Προς το περιεχόμενο

Έξοδα του να μένεις μόνος


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει ένα διαμέρισμα στην πολυκατοικία μου που μένουν μέσα 3 και δεν χαλάνε καθόλου λεφτά σε έξοδα που υπολογίζετε! Τα χαλάνε μόνο σε μπύρες / τισγάρα και χαϊλίκια.  Πάρτε ιδέες που εφαρμόζουν:

  • Έχουν να πληρώσουν ρευμα 5 χρόνια. (Το κόβει η ΔΕΗ και το συνδέουν μόνοι τους. Η ΔΕΗ είναι στο όνομα προηγούμενου ενοικιαστή)
  • 'Εχουν να πληρώσουν ενοίκιο 5 χρόνια. (δεν είχαν κάνει συμβόλαιο και δεν τους διώχνει κανείς για να μην μπλέξει ο ιδιοκτήτης)
  • Έχουν να πληρώσουν νερό 5 χρόνια. (αφαίρεσε το ρολόι η ΕΥΔΑΠ, και παίρνουν κουβάδες νερό απο κοινόχρηστη βρύση)
  • Έχουν να πληρώσουν κοινόχρηστα 5 χρόνια (ούτως ή άλλως νομικά στον ιδιοκτήτη χρεώνονται αν δεν πληρώσει ο ενοικιαστής)

Για να μείνετε μόνοι, δεν θέλει χρήμα, θέλει τρόπο ;)

*με τα βρακιά τους δεν ξέρω τι κάνουν, αν τα πλένουν ή αν δεν φοράνε. 

  • Like 2
  • Confused 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, όπως τα έβαλα κάτω και μετά απο αυτά που διάβασα απο εδώ κατέληξα πως άνετα ζω με 400 ενοίκιο με τον μισθό μου και με τη ζωή που κάνω. Τώρα το επόμενο στεπ είναι να βρω ένα νορμαλ σπίτι με αυτά τα χρήματα και να μην ειναι καθυστερημένος ιδιοκτήτης. (έφαγα άκυρο απο σπίτι επειδή περιμένει να έρθει κοπελίτσα να το πάρει γιατί μας φοβάται εμάς τα αγόρια μην φτιάξουμε καμία βόμβα στο σπίτι, κατα λέξη μου το είπαν αυτο)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, simplemaths είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, όπως τα έβαλα κάτω και μετά απο αυτά που διάβασα απο εδώ κατέληξα πως άνετα ζω με 400 ενοίκιο με τον μισθό μου και με τη ζωή που κάνω. Τώρα το επόμενο στεπ είναι να βρω ένα νορμαλ σπίτι με αυτά τα χρήματα και να μην ειναι καθυστερημένος ιδιοκτήτης. (έφαγα άκυρο απο σπίτι επειδή περιμένει να έρθει κοπελίτσα να το πάρει γιατί μας φοβάται εμάς τα αγόρια μην φτιάξουμε καμία βόμβα στο σπίτι, κατα λέξη μου το είπαν αυτο)

Είμαστε κάπου 100 μέλη που έχουμε ασχοληθεί για να αποφασίσεις! Τόσες ώρες φάγαμε!

Μόλις νοικιάσεις λοιπόν, θα κάνεις open party να έρθουμε ο καθένας με την παρέα του, για να βγάλεις την υποχρέωση!!!

*Τα έξοδα δικά σου για να δεις πως τα έξοδα πολλές φορές δεν είναι όπως τα υπολόγιζες! Επίσης θα μας είσαι ξανά υπόχρεος που στο αποδεικνύουμε και πρακτικά και δεν μένουμε μόνο στη θεωρία εκ του ασφαλούς. 

** Να έχεις παράλληλα και πλυντήριο να φέρουμε να πλύνουμε κανά βρακί, γιατί όσοι μένουμε μόνοι δεν χρειαζόμαστε απαραίτητα λεφτά. Έχουμε τον τρόπο μας!

12 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

 Σώβρακα φανέλες κάλτσες, σιγά τα αυγά, αν εκτελείς καμιά δουλειά που λερώνονται εύκολα και επιβάλλεται να αλλάζεις κάθε μέρα, αγοράζεις 6-7 τέτοια και αλλάζεις κάθε μέρα της εβδομάδας και το ΣΚ τα βάζεις στο πλυντήριο, θα τα κρατήσεις πολύ παραπάνω από ένα έτος, και να χαλάσουνε έτσι κι αλλιώς να ανοίξουν καμιά τρύπα, ε εσώρουχα είναι αυτά δεν σε βλέπει κανένας ούτε σου δημιουργούν πρόβλημα

 

11 ώρες πριν, margaritagr είπε

Αν δεν έχεις δεδομένο οτι κάθε μερα κανεις ντους και αλλάζεις , αν μη τι αλλο, εσώρουχα, τότε δεν έχει νόημα καν να συζητείται το θεμα του κόστους διαβίωσης...

Πραγματικά, ποιο το νόημα να μένεις μόνος....αν δεν βλέπει κανείς τα εσώρουχα σου!!!!??? 😰

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλειά γραφείου, 6-7 παντελόνια για να αλλάζω εχω και καμιά 20αριά πουκάμισα. Δεν γίνεται να βάζεις κάθε βδομάδα πλυντήριο, βασικά εγώ δεν το μπορώ γιαυτό έχω κανει επένδυση σε ρουχα που εχω να αλλάζω καθημερινά για 2 βδομάδες πριν χρειαστώ πλυντήριο.

Μποξεράκια εννοείται καινούριο κάθε μέρα αφού δεν παίζει να βάλεις το ήδη φορεμένο αφού έκανες ντουζ (το οποίο επίσης εννοείται το ΛΙΓΟΤΕΡΟ τώρα το καλοκαίρι μια φορά την μέρα).

Με λίγα λόγια τα 500 τον χρόνο για ρουχα ειναι πολύ νορμαλ σε εργασία που πρέπει να εχεις ενα dress code.
Εγώ ξοδεύω περισσότερα αλλά είναι επιλογή μου που τα στερούμαι από αλλού βέβαια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα τελικά πολύ όμορφο επιπλωμένο στα γλυκά νερά! 

Μεσα στη βδομάδα λογικά μετακομίζω, είναι κανείς απο την περιοχή να πάμε για κάνα καφέ να μου δείξει τα μέρη;

Έχει ζήσει κανείς εκει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, simplemaths είπε

Βρήκα τελικά πολύ όμορφο επιπλωμένο στα γλυκά νερά! 

Μεσα στη βδομάδα λογικά μετακομίζω, είναι κανείς απο την περιοχή να πάμε για κάνα καφέ να μου δείξει τα μέρη;

Έχει ζήσει κανείς εκει;

Μήπως έχει βόθρο και όχι αποχέτευση και μετά ψάχνουμε πάλι λύση γιατί όλα τα λεφτά θα πηγαίνουν στα σκ@τ@?

* Στο μεταξύ καμία σχέση τα γλυκά νερά με τα ΒΠ!!! Τέλος πάντων όμως!

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Μήπως έχει βόθρο και όχι αποχέτευση και μετά ψάχνουμε πάλι λύση γιατί όλα τα λεφτά θα πηγαίνουν στα σκ@τ@?

* Στο μεταξύ καμία σχέση τα γλυκά νερά με τα ΒΠ!!! Τέλος πάντων όμως!

Είναι κοντά στον Σταυρό οπότε με βολέυει. Έχει βόθρο αλλα δεν θα πληρώσω ούτε βόθρο ούτε κηπουρό όσο είμαι εκεί. Εκανα καλούτσικη συμφωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή αδυνατώ να διαβάσω 19 σελίδες έχω την εξής απορία. 

Με νοίκιο- κοινόχρηστα αφαιρούμενα από μισθό, με περίσσευμα 650 ευρώ βγαίνει εργένης μόνος του? Δε καπνίζω δε πίνω.

Νοίκιασα σπίτι, πρώτη φορά, επιτέλους οι συνθήκες το επιτρέπουν να φύγω, και τα καθαρά που μου μένουν για ρευματοιντερνετοδιασκεδασοεξοδα κλπ κλπ είναι 650 το μήνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Edel είπε

Επειδή αδυνατώ να διαβάσω 19 σελίδες έχω την εξής απορία. 

Με νοίκιο- κοινόχρηστα αφαιρούμενα από μισθό, με περίσσευμα 650 ευρώ βγαίνει εργένης μόνος του? Δε καπνίζω δε πίνω.

Νοίκιασα σπίτι, πρώτη φορά, επιτέλους οι συνθήκες το επιτρέπουν να φύγω, και τα καθαρά που μου μένουν για ρευματοιντερνετοδιασκεδασοεξοδα κλπ κλπ είναι 650 το μήνα. 

ναι. μπορείς να αρχίσεις και το ποτο, πάλι φτάνουν. 

Επεξ/σία από basilis_k6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/8/2019 στις 10:33 ΠΜ, sphinxgr είπε

Υπάρχει ένα διαμέρισμα στην πολυκατοικία μου που μένουν μέσα 3 και δεν χαλάνε καθόλου λεφτά σε έξοδα που υπολογίζετε! Τα χαλάνε μόνο σε μπύρες / τισγάρα και χαϊλίκια.  Πάρτε ιδέες που εφαρμόζουν:

  • Έχουν να πληρώσουν ρευμα 5 χρόνια. (Το κόβει η ΔΕΗ και το συνδέουν μόνοι τους. Η ΔΕΗ είναι στο όνομα προηγούμενου ενοικιαστή)
  • 'Εχουν να πληρώσουν ενοίκιο 5 χρόνια. (δεν είχαν κάνει συμβόλαιο και δεν τους διώχνει κανείς για να μην μπλέξει ο ιδιοκτήτης)
  • Έχουν να πληρώσουν νερό 5 χρόνια. (αφαίρεσε το ρολόι η ΕΥΔΑΠ, και παίρνουν κουβάδες νερό απο κοινόχρηστη βρύση)
  • Έχουν να πληρώσουν κοινόχρηστα 5 χρόνια (ούτως ή άλλως νομικά στον ιδιοκτήτη χρεώνονται αν δεν πληρώσει ο ενοικιαστής)

Για να μείνετε μόνοι, δεν θέλει χρήμα, θέλει τρόπο ;)

*με τα βρακιά τους δεν ξέρω τι κάνουν, αν τα πλένουν ή αν δεν φοράνε. 

Μα καλά ούτε το νερό;🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει αναλυθει πολυ το θεμα. Αν και δεν μενω μονος μου αυτος που θα το κανει θα πρεπει να υπολογισει και τα εξοδα που δεν ειναι παγια. Δηλαδη:

- Ενας γιατρος, ενας οδοντιατρος, μια εξεταση.

-Αν εχει δικο του οχημα: ασφαλειες, τελη κυκλοφοριας, service, συντηρηση, επισκευη για κατι που θα χαλασει

-Πιθανοι φοροι.

-Να φτιαξει/αντικαταστησει κατι στο σπιτι .

Διοτι αν ειναι οριακα στο να καλυπτει μονο τα παγια εξοδα και για οτιδηποτε αλλο ζηταει δανεικα απο τους γονεις του η απο τους φιλους του νομιζω δεν ειναι σωστο. Δεν ειπαμε να σου τυχει μια στραβη και να θες πολλα χρηματα, μιλαμε για νορμαλ καταστασεις. Αυτες τις νορμαλες καταστασεις, εκτος των παγιων εξοδων, θα πρεπει να μπορεις να τις καλυπτεις μονος σου.

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, ardi21 said:

Αν εχει δικο του οχημα: ασφαλειες, τελη κυκλοφοριας, service, συντηρηση, επισκευη για κατι που θα χαλασει

Τα έξοδα του αυτοκινήτου με εξαίρεση κάποια βλάβη είναι πάγια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, NickTG είπε

Τα έξοδα του αυτοκινήτου με εξαίρεση κάποια βλάβη είναι πάγια. 

Ναι σωστα, απλα εννοουσα αυτα που πληρωνεις καθε μηνα. Γιατι εδω οι περισσοτεροι βαζουν μονο ενοικιο, κοινοχρηστα, λογαριασμους, supermarket, διασκεδαση και βενζινες στα εξοδα, τα υπολοιπα δεν τα υπολογιζουν. Και αυτα τα υπολοιπα αν κατσεις να τα υπολογισεις ειναι αρκετα καθε χρονο

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ardi21 είπε

Ναι σωστα, απλα εννοουσα αυτα που πληρωνεις καθε μηνα. Γιατι εδω οι περισσοτεροι βαζουν μονο ενοικιο, κοινοχρηστα, λογαριασμους, supermarket, διασκεδαση και βενζινες στα εξοδα, τα υπολοιπα δεν τα υπολογιζουν. Και αυτα τα υπολοιπα αν κατσεις να τα υπολογισεις ειναι αρκετα καθε χρονο

Τα υπόλοιπα δεν θα τα έχεις ανεξάρτητα με το που μένεις;Βλάβη σε αμάξι,γιατρούς κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Τα υπόλοιπα δεν θα τα έχεις ανεξάρτητα με το που μένεις;Βλάβη σε αμάξι,γιατρούς κλπ;

Προφανως τα εχεις. Αλλα αλλο να μενεις μονος σου και αλλο με γονεις οπου ολοκληρος ο μισθος σου, σχεδον, θα ειναι για σενα. Νομιζω ειναι ευκολο να το καταλαβει καποιος.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...