Προς το περιεχόμενο

Έξοδα του να μένεις μόνος


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

52 λεπτά πριν, mjaros είπε

σπίτι Καμίνια δουλειά νέα Ιωνία. 

Όλα τα ποσά είναι ετήσια. 

ενοίκιο: 2.400

ρεύμα: 500

κοινόχρηστα: 200

νερό: 100

ιντερνετ: 216

κινητο: 120

σουπερ μαρκετ: 2.000 (άμα ξέρεις τι χρειάζεσαι)

εξοπλισμός σπιτιού: 2.000 στην αρχή και μετά 500 το χρόνο. 

μετακίνηση: 300 για κάρτα ή 3.000 για 10.000 χλμ με το αυτοκίνητο (βενζίνη, σέρβις, αξία αυτοκινήτου) 

αυτοκίνητο: τέλη, ασφάλεια, ΚΤΕΟ, βασικό σέρβις: 400

ρουχα: 500 (τα βασικά)

Μέχρι στιγμής ήμαστε στα 6.500 αν πας με μέσα ή 9.500 με αυτοκίνητο και 40 χλμ πήγαινε έλα.  

Αυτό είναι με ενοίκιο 200€, μαγείρεμα 2 φορές την εβδομάδα, και 2-3 ώρες στο δρόμο. 

Αν νοικιάσεις δίπλα στη δουλειά μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα της μετακινήσεις για ενοίκιο και να γλυτωνεις τα πήγαινε έλα. 

10% του μισθού για ώρα ανάγκης. 

Αυτα είναι τα ελάχιστα έξοδα. Από κει και πέρα όλα τα υπόλοιπα είναι διασκέδαση και αποφασίζεις εσυ. 

μπορείς να μου πεις τι παίρνεις και σου βγαίνει τόσο χαμηλό το σουπερμάρκετ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Nero55 είπε

μπορείς να μου πεις τι παίρνεις και σου βγαίνει τόσο χαμηλό το σουπερμάρκετ?

Εμένα άλλη είναι η απορία μου. Μαγειρεύει 2 φορές τη βδομάδα για ολόκληρη τη  βδομάδα? 2 φαγητά για 14 γεύματα?

 

1 ώρα πριν, mjaros είπε

σπίτι Καμίνια δουλειά νέα Ιωνία. 

Όλα τα ποσά είναι ετήσια. 

ενοίκιο: 2.400

ρεύμα: 500

κοινόχρηστα: 200

νερό: 100

ιντερνετ: 216

κινητο: 120

σουπερ μαρκετ: 2.000 (άμα ξέρεις τι χρειάζεσαι)

εξοπλισμός σπιτιού: 2.000 στην αρχή και μετά 500 το χρόνο. 

μετακίνηση: 300 για κάρτα ή 3.000 για 10.000 χλμ με το αυτοκίνητο (βενζίνη, σέρβις, αξία αυτοκινήτου) 

αυτοκίνητο: τέλη, ασφάλεια, ΚΤΕΟ, βασικό σέρβις: 400

ρουχα: 500 (τα βασικά)

Μέχρι στιγμής ήμαστε στα 6.500 αν πας με μέσα ή 9.500 με αυτοκίνητο και 40 χλμ πήγαινε έλα.  

Αυτό είναι με ενοίκιο 200€, μαγείρεμα 2 φορές την εβδομάδα, και 2-3 ώρες στο δρόμο. 

Αν νοικιάσεις δίπλα στη δουλειά μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα της μετακινήσεις για ενοίκιο και να γλυτωνεις τα πήγαινε έλα. 

10% του μισθού για ώρα ανάγκης. 

Αυτα είναι τα ελάχιστα έξοδα. Από κει και πέρα όλα τα υπόλοιπα είναι διασκέδαση και αποφασίζεις εσυ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

500 ευρώ κάθε χρόνο για ρούχα; Πάρα πολλά νομίζω.

Του τα κλεβουν απο τη μπουγαδα.

Βλεπω ο καθενας αναγαγει την ιστορια του σε γενικο θεωρημα και μοναδικη αληθεια.
Εβαλε 500 ευρω ρευμα το χρονο , εμενα μου ερχεται 45-50 ευρω το μηνα ρευμα στον ΗΡΩΝ σε ενα σπιτι που δεν μενει κανεις μεσα, εχει βεβαια ενα ψυγειο , μια τηλεοραση και ενα ps4.
Παιζει ρολο και το εμβαδο του σπιτιου, και ποσο ειναι τα δημοτικα τελη και χιλια δυο.

Τραβα ρε TS και μεινε και δες.
Το μονο σιγουρο οτι με 1000-1200 ευρω μισθο δεν θα πεθανεις. Θα τα καταφερεις πιστεψε με.
Κανεις δεν μπορει να σου πει με σιγουρια τοσα ειναι. Παιζει ρολο τι θα βρεις, πως θα τα βολεψεις, ποσο τυχερος σταθηκες  και χιλια δυο.
Τραβα φαε την πρωτη κρυαδα και μετα θα τη βρεις την ακρη. Ξερω ανθρωπους που πραγματικα θελαν να μεινουν μονοι τους και μενουν με 680 ευρω μισθο.
Μη ακουω μα και μου.
Πρωτα αποφασισε τι θες και μετα κανε το.
Μην περιμενεις σε φορουμ να σου πουν τι εσυ θες.
Αντε γιατι φτασαμε και τις 15 σελιδες που λεμε οτι να 'ναι.

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mjaros said:

εξοπλισμός σπιτιού: 2.000 στην αρχή και μετά 500 το χρόνο. 

μετακίνηση: 300 για κάρτα ή 3.000 για 10.000 χλμ με το αυτοκίνητο (βενζίνη, σέρβις, αξία αυτοκινήτου) 

αυτοκίνητο: τέλη, ασφάλεια, ΚΤΕΟ, βασικό σέρβις: 400

ρουχα: 500 (τα βασικά)

Εγώ θα ήθελα για αυτά μια περαιτέρω εξήγηση. 

Τι είναι αυτά τα 500€ το χρόνο για εξοπλισμό? Επίσης τα 2000€ είναι ξεκάθαρα τυχαίο νούμερο αφού πάει ανάλογα με το τι θα έχει το σπίτι και το μπορεί να έχει και από πριν αυτός που θα νοικιάσει. 

Τα 3000€ πως αναλύονται? Το σέρβις έχει μπει 2 φορές. 

Ποια είναι αυτά τα βασικά ρούχα που θέλουν 500€ το χρόνο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/8/2019 στις 10:06 ΜΜ, Alex2020 είπε

Ρε φίλε άσε τους χαραχτηρισμους για το πως μεγάλωσα εγώ. 

200€ άμα τρως τι 5€ την μέρα;  Γιατί θέλεις και 100 €  για τα υπόλοιπα. 

Αρ δεν έχεις βάλει υερμανση στα κοινόχρηστα. Η θέρμανση πόσο είναι τον μήνα; 

Εγώ πάντως σε βρίσκω πολύ προσγειωμένο μια χαρά τα λες... θα έβαζα και κάτι ακόμη για τυχόν έξοδα που δεν είναι στο πρόγραμμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Πάντως έχουμε βάλει μυαλό ως λαός. Ακόμα δεν έχω διαβάσει το εκπληκτικό επιχείρημα παλαιότερων συζητήσεων "με 500 ευρω ζουν οικογένειες" :P :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, NickTG είπε

Τα 3000€ πως αναλύονται? Το σέρβις έχει μπει 2 φορές. 

Ποια είναι αυτά τα βασικά ρούχα που θέλουν 500€ το χρόνο? 

Το κόστος χρήσης ενός φθηνού αυτοκινήτου είναι 2€ / 10χμ, με τουλάχιστον 7500χμ το έτος. Αν τα χιλιόμετρα μειωθούν, τότε το κόστος αυξάνεται. Το κόστος υπολογίζεται σε ορίζοντα 5ετίας.

Η απόσβεση του αυτοκινήτου είναι το ελάχιστο 50€ / μήνα (6000€ / 10 έτη) για αμάξια κουβάδες! Τα 100€-150€ / μήνα είναι η χρυσή τομή για χαμηλά εισοδήματα.

Σχετικά με τα ρούχα, δεν θα αγοράσει ΠΟΤΕ ρούχα ο άλλος? Θα τη βγάλει με 2 παντελόνια και 1 παπουτσι των 10€ για μια ζωή? Ακόμα και αν δουλευει σε μια εταιρία θα πηγαίνει με το ίδιο σάπιο πουκάμισο για πάντα? Πόσα θα χαλάει? 10€/έτος?

Είπαμε να μένεις μόνος, αλλά αν δεν τρως, δεν ντύνεσαι, δεν βγαίνεις απο το σπίτι, Ε ΜΗΝ ΜΕΝΕΙΣ ΜΟΝΟΣ απλά για να λες ότι μένεις μόνος

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, pontez2 είπε

(Πάντως έχουμε βάλει μυαλό ως λαός. Ακόμα δεν έχω διαβάσει το εκπληκτικό επιχείρημα παλαιότερων συζητήσεων "με 500 ευρω ζουν οικογένειες" :P :P )

Διαβάσαμε όμως ότι με 1200€ κάνεις άνετη ζωή :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μεγάλη υπόθεση το να έχεις δίκο σου σπίτι να μένεις.

Βλέπω στους υπολογισμούς των μελών πόσο μεγάλο ποσοστό των μηνιαίων εξόδων είναι και λέω πάλι καλά που έβαλα στην άκρη και αγόρασα διαμέρισμα μόλις έφυγα από το πατρικό, αντί να νοικιάσω.

Φαντάζομαι πόσο δύσκολο θα ήταν αν χρειαζόταν να δίνω το 1/3 όσων βάζω στην άκρη κάθε μήνα για ενοίκια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, pontez2 είπε

(Πάντως έχουμε βάλει μυαλό ως λαός. Ακόμα δεν έχω διαβάσει το εκπληκτικό επιχείρημα παλαιότερων συζητήσεων "με 500 ευρω ζουν οικογένειες" :P :P )

Eυτυχως εχουν εκλειψει αυτες οι ανοησιες βολεμενων και ευκαταστατων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, mjaros είπε

Θα πρέπει να προγραμματίσεις το τι θα μαγειρέψεις για όλο το μήνα

Θα χρειαστείς: 

πρωτεΐνη : (κοτόπουλο, κιμάς, ψάρι, χοιρινό, αυγά, γαλοπούλα, μπέικον, μανιτάρια ) : 5 κιλά: 30€

υδατανθρακας:  (μακαρόνια, πατάτες, ψωμί, βρώμη , αλεύρι, ζάχαρη, ψωμί του τοστ) : 15 κιλά: 40€

λιπαρα: (λάδι, βούτυρο) : 20€

οσπρια: (φασολάκια, φασόλια, αρακάς, φακές, ρεβίθια): 5 κιλά: 15€

λαχανικα: (ντομάτες, σάλτσα ντομάτας , κρεμιδια, λάχανο, μαρούλι, μελιτζάνες, κτλ): 10 κιλά: 20€

φρουτα: 10 κιλά: 15€

γαλακτοκομικα: (γιαούρτι, γάλα, τυρί, βούτυρο 😞 5 κιλά: 25€

καθαριστικα: (απορρυπαντικά, σαπούνια, σαμπουάν, χαρτί υγείας, οδοντόβουρτσες, οδοντόκρεμες) :10€

διάφορα: (καφες, μέλι, μαρμελάδα, φυστίκι βούτυρο, ταχίνι) : 20€

λοιπά: (αλουμινόχαρτο, οδοντογλυφίδες, λαδόκολλα, μπαχαρικά) : 10€

Εννοείται ότι θα πρέπει να μάθεις να ψωνίζεις. Lidl για τα εβδομαδιαία και Σκλαβενίτη για ότι δεν βρίσκεις στο lidl. 

Κυρίως κυνηγάς τις προσφορές. Μόλις πχ έχει προσφορά στα απορρυπαντικά και ότι μπορεί να διατηρηθεί στην ντουλάπα (μέλι, καφες κτλ) και κατάψυξη (κρέας, φασολάκια), καβατζώνεις για ένα εξάμηνο ή όσο αντέχουν. 

Δυο φορές την εβδομάδα από δυο φαγητά, δηλαδή τέσσερα φαγητά την εβδομάδα από τέσσερις μερίδες το καθένα. Πχ μακαρόνια με κιμά και φακές. Πετάς τις δυο μερίδες κατάψυξη (. Σκέτο τον κιμά και τις φακές). Κοτόπουλο φούρνο και ρεβίθια ).

οποτε έχεις τέσσερα διαφορετικά φαγητά φρέσκα εβδομάδας και αλλα 10 από προηγούμενες εβδομάδες στην κατάψυξη.

Στην κατάψυξη δεν μπαίνουν όλα. Μακαρόνια, πατάτες, φασολάκια, μανιτάρια  και διαφορά αλλά απαγορεύονται.

Καταψυξη βάζουμε κρέατα, όσπρια, κρέπες, πανκεικς, τάρτες κτλ. 

Τα κρατάμε για ένα μήνα το πολύ. 

Για πρωινό αυγά, κρέπες, βρώμη, γιαούρτι, τοστ, ψωμί, μέλι, βούτυρο. 

Ενα μεςημεριανο στη δουλειά και ενα το απόγευμα  σπίτι  

Το βράδυ γιαούρτι, φρούτα, τοστ. 

Όλα τα ρούχα φθείρονται. Παπούτσια, εσώρουχα, παντελόνια, πουκάμισα, κάλτσες  

2 σετ (παντελόνι, πουκάμισο, παπούτσια, ζώνη, φανελάκι, μπλούζα, ) το χρόνο να βάλεις είναι 300€. Βάλε και κανένα μπουφάν, παλτό και έφτασες το 500αρι. Αλλά από σένα εξαρτάται. 

Στην αρχή θέλεις 2.000 για τα βασικά: κρεβάτι, καναπές, τραπέζι, τηλεόραση, πλυντήριο, κουζίνα, πιάτα, κατσαρόλες, σεντόνια, παπλώματα, κτλ. 

Μετά κάθε χρόνο μπορείς να ξοδεύεις 500€ για να πάρεις πχ πιο ωραίο  καναπέ ή άλλες κουρτίνες  ή επειδή χάλασε το πλυντήριο και πρέπει να πάρεις άλλο. 

Το αυτοκίνητο θέλει 500€ το χρόνο για να το κοιτάς. Ασφάλεια, τέλη, ΚΤΕΟ, λάστιχα και μια αλλαγή λαδιών. 

Αν θα το κυκλοφορείς κιόλας  τότε θέλει επιπλέον καύσιμα 1.000€, 1000 επιπλέον  για σέρβις, την αξία που χάνει το όχημα λόγο χιλιομέτρων και τον χρόνο που ξοδεύεις στο δρόμο. Αυτά είναι για 10.000-15.000  χλμ/έτος ανάλογα τις συνθήκες. 

Το ευαγγέλιο του budgeting στα τρόφιμα(και όχι μονο) βλέπουμε εδώ πέρα :P

Το αποθήκευσα σε ένα word, γιατί πλησιάζει η ώρα που θα πρέπει να μπει σε εφαρμογή :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...