Προς το περιεχόμενο

Έξοδα του να μένεις μόνος


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε σεις...ένα σωβρακο κάνει 8 ευρώ στη καλύτερη. Ένα γαμωαφτερσειβ από το σουπερ μάρκετ, κάνει 5 ευρώ. Ένα σαμπουάν (τι σαμπουάν που οι άντρες παίρνουμε ένα για όλα -μαλλιά, μασχάλες, τσαπου λωκο :P )

Δηλαδή λίγο κοκέτης να εισαι και να θες να περιποιηθείς τον εαυτό σου με κάτι κρέμες και κάτι λάδια, θες στη καλύτερη μια 50άρα το μήνα μονο για αυτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, mjaros είπε

Θα πρέπει να προγραμματίσεις το τι θα μαγειρέψεις για όλο το μήνα

Θα χρειαστείς: 

πρωτεΐνη : (κοτόπουλο, κιμάς, ψάρι, χοιρινό, αυγά, γαλοπούλα, μπέικον, μανιτάρια ) : 5 κιλά: 30€

υδατανθρακας:  (μακαρόνια, πατάτες, ψωμί, βρώμη , αλεύρι, ζάχαρη, ψωμί του τοστ) : 15 κιλά: 40€

λιπαρα: (λάδι, βούτυρο) : 20€

οσπρια: (φασολάκια, φασόλια, αρακάς, φακές, ρεβίθια): 5 κιλά: 15€

λαχανικα: (ντομάτες, σάλτσα ντομάτας , κρεμιδια, λάχανο, μαρούλι, μελιτζάνες, κτλ): 10 κιλά: 20€

φρουτα: 10 κιλά: 15€

γαλακτοκομικα: (γιαούρτι, γάλα, τυρί, βούτυρο 😞 5 κιλά: 25€

καθαριστικα: (απορρυπαντικά, σαπούνια, σαμπουάν, χαρτί υγείας, οδοντόβουρτσες, οδοντόκρεμες) :10€

διάφορα: (καφες, μέλι, μαρμελάδα, φυστίκι βούτυρο, ταχίνι) : 20€

λοιπά: (αλουμινόχαρτο, οδοντογλυφίδες, λαδόκολλα, μπαχαρικά) : 10€

Εννοείται ότι θα πρέπει να μάθεις να ψωνίζεις. Lidl για τα εβδομαδιαία και Σκλαβενίτη για ότι δεν βρίσκεις στο lidl. 

Κυρίως κυνηγάς τις προσφορές. Μόλις πχ έχει προσφορά στα απορρυπαντικά και ότι μπορεί να διατηρηθεί στην ντουλάπα (μέλι, καφες κτλ) και κατάψυξη (κρέας, φασολάκια), καβατζώνεις για ένα εξάμηνο ή όσο αντέχουν. 

Δυο φορές την εβδομάδα από δυο φαγητά, δηλαδή τέσσερα φαγητά την εβδομάδα από τέσσερις μερίδες το καθένα. Πχ μακαρόνια με κιμά και φακές. Πετάς τις δυο μερίδες κατάψυξη (. Σκέτο τον κιμά και τις φακές). Κοτόπουλο φούρνο και ρεβίθια ).

οποτε έχεις τέσσερα διαφορετικά φαγητά φρέσκα εβδομάδας και αλλα 10 από προηγούμενες εβδομάδες στην κατάψυξη.

Στην κατάψυξη δεν μπαίνουν όλα. Μακαρόνια, πατάτες, φασολάκια, μανιτάρια  και διαφορά αλλά απαγορεύονται.

Καταψυξη βάζουμε κρέατα, όσπρια, κρέπες, πανκεικς, τάρτες κτλ. 

Τα κρατάμε για ένα μήνα το πολύ. 

Για πρωινό αυγά, κρέπες, βρώμη, γιαούρτι, τοστ, ψωμί, μέλι, βούτυρο. 

Ενα μεςημεριανο στη δουλειά και ενα το απόγευμα  σπίτι  

Το βράδυ γιαούρτι, φρούτα, τοστ. 

Όλα τα ρούχα φθείρονται. Παπούτσια, εσώρουχα, παντελόνια, πουκάμισα, κάλτσες  

2 σετ (παντελόνι, πουκάμισο, παπούτσια, ζώνη, φανελάκι, μπλούζα, ) το χρόνο να βάλεις είναι 300€. Βάλε και κανένα μπουφάν, παλτό και έφτασες το 500αρι. Αλλά από σένα εξαρτάται. 

Στην αρχή θέλεις 2.000 για τα βασικά: κρεβάτι, καναπές, τραπέζι, τηλεόραση, πλυντήριο, κουζίνα, πιάτα, κατσαρόλες, σεντόνια, παπλώματα, κτλ. 

Μετά κάθε χρόνο μπορείς να ξοδεύεις 500€ για να πάρεις πχ πιο ωραίο  καναπέ ή άλλες κουρτίνες  ή επειδή χάλασε το πλυντήριο και πρέπει να πάρεις άλλο. 

Το αυτοκίνητο θέλει 500€ το χρόνο για να το κοιτάς. Ασφάλεια, τέλη, ΚΤΕΟ, λάστιχα και μια αλλαγή λαδιών. 

Αν θα το κυκλοφορείς κιόλας  τότε θέλει επιπλέον καύσιμα 1.000€, 1000 επιπλέον  για σέρβις, την αξία που χάνει το όχημα λόγο χιλιομέτρων και τον χρόνο που ξοδεύεις στο δρόμο. Αυτά είναι για 10.000-15.000  χλμ/έτος ανάλογα τις συνθήκες. 

Για τα απορρυπαντικά διατηρώ επιφύλαξη μεγάλη... Αν όχι το μεγαλύτερο ένα από τα μεγαλύτερα κόστη στο σούπερ μάρκετ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, sphinxgr said:

Το κόστος χρήσης ενός φθηνού αυτοκινήτου είναι 2€ / 10χμ, με τουλάχιστον 7500χμ το έτος. Αν τα χιλιόμετρα μειωθούν, τότε το κόστος αυξάνεται. Το κόστος υπολογίζεται σε ορίζοντα 5ετίας.

Η απόσβεση του αυτοκινήτου είναι το ελάχιστο 50€ / μήνα (6000€ / 10 έτη) για αμάξια κουβάδες! Τα 100€-150€ / μήνα είναι η χρυσή τομή για χαμηλά εισοδήματα.

Σχετικά με τα ρούχα, δεν θα αγοράσει ΠΟΤΕ ρούχα ο άλλος? Θα τη βγάλει με 2 παντελόνια και 1 παπουτσι των 10€ για μια ζωή? Ακόμα και αν δουλευει σε μια εταιρία θα πηγαίνει με το ίδιο σάπιο πουκάμισο για πάντα? Πόσα θα χαλάει? 10€/έτος?

Είπαμε να μένεις μόνος, αλλά αν δεν τρως, δεν ντύνεσαι, δεν βγαίνεις απο το σπίτι, Ε ΜΗΝ ΜΕΝΕΙΣ ΜΟΝΟΣ απλά για να λες ότι μένεις μόνος

 

Από το τίποτα για ρούχα μέχρι τα 500€ κάθε χρόνο υπάρχει μια απόσταση. 

Άντε να τα δώσεις στην αρχή και για 2-3 χρόνια γιατί δεν έχεις τίποτα που να μπορείς να βάλεις. Μετά? Όλα τόσο γρήγορα χαλάνε? 

 

Στο αυτοκίνητο με το παράδειγμα σου έχουμε 2100€. Μας λείπουν 900€ μέχρι τα 3000€. Μικρή διαφορά για άλλους μεγάλη για όταν κάνουμε τέτοιους υπολογισμούς. 

Να το βάλω 2500€ να καλύψουμε και μερικά ακόμα? Πάλι μένουν 500€ που δεν είναι λίγα. 

41 minutes ago, mjaros said:

Θα πρέπει να προγραμματίσεις το τι θα μαγειρέψεις για όλο το μήνα

Θα χρειαστείς: 

πρωτεΐνη : (κοτόπουλο, κιμάς, ψάρι, χοιρινό, αυγά, γαλοπούλα, μπέικον, μανιτάρια ) : 5 κιλά: 30€

υδατανθρακας:  (μακαρόνια, πατάτες, ψωμί, βρώμη , αλεύρι, ζάχαρη, ψωμί του τοστ) : 15 κιλά: 40€

λιπαρα: (λάδι, βούτυρο) : 20€

οσπρια: (φασολάκια, φασόλια, αρακάς, φακές, ρεβίθια): 5 κιλά: 15€

λαχανικα: (ντομάτες, σάλτσα ντομάτας , κρεμιδια, λάχανο, μαρούλι, μελιτζάνες, κτλ): 10 κιλά: 20€

φρουτα: 10 κιλά: 15€

γαλακτοκομικα: (γιαούρτι, γάλα, τυρί, βούτυρο 😞 5 κιλά: 25€

καθαριστικα: (απορρυπαντικά, σαπούνια, σαμπουάν, χαρτί υγείας, οδοντόβουρτσες, οδοντόκρεμες) :10€

διάφορα: (καφες, μέλι, μαρμελάδα, φυστίκι βούτυρο, ταχίνι) : 20€

λοιπά: (αλουμινόχαρτο, οδοντογλυφίδες, λαδόκολλα, μπαχαρικά) : 10€

Εννοείται ότι θα πρέπει να μάθεις να ψωνίζεις. Lidl για τα εβδομαδιαία και Σκλαβενίτη για ότι δεν βρίσκεις στο lidl. 

Κυρίως κυνηγάς τις προσφορές. Μόλις πχ έχει προσφορά στα απορρυπαντικά και ότι μπορεί να διατηρηθεί στην ντουλάπα (μέλι, καφες κτλ) και κατάψυξη (κρέας, φασολάκια), καβατζώνεις για ένα εξάμηνο ή όσο αντέχουν. 

Δυο φορές την εβδομάδα από δυο φαγητά, δηλαδή τέσσερα φαγητά την εβδομάδα από τέσσερις μερίδες το καθένα. Πχ μακαρόνια με κιμά και φακές. Πετάς τις δυο μερίδες κατάψυξη (. Σκέτο τον κιμά και τις φακές). Κοτόπουλο φούρνο και ρεβίθια ).

οποτε έχεις τέσσερα διαφορετικά φαγητά φρέσκα εβδομάδας και αλλα 10 από προηγούμενες εβδομάδες στην κατάψυξη.

Στην κατάψυξη δεν μπαίνουν όλα. Μακαρόνια, πατάτες, φασολάκια, μανιτάρια  και διαφορά αλλά απαγορεύονται.

Καταψυξη βάζουμε κρέατα, όσπρια, κρέπες, πανκεικς, τάρτες κτλ. 

Τα κρατάμε για ένα μήνα το πολύ. 

Για πρωινό αυγά, κρέπες, βρώμη, γιαούρτι, τοστ, ψωμί, μέλι, βούτυρο. 

Ενα μεςημεριανο στη δουλειά και ενα το απόγευμα  σπίτι  

Το βράδυ γιαούρτι, φρούτα, τοστ. 

Όλα τα ρούχα φθείρονται. Παπούτσια, εσώρουχα, παντελόνια, πουκάμισα, κάλτσες  

2 σετ (παντελόνι, πουκάμισο, παπούτσια, ζώνη, φανελάκι, μπλούζα, ) το χρόνο να βάλεις είναι 300€. Βάλε και κανένα μπουφάν, παλτό και έφτασες το 500αρι. Αλλά από σένα εξαρτάται. 

Στην αρχή θέλεις 2.000 για τα βασικά: κρεβάτι, καναπές, τραπέζι, τηλεόραση, πλυντήριο, κουζίνα, πιάτα, κατσαρόλες, σεντόνια, παπλώματα, κτλ. 

Μετά κάθε χρόνο μπορείς να ξοδεύεις 500€ για να πάρεις πχ πιο ωραίο  καναπέ ή άλλες κουρτίνες  ή επειδή χάλασε το πλυντήριο και πρέπει να πάρεις άλλο. 

Το αυτοκίνητο θέλει 500€ το χρόνο για να το κοιτάς. Ασφάλεια, τέλη, ΚΤΕΟ, λάστιχα και μια αλλαγή λαδιών. 

Αν θα το κυκλοφορείς κιόλας  τότε θέλει επιπλέον καύσιμα 1.000€, 1000 επιπλέον  για σέρβις, την αξία που χάνει το όχημα λόγο χιλιομέτρων και τον χρόνο που ξοδεύεις στο δρόμο. Αυτά είναι για 10.000-15.000  χλμ/έτος ανάλογα τις συνθήκες. 

 

Γενικά δεν θα διαφωνήσω απλά σε κάποια, κυρίως αυτοκίνητο και ρούχα όπως είπα, τα θεωρώ ελαφρώς φουσκωμένα. 

Βέβαια ίσως είναι καλύτερα έτσι ώστε να υπάρχει και μια σχετική ασφάλεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, NickTG είπε

Στο αυτοκίνητο με το παράδειγμα σου έχουμε 2100€. Μας λείπουν 900€ μέχρι τα 3000€. Μικρή διαφορά για άλλους μεγάλη για όταν κάνουμε τέτοιους υπολογισμούς. 

Να το βάλω 2500€ να καλύψουμε και μερικά ακόμα? Πάλι μένουν 500€ που δεν είναι λίγα. 

Τις αποσβέσεις / κόστος αγοράς / δόσεις, τις υπολόγισες ή κάποιος μας χαρίζει αυτοκίνητο κάθε λιγο? 

Επίσης ο ΜΟ χιλιομέτρων ενός αυτοκινήτου είναι 10.000 έως 15.000 / έτος (10.000*2€/10χμ)=2000€. 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mjaros είπε

Με ένα skip υγρό 1+1 δώρο 10 ευρώ βγάζεις άνετα 1 χρόνο πλυντήρια με δύο φορές την εβδομάδα. Και ένα swaz 4 lt 7 ευρώ για γενικό καθαρισμό σε βγάζει ένα χρόνο επίσης. 

 

Δεν είναι μόνο το απορρυπαντικό για το πλυντήριο, αλλά τεσπά εγώ θέλω την εβδομάδα στη καλύτερη 50€ με όλα για το σούπερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mjaros είπε

Θα πρέπει να προγραμματίσεις το τι θα μαγειρέψεις για όλο το μήνα

Θα χρειαστείς: 

πρωτεΐνη : (κοτόπουλο, κιμάς, ψάρι, χοιρινό, αυγά, γαλοπούλα, μπέικον, μανιτάρια ) : 5 κιλά: 30€

υδατανθρακας:  (μακαρόνια, πατάτες, ψωμί, βρώμη , αλεύρι, ζάχαρη, ψωμί του τοστ) : 15 κιλά: 40€

λιπαρα: (λάδι, βούτυρο) : 20€

οσπρια: (φασολάκια, φασόλια, αρακάς, φακές, ρεβίθια): 5 κιλά: 15€

λαχανικα: (ντομάτες, σάλτσα ντομάτας , κρεμιδια, λάχανο, μαρούλι, μελιτζάνες, κτλ): 10 κιλά: 20€

φρουτα: 10 κιλά: 15€

γαλακτοκομικα: (γιαούρτι, γάλα, τυρί, βούτυρο 😞 5 κιλά: 25€

καθαριστικα: (απορρυπαντικά, σαπούνια, σαμπουάν, χαρτί υγείας, οδοντόβουρτσες, οδοντόκρεμες) :10€

διάφορα: (καφες, μέλι, μαρμελάδα, φυστίκι βούτυρο, ταχίνι) : 20€

λοιπά: (αλουμινόχαρτο, οδοντογλυφίδες, λαδόκολλα, μπαχαρικά) : 10€

Εννοείται ότι θα πρέπει να μάθεις να ψωνίζεις. Lidl για τα εβδομαδιαία και Σκλαβενίτη για ότι δεν βρίσκεις στο lidl. 

Κυρίως κυνηγάς τις προσφορές. Μόλις πχ έχει προσφορά στα απορρυπαντικά και ότι μπορεί να διατηρηθεί στην ντουλάπα (μέλι, καφες κτλ) και κατάψυξη (κρέας, φασολάκια), καβατζώνεις για ένα εξάμηνο ή όσο αντέχουν. 

Δυο φορές την εβδομάδα από δυο φαγητά, δηλαδή τέσσερα φαγητά την εβδομάδα από τέσσερις μερίδες το καθένα. Πχ μακαρόνια με κιμά και φακές. Πετάς τις δυο μερίδες κατάψυξη (. Σκέτο τον κιμά και τις φακές). Κοτόπουλο φούρνο και ρεβίθια ).

οποτε έχεις τέσσερα διαφορετικά φαγητά φρέσκα εβδομάδας και αλλα 10 από προηγούμενες εβδομάδες στην κατάψυξη.

Στην κατάψυξη δεν μπαίνουν όλα. Μακαρόνια, πατάτες, φασολάκια, μανιτάρια  και διαφορά αλλά απαγορεύονται.

Καταψυξη βάζουμε κρέατα, όσπρια, κρέπες, πανκεικς, τάρτες κτλ. 

Τα κρατάμε για ένα μήνα το πολύ. 

Για πρωινό αυγά, κρέπες, βρώμη, γιαούρτι, τοστ, ψωμί, μέλι, βούτυρο. 

Ενα μεςημεριανο στη δουλειά και ενα το απόγευμα  σπίτι  

Το βράδυ γιαούρτι, φρούτα, τοστ. 

Όλα τα ρούχα φθείρονται. Παπούτσια, εσώρουχα, παντελόνια, πουκάμισα, κάλτσες  

2 σετ (παντελόνι, πουκάμισο, παπούτσια, ζώνη, φανελάκι, μπλούζα, ) το χρόνο να βάλεις είναι 300€. Βάλε και κανένα μπουφάν, παλτό και έφτασες το 500αρι. Αλλά από σένα εξαρτάται. 

Στην αρχή θέλεις 2.000 για τα βασικά: κρεβάτι, καναπές, τραπέζι, τηλεόραση, πλυντήριο, κουζίνα, πιάτα, κατσαρόλες, σεντόνια, παπλώματα, κτλ. 

Μετά κάθε χρόνο μπορείς να ξοδεύεις 500€ για να πάρεις πχ πιο ωραίο  καναπέ ή άλλες κουρτίνες  ή επειδή χάλασε το πλυντήριο και πρέπει να πάρεις άλλο. 

Το αυτοκίνητο θέλει 500€ το χρόνο για να το κοιτάς. Ασφάλεια, τέλη, ΚΤΕΟ, λάστιχα και μια αλλαγή λαδιών. 

Αν θα το κυκλοφορείς κιόλας  τότε θέλει επιπλέον καύσιμα 1.000€, 1000 επιπλέον  για σέρβις, την αξία που χάνει το όχημα λόγο χιλιομέτρων και τον χρόνο που ξοδεύεις στο δρόμο. Αυτά είναι για 10.000-15.000  χλμ/έτος ανάλογα τις συνθήκες. 

 Νταξ δεν έχω να συμπληρώσω κάτι , ρισπεκτ στον φίλο . Ίσως γυμναστήριο και ένα budget για διακοπές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχοντας μείνει 15 χρόνια φοιτητής και εργένης, η συμβουλή μου σε όσους ψάχνονται και βρίσκονται σε παρόμοια θέση με τον TS είναι ότι αν τα υπολογίζετε ίσα ίσα, καθίστε εκεί που είστε μέχρι να περισσεύει κάτι περισσότερο.

Δεν υπάρχει λόγος να τα αναλύσετε όπως διαβάζω παραπάνω, άνθρωποι είμαστε και η ζωή είναι γεμάτη απρόοπτα εκτός αν νομίζετε ότι η χρονιά θα βγει με ένα πινακάκι excel που δεν μεταβάλλεται και όλα θα πάνε όπως τα υπολογίσατε στην ζωή σας.

Κάποια νούμερα που διάβασα είναι σαν τα minimum requirements παιχνιδιών και λογισμικων, θα "τρέχουν" αλλά μέχρι εκεί.  Δεν γίνεται να κάνεις τέτοιο βήμα αν είσαι στα minimum requirements εκτός αν είστε αρκετά νέοι και παίζει και καποιο "μαξιλαράκι" ασφαλείας...στην Ελλάδα είμαστε, οκ. Όσοι τυχεροί έχουν την δυνατότητα θα εκμεταλλευτούν λίγο και τους γονείς, παπού, γιαγιά να μην ζοριζεται το παιδι από λεφτά τύπου παρε ενα χαρτζιλίκι μέχρι πλυσιμο, σιδερωμα, ταπεράκια και άλλα διάφορα. Απλά ΜΗΝ ΒΑΣΙΖΕΣΤΕ σε αυτό.

Επίσης προς Θεού μην βασιστείτε σε αυτά που διαβάζετε εδώ μέσα, ψαχτείτε και ρωτήστε τους γείτονες ή τον προηγούμενο ενοικιαστή για όλα τα έξοδα πάνω κάτω τι πληρώνουν αυτοί στο σπίτι που σας ενδιαφέρει.  Η αττική είναι μεγάλη και δυστυχώς σε ΒΠ και ΝΠ τα νούμερα που λέτε δεν υπάρχουν εύκολα. Ας μην μιλάμε για εξαιρέσεις, ούτε για ακραίες καταστάσεις που διάβασα για πρόσφυγα που ζει με το τίποτα και αποταμιεύει 12000 τον χρόνο. Τον θαυμάζω αλλά δεν αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση, δεν νομίζω ότι είναι ευτυχισμένος ο άνθρωπος αυτός. Λεφτά μπορεί να έχει αλλά δεν ζει, για εμένα.

Λοιπόν βγάλτε ένα μέσο όρο από όσα διαβάσατε εδώ που όσοι τα έγραψαν τόσα θα δίνουν απλά δεν είναι ο κανόνας και δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Έπειτα λάβετε υπ'οψην τα απρόοπτα. Αν έχετε όχημα, από μια μηχανική βλάβη, στούκα (φταίτε δεν φταίτε δεν έχει σημασία), ξεχάσατε/χάσατε κλειδιά άρα κλειδαρά, έσπασε/ράγισε/χάλασε/ξεκόλλησε κάτι στο σπίτι και θα χρειαστεί επισκευή ή δαπάνες στην πολυκατοικία που βαραίνουν τους ιδιοκτήτες θα κληθείτε συνήθως να τα βάλετε εσείς και να τα αφαιρέσετε μετά από το ενοίκιο (ρευστότητα;), το ταξί που θα αναγκαστείτε να πάρετε γιατί δεν παίζει τίποτα άλλο για να πάτε κάπου, 1002 πράγματα που ΔΕΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ και αφήνω στο τέλος τα απρόοπτα της υγείας είτε της δικής σας είτε της οικογένειάς σας, εύχομαι να είστε σιδερένιοι και να μην χρειαστεί να πουλήσετε κάτι για να καλύψετε κάτι απρόοπτο.

Σε κάθε περίπτωση ο καθένας έχει την ζυγαριά του. Κάποιος μπορεί να θέλει να ξεφύγει τόσο πολύ που δεν τον νοιάζει να ζει σε μια "τρύπα" (θα την κάνει μια όμορφη τρύπα), να τρώει λιτά και ταπεινά, να μην έχει κοινωνική ζωή ιδιαίτερη και γενικά το πιάσατε το νόημα. Γίνεται προφανώς και καταλήγουμε στην ζυγαριά. Το νόημα είναι να ζείτε όσο γίνεται πιο ευτυχισμένα, ο καθένας την βρίσκει όπως την βρίσκει, κρατήστε απλά το ζουμί: αν βγαίνετε ισα ίσα, να περιμένετε.

 

Επεξ/σία από Koeman
  • Like 18
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κάποιοι δυσκολεύονται στην Ελλάδα με 1200 ευρώ τον μήνα και ξέροντας να μαγειρεύουν τότε κάτι δεν κάνουν καλά.Εγώ π.χ δεν ξέρω να φτιάξω ούτε αυγό τηγανιτό,μέχρι να τελειώσουν οι διαδικασίες με τα παιδιά όταν φύγαμε για την Τσεχία, πήγα μόνος μου εκεί με 1500 ευρώ μισθό.Εδώ να πω ότι ήμουν ο μόνος Έλληνας από το group που δεν διέμενε σε σπίτη που του παρείχε το γραφείο δωρεάν αγκεντούρες τα λένε εκεί τα γραφεία, καθώς έπρεπε να βρω σπίτι για να μείνω επειδή είχα οικογένεια.Τον πρώτο καιρό λοιπόν έτρωγα στην κυριολεξία σε ταχυφαγεία, η στην δουλειά, σε αυτό ήμουν τυχερός είχε εστιατόριο φυσικά δεν ήταν δωρεάν αλλά ήταν φτηνά.

Internet μόνο για τα απαραίτητα από τα δεδομένα του κινητού.Πολλές ώρες έξω για την αποφυγή εξόδων μη απαραίτητων.Χρήση ΜΜΕ σχεδόν παντού,ελάχιστες φορές χρήση αυτοκινήτου,π.χ όταν ήθελα να πάρω κάτι για το σπίτι που είχε βάρος.Τι θέλω να πω, γνώμη μου είναι ότι όταν ξεκινάμε ένα καινούριο βήμα στην ζωή μας πρέπει να κάνουμε οικονομία από παντού, να την βγάζουμε και λίγο σπαρτιάτικα.

Φυσικά όταν ήρθε και η σύζυγος με τα παιδιά άλλαξαν όλα αυτά άρδην καθώς μιλάμε πια για δυο μισθούς με το κόστος διατροφής και ένδυσης στην Τσεχία να είναι γελοία προς τα κάτω σε σχέση με εδώ.Επίσης όταν έλεγαν τα άλλα παιδιά από την Ελλάδα να πάμε για ποτό, εγώ την έβγαζα με μπύρα που εδώ δεν ήπια ποτέ.

Είχα ξεχάσει σχεδόν τι θα πει ουίσκι και βότκα.

Μετά από λίγο φυσικά όπως είπα τα πράγματα καλυτέρεψαν πολύ αυτό που χάλασε, και δεν ήταν το οικονομικό ήταν η επικοινωνία.όλοι οι Έλληνες έφυγαν εκτός από μας, η σύζυγος έφυγε και αυτήν από την συγκεκριμένη εγκατάσταση της SONY και πήγε σε άλλη οπότε ήμουν όλη μέρα μόνος στην δουλειά, χωρίς δυνατότητα επικοινωνίας σχεδόν με κανέναν.

Οπότε για μένα αν δουλεύεις στον τόπο σου, ή σε μέρος όπου μπορείς να συνεννοηθείς όλα τα άλλα λύνονται έστω και με λίγες ως πολλές θυσίες.Φαντάσου δηλαδή να δουλεύεις κάπου, όπου όσες λέξεις έγραψα στο παρόν κείμενο, για να τις μιλήσω στον τόπο εργασία περνούσε ένας μήνας.Και αν τύχαινε που τύχαινε αρκετές φορές στην αρχή , μετά σταμάτησε αυτό μετά από παράπονα δικά μου να δουλεύουμε και αντίθετες βάρδιες με την σύζυγο, τότε δεν υπήρχε ούτε στο σπίτι επικοινωνία.

Η ζωή είναι δύσκολη τίποτα δεν προσφέρεται στο πιάτο, στους περισσότερος από μας, και το λέω αυτό, γιατί ο ts ρωτάει αν θα βγαίνουν τα έξοδα του για να μείνει μόνος και κάποιοι από εδώ του προτείνουν να υπολογίσει μέσα σε αυτά, γυμναστήρια διακοπές και κουραφέξαλα.Πάλι καλά που δεν του προτείνουν, να βάλει cosmote nova dsney+ amazon prime να πάρει ότι παιχνιδοκονσόλα κυκλοφορεί και πάει λέγοντας .

Εν ολίγοις ts θα σου πω το εξής:

Είσαι νέος μπορείς να θυσιάσεις έναν χρόνο από την ζωή σου ξοδεύοντας το ελάχιστο δυνατό.Γιατί στην ζωή υπάρχουν και αναποδιές, που μια να τύχει μπορεί να σε στείλει χρόνια πίσω.

 

Επεξ/σία από xstreamgamer
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο στo αγαπημένο μας insomnia θα δεις στο ίδιο θέμα στην ίδια σελίδα ο ένας να γράφει εγω έκανα οικονομία και αγόρασα δικό μου σπίτι και ο άλλος απο κάτω με skip 1+1 έβγαλα τα πλυντήρια του χρονου χαχα

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όταν θα βρεις το σπίτι (γιατί θα το βρεις) θα χρειαστεί να το επιπλώσεις κτλ κτλ θα σου δώσω μια συμβουλή που ακολούθησα και εγώ.

Τα λεφτά που θα ξόδευες αν είχες νοικιάσει ένα διαμέρισμα να τα βάζεις στην άκρη κάθε μήνα.

Έτσι θα δεις στο περίπου μέχρι που μπορείς να φτάσεις και επιπλέον να μαζέψεις χρήματα για τα πρώτα έξοδα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρα πολύ ενδιαφέρον Thread με πολύ σοβαρές ρεαλιστικές και μετρημένες απόψεις. 

Το διαβάζεις και βλέπεις οτι με ~1000Ε το μήνα μόνο άνετα δε τη βγάζεις. Μετά διαβάζεις το παρακάτω άρθρο. 

https://www.naftemporiki.gr/finance/story/1490516/i-krisi-kourepse-ton-eisodimatiko-prosdiorismo-tis-mesaias-taksis

Και βλέπεις οτι ένας εργένης με εισόδημα ~1000Ε το μήνα ανήκει τουλάχιστον στο τοπ 25% του αντίστοιχου πληθυσμού εισοδηματικά. Άρα θεωρείται πλούσιος. 

Και ρωτάω εγώ. Αν ένας πλούσιος πρέπει να εφαρμόζει τοσο στενό πρόγραμμα και ωραίες τεχνικές που περιγράφονται παραπάνω για να τη βγάλει, οι υπόλοιποι τι κάνουν; 

Γιατί τα νοίκια είναι εκεί που είναι; Γιατί το κόστος των υπηρεσιών και των προιόντων είναι εκεί που είναι; 

Επεξ/σία από Errik
  • Like 3
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, από μικρός είχα συνειδητοποιήσει ότι με τον βασικό μισθό δεν θα περνούσα καλά, οπότε φρόντισα να αυξήσω τις επιλογές μου για εργασία και να δω συνδυαστικά πως θα κερδιζα περισσότερα. Δηλαδή, αν δεν επαρκεί μόνο μια εργασία για να πραγματοποιήσω τα όνειρα και τις επιθυμίες μου, θα στυψω το κεφάλι μου να βρω τρόπους να κάνω και άλλα.

Γιατί; Μα είπα γιατί... Όνειρα, επιθυμίες, πρόβλεψη πως θα ήθελα να είμαι στην Χ ηλικία, αν θα μπορώ να στηρίξω τους δικούς μου όταν έρθει η ώρα, κ.λ.π. 

 

Ρωτήσαμε τον εργάτη (αλλοδαπός) της περιοχής στο εξοχικό, αν κατάλαβε την κρίση στην Ελλάδα (άνθρωπος που ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να αφήσει μια δουλειά στη μέση, μπορεί να έρθει απόγευμα ΑΡΓΙΑΣ και να φύγει 12 το βράδυ): δεν άλλαξε ΤΊΠΟΤΑ για αυτόν, μας απάντησε. Δουλειά υπάρχει πάντα αν το θες και το κυνηγάς. Ζει πολύ άνετα ο άνθρωπος, δεν τον απασχολούν τα έξοδα, αλλά είναι και δουλευταρας. 

Το ίδιο με κάποιον άλλο μάστορα ντόπιο, Έλληνα, δουλευταρας και εκείνος, βγάζει ΠΟΛΛΆ χρήματα το μήνα (μισθούς ολοκλήρου χρόνου, ας πούμε).  Η γυναίκα του επίσης δουλεύει σε ιδιωτική δουλειά με το βασικό μισθό γιατί απλά έτσι έμαθε από μικρή, να είναι ανεξάρτητη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πιο ωραίο θέμα ... 

Φοβερή η έρευνα της ΕΛΣΤΑΤ !! Οτι καλύτερο έχω διαβάσει από την εποχή των μνημονίων!! Μάθαμε ότι με 5375€ εργένης θεωρείσαι μεσαία τάξη στην Ελλάδα τη κρίσης..

Οπότε με 14 *1200 = 16800 μάλλον θεωρείσαι Νιαρχος. 

Με τόσα λεφτά ζούνε οικογένειες με παιδιά πάντως αλλά ειλικρινά είναι υποκειμενικό για αυτό κανείς δεν μπορει να σου απαντήσει ότι φτάνουν ή όχι. 

Επεξ/σία από tounion
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic αλλά δεν αντέχω,  με το Skip 1+1 τι φάση; Εμένα η γυναίκα μου ζητάει περίπου κάθε 40 μέρες,  οπότε ή το βάζει και στα φασολάκια ή το μπουκωνει  το πλυντήριο,  thanks για την πληροφορία περι 12μηνης αντοχής ,  βλέπω να μαλώνω σήμερα  😛 χαχχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kogba είπε

Προσωπικά, από μικρός είχα συνειδητοποιήσει ότι με τον βασικό μισθό δεν θα περνούσα καλά, οπότε φρόντισα να αυξήσω τις επιλογές μου για εργασία και να δω συνδυαστικά πως θα κερδιζα περισσότερα. Δηλαδή, αν δεν επαρκεί μόνο μια εργασία για να πραγματοποιήσω τα όνειρα και τις επιθυμίες μου, θα στυψω το κεφάλι μου να βρω τρόπους να κάνω και άλλα.

Γιατί; Μα είπα γιατί... Όνειρα, επιθυμίες, πρόβλεψη πως θα ήθελα να είμαι στην Χ ηλικία, αν θα μπορώ να στηρίξω τους δικούς μου όταν έρθει η ώρα, κ.λ.π. 

Ρωτήσαμε τον εργάτη (αλλοδαπός) της περιοχής στο εξοχικό, αν κατάλαβε την κρίση στην Ελλάδα (άνθρωπος που ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να αφήσει μια δουλειά στη μέση, μπορεί να έρθει απόγευμα ΑΡΓΙΑΣ και να φύγει 12 το βράδυ): δεν άλλαξε ΤΊΠΟΤΑ για αυτόν, μας απάντησε. Δουλειά υπάρχει πάντα αν το θες και το κυνηγάς. Ζει πολύ άνετα ο άνθρωπος, δεν τον απασχολούν τα έξοδα, αλλά είναι και δουλευταρας. 

Το ίδιο με κάποιον άλλο μάστορα ντόπιο, Έλληνα, δουλευταρας και εκείνος, βγάζει ΠΟΛΛΆ χρήματα το μήνα (μισθούς ολοκλήρου χρόνου, ας πούμε).  Η γυναίκα του επίσης δουλεύει σε ιδιωτική δουλειά με το βασικό μισθό γιατί απλά έτσι έμαθε από μικρή, να είναι ανεξάρτητη.

Αυτά είναι, ούτε γνωρίζουν τι σημαίνει η λέξη αργία αλλά δουλειά έχουν, να χαρώ εγώ ζωή ποιοτική. Το πιο πολύτιμο πράγμα που έχει ο άνθρωπος είναι ο χρόνος του και όταν του τελειώνει με όλα τα χρήματα του κόσμου δεν μπορεί να αγοράσει παραπάνω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...