Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Αντίσταση βάζεις την παλιά ή έχεις πάρει καινούργια;;

στην πρωτη φλατζα αφησα την παλια αντισταση μετα τις αλλες 2 φλατζες τις εβαλα με  καινουρια αντισταση Αν πας στην  ενοτητα  Μην πετάτε τίποτα! Χαρίστε το εδώ!  τις αβαλα για χαρισμα ηταν 3

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, hp8 είπε

ότι γράφηκε παραπάνω  Συνήθως για την ένδειξη μπαίνει προέκταση τηλεφωνικό    θερμοστάτης με ένδειξη θερμοκρασίας  Θα χρειαστείς και ρελε ισχύος Δεν τα εμπιστεύομαι

Τι δεν εμπιστεύεσαι? Τους ηλεκτρονικούς θερμοστάτες αυτής της κατηγορίας?
Εγώ σκέφτομαι να κάνω υλοποίηση με ρελέ ισχύος και έναν τέτοιο που ήδη έχω βάλει (επί του παρόντος μόνο για να μου δείχνει την θερμοκρασία) και να έχω επιπλέον σε σειρά τον κλασσικό θερμοστάτη ως θερμοστάτη ασφαλείας που δε πιστεύω πως έχει θέμα σαν εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, dimitris_st13 είπε

Τι δεν εμπιστεύεσαι? Τους ηλεκτρονικούς θερμοστάτες αυτής της κατηγορίας?

στα αμπερ αναφέρομαι γιαυτο και λεω για ρελε ισχύος αν μπουν σε θερμοσιφωνο πχ 4kw

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/1/2022 στις 8:12 ΠΜ, someone- είπε

καλημέρα παιδιά επειδή απάντηση δε πηρα το ξαναγράφω μπας και βρεθεί κανας χριστιανός να χει γνωσητ. εχω ηλιακό τριπλής ενέργειας στη σκεπή το μποιλερ μου εχει θεση για κυάθιο ώστε ςκει να μπει αισθητήριο για να βλέπω τη θερμοκρασία νερού στο μποιλερ για να ξερω αν θα αναψω το ρεύμα η οχι για να το ζεστανει. έχω αφήσει καλώδιο 3χ1 με μπλενταζ το οποίο καταλήγει μεσα στο σπίτι διπλα απο το θεμροστατη.

1) υπάρχει καποιος θεμροστατη, μιας και ειμαι και σε αναζήτηση θερμοστάτη, να εχει ΚΑΙ ένδειξη θερμοκρασίας νερού μποιλερ;

2) έχετε να μου προτείνετε καποια συσκευή να μου λεει ΑΠΛΑ τη θερμοκρασία του νερού; βρήκα αυτό, κανει; πως μπορεί να γίνει η σύνδεση του γιατί οπως καταλαβαίνετε το δικο του καλώδιο δε φτάνει ως το σπίτι.

https://www.iliosak.gr/psifiako_thermometro_mini

 

έχω βάλει το ίδιο ακριβώς θερμόμετρο με αυτό που παραθέτεις (3,5€ το πήρα) κατέβασα καλώδιο utp 30 μέτρα από την ταράτσα στο  φωταγωγό  (είναι αυτά του ίντερνετ), ξεκόλλησα τον αισθητήρα από την πλακέτα και κόλλησα το καλώδιο στη θέση του, στην άλλη άκρη του ζεύγους κόλλησα τον αισθητήρα και τον έβαλα στο κυάθιο. Η ακρίβεια είναι μεγάλη καθώς το συγκεκριμένο καλώδιο έχει σχεδόν μηδέν αντίσταση σε τέτοιες αποστάσεις. Πιστεύω να βοηθήσα.

Επεξ/σία από tasos.pr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/1/2022 στις 8:12 ΠΜ, someone- είπε

καλημέρα παιδιά επειδή απάντηση δε πηρα το ξαναγράφω μπας και βρεθεί κανας χριστιανός να χει γνωσητ. εχω ηλιακό τριπλής ενέργειας στη σκεπή το μποιλερ μου εχει θεση για κυάθιο ώστε ςκει να μπει αισθητήριο για να βλέπω τη θερμοκρασία νερού στο μποιλερ για να ξερω αν θα αναψω το ρεύμα η οχι για να το ζεστανει. έχω αφήσει καλώδιο 3χ1 με μπλενταζ το οποίο καταλήγει μεσα στο σπίτι διπλα απο το θεμροστατη.

1) υπάρχει καποιος θεμροστατη, μιας και ειμαι και σε αναζήτηση θερμοστάτη, να εχει ΚΑΙ ένδειξη θερμοκρασίας νερού μποιλερ;

2) έχετε να μου προτείνετε καποια συσκευή να μου λεει ΑΠΛΑ τη θερμοκρασία του νερού; βρήκα αυτό, κανει; πως μπορεί να γίνει η σύνδεση του γιατί οπως καταλαβαίνετε το δικο του καλώδιο δε φτάνει ως το σπίτι.

https://www.iliosak.gr/psifiako_thermometro_mini

 

Εγώ πήρα αυτό με κάπου 5€ από AliExpress και το ανοίγω με διακόπτη ρεύματος όποτε θέλω να δω την θερμοκρασία. Έχει συνδεθεί με 50μ utp.

https://www.iliosak.gr/psifiako_thermometro_gia_thermosifones_iliakous

https://a.aliexpress.com/_mqzn8VQ

IMG_20220126_193559_edit_761360467299449.jpg

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2022 στις 11:44 ΜΜ, tasos.pr είπε

έχω βάλει το ίδιο ακριβώς θερμόμετρο με αυτό που παραθέτεις (3,5€ το πήρα) κατέβασα καλώδιο utp 30 μέτρα από την ταράτσα στο  φωταγωγό  (είναι αυτά του ίντερνετ), ξεκόλλησα τον αισθητήρα από την πλακέτα και κόλλησα το καλώδιο στη θέση του, στην άλλη άκρη του ζεύγους κόλλησα τον αισθητήρα και τον έβαλα στο κυάθιο. Η ακρίβεια είναι μεγάλη καθώς το συγκεκριμένο καλώδιο έχει σχεδόν μηδέν αντίσταση σε τέτοιες αποστάσεις. Πιστεύω να βοηθήσα.

και εγω 2-3 ευρώ το πηρα, εγω είχα ρωτήσει εναν ηλεκτρολόγο και μου ειπε να αφήσω καλώδιο 3χ1 με μπλενταζ τα καλύπτει ολα αυτό η τσαμπα το εβαλα; το κυάθιο που το εχεις στην πανω μερια του μποιλερ; τι διάσταση έχεις βάλει;

4 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Εγώ πήρα αυτό με κάπου 5€ από AliExpress και το ανοίγω με διακόπτη ρεύματος όποτε θέλω να δω την θερμοκρασία. Έχει συνδεθεί με 50μ utp.

https://www.iliosak.gr/psifiako_thermometro_gia_thermosifones_iliakous

https://a.aliexpress.com/_mqzn8VQ

IMG_20220126_193559_edit_761360467299449.jpg

την ειδα και εγω αυτη τη συσκευή αλλα θελει παροχή ρεύματος και δε θελω να σκαψω τοιχο. και εσυ utp ε; τι μου ειπε ο ηλεκτρολόγος να αφήσω 3χ1 με μπλενταζ ειναι και πιο ακριβό και δουλειά δε ξερω αν θα κανω. και πλεον ειναι δύσκολη η προσβαση δεν αλλάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, someone- είπε

την ειδα και εγω αυτη τη συσκευή αλλα θελει παροχή ρεύματος και δε θελω να σκαψω τοιχο. και εσυ utp ε; τι μου ειπε ο ηλεκτρολόγος να αφήσω 3χ1 με μπλενταζ ειναι και πιο ακριβό και δουλειά δε ξερω αν θα κανω. και πλεον ειναι δύσκολη η προσβαση δεν αλλάζει.

Ο ηλεκτρολόγος είναι ηλεκτρολόγος και ξέρει μόνο απο ηλεκτρολογικά καλώδια!!!

Το 3*1 θα είναι και για ρευμα ή μονο για το θερμόμετρο?

*Δεν ειναι ανάγκη να το βάλεις σε κεντρικό πίνακα. Εγω το έβαλα σε ενα ντουλάπι που εχω κ ρευμα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Ο ηλεκτρολόγος είναι ηλεκτρολόγος και ξέρει μόνο απο ηλεκτρολογικά καλώδια!!!

Το 3*1 θα είναι και για ρευμα ή μονο για το θερμόμετρο?

*Δεν ειναι ανάγκη να το βάλεις σε κεντρικό πίνακα. Εγω το έβαλα σε ενα ντουλάπι που εχω κ ρευμα. 

 

μόνο για το θερμόμετρο, το θέμα είναι πως το καλώδιο καταλήγει μεσα στο σπίτι δίπλα από το θερμότατη, δε μπορώ να το μετακινήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάστηκε προχτές να αλλάξω τη μπαταρία του μπάνιου.

Κλείνω νερά από βάνες βγάζω τη βρύση και αντί να σταματήσει το νερό μετά από λίγο , άρχισε να τρέχει από τη σωλήνα του κρύου το ζεστό νερό του ηλιακού και χρειάστηκε να αδειάσει ο ηλιακός για να με αφήσει να τοποθετήσω την καινούργια μπαταρία επειδή μου πέταγε το νερό τη φλάντζα.

Από τη σωλήνα του ζεστού δεν έτρεχε νερό. Έτσι πρέπει να γίνεται ή υπάρχει κάπου πρόβλημα;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Από τη σωλήνα του ζεστού δεν έτρεχε νερό. Έτσι πρέπει να γίνεται ή υπάρχει κάπου πρόβλημα;;;;

αλλαγή   https://www.bestprice.gr/search?q=βαλβιδα+θερμοσιφωνα     βάζεις  και  ένα διακόπτη  πάνω στο κρύο του ηλιακού 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, papoys1 είπε

Χρειάστηκε προχτές να αλλάξω τη μπαταρία του μπάνιου.

Κλείνω νερά από βάνες βγάζω τη βρύση και αντί να σταματήσει το νερό μετά από λίγο , άρχισε να τρέχει από τη σωλήνα του κρύου το ζεστό νερό του ηλιακού και χρειάστηκε να αδειάσει ο ηλιακός για να με αφήσει να τοποθετήσω την καινούργια μπαταρία επειδή μου πέταγε το νερό τη φλάντζα.

Από τη σωλήνα του ζεστού δεν έτρεχε νερό. Έτσι πρέπει να γίνεται ή υπάρχει κάπου πρόβλημα;;;;

Μπαινει η βρυση και ας τρεχει νερο, αρκει να εχεις ανοιχτή την μπαταρια.

Να υποθεσω οτι προσπαθούσες με κλειστές τις ροές κρύου ζεστού της μπαταριας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Μπαινει η βρυση και ας τρεχει νερο, αρκει να εχεις ανοιχτή την μπαταρια.

Να υποθεσω οτι προσπαθούσες με κλειστές τις ροές κρύου ζεστού της μπαταριας

Ανοιχτές τις είχα απλά μου πέταγε το νερό τη λαστιχένια φλάντζα ή δεν την άφηνε να κάτσει σωστά οπότε λέω προκειμένου να στραβοπιάσει και να κάνω τη διαδικασία από την  αρχή άφησα τον ηλιακό να αδειάσει.

Ενδεχομένως αυτή η βαλβίδα που είπε ο hp8  ή τα έχει παίξει ή δεν έχει καθόλου δεν ανέβηκα να δω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...