Προς το περιεχόμενο

Έξοδα του να μένεις μόνος


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Just now, Ukforthemoment said:

Δεν βλέπεις λόγο να φύγεις απο το παιδικό σου δωμάτιο;Τι να σου πω;  

αν εισαι μονος και βγαζεις κατω απο ~1500 και δεν ειναι να παντρευτεις και εισαι καλα με τους γονεις σου; οχι

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zeniath είπε

Μίζεροι όσοι ψάχνουν προσφορές στα σουπερ
Μίζεροι όσοι δεν δίνουν 30 ευρώ την μερα για φαΐ
Μίζεροι όσοι δεν εχουν το air condition να καίει 14 ώρες την μερα (news flash, όσοι δουλεύουμε δεν περνάμε πάνω απο 8ωρο στο σπίτι μαζί με τον ύπνο γιατι μετα την δουλειά πας και να βγεις και για καμια μπύρα, καφέ να δεις κοσμο)
Μίζεροι όσοι δεν ζουν εκτός του πορτοφολιού τους στην ουσία ΑΛΛΑ έχουν τα @@ να ζήσουν μόνοι τους και να μη ντρέπονται για το τι καταφέρνουν

Τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα... Μας λένε μίζερους αυτοί που μένουν με τις μάνες τους στα 30+

Επειδή πήρες φόρα και για να στηρίξεις τα όσα λες βάζεις λόγια στο στόμα άλλου που ποτέ δεν ανέφερε κάτι τέτοιο. Αναφέρομαι στο 14 ώρες air condition. Χαλάρωσε λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zeniath είπε

Δεν υποτιμάω, κατακρίνω την τεμπελιά και το entitlement. Αν δεν σε βρίσκει σύμφωνο αυτό, και πάλι άποψή σου, εγώ όμως δεν υποτίμησα κανέναν.

Βέβαια θα ήθελα εφόσον τα σχολίασες, να μου εξηγήσεις πως μια προσωπική επιλογή όπως είναι μια ιδιαίτερη διατροφή για το οποιοδήποτε λόγο, θα πρέπει να αναφέρεται σαν ελάχιστα έξοδα.
Επίσης, τι εννοείς με προσωπική ταπείνωση δεν το κατάλαβα ποιος μίλησε για ταπείνωση;

Είναι ένα καημένο thread που ζητάει ο άλλος τα ελάχιστα/νορμάλ έξοδα του να μένεις μόνος. Αντί να του τα πουν, κάθεται ο καθένας και λέει σύμφωνα με τα δικά του θέλω, πράγματα που ΔΕΝ είναι βασικές ανάγκες σαν minimums.

Ελάχιστα έξοδα να μένεις μόνος =/= επιπλέον έξοδα προσωπικών επιλογών.

Ούτε εγώ είπα στον TS να ζει με το γιαούρτι και τα δημητριακά που την βγάζω εγώ (καθαρά απο θέμα του ότι προτιμώ να τρώω έξω μετά την δουλειά), ούτε όμως και με 30 ευρώ την μέρα διατροφή. Ναι ζεις με 10ευρώ την μέρα φαΐ/καφέδες, χωρίς να εισαι μίζερος αλλά και χωρίς να είσαι βασιλιάς. Αν θες παραπάνω κάνε τα κουμάντα σου και τρώγε χαβιάρι, ΔΕΝ  ειναι όμως ελάχιστα έξοδα.

Και για την φάση γιατί δεν έχω κανει και εγώ το σεντονάκι μου με τα έξοδα:

Νοίκι: Δικό μου σπίτι 
Κοινόχρηστα: Μηδενικά
Φαΐ: Γύρω στα 120 ευρώ τον μήνα σε σουπερ μαρκετ (και κανά 100αρικο την βδομάδα σε μπυρες και ψιψιψόνια αλλά δεν το θεωρούμε εξοδο, αλλά καλοπέραση)
Ρεύμα: 45-55ευρώ τον μήνα
Τηλέφωνο/Ιντερνετ/Δορυφορική: 35ευρώ τον μήνα
Νερό: 15ευρώ κάθε 4μηνο (νομίζω;)
Βενζίνες: 100 ευρώ αέριο (αμάξι) & βενζίνη (μηχανάκι), δεν βάζω τα επιπλέον που δίνω για βολτες κλπ

Με λίγα λόγια; Τα ελάχιστα έξοδα επιβίωσης μου είναι γύρω στα 320. Βάλε ένα 300άρι για νοίκι TS και εγώ σου λέω ένα 650άρι bare minimum χωρίς όμως να μετράς την φακή σπόρο σπόρο, αλλά να είσαι τίμια και αν και μαζεμένα, αλλά μετακίνηση με αμάξι και όχι Μέσα, με ΜΜΜ πάει πιο κάτω και μπορείς να πας παραπάνω νοίκι αμα ειναι.

Τα πραγματικά δικά μου έξοδα είναι αρκετά παραπάνω αλλά ειναι μέσα βολτες, καλοπέραση, αγορές κλπ και δεν τα προσμετρώ στα ελάχιστα.

Σχολίασα το τελευταίο σου post και οχι γενικά όλα τα post σου στο thread. Από το τελευταίο σου post πάντως δεν βλέπω να κατακρίνεις την τεμπελιά αλλά να σχολιάζεις οτι κάποιοι θεωρούν μίζερους όσους έκαναν κάποια πράγματα στην ζωή τους, έφυγαν από το σπίτι, τα βγάζουν πέρα μόνοι, κυνηγάνε προσφορές, δεν ανάβουν κλιματιστικό και θα πρέπει να ντρέπονται αν κατάφεραν κάτι. Σε αυτό διαφώνησα λοιπόν μιας και δεν βλέπω κάτι τέτοιο, είπα απεναντίας πως δεν θεωρώ μίζερο όποιον έχει κάνει τα παραπάνω, όμως αν μπαίνει στο τρυπάκι να επικρίνει και να υποτιμάει όσους δεν τα έχουν ακολουθήσει τότε το θεωρώ ένδειξη μιζέριας.

Τους λίγους ανθρώπους που έχει τύχει να γνωρίσω στην ζωή μου και κοκορεύονται οτι πέτυχαν διάφορα τέτοια πράγματα ενώ ταυτόχρονα κράζουν άλλους που έχουν κάνει λιγότερα ή και καθόλου, εγώ τους βλέπω κατά βάθος βυθισμένους σε μια μιζέρια, πικρία. Τους λόγους δεν τους γνωρίζω βέβαια, μπορώ όμως να υποθέσω, προσδοκούσαν πως επειδή προσπάθησαν περισσότερο από άλλους θα είχανε πολύ περισσότερα ανταλλάγματα και ανταμοιβή, είτε οικονομική είτε ελεύθερο χρόνο είτε άλλα πράγματα, οτι δεν θα είχαν άλλα προβλήματα στην ζωή τους όπως υγείας λ.χ. Είτε καλώς είτε κακώς, το αν έφυγες ή όχι από το σπίτι και το αν έχεις πραγματοποιήσει διάφορα άλλα πράγματα, δεν αποτελούν αποκλειστικό κριτήριο για έναν άνθρωπο, για την ζωή του την προσωπικότητα και τον χαρακτήρα του, υπάρχουν πολλά κριτήρια που πρέπει να βάλεις στην εξίσωση για κρίνεις κάποιον συνολικά.

Τώρα για αυτό που σχολίασες σε αυτό το post. Η τεμπελιά είναι γενικώς κακό πράγμα. Είναι κακό κυρίως όταν επηρεάζει αρνητικά τα άτομα της οικογένειάς σου και του κοινωνικού σου περίγυρου. Αν δεν τους επηρεάζει δεν το θεωρώ κακό δείγμα, στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων όμως υπάρχουν αρνητικές επιπτώσεις άρα είναι κακό. Για μένα υπάρχουν δύο ειδών τεμπέληδες, οι πρώτοι που έτσι τους βγαίνει από την ιδιοσυγκρασία τους και τον χαρακτήρα τους από γεννησιμιού τους, αυτοί είναι η χειρότερη περίπτωση καθώς δεν αλλάζουν ποτέ και κουβαλάνε αρνητικά σε όλη τους την ζωή, οι δεύτεροι είναι κάποιοι εξυπνότεροι που ελίσσονται αναλόγως τις καταστάσεις, αν δουν οτι μπορούν να τεμπελιάσουν και να είναι χαλαροί σε κάτι το κάνουν, ζυγίζουν καταστάσεις, αν δουν οτι δεν τους παίρνει οτι τώρα πρέπει να βάλουν την μηχανή μπροστά και να τρέξουν για να λύσουν προβλήματα και καταστάσεις τότε το κάνουν μια χαρά, την τεμπελιά των δεύτερων δεν την θεωρώ κακή. Πέραν των παραπάνω όμως, να πω οτι η τεμπελιά είναι και κάτι υποκειμενικό για τον καθέναν. Μπορεί κάποιος να μην θέλει να δουλέψει αλλά να σπουδάσει ή να ακολουθήσει μια άλλη δραστηριότητα, εγώ δεν τον θεωρώ τεμπέλη, ασχέτως αν πλακώσουν οι γνωστοί άγνωστοι να πετάξουν την χολή τους. 

Για το θέμα της διατροφής δεν νομίζω να εξέφρασα κάτι, εκτός κι αν αναφέρεσαι σε προηγούμενα post μου που μιλούσα με τον aristidis και έλεγα για τα 7ευρώ/ημέρα. Αυτή η τιμή εννοείται πως είναι κάτι προσωπικό, πως οτι και να κάνω εγώ προσωπικά, δύσκολα θα πέσω κάτι από εκεί κατά μέσο όρο, άντε να το ρίξω στα 6, αν πάω να το ρίξω πιο κάτω από τα 6 απλά θα ταλαιπωρηθώ και θα ζοριστώ, οχι πως δεν μπορώ όμως. Δεν είπα οτι έχω πρόβλημα με την διατροφή ή την δίαιτα του καθενός, αν θες να ακολουθήσεις κάποια ιδιαίτερη διατροφή κάνε το, κανένα πρόβλημα από μένα.

Για την ταπείνωση, εννοώ το χαρακτηριστικό εκείνο που ζεις με όσο το δυνατόν λιγότερα και με όσο το δυνατόν περισσότερες στερήσεις χωρίς να γκρινιάζεις και να διαμαρτύρεσαι, αναφερόμουν στο post που έκανες και έλεγες για την μιζέρια, αρκετοί ζουν έτσι με πολλές στερήσεις, δεν θα τους πω να ντρέπονται, αλλά όπως είπα και στην αρχή αν αρχίσουν να κοκορεύονται επειδή ζουν έτσι και να κατακρίνουν κάποιους άλλους που ζουν πιο άνετα, το έχουνε χάσει το παιχνίδι για μένα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

 Όλα τα ρούχα φθείρονται, όπως και όλα αυτά μπορεί να κάνουν όσο λες ίσως και παραπάνω, αλλά αντέχουν πολύ παραπάνω από ένα έτος, ακόμα και κάποια μικροφθορά να υποστούν διορθώνεται π.χ να σου φύγει κανένα κουμπί από το πουκάμισο, θα πληρώσεις μια φορά και θα τα κρατήσεις αρκετά χρόνια, ειδικά ακριβά ρούχα, κουστούμια, παλτά κτλ. Και εννοείται οτι δεν τα φοράς συνεχώς, αλλάζεις για επιβράδυνση των όποιων φθορών, εγώ π.χ έχω δύο ζευγάρια παπούτσια που τα αλλάζω ανά εξάμηνο για να ξεκουράζονται και να επανέρχονται από το ντεφορμάρισμα λόγω χρήσης, αυτά που αλλάζω τα καθαρίζω μέσα έξω, τα ψεκάζω με απολυμαντικό μέσα έξω και τα βάζω στο κουτί τους οχι πλυντήρια νερά και άλλες φλοριές, έχω πουκάμισα και ρούχα που αντέχουν 15 χρόνια χωρίς το παραμικρό, μπουφάν σιγά την φθορά που υπόκειται, άντε να χαλάσει κανένα φερμουάρ. Σε κάθε περίπτωση 500 ευρώ κάθε χρόνο για ρούχα είναι υπερβολικό νούμερο εκτός κι αν ανήκεις σε ομάδα ατόμων που γουστάρει να αλλάζει συνεχώς γκαρνταρόμπα, να κάνει εντύπωση στους άλλους ή έχεις επάγγελμα τραγουδιστή, ηθοποιού και ατόμου της showbiz που εκεί βέβαια σκάνε πολύ μεγαλύτερα ποσά γιατί τους ενδιαφέρει η εικόνα τους. 

Βασίλη αν φοράς πουκάμισο 12 ώρες τη μέρα, θα δεις πόσο αντέχει και πόσα χρειάζεσαι τον χρόνο για να διατηρείς την γκαρνταρόμπα σου σταθερή σε κομμάτια 

Αν οδηγείς μηχανάκι θα καταλάβεις τι εστί φθορά σε παπούτσια, κλπ κλπ 

500 € είναι νορμάλ νούμερο για ανθρώπους που δουλεύουν σε δουλειές γραφείου 

Μόνο φανελάκια / βρακιά / κάλτσες να βάλεις πόσα κομμάτια θες το χρόνο, φτάνει... 

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σιγά μην αλλάζουμε κάθε μέρα βρακιά, κάλτσες και μπλούζες! Είπαμε, πρωταρχικός στόχος να μένουμε μόνοι, ακόμα και αν το βρακί έχει μια τρούπα ΝΑ! 😄

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, zeniath είπε

 

Και για την φάση γιατί δεν έχω κανει και εγώ το σεντονάκι μου με τα έξοδα:

Νοίκι: Δικό μου σπίτι 
Κοινόχρηστα: Μηδενικά
Φαΐ: Γύρω στα 120 ευρώ τον μήνα σε σουπερ μαρκετ (και κανά 100αρικο την βδομάδα σε μπυρες και ψιψιψόνια αλλά δεν το θεωρούμε εξοδο, αλλά καλοπέραση)
Ρεύμα: 45-55ευρώ τον μήνα
Τηλέφωνο/Ιντερνετ/Δορυφορική: 35ευρώ τον μήνα
Νερό: 15ευρώ κάθε 4μηνο (νομίζω;)
Βενζίνες: 100 ευρώ αέριο (αμάξι) & βενζίνη (μηχανάκι), δεν βάζω τα επιπλέον που δίνω για βολτες κλπ

Με λίγα λόγια; Τα ελάχιστα έξοδα επιβίωσης μου είναι γύρω στα 320. Βάλε ένα 300άρι για νοίκι TS και εγώ σου λέω ένα 650άρι bare minimum χωρίς όμως να μετράς την φακή σπόρο σπόρο, αλλά να είσαι τίμια και αν και μαζεμένα, αλλά μετακίνηση με αμάξι και όχι Μέσα, με ΜΜΜ πάει πιο κάτω και μπορείς να πας παραπάνω νοίκι αμα ειναι.

Τα πραγματικά δικά μου έξοδα είναι αρκετά παραπάνω αλλά ειναι μέσα βολτες, καλοπέραση, αγορές κλπ και δεν τα προσμετρώ στα ελάχιστα.

στο δικό σου σπίτι ενφια και φορολογία δε πληρώνεις ? κάτι ξέχασες μου φαίνεται..

επίσης 15 ευρώ νερό το 4μηνο μάλλον κάτι κάνεις λάθος

Επεξ/σία από Silenzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, zeniath είπε

Νοίκι: Δικό μου σπίτι 
Κοινόχρηστα: Μηδενικά
Φαΐ: Γύρω στα 120 ευρώ τον μήνα σε σουπερ μαρκετ (και κανά 100αρικο την βδομάδα σε μπυρες και ψιψιψόνια αλλά δεν το θεωρούμε εξοδο, αλλά καλοπέραση)
Ρεύμα: 45-55ευρώ τον μήνα
Τηλέφωνο/Ιντερνετ/Δορυφορική: 35ευρώ τον μήνα
Νερό: 15ευρώ κάθε 4μηνο (νομίζω;)
Βενζίνες: 100 ευρώ αέριο (αμάξι) & βενζίνη (μηχανάκι), δεν βάζω τα επιπλέον που δίνω για βολτες κλπ

Με λίγα λόγια; Τα ελάχιστα έξοδα επιβίωσης μου είναι γύρω στα 320. Βάλε ένα 300άρι για νοίκι TS και εγώ σου λέω ένα 650άρι bare minimum χωρίς όμως να μετράς την φακή σπόρο σπόρο, αλλά να είσαι τίμια και αν και μαζεμένα, αλλά μετακίνηση με αμάξι και όχι Μέσα, με ΜΜΜ πάει πιο κάτω και μπορείς να πας παραπάνω νοίκι αμα ειναι.

Τα πραγματικά δικά μου έξοδα είναι αρκετά παραπάνω αλλά ειναι μέσα βολτες, καλοπέραση, αγορές κλπ και δεν τα προσμετρώ στα ελάχιστα.

κάπου εκεί είμαι και εγώ.  Με την διαφορά ότι κοινόχρηστα είναι περίπου 10€ το μήνα και ρεύμα 30-35€/λογαριασμό που έρχεται κάθε δίμηνο για σπίτι 50τμ. Το νερό μου είναι επίσης κοντα στο 30αρι το 4μηνο. Το χειμώνα βγαίνει και ένα 30αρι περίπου το δίμηνο η τηλεθέρμανση και περίπου 120€  ο ΕΝΦΙΑ.

Επεξ/σία από bbbb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ήταν typo το νερό είναι στα 25 το 4μηνο αλλά και πάλι, μονος μου μένω και κάθε μέρα ντουζ 5λεπτο το πρωί πριν τη δουλειά πόσο νερό να κάψω; Πιάτα κλπ; Κυρίως το φαί που παίρνω δουλειά το πλένω κιολας στην δουλειά, όχι για οικονομία αλλά γιατί αν το αφήσω, μεχρι να το πλύνω ο νεροχύτης θα έχει βγάλει μανιτάρια και μια εσάνς τέλεια που τραβάει πολύ τις φίλες μας τις κατσαρίδες.

Για βρακιά εννοείται πως κάθε φορά που κάνεις μπάνιο βάζεις και καθαρό, οπότε ανάλογα την συχνότητα των ντουζ σας βάζετε και τα αντίστοιχα.

Τον ΕΝΦΙΑ μαζί με τα τέλη κυκλοφορίας και λοιπούς φόρους είναι το δώρο Χριστουγέννων γι'αυτό και δεν το συμπεριλαμβάνω, το θεωρώ φόρο/νταβατζιλίκι κράτους άρα όχι μηνιαία έξοδα (άποψή μου feel free να πείτε το αντίθετο).

@Βασίλης_29 Δεν σε αγνοώ απλά δεν προλαβαίνω να διαβάσω τώρα το post σου και να απαντήσω, will revert later

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Silenzio είπε

στο δικό σου σπίτι ενφια και φορολογία δε πληρώνεις ? κάτι ξέχασες μου φαίνεται..

επίσης 15 ευρώ νερό το 4μηνο μάλλον κάτι κάνεις λάθος

Κι εμένα τόσο έρχεται όταν μένω μόνος, με πλυντήριο ρούχων και πιάτων μια φορά τη βδομάδα και καθημερινά ντούς. Τις περιόδους που έχω παρέα πάει 3-4 φορές πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Βασίλη αν φοράς πουκάμισο 12 ώρες τη μέρα, θα δεις πόσο αντέχει και πόσα χρειάζεσαι τον χρόνο για να διατηρείς την γκαρνταρόμπα σου σταθερή σε κομμάτια 

Αν οδηγείς μηχανάκι θα καταλάβεις τι εστί φθορά σε παπούτσια, κλπ κλπ 

500 € είναι νορμάλ νούμερο για ανθρώπους που δουλεύουν σε δουλειές γραφείου 

Μόνο φανελάκια / βρακιά / κάλτσες να βάλεις πόσα κομμάτια θες το χρόνο, φτάνει... 

Τίποτα δεν παθαίνει το πουκάμισο, εκτός αν αγόρασες χάλια ποιότητα ή εκτελείς βαριές δουλειές με αυτό, για τυπική δουλειά και γραφείο μια χαρά αντέχει, δεν θα φοράς το ίδιο συνεχώς. Τα παπούτσια φθείρονται με το περπάτημα και ο ρυθμός φθοράς εξαρτάται αν είσαι γρήγορος ή όχι καθώς και το βάρος σου. Δεν ξέρω τι παθαίνει το παπούτσι επάνω στο μηχανάκι, ξέρω όμως οτι το κάθε παπούτσι που είχα άντεχε από 2.5 χρόνια και παραπάνω, με σχολεία, σχολές, φροντιστήρια, εκδρομές, γυμναστικές, τρεξίματα, μια σκάλα τριών ορόφων που έχω σπίτι καθώς δεν υπάρχει ασανσέρ. Ένα καλής ποιότητας παπούτσι θα αντέξει παραπάνω από ένα χρόνο. Σώβρακα φανέλες κάλτσες, σιγά τα αυγά, αν εκτελείς καμιά δουλειά που λερώνονται εύκολα και επιβάλλεται να αλλάζεις κάθε μέρα, αγοράζεις 6-7 τέτοια και αλλάζεις κάθε μέρα της εβδομάδας και το ΣΚ τα βάζεις στο πλυντήριο, θα τα κρατήσεις πολύ παραπάνω από ένα έτος, και να χαλάσουνε έτσι κι αλλιώς να ανοίξουν καμιά τρύπα, ε εσώρουχα είναι αυτά δεν σε βλέπει κανένας ούτε σου δημιουργούν πρόβλημα. Το μόνο που θα συμφωνήσω 100% είναι οι φθορές σε ρούχα π.χ μπουφάν ή παντελόνι αν οδηγείς μηχανάκι, έρχονται σε επαφή με της συνθήκες του καιρού και υπάρχει και το δυνατό ρεύμα αέρα λόγω ταχύτητας στο μηχανάκι, αλλά και πάλι τα 500 ευρώ είναι υπερβολικός αριθμός.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Σώβρακα φανέλες κάλτσες, σιγά τα αυγά, αν εκτελείς καμιά δουλειά που λερώνονται εύκολα και επιβάλλεται να αλλάζεις κάθε μέρα

Έλεος ρε συ, απλά...

Δύο φορές τη μέρα αλλάζω τώρα που είναι καλοκαίρι και είμαι σε δουλειά γραφείου...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Σώβρακα φανέλες κάλτσες, σιγά τα αυγά, αν εκτελείς καμιά δουλειά που λερώνονται εύκολα και επιβάλλεται να αλλάζεις κάθε μέρα, αγοράζεις 6-7 τέτοια και αλλάζεις κάθε μέρα της εβδομάδας και το ΣΚ τα βάζεις στο πλυντήριο, θα τα κρατήσεις πολύ παραπάνω από ένα έτος, και να χαλάσουνε έτσι κι αλλιώς να ανοίξουν καμιά τρύπα, ε εσώρουχα είναι αυτά δεν σε βλέπει κανένας ούτε σου δημιουργούν πρόβλημα. 

Να πως εξηγουνται κατι νούμερα πολυ χαμηλά που γράφονται, για λογαριασμούς κλπ.

Ωραία αφορμή το πόστ του Βασίλη. 

Αν δεν έχεις δεδομένο οτι κάθε μερα κανεις ντους και αλλάζεις , αν μη τι αλλο, εσώρουχα, τότε δεν έχει νόημα καν να συζητείται το θεμα του κόστους διαβίωσης...

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...