το δενω απο τις 4 γωνιες με 2 σχοινια, τις 2 πανω μαζι και τις 2 κατω μαζι απο πισω αλλα μπορεις να το δεσεις οπως σε βολευει. Απλα πρεπει να ειναι λιγο μεταλυτερο γιατι στις γωνιες πρεπει να το μαζεψεις να κανει μια μπαλιτσα για να μη γλιστραει απο το σχοινι. Υπαρχουν και ειδικα εξαρτηαμτα (επισης φθηνα για αυτη τη δουλεια, κοιτα εδω https://youtu.be/LrFKxADH7bQ?t=83

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, prefuse είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Άρα να ρίξω κορόνα γράμμα;

ή να πάω με το φθηνότερο;

Στο skroutz και τα 2 έχουν από 1-2 κριτικές και είναι καλές, οπότε ούτε και αυτό βοηθάει.

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να τους ρωτήσω ή να ψάξω στο ίντερνετ, για να καταλήξω σε κάποιο;

 

Αν ηξερες απο ηλιακους θα κοιταζες αρκετα πραγματα ασχετος της τιμης του..!

πχ καποιες εταιριες με τις ιδιες τιμες βαζουν καλυτερο απορροφητη!

Διαβασε απο δω

και περα το νημα.. Θα σε βοηθησει..

Επεξ/σία από PLACEBO_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

 

Αν ηξερες απο ηλιακους θα κοιταζες αρκετα πραγματα ασχετος της τιμης του..!

πχ καποιες εταιριες με της ιδιες τιμες βαζουν καλυτερο απορροφητη!

 

Για να κάνω τον κόπο και να ρωτάω εδώ και να μην μπαίνω στο 1 μαγαζί της γειτονιάς να αγοράσω, σημαίνει ότι ψάχνω λίγο. Άσχετος αν δεν έχω τις κατάλληλες γνώσεις.

Σε άλλα θέματα που είναι πιο ελκυστικά στο ευρύ κοινό και κάποιοι ασχολούνται ως χόμπι με αυτά πχ home Cinema, pc, tv, hi fi κτλ υπάρχουν εξειδικευμένα site που κάνουν μετρησεις με τα κατάλληλα εργαλεία και μας δίνουν τα αποτελέσματα. Όχι ότι είναι πάντα αξιόπιστα αλλά έχεις έναν μπουσουλα.

Στους ηλιακούς δεν γνωρίζω και δεν νομίζω να υπάρχει καθώς υπάρχουν και εγχώρια προϊόντα. Οπότε κάνει το εγχείρημα ακόμα πιο πολύπλοκο.

Πως καταλαβαίνουμε αν έχει καλύτερο απορροφητή;

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
1 ώρα πριν, kdiamantopoulos είπε

Παρατήρησα το παρακάτω στον δοχείο του ηλιακού θερμοσίφωνα. Έχω πρόβλημα;

Αν βγαίνει το καπακι βαλε μια φωτο χωρίς αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, kdiamantopoulos είπε

Καλησπέρα. Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Παρατήρησα το παρακάτω στον δοχείο του ηλιακού θερμοσίφωνα. Έχω πρόβλημα;

received_1900218346824472.jpeg

Γενικά μιλώντας υπάρχουν δύο ειδών παραμορφώσεις (εξωτερικές) θερμοδοχείων. Διόγκωση και "βούλιαγμα"

Η διόγκωση (φούσκωμα) συνήθως παρατηρείται από κάτω (ραφές) ή στα πλάγια ("πετάνε" τα καπάκια) και συνήθως οφείλεται σε κάποια διαρροή, είτε από τη φλάντζα (καλό σενάριο) είτε από κάποιο σημείο που έχει τρυπήσει το boiler (κακό σενάριο). Τότε υγραίνεται η πολυουρεθάνη, διογκώνεται και παραμορφώνει το κέλυφος ή πετάει τα καπάκια.

Το βούλιαγμα συνήθως οφείλεται σε κακή διαδικασία πλήρωσης του δοχείου με πολυουρεθάνη. Αυτή η διαδικασία θέλει συγκεκριμένες συνθήκες (θερμοκρασίας, ροής, στεγνώματος, κλπ). Αν δεν τηρηθούν αυτά σε κάποιο χρονικό διάστημα, μικρό ή και μεγαλύτερο, παραμορφώνεται το εξωτερικό του boiler.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...