Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητο με καλή «ποιότητα κύλισης κ άνεση»


TheGrisGrisMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/8/2019 στις 10:10 ΠΜ, TheGrisGrisMan είπε

Καλημέρα. 

Κάνω πολλά χιλιόμετρα σε εθνικη οδό και σκεφτομαι να πουλήσω αυτό που έχω και να παρω ένα αυτοκίνητο (μεταχειρισμένο) όσο το δυνατόν πιο άνετο/αθόρυβο/αξιόπιστο για ταξίδια τέτοιου τύπου. 

Budget extremely max μέχρι 20k, κυβικά μέχρι 1800. 

Οικονομια δεν είναι άμεση προτεραιοτητα αλλά οκ να μην καίει και τα κερατα του (εννοώ να είναι “managable” δλδ να μην καίει υπερβολικά αν το πάω οικονομικά). 

Επισης, όχι τζιπ ή SUV.

Εχετε καμία πρόταση; 

Σας ευχαριστω

αυτο που θα σου πω, ειναι πριν καταληξεις σε 2-3 υποψηφια, πηγαινε βρες (αν υπαρχει απο φιλους, συγγενεις, γνωστους) καποια απο αυτα τα μοντελα που σου προτεινουν ή σου αρεσουν κι εσενα, στην τελικη νοικιασε και κανενα ρε αδερφε για μια ημερα, και πηγαινε τα για ΤΕΣΤ DRIVE...! ετσι θα δεις κι εσυ ποιο σου αρεσει περισσοτερο....!!   το να σου πουμε παρε την BMW 5, MERC E, Passat (δεν θα το προτεινα ουτε στον εαυτο μου), C5,   .....LAGUNA, κλπ....! νταξ..ΟΚ..., εμενα μου αρεσουν, αλλα εσενα μπορει να μην σου αρεσουν.   ειναι και θεμα γουστου...!   

 

επισης, επειδη κανεις πολλα χλμ σε Ε.Ο, μηπως....λεω μηπως να κοιταζες κανα Ντιζελ?  αλλα στην Αθηνα θα εχεις θεμα.....!!!    

 

παντως μεσα στα κορυφαια υποψηφια   Ε, 5, c5, θα εβαζα και την LAGUNA. ηταν ανεκαθεν, ως γαλλικης προελευσης, πολυ ανετο στο ταξιδι.....!!  

Επεξ/σία από cabdik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήττα class. 😂

Τα ανταλλακτικά/απαιτήσεις συντήρησης μιας Mercedes με ενα Citroen/Ford/VW δεν εχουν καμια σχέση. Για ταξιδια Εθνική, σιγουρα η Μερσεντα θα παραπονείται λιγότερο άρα λιγοτερη διαφορά στα ακριβότερα ανταλλακτικά (που θα παραδιδαν πνεύμα πρόωρα λόγω κακοτεχνιών).

Ακόμη κι αν δεν χαλάνε τόσο συχνά(χμ) η διαφορά στο κοστος υπερκαλύπτει την μεγαλύτερη αντοχή. Γενικά όσο λιγοτερο κινειται σε επαρχιακους δρόμους και σε αστικο περιβαλλον χωρίς παρκιγκ, τοσο περισσότερο αξίζει μια C class και πανω Mercedes. Αντιστοιχα καποια Volvo, Audi, κλπ.

Επεξ/σία από EmpYristis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να διευκρινήσουμε λίγο το θέμα service Mercedes. 

Στην Αττική τουλάχιστον υπάρχουν αρκετά συνεργεία που είναι στον χώρο πάνω από 20 χρόνια με εξειδίκευση στα Mercedes. Έχουν τα κατάλληλα διαγνωστικά και πρόσβαση σε original, καινούργια aftermarket, και μεταχειρισμένα ανταλακτικλα MERCEDES, ανάλογα με την περίσταση. Δεν είναι εξουσιοδοτημένα αλλά έχουν τεράστια πείρα στα Mercedes, και φυσικά οι τιμές τους είναι από ½ μέχρι ⅓ των εξουοδοτημένων. 

Οπότε το θέμα «κόστος service”  τείνει προς τον αστικό μύθο. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να πω και μια διαφορετική γνώμη.

Όπως και στο θέμα με την σύντροφό μου έτσι και στο θέμα 'αυτοκίνητο' δεν θα κάτσω να ακούω τι θα μου πουν οι άλλοι.

Θα δω,θα παρατηρήσω,θα κοιτάξω λίγες πληροφορίες από το νετ,θα κάτσω μέσα και αν γίνεται ένα μικρό Test Drive, και αυτό το αμάξι που θα μου κάνει το τικ,θα το αγοράσω οπωσδήποτε.Ας είναι και Dacia,δεν με ενδιαφέρει,το αν θα κάνω λάθος ή όχι είναι άλλο θέμα,αλλά θα ικανοποιήσω τον εγωισμό μου. Μέχρι στιγμής τα πήγα καλά.

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, fotisdra είπε

20000 και μτχ μάλιστα .Μετά θα ανοίγεις αλλά θέματα ότι σε κορόιδεψαν ότι σου χάλασε ότι είναι ακριβό το σέρβις της mercedes που λένε οι περισσότεροι κτλ . Γτ ποιότητα κυλισης έχει μόνο η μερσεντες...Περί ορεξεως 

 

4 ώρες πριν, thanasisxask είπε

Ακριβό το service της Mercedes. Μάλιστα. @fotisdra ποιο mercedes είχες-έχεις; 

Ούτε δίπλωμα δεν έχει ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, palawiaris είπε

Θα ήθελα να πω και μια διαφορετική γνώμη.

Όπως και στο θέμα με την σύντροφό μου έτσι και στο θέμα 'αυτοκίνητο' δεν θα κάτσω να ακούω τι θα μου πουν οι άλλοι.

Θα δω,θα παρατηρήσω,θα κοιτάξω λίγες πληροφορίες από το νετ,θα κάτσω μέσα και αν γίνεται ένα μικρό Test Drive, και αυτό το αμάξι που θα μου κάνει το τικ,θα το αγοράσω οπωσδήποτε.Ας είναι και Dacia,δεν με ενδιαφέρει,το αν θα κάνω λάθος ή όχι είναι άλλο θέμα,αλλά θα ικανοποιήσω τον εγωισμό μου. Μέχρι στιγμής τα πήγα καλά.

Εδώ συμφωνούμε .ότι μου καθίσει στο μάτι το παίρνω με την μια. Άμα αποφασίσω για αλλαγή αυτοκίνητου ( 10 ως τωρα ) σε μια μέρα το έχω πάρει.εδω εχω παρει αυτοκινητο 19000 ευρω καινουριο μεσω βιντεοκλησης να δω πως ειναι μεσα.το ίδιο με της μηχανές στην αρχή ήταν δύσκολο στην πρώτη  τωρα ξέρω ακριβώς τι θέλω.

Υ.γ τωρα θα πεις τι σε νοιάζει αλλά δεν πειράζει το γράφω να δεις τι καλός άνθρωπος είμαι που συμφωνώ μαζί σου στο θέμα αγορας αυτοκίνητου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/8/2019 στις 10:55 ΠΜ, jmmys είπε

Mercedes E200,τώρα W211 ή W212,ότι είναι σε καλύτερη κατάσταση.

Επίσης και BMW,Audi.Το C5 επίσης άνετο,αν και προσωπικά δεν θα έδινα τόσα λεφτά για Citroen.

Επιτέλους ένα θέμα όπου δεν θα προταθούν ασιατικά κουβαδακια,αν και πολύ αμφιβάλλω.

😄😄😜

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κύριοι, σήμερα ειδικά με 20.000ε υπάρχουν τρομερά αυτοκίνητα από Saab μέχρι Jaguar για να αγοράσει όποιος μπορεί να τα συντηρεί. Το καλύτερο αυτοκίνητο είναι αυτό που θα εξυπηρετεί καλύτερα & πιο ολοκληρωμένα τις ανάγκες του καθενός σε απόλυτη σύνδεση με τα οικονομικά του φυσικά.

Το θέμα είναι να έχουμε μια ποιότητα ζωής με όσα έχουμε και να μην είμαστε σκλάβοι κανενός αυτοκινήτου ή προϊόντος. Προσωπικά είμαι αυτής της φιλοσοφίας γι αυτό και επιλέγω αυτοκίνητα καλά μεν αλλά κάποιας ηλικίας δε, ώστε να έχω χαμηλό κόστος αγοράς για να κάνω εκδρομές & ταξίδια διαρκώς χωρίς να σκέφτομαι υποχρεώσεις δώσεων και να πληρώνω γκαρσονιέρες για αυτοκίνητα. Από την άλλη δέχομαι και αυτόν που θέλει να πληρώσει 50.000ε για να το πάρει καινούργιο επειδή  μπορεί αλλά και αυτόν που θέλει ένα αυτοκίνητο για τη μόστρα ακόμα κι αν κάνει το σκ@το του παξιμάδι για να το αγοράσει, δικαιωμά του. Δεν υπάρχει λόγος όμως για ειρωνείες & προσβολές, ο καθένας επιλέγει να κάνει τη ζωή του.
 

Επεξ/σία από Hk2004gr
  • Like 12
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Hk2004gr είπε

Κύριοι, σήμερα ειδικά με 20.000ε υπάρχουν τρομερά αυτοκίνητα από Saab μέχρι Jaguar για να αγοράσει όποιος μπορεί να τα συντηρεί. Το καλύτερο αυτοκίνητο είναι αυτό που θα εξυπηρετεί καλύτερα & πιο ολοκληρωμένα τις ανάγκες του καθενός σε απόλυτη σύνδεση με τα οικονομικά του φυσικά.

Το θέμα είναι να έχουμε μια ποιότητα ζωής με όσα έχουμε και να μην είμαστε σκλάβοι κανενός αυτοκινήτου ή προϊόντος. Προσωπικά είμαι αυτής της φιλοσοφίας γι αυτό και επιλέγω αυτοκίνητα καλά μεν αλλά κάποιας ηλικίας δε, ώστε να έχω χαμηλό κόστος αγοράς για να κάνω εκδρομές & ταξίδια διαρκώς χωρίς να σκέφτομαι υποχρεώσεις δώσεων και να πληρώνω γκαρσονιέρες για αυτοκίνητα. Από την άλλη δέχομαι και αυτόν που θέλει να πληρώσει 50.000ε για να το πάρει καινούργιο επειδή  μπορεί αλλά και αυτόν που θέλει ένα αυτοκίνητο για τη μόστρα ακόμα κι αν κάνει το σκ@το του παξιμάδι για να το αγοράσει, δικαιωμά του. Δεν υπάρχει λόγος όμως για ειρωνείες & προσβολές, ο καθένας επιλέγει να κάνει τη ζωή του.
 

Σιγουρα ειναι τι προτεραιοτητες εχει ο καθενας στη ζωη του και τι κανει γουστο.Σιγουρα υπαρχουν πολλοι που θα μπορουσαν να εχουν Mercedes,  αλλα δεν εχουν, λογω του οτι δεν θελουν τοσο ακριβο αυτοκινητο, η δεν θελουν να εχουν  "πεταμενα"- εκτεθειμενα 30-40-50 χιλιαρικα στον δρομο.

Στο Γυναικοχωρι, αλλα και οχι μονο, υπαρχουν σπιταρες-βιλλαρες με Citroen Visa στο παρκινγ.Προφανως ο ιδιοκτητης δεν ειναι φαν τις αυτοκινησης και θελει απλως ενα αυτοκινητο μετακινησης.Εριξε χρηματα και εφτιαξε σπιτι να πινει την καφεδαρα και να βλεπει την λιμνη Ν.Πλαστηρα.Αντιθετος υπαρχουν απλα σπιτια, εως σαριμια με Μερσεντε, μπεμβε, βολβο, rx8, που πινουν καφε σε πλαστικα τραπεζια.Δεν ειναι κατακριταιο κανενα.Ειπαμε γουστα-καυλες και προτεραιοτητες.

  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, toyo73 είπε

Μην τολμησει να μπει κανενας Εθνικη-Εγνατια-Ιονια χωρις Μερσεντα και Μπεμβε.Γατακια καρμοιρηδες, φτωχοι.Μονο απο χωματοδρομο.

"Horses for courses" που λενε και στο χωριο μου, καμια σχέση με το...status οι προτάσεις όσων ψηφισαν Μερσεντές.

Αυτοκίνητο ταξιδιάρικο μέχρι 20.000 ευρω ζήτησε ο άνθρωπος, και το κατεξοχήν ταξιδιάρικο επιβατικό που δεν κοστίζει απαραίτητα όσο ένα διαμέρισμα είναι με αστερι στη μάσκα, πως να το κάνουμε.

Αν ζητούσε μικρο αξιόπιστο αυτοκίνητο πολης θα του προτεινα Yaris (ή κάτι αντίστοιχο), αν ήθελε "όπλο" με σχετικά λίγα λεφτά πιθανώς να του πρότεινα Lancer Evo (για τη συγκεκριμένη πάντα χρήση). Αν έλεγε πως ψάχνει λιμουζίνα χωρίς να τον νοιάζει το κόστος μπορεί να του έλεγα "πάρε Bentley". Δηλαδή τότε θα ήμασταν "λαϊκοί τύποι", "ραλλιστες ή "εφοπλιστές" αντίστοιχα;

Όχι φυσικά, ο ts βάζει τις παραμέτρους και εμείς προτείνουμε επιλογές ανάλογα με τα προσωπικά βιώματα και τις εμπειρίες του καθενός. Δεν σημαίνει ότι αυτό που προτείνουμε είναι το πιο κατάλληλο για εμάς, αλλα αυτό που θεωρούμε καταλληλότερο για αυτόν, με βάση τα δικά του "θέλω", όπως τα συνοψίζει στο αρχικο του μηνυμα. Εγω μπορεί προσωπικά να σιχαίνομαι τις Μερσεντές και να είμαι fan της Kia, δεν θα του προτείνω όμως Picanto για να ανεβοκατεβαίνει Αθηνα-Θεσσαλονικη.

Το θέμα είναι να κάνει την καλύτερη δυνατή επιλογή (γιατί 20 χιλιάρικα δεν είναι και μικροποσό, ε;) διαλέγοντας ένα αυτοκίνητο που να πληροί όσο το δυνατόν περισσότερες από τις προϋποθέσεις που έθεσε, και καλώς ή κακώς κάποια μοντελα από αυτά που προταθηκαν είναι πιο πιθανό να ταιριάζουν στο συγκεκριμένο σενάριο χρήσης από κάποια αλλα.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...