Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητο με καλή «ποιότητα κύλισης κ άνεση»


TheGrisGrisMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, TheGrisGrisMan είπε

 Υποθετω ότι είναι ειδη αυτόματων κιβωτίων...

ψάξε στο νετ για να μη γράφω σεντόνια (πιεσμένος σχετικά) - κάθε τύπος αυτόματου έχει τα δικά του καλά και κακά και ιδιοτροπίες, τα τελευταία χρόνια όλοι βάζουν στα μικρομεσαία μοντέλα ξηρά διπλοσύμπλεκτα (αρχής γενομένης από τα 7άρια DSG του γκρουπ VW) για λόγους ρύπων (ασφυκτικές νομοθεσίες με μέσους όρους στόλου μοντέλων) και συνακόλουθα χαμηλότερης κατανάλωσης συν ότι το δίνουν πιο ακριβά στον πελάτη «γιατί είναι αυτόματο»

 αφού διαβάσεις τα βασικά ρώτα ότι θες αν και τις τελευταίες-τελευταίες εξελίξεις δεν τις παρακολουθώ, γενικά στα νέα μοντέλα όμως τα 4αρια κλασσικά εκλείπουν πλέον (μόνο το νέο Τζίμνυ νομίζω έχει πια), κλασσικής αλλά εξελιγμένης λογικής υδραυλικά με 7-8-9 ταχύτητες στα μεγάλα ακριβά γερμανικά, DSG υδραυλικό σε μεσαία VW νομίζω και πλέον όλοι οι άλλοι βγάζουν είτε «απλά» σαζμάν με ηλεκτρονικό έλεγχο συμπλέκτη&αλλαγών (τα πιο φτηνιάρικα αυτόματα σε κόστος και λειτουργία) είτε δπλοσύμπλεκτα με 6-7 ταχύτητες με ξηρούς συμπλέκτες που φθείρονται υπερμετρα στο μποτιλιάρισμα και φυσικά CVT διαφόρων μορφών και κόλπων να θυμίζουν κλασσικά αυτόματα στο πως δουλεύουν γιατί ξενίζει η αίσθηση «σκούτερ» του πιο πολλούς οδηγούς - α υπάρχει και το πολύ έξυπνο synergy στα υβριδικά Τογιότα, όχι όλα όμως νομίζω και πάλι

 

η τετρακίνηση επίσης βγαίνει σε πολλές μορφές και θέλει επίσης συζήτηση αν δεν είναι αρκετά μόνιμη (Subaru ή Quattro διαμηκούς κινητήρα ή μορφής Haldex 5ης συν γεννιάς) - για εθνική οδό μόνο αν μπορείς να μη πρέπει να ταξιδεύεις σε γερή κακοκαιρία ή δε το πιέζεις για διασκέδαση θα την αντιπρότεινα, δίνει ελάχιστα και κοστίζει πολύ περισσότερο 

3 ώρες πριν, turbat0s είπε

Συμφωνώ σε όλα αλλά αυτό...

...προσπαθώ να το κάνω εικόνα και δεν μου βγαίνει με τίποτα! :lol:

επιπλέον, είχε πλάκα η κοπέλα μου τότε όποτε ξεκινάγαμε τσίτα γκάζια 1η-ΒΡΟΥΜ-2α- ΒΡΟΥΟΥΜ-3η-ΒΡΟΥΟΥΟΥΜ «κόψε κόψε πως πας έτσι!!!» κοιτάει κοντέρ «ααα, 60, συνέχισε, συνέχισε...»

Επεξ/σία από Mi_ka
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην μεταφερεται οτι λεει το σοι,φιλοι,ταριφες ή οποιος αλλος σας τα λεει...ειναι ξεπερασμενες οι ιδεες τους(γιατι γνωση δεν υπαρχει) ..ψαχτειτε π.χ.

1.και καινούργιο μπορεις να παρεις και με χρηματοδοτηση στυλ leasing balloon να αλλαζεις καθε 5 χρονια αμαξι. Μερικες εχουν κ ατοκη χρηματοδοτηση με καποια χρηματα μπροστα

2. Στα σερβις πλεον αρκετες αντ.πειες εχουν ηδη ετοιμα πακετα ... http://www.autogreeknews.gr/sunergeia-autokinitwn/13634-paketa-service-gia-mercedes-e-class-apo-80-evro

Καποιοι σκανε πολυ περισσοτερα στο συνεργειο γειτονιάς  

-πακετα συντηρησης με πληρωμη ανα μηνα 

3. καταναλωση οσο πιο καινουργιο τοσο καλυτερα...δεν χρειαζεται να ναι απαραιτητα diesel...μεχρι και κατι x6 panamera gts 460hp μεση καταναλωση εχουν 10λ..τεσπα αρκετες μηχανες βενζινης εχουν φτασει 5λιτρα/100κμ

Επεξ/σία από kage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι ότι έχω καμιά τρελή εμπειρία σε "συμμαζεμένα" αυτοκίνητα, αλλα να προτείνω το s60? έκανα ενα mini ταξιδάκι με ενα του 13' και μου φάνηκε αρκετά κάλο, και απο τον ιδιοκτήτη εχω ακούσει καλά λογία... btw καμία γνώμη για το v40?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα προσθεσω και γω μια επιλογη αν αρεσουν τα πολυμορφικα αυτο https://www.car.gr/23427766-renault-scenic-1-5-dci-limited

και μετα με πολυ περισσοτερα αυτα τα 2 https://www.car.gr/14454450-renault-talisman-initiale-4control-euro6

https://www.car.gr/23079016-renault-talisman-initiale-paris

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάβασα όλες τις σελίδες και μετά από τόσες προτάσεις δεν έχει νόημα να σου κάνω μια συγκεκριμένη κι εγώ μιας και κάποιες λύσεις που θα πρότεινα έχουν ήδη προταθεί. Θα σου πω το εξής όμως, το 2014 αποφάσισα να αγοράσω μια Mercedes C180 (w202) του 2001 (final edition) από άνθρωπο που ήξερα ο οποίος εργαζόταν στα γραφεία της εν λόγω εταιρείας και το χρησιμοποιούσε αποκλειστικά για ταξίδια προς το χωριό του. Για τις καθημερινές χρησιμοποιεί μέχρι και σήμερα autobianci (😄). Να σου ξεκαθαρίσω πως δεν είμαι από τους ανθρώπους που θα φοβηθούν τη 10ετία+ αν το αυτοκίνητο είναι συντηρημένο σωστά.

Αποφάσισε λοιπόν να το αλλάξει με κάτι νεότερο και εγώ το αγόρασα με 117.000Km και 3.500ε. Σήμερα 5 χρόνια μετά, το κοντέρ λέει 216.700km. Οι επιδόσεις δεν είναι το φόρτε του αλλά με μοτέρ 1.8 16v &122hp δεν μπορείς να περιμένεις και πολλά, αλλά δεν σε νοιάζει κιόλας! Όμως το αυτοκίνητο, εξ αρχής έκανε την ίδια συντήρηση που κάνω και εγώ σήμερα (αλλαγή λαδιών κάθε χρόνο ή 10.000χλμ μαζί με φίλτρο λαδιού, αέρα, καυσίμου, καμπίνας & μπουζί) και το μόνο πρόβλημα που μου έβγαλε ήταν μια διαρροή στον κομπέσσορα του κλιματισμού φέτος που και τον άλλαξα με νέο (λογικό λόγω ηλικιας & km). Γενικά, επειδή κι εγώ κάνω αρκετά χιλιόμετρα σε ανοιχτό δρόμο, μπορώ να σου πω πως τα καταπίνει με άνεση και έχω μια μέση κατανάλωση στα 7.1-7.5lt/100km με χαλαρές ταχύτητες 110-120km/h, ενώ εντός πόλης δεν εχω ξεπεράσει ποτέ τα 8.5-9 lt/100. Θέλω να καταλήξω πως με μια τιμή πάτο, αγόρασα ένα αυτοκίνητο που είναι πολλά περισσότερα από όσα πλήρωσα και το απολαμβάνω κάθε στιγμή. Ήξερα τι έψαχνα, τι αγόρασα και δεν το έχω μετανιώσει ούτε στιγμή. Το έχω ερωτευτεί τόσο πολύ που θα το πάω όσο αντέχει μιας και η άνεση που μου προσφέρει είναι το κάτι άλλο. Σχετικά με τη συντήρηση, το κόστος το βρίσκω ιδιαίτερα χαμηλό αγοράζοντας πάντα εγώ (επώνυμα) ανταλλακτικά με την όλη διαδικασία σε μηχανικό που έχω χρόνια. Τέλος επειδή κάποιοι αναφέρθηκαν στα αμορτισέρ, το δικό μου φοράει ακομα τα εργοστασιακά (παρά τα χιλιόμετρα) τα οποία λόγω κύριας χρήσης σε αυτοκινητοδρόμους έχουν σε προσφατη μέτρηση του ΚΤΕΟ 87% απόσβεση!

Καλή επιλογή σε ό,τι διαλέξεις, να το χαίρεσαι κι εύχομαι να το λιώσεις στο χιλιόμετρο!!

Επεξ/σία από Hk2004gr
  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Hk2004gr είπε

Να σου ξεκαθαρίσω πως δεν είμαι από τους ανθρώπους που θα φοβηθούν τη 10ετία+ αν το αυτοκίνητο είναι συντηρημένο σωστά.

+1

Αυτό.

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον ο TS εχει μπατζετ για μεταχειρισμενο 20.000, για μενα η Γερμανια ειναι μονοδρομος. Αντε και Βολβο. Αυτα εχουν την ποιοτητα κυλισης που ζηταει, ανετο και ησυχο ταξιδι.

Φανταζομαι θα θελει και κατι premium, οποτε δεν μπορει να παει σε αυτοκινητα στυλ Civic.

Και κατι που μου το εχει πει γυναικα αλλα ειχε πολυ δικιο: Τα γερμανικα, ισως λογω πιο "συντηρητικης" σχεδιασης εχουν μια διαχρονικοτητα στο περασμα των ετων. Συγκρινεται ενα γαλλικο ή και ιταλικο με ενα αντιστοιχο γερμανικο. Το γαλλικο/ιταλικο οταν πρωτοβγει ειναι εντυπωσιακο αλλα με το περασμα των ετων σου κανει πιο αδιαφορο ως ασχημο.... και το ιδιο ισχυει και για τα γιαπωνεζικα! Το γερμανικο δεν δειχνει τα χρονια του.

Και με αρκετα καλυτερη μεταπωληση, αν ειναι κριτηριο///

Βεβαια τετοια αυτοκινητα εχουν και αναλογο κοστος συντηρησης αλλα αυτο φανταζομαι το ξερει και ο ιδιος. Οι μεταξωτοι .... θελουν και ...

Ιδανικο σεναριο ειναι να παρει απο γνωστο/γνωστο γνωστου αλλα εκει θελει υπομονη για να κατσει η ευκαιρια.

Οσον αφορα τα αλογα, εφοσον τα ταξιδια γινονται σε Εθνικη δεν θεωρω οτι τα 150 ειναι το ελαχιστο οριο αλλα εξαρταται και απο το ποσο μεγαλο θα ειναι το οχημα, απο το βαρος του. Εφοσον μιλαμε για πολλα χλμ σε Εθνικη, εφοσον μαζεψεις ταχυτητα την διατηρεις, δεν εχει επιταχυνσεις και φρεναρισματα και ξανα επιταχυνσεις για να πεις οτι χρειαζεσαι αλογα. Βεβαια η δυναμη σε ενα αυτοκινητο ειναι ωραια αισθηση! Αλλα δεν μπορεις να τα εχεις ολα πολλες φορες

Τελος για να πω και εγω την αποψη μου, θα κοιταγα για Audi, εστω και A3 και οπωσδηποτε οχι ατμοσφαιρικο. Mercedes θα βρει ο φιλος σχετικα παλιο μοντελο αν δεν τον πειραζει αλλα θα ειναι σκυλι και κλασσατο. και BMW απο σειρα 3 και πανω.Στα χρηματα αυτα βρισκει και VW Passat η γκολφ με εξοπλιστο οτι υπαρχει...Βολβο καλα αλλα σε οσα εχω μπει, κανενα δεν ειχε χωρους.

 

Ενας κατοχος Audi και που οταν φτασει η στιγμη και εφοσον μπορει θα παραμεινει και παλι υποστηρικτης του Ιngolstadt 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gasgounis είπε

Βεβαια τετοια αυτοκινητα εχουν και αναλογο κοστος συντηρησης

άντε πάλι με αυτήν την καραμέλα. Δεν υπάρχει τίποτα από αυτά τα παραμύθια που διαβάζετε που τα έχουν κυκλοφορήσει τσίπηδες κακόμοιροι. Όπως και ο από πάνω με τη Merc του έτσι κι εγώ, μόνο λάδια κάθε χρόνο, άντε και τα φίλτρα. Δεν υπάρχει κανένα άλλο κόστος γιατί ΔΕΝ ΧΑΛΑΝΕ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά με 20 χιλιάρικα και να θέλω ποιότητα κύλισης και άνεση μόνο Mercedes E-class  θα κοιτούσα,W211,W212.

Άκουσα και το κουφό Honda civic κούτα.Ελεος.

Και τα αντιστοιχα coupe,W209,με μανισιο AMG πακέτο.

Και θα κοιτούσα σε επίσημες αντιπροσωπείες Γερμανία,όπου έχει από μια η κάθε μεγάλη πόλη εκεί.

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ ολους και για τις προτασεις και για τις πληροφοριες. Αναφέρατε μοντέλα που δεν τα είχα καν υπόψη και μου δίνετε μπόλικη τροφή για έρευνα αγορας και test drive. 

Thanks for your time!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μόλις τα καβαλήσεις εεεε οδηγήσεις όλα αυτά (μοτοσυκλετιστικό παρελθόν..) πήγαινε βόλτα και ένα μεγάλο Σουμπαρού γιατί έχει το δικό του «κάτι» που αν σου κάνει κλικ την πάτησες, τίποτα δεν θα σου αρέσει από τα άλλα ...χμμ σε δεύτερη σκέψη ίσως γι’αυτό ακριβώς ΜΗΝ οδηγήσεις ένα τέτοιο, η αντιπροσωπεία και το δίκτυο υπολειτουργούν και τα μεταχειρισμένα ανταλλακτικά για μετά το ‘09 μοντέλα σπανίζουν λόγω σύμπτωσης με την κρίση που σκότωσε τη φίρμα στην Ελλάδα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20000 και μτχ μάλιστα .Μετά θα ανοίγεις αλλά θέματα ότι σε κορόιδεψαν ότι σου χάλασε ότι είναι ακριβό το σέρβις της mercedes που λένε οι περισσότεροι κτλ . Γτ ποιότητα κυλισης έχει μόνο η μερσεντες...Περί ορεξεως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, fotisdra είπε

20000 και μτχ μάλιστα .Μετά θα ανοίγεις αλλά θέματα ότι σε κορόιδεψαν ότι σου χάλασε ότι είναι ακριβό το σέρβις της mercedes που λένε οι περισσότεροι κτλ . Γτ ποιότητα κυλισης έχει μόνο η μερσεντες...Περί ορεξεως 

Μπα, δεν νομίζω... 

μεγάλος ανθρωπος είμαι, αναλαμβάνω τις ευθύνες των αποφάσεων μου κ ανοίγω θέματα για συμβουλές/συζητησεις συνηθως, όχι για να παραπονιέμαι... 

7 ώρες πριν, jmmys είπε

Και θα κοιτούσα σε επίσημες αντιπροσωπείες Γερμανία,όπου έχει από μια η κάθε μεγάλη πόλη εκεί.

Μιας και το ανεφερες, ξερει κανεις αν σαν προοπτική η εισαγωγή απο ΕΕ είναι επιλογή στην πράξη, ή θα με φάνε τα γρανάζια της γραφειοκρατίας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...