Προς το περιεχόμενο

Έξοδα του να μένεις μόνος


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, margaritagr είπε

Σε λιγο θα βάλουμε και χιλιομετρικό όριο. Πχ οκ ειναι άρρωστο να μένεις δίπλα. Στα ποσα χιλιόμετρα ειναι υγιές να έχεις απόσταση ? Με 5χλμ ειναι οκ ή πρέπει να ναι 25? Στην ίδια πόλη ειναι οκ ή να φύγουμε για τη Λαμία? 

Οχι οχι οχι Λαμια. Μαπα ειναι μακριααααα🤣🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

55 λεπτά πριν, vfragos είπε

Τι νούμερα είναι αυτά ρε παιδιά...τώρα το καλοκαίρι πως την βγάζετε, μέσα στην σάουνα συνέχεια;

Εχω κλιματιστικά.

Αλλά φαντάσου ένα σπίτι που

- μένει 1 άνθρωπος

- δεν μαγειρεύει

- δεν ανοίγει θερμοσίφωνα (ηλιακός)

- σιδερώνει σπάνια

τι καταναλώσεις να έχει ένα τέτοιο σπίτι

- 1 ψυγείο

- 2-3 λάμπες

-  το laptop

- 1 ηλεκτρικό σώμα για πρακτικά ένα δωμάτιο το χειμώνα / 1 κλιματιστικό το καλοκαίρι

πραγματικά δυσκολεύομαι να βρω άλλες "μη αμελητέες" καταναλώσεις

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, DrLo είπε

Εχω κλιματιστικά.

Αλλά φαντάσου ένα σπίτι που

- μένει 1 άνθρωπος

- δεν μαγειρεύει

- δεν ανοίγει θερμοσίφωνα (ηλιακός)

- σιδερώνει σπάνια

τι καταναλώσεις να έχει ένα τέτοιο σπίτι

- 1 ψυγείο

- 2-3 λάμπες

-  το laptop

- 1 ηλεκτρικό σώμα για πρακτικά ένα δωμάτιο το χειμώνα / 1 κλιματιστικό το καλοκαίρι

πραγματικά δυσκολεύομαι να βρω άλλες "μη αμελητέες" καταναλώσεις

Και εγώ μόνος μου είμαι, συν το μαγείρεμα που κάνω εγώ και οι καταναλώσεις μου είναι 1300 - 1800 συνήθως. Οκ συν τηλεόραση μεγάλη, projector και υπολογιστής. Αδυνατώ να κατανοήσω πως γίνεται τόσο χαμηλή κατανάλωση και με κλιματιστικό, εκτός και το κλιματιστικό ανοίγει σπάνια και για λίγο. Εμένα όταν πίασουν οι καλές ζέστες δεν κλείνει σχεδόν καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι οι βασικότεροι παράγοντες ειναι οι εξης 3.

1ον τί δουλειά κάνεις και πόσα βγάζεις,

2ον η περιοχή που είναι το σπίτι

3ον και βασικότερον. πόσα γούστα θες να βγάζεις?

παμε αναλυτικά να μιλήσω για εμένα.δουλεύω σε μπαρ πολλά χρόνια. μαζί με τα τιπς μου μπορώ και συντηρώ ενα σπίτι 2άρι με ενοίκιο 350(αεριο τζακι και ερκοντισιον μέσα στον χωρο). μετά τον πρωτο χρόνο έβαλα σε προγραμμα τι θα καιω και τα βγάζω ανετα. τον χειμώνα είμαι ζεστος φουλ, το καλοκαίρι...καλα το καλακαιρι γάμα τα έτσι κ αλλιως δεν την παλευω.

μαγειρέυω 3-4 φορές την εβδομάδα. 1 φορα θα φαω απεξω καμια βρωμιά καιτις άλλες στην μαμα(ναι έχω την άνεση μιας σχετικά κοντινής απόστασης.) σε γενικές γραμμές είμαι άνετος και μπορώ να αφιερώσω και φράγκα για την παρτη μου όπως ψωνια κτλπ. το βασικό είναι οτι όσο ζώ μέσα σαυτο το σπίτι κοιτάω να μην στερούμαι τπτ. πάντα φυσικά σε νορμαλ συνθηλεκες χωρις υπερβολες. επισης μετα απο έρευνα φροντισα κινιτο σταθερο ιντερνετ σε ενα οικονομικοτατο πακέτο και είμαι κομπλέ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, vfragos είπε

Και εγώ μόνος μου είμαι, συν το μαγείρεμα που κάνω εγώ και οι καταναλώσεις μου είναι 1300 - 1800 συνήθως. Οκ συν τηλεόραση μεγάλη, projector και υπολογιστής. Αδυνατώ να κατανοήσω πως γίνεται τόσο χαμηλή κατανάλωση και με κλιματιστικό, εκτός και το κλιματιστικό ανοίγει σπάνια και για λίγο. Εμένα όταν πίασουν οι καλές ζέστες δεν κλείνει σχεδόν καθόλου.

Ρε συ 400 το μήνα, τι κλιματιστικό έχεις και πόσες ώρες το ανάβεις ;

Στην Αθήνα το μισό χρόνο δε χρειάζεται τίποτα από ψύξη / θέρμανση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, vfragos είπε

Και εγώ μόνος μου είμαι, συν το μαγείρεμα που κάνω εγώ και οι καταναλώσεις μου είναι 1300 - 1800 συνήθως. Οκ συν τηλεόραση μεγάλη, projector και υπολογιστής. Αδυνατώ να κατανοήσω πως γίνεται τόσο χαμηλή κατανάλωση και με κλιματιστικό, εκτός και το κλιματιστικό ανοίγει σπάνια και για λίγο. Εμένα όταν πίασουν οι καλές ζέστες δεν κλείνει σχεδόν καθόλου.

Δεν έχω καν τηλεόραση.

Δεν έχω καν router και υπολογιστή μόνο laptop (όχι κάνα gaming με θηρίο PSU)

Υποθέτω εξαρτάται και πόσες ώρες περνάς σπίτι.

Εγώ γύριζα σπίτι κατά τις 19:00, να βάλεις κάποιες ώρες κλιματιστικό μέχρι να βραδυασει.

Ο προτζεκτορας σου αναμμένος μπορεί να ισούται όσο όλες οι καταναλώσεις οι φιλίες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DrLo είπε

Δεν έχω καν τηλεόραση.

Δεν έχω καν router και υπολογιστή μόνο laptop (όχι κάνα gaming με θηρίο PSU)

Υποθέτω εξαρτάται και πόσες ώρες περνάς σπίτι.

Εγώ γύριζα σπίτι κατά τις 19:00, να βάλεις κάποιες ώρες κλιματιστικό μέχρι να βραδυασει.

Ο προτζεκτορας σου αναμμένος μπορεί να ισούται όσο όλες οι καταναλώσεις οι φιλίες μου.

Εντάξει, υπάρχουν διαφορές. Ο projector είναι περίπου στα 200w δεν είναι κάτι τραγικό. Πάντως και εσύ δεν είσαι ο μέσος όρος όταν μου λές οτι δεν έχεις καν τηλεόραση, επομένως η κατανάλωση σου δεν είναι ενδεικτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vfragos είπε

Εντάξει, υπάρχουν διαφορές. Ο projector είναι περίπου στα 200w δεν είναι κάτι τραγικό. Πάντως και εσύ δεν είσαι ο μέσος όρος όταν μου λές οτι δεν έχεις καν τηλεόραση, επομένως η κατανάλωση σου δεν είναι ενδεικτική.

Δυο άτομα σε μεγάλο σπίτι πάμε κάνα 300αρι το μήνα κατά μέσο όρο, με μαγειρέματα, πλυντήρια πιάτων και ρούχων κλπ 

Βέβαια καθημερινές μαζευόμαστε μετά τις 7 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ρε συ 400 το μήνα, τι κλιματιστικό έχεις και πόσες ώρες το ανάβεις ;

Στην Αθήνα το μισό χρόνο δε χρειάζεται τίποτα από ψύξη / θέρμανση 

Για Kwh μίλαμε έτσι; Ο λογαριασμός στο 2μηνο είναι περίπου 200€. Ιουνιο - Αυγουστο σχεδόν συνέχεια, άλλες φορές ένα inverter 12.000 και άλλες ένα απλό 9000. Στα Νότια προάστια απο Ιούνη μέχρι τέλη Σεπτεμβρίου συνήθως χρησιμοποιώ κληματιστικό, βέβαια Σεπτέμβρη πιο αραιά... Και μετά έρχεται ο χειμώνας που εγώ προσωπικά χρηιμοποιώ πάλι κλιματιστικό.

6 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Δυο άτομα σε μεγάλο σπίτι πάμε κάνα 300αρι το μήνα κατά μέσο όρο, με μαγειρέματα, πλυντήρια πιάτων και ρούχων κλπ 

Βέβαια καθημερινές μαζευόμαστε μετά τις 7 

Δεν αλλάζει πολύ το δυο άτομα απο το ένα, αν ανοιξεις κλιματιστικό το άνοιξες, είτε για έναν είτε για δύο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vfragos είπε

Για Kwh μίλαμε έτσι; Ο λογαριασμός στο 2μηνο είναι περίπου 200€. Ιουνιο - Αυγουστο σχεδόν συνέχεια, άλλες φορές ένα inverter 12.000 και άλλες ένα απλό 9000. Στα Νότια προάστια απο Ιούνη μέχρι τέλη Σεπτεμβρίου συνήθως χρησιμοποιώ κληματιστικό, βέβαια Σεπτέμβρη πιο αραιά... Και μετά έρχεται ο χειμώνας που εγώ προσωπικά χρηιμοποιώ πάλι κλιματιστικό.

12 ώρες τη μέρα ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως με καθημερινό μαγείρεμα (συνήθως μάτι κουζίνας), ψυγείο, ηλιακό, χωρίς aircondition(είχα αλλά δεν το άναψα ποτέ), τηλεόραση, λάπτοπ & ταμπλετ να φορτίζουν όλη μέρα, είχα κάψει 220 kW σε 6 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συμπέρασμα από αυτό το thread είναι:

Ελλάδα, η χώρα που όλοι θέλουν να φύγουν μετανάστες, αλλά από την άλλη δεν τολμούν να φύγουν από το σπίτι της μαμάκας και του μπαμπάκα γιατί θα ζοριστούν και δεν θα τους μένουν πολλά στην άκρη για καλοπέραση...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...