Προς το περιεχόμενο

Έξοδα του να μένεις μόνος


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

το πρόβλημα είναι τα τρελά ενοίκια που έχει στις μεγάλες πόλεις! απορώ πως καταφέρνουν να πληρώνουν το ενοίκιο σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Ρέθυμνο κλλ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, valkon είπε

Δεν μένει τίποτα. Θες μισθό πάνω από 1400 για να πεις ότι κάνω και αποταμίευση. Απίστευτο 

Και ποιος παίρνει μισθό πάνω απο 1400 καθαρά πλέον στην Ελλάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάχιστοι λαμβάνουν τέτοιους μισθούς και είναι τίποτα διευθυντές η στελέχη πολυεθνικών και τραπεζών, η συντριπτική πλειοψηφία υπαλλήλων λαμβάνουν πολύ κάτω από 1400. Επίσης δεν λες αν μιλάς για καθαρά η μεικτά, προφανώς θα λες καθαρά, αλλά ο εργοδότης που αποφασίζει δεν ενδιαφέρεται πόσα θα σου μείνουν αλλά πόσα δίνει συνολικά μαζί με εισφορες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω πολλους φιλους στην Αθηνα, ολοι βεβαια εχουν τελειωσει ειτε μηχανολογοι ειτε ηλεκτρολογοι μηχανικοι που παιρνουν πανω απο, πολυ πανω απο 1400.....
Ωστοσο, project manager πως γινεσαι;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται ακραίο ποσό αυτό των 1400€ σε περίπτωση που θέλεις να μείνεις μόνος. Μιλάμε πάντα για την Ελλάδα του σήμερα. Οκ, αν θέλεις και τα κλαμπάκια σου κάθε ΣΚ, και εκδρομές τα τριήμερα, και τα συναφή, ναι. Αλλά μπορείς να βγάλεις τα πάγια/λειτουργικά σου έξοδα και να σου μείνουν κάποια χρήματα στην άκρη για έκτακτη χρήση και με αρκετά λιγότερα. Οκ, άμα θέλεις novacinema + cosmote tv ή 4 καφέδες την ημέρα αγοραστούς από έξω, δεν θα βγεις, αλλά άμα μετριάσεις τις ανάγκες σου μια χαρά βγαίνεις δίχως να φυτοζωείς.

Πόσοι από εσάς έχουν μείνει πραγματικά μόνοι σε ενοίκιο; Είχατε όλοι μισθό >1400€; Εάν ναι, με λιγότερα πιστεύετε πως δεν θα βγαίνατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Ελάχιστοι λαμβάνουν τέτοιους μισθούς και είναι τίποτα διευθυντές η στελέχη πολυεθνικών και τραπεζών, η συντριπτική πλειοψηφία υπαλλήλων λαμβάνουν πολύ κάτω από 1400. Επίσης δεν λες αν μιλάς για καθαρά η μεικτά, προφανώς θα λες καθαρά, αλλά ο εργοδότης που αποφασίζει δεν ενδιαφέρεται πόσα θα σου μείνουν αλλά πόσα δίνει συνολικά μαζί με εισφορες. 

Αν αναφέρεσαι σε μένα, μιλάμε για καθαρά χρήματα (αποφορολογημένα, καθώς έτσι γίνεται πια με τους μισθωτούς - πλην παροχών σε είδος, π.χ. κινητό, αυτοκίνητο αποκλειστικής χρήσης και όχι pool car και άλλα τέτοια).

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, magnam είπε

Μου φαίνεται ακραίο ποσό αυτό των 1400€ σε περίπτωση που θέλεις να μείνεις μόνος. Μιλάμε πάντα για την Ελλάδα του σήμερα. Οκ, αν θέλεις και τα κλαμπάκια σου κάθε ΣΚ, και εκδρομές τα τριήμερα, και τα συναφή, ναι. Αλλά μπορείς να βγάλεις τα πάγια/λειτουργικά σου έξοδα και να σου μείνουν κάποια χρήματα στην άκρη για έκτακτη χρήση και με αρκετά λιγότερα. Οκ, άμα θέλεις novacinema + cosmote tv ή 4 καφέδες την ημέρα αγοραστούς από έξω, δεν θα βγεις, αλλά άμα μετριάσεις τις ανάγκες σου μια χαρά βγαίνεις δίχως να φυτοζωείς.

Πόσοι από εσάς έχουν μείνει πραγματικά μόνοι σε ενοίκιο; Είχατε όλοι μισθό >1400€; Εάν ναι, με λιγότερα πιστεύετε πως δεν θα βγαίνατε;

Με ενοίκιο 400 που έχω εγώ τώρα Αθήνα κάτω απο 1000 θα είχα φρικάρει άσχημα. Με 1200 είμαι τώρα και ειμαι οκ αλλα θα συμφωνήσω με τον φίλο που λέει για 1400 για να ζεις άνετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, koulouri είπε

Ωστοσο, project manager πως γινεσαι;;;

Αυτό δυστυχώς δεν μπορεί να απαντηθεί σε κάποιες γραμμές ενός post. Είναι πάρα πολλά τα ζητούμενα.

22 λεπτά πριν, magnam είπε

Πόσοι από εσάς έχουν μείνει πραγματικά μόνοι σε ενοίκιο; Είχατε όλοι μισθό >1400€; Εάν ναι, με λιγότερα πιστεύετε πως δεν θα βγαίνατε;

Εμείς προσωπικά, είμαστε καμιά δεκαετία περίπου σε ενοίκιο και με παιδί πια. Αλλά όπως ανέφερα και πριν, ο ένας εκ των δύο έχει πολύ καλό μισθό, οπότε είμαστε από τους "τυχερούς" που μπορούμε και τα βγάζουμε πέρα. Σαφώς όμως και δεν είμαστε ο κανόνας, αλλά η μειοψηφία. Ωστόσο, υπάρχουμε και εμείς και σε αυτό απάντησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, magnam είπε

Μου φαίνεται ακραίο ποσό αυτό των 1400€ σε περίπτωση που θέλεις να μείνεις μόνος. Μιλάμε πάντα για την Ελλάδα του σήμερα. Οκ, αν θέλεις και τα κλαμπάκια σου κάθε ΣΚ, και εκδρομές τα τριήμερα, και τα συναφή, ναι. Αλλά μπορείς να βγάλεις τα πάγια/λειτουργικά σου έξοδα και να σου μείνουν κάποια χρήματα στην άκρη για έκτακτη χρήση και με αρκετά λιγότερα. Οκ, άμα θέλεις novacinema + cosmote tv ή 4 καφέδες την ημέρα αγοραστούς από έξω, δεν θα βγεις, αλλά άμα μετριάσεις τις ανάγκες σου μια χαρά βγαίνεις δίχως να φυτοζωείς.

Πόσοι από εσάς έχουν μείνει πραγματικά μόνοι σε ενοίκιο; Είχατε όλοι μισθό >1400€; Εάν ναι, με λιγότερα πιστεύετε πως δεν θα βγαίνατε;

Όχι δεν θα έβγαινε...

Τι προσδοκίες πρέπει να έχουν οι άνθρωποι από τις ζωές και το μέλλον τους για να συμβιβάζονται κλεισμένοι μέσα, μια εκδρομή/ταξίδι μια φορά το 6μηνο, χωρίς αυτοκίνητο χαμηλών ρύπων υβριδικό/ηλεκτρικό ή πολύ οριακά ειδάλλως ρυπογόνο μεταχ 20ετίας και όλα αυτά μόνοι με αστεία αποταμίευση; Για δημιουργία οικογένειας με +2 παιδιά (για ανανέωση πληθυσμού), αγορά κατοικίας με έστω mortgage, +1 οικογενειακό αυτοκίνητο και τις λοιπές upbringing δαπάνες και μια αποταμίευση + ώρα ανάγκης, ούτε λόγος βέβαια.

Πέρα από οτιδήποτε υποκειμενικό μπορώ να γράψω εγώ ή ο οποιοσδήποτε, το μόνο αντικειμενικό γεγονός είναι ότι το στεγαστικό κόστος ιδιοκτησίας/ενοικίασης, έχει ανέβει πολλαπλάσια και και ξεκάθαρα δυσανάλογα προς της αύξησης των μισθών, λόγω συγκεκριμένων πολιτικοοικονομικών κατευθύνσεων που ευνοούν τα επιτοκιακά κέρδη. Όσο αυτό το δυσανάλογο χάσμα δεν αντιμετωπίζεται, θα συνεχίσουν να προκύπτουν αυτές οι ατέρμονες, αδιέξοδες και αστείες συζητήσεις για το κόστος των μακαρονιών+βενζίνης/εβδομάδα.

 

my 2c

Επεξ/σία από Feregorn
  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, για να φτάσουμε στο επίπεδο αυτό, αναγκαστήκαμε να δουλέψουμε και εξωτερικό. Κάπως έτσι λοιπόν, με προσωπικές στερήσεις, αποκτήσαμε εφόδια (και χρήματα) και έτσι (ένας εκ των δύο) είναι project manager. Μιλάω δηλαδή, από πρώτο χέρι, πολύ πρώτο χέρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MauroPaltoudias είπε

Επίσης, για να φτάσουμε στο επίπεδο αυτό, αναγκαστήκαμε να δουλέψουμε και εξωτερικό. Κάπως έτσι λοιπόν, με προσωπικές στερήσεις, αποκτήσαμε εφόδια (και χρήματα) και έτσι (ένας εκ των δύο) είναι project manager. Μιλάω δηλαδή, από πρώτο χέρι, πολύ πρώτο χέρι.

Δεν χρειάζεται να είσαι προξεκτ μανατζερ για να έχεις τέτοιο μισθό. από πρώτο χέρι γνωρίζω developers που παίρνουν εως και 2500. Απλα χρειάζεται να είσαι καλός στο επάγγελμα που κάνεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...