Προς το περιεχόμενο

Έξοδα του να μένεις μόνος


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, xstreamgamer είπε

Αν κάποιοι δυσκολεύονται στην Ελλάδα με 1200 ευρώ τον μήνα και ξέροντας να μαγειρεύουν τότε κάτι δεν κάνουν καλά.Εγώ π.χ δεν ξέρω να φτιάξω ούτε αυγό τηγανιτό,μέχρι να τελειώσουν οι διαδικασίες με τα παιδιά όταν φύγαμε για την Τσεχία, πήγα μόνος μου εκεί με 1500 ευρώ μισθό.Εδώ να πω ότι ήμουν ο μόνος Έλληνας από το group που δεν διέμενε σε σπίτη που του παρείχε το γραφείο δωρεάν αγκεντούρες τα λένε εκεί τα γραφεία, καθώς έπρεπε να βρω σπίτι για να μείνω επειδή είχα οικογένεια.Τον πρώτο καιρό λοιπόν έτρωγα στην κυριολεξία σε ταχυφαγεία, η στην δουλειά, σε αυτό ήμουν τυχερός είχε εστιατόριο φυσικά δεν ήταν δωρεάν αλλά ήταν φτηνά.

Internet μόνο για τα απαραίτητα από τα δεδομένα του κινητού.Πολλές ώρες έξω για την αποφυγή εξόδων μη απαραίτητων.Χρήση ΜΜΕ σχεδόν παντού,ελάχιστες φορές χρήση αυτοκινήτου,π.χ όταν ήθελα να πάρω κάτι για το σπίτι που είχε βάρος.Τι θέλω να πω, γνώμη μου είναι ότι όταν ξεκινάμε ένα καινούριο βήμα στην ζωή μας πρέπει να κάνουμε οικονομία από παντού, να την βγάζουμε και λίγο σπαρτιάτικα.

Φυσικά όταν ήρθε και η σύζυγος με τα παιδιά άλλαξαν όλα αυτά άρδην καθώς μιλάμε πια για δυο μισθούς με το κόστος διατροφής και ένδυσης στην Τσεχία να είναι γελοία προς τα κάτω σε σχέση με εδώ.Επίσης όταν έλεγαν τα άλλα παιδιά από την Ελλάδα να πάμε για ποτό, εγώ την έβγαζα με μπύρα που εδώ δεν ήπια ποτέ.

Είχα ξεχάσει σχεδόν τι θα πει ουίσκι και βότκα.

Μετά από λίγο φυσικά όπως είπα τα πράγματα καλυτέρεψαν πολύ αυτό που χάλασε, και δεν ήταν το οικονομικό ήταν η επικοινωνία.όλοι οι Έλληνες έφυγαν εκτός από μας, η σύζυγος έφυγε και αυτήν από την συγκεκριμένη εγκατάσταση της SONY και πήγε σε άλλη οπότε ήμουν όλη μέρα μόνος στην δουλειά, χωρίς δυνατότητα επικοινωνίας σχεδόν με κανέναν.

Οπότε για μένα αν δουλεύεις στον τόπο σου, ή σε μέρος όπου μπορείς να συνεννοηθείς όλα τα άλλα λύνονται έστω και με λίγες ως πολλές θυσίες.Φαντάσου δηλαδή να δουλεύεις κάπου, όπου όσες λέξεις έγραψα στο παρόν κείμενο, για να τις μιλήσω στον τόπο εργασία περνούσε ένας μήνας.Και αν τύχαινε που τύχαινε αρκετές φορές στην αρχή , μετά σταμάτησε αυτό μετά από παράπονα δικά μου να δουλεύουμε και αντίθετες βάρδιες με την σύζυγο, τότε δεν υπήρχε ούτε στο σπίτι επικοινωνία.

Η ζωή είναι δύσκολη τίποτα δεν προσφέρεται στο πιάτο, στους περισσότερος από μας, και το λέω αυτό, γιατί ο ts ρωτάει αν θα βγαίνουν τα έξοδα του για να μείνει μόνος και κάποιοι από εδώ του προτείνουν να υπολογίσει μέσα σε αυτά, γυμναστήρια διακοπές και κουραφέξαλα.Πάλι καλά που δεν του προτείνουν, να βάλει cosmote nova dsney+ amazon prime να πάρει ότι παιχνιδοκονσόλα κυκλοφορεί και πάει λέγοντας .

Εν ολίγοις ts θα σου πω το εξής:

Είσαι νέος μπορείς να θυσιάσεις έναν χρόνο από την ζωή σου ξοδεύοντας το ελάχιστο δυνατό.Γιατί στην ζωή υπάρχουν και αναποδιές, που μια να τύχει μπορεί να σε στείλει χρόνια πίσω.

Όσα γράφεις ειναι λογικά, έχεις οικογένεια , χρειάστηκε να φύγεις για τη Τσεχία κι εκει αναγκαστικά έκανες θυσίες τον πρωτο καιρό για να τα βγάλεις πέρα. 

Ο topic starter ειναι 26χρονων και δεν ειναι αναγκασμένος να φυγει. Εκει ειναι η όλη «διαμάχη» του topic. 

Να παει να μείνει μόνος του χωρίς να μπορεί να πιει μια μπυρα, ή να κυνηγαει τις προσφορές στα σούπερ μάρκετ, χωρίς να μπορεί να παει έστω μαι βδομάδα κάπου (δε λέμε για 5στερα resorts) κλπ? Ή να περιμένει λιγο καιρό να βρει μια δουλειά μια μεγαλύτερο εισόδημα, ενδεχομένως έναν συγκάτοικο και να μετακομίσει πιο άνετος ?

Τωρα φίλη μου φτιάχνει το σπίτι που νοίκιασε με τον δικό της , φεύγουν κι οι 2 στα 30 τους απο τα πατρικά τους. Έτσι όλον αυτον τον καιρό είχαν μαζέψει χρήματα και πλήρωσαν μόνοι τους ολα όσα αγόρασαν στο σπίτι που ηταν απο το 0, απο κουρτίνες έως ψυγείο. Προσωπικά προτιμώ αυτή τη «λύση». 

Αλλος μπορεί να θέλει να ζει σε 50τμ και κάθε μερα να τρώει μ 1€ Cheese στα mac και ν ναι ευχαριστημένος. 

 

21 λεπτά πριν, giotis1982 είπε

Off topic αλλά δεν αντέχω,  με το Skip 1+1 τι φάση; Εμένα η γυναίκα μου ζητάει περίπου κάθε 40 μέρες,  οπότε ή το βάζει και στα φασολάκια ή το μπουκωνει  το πλυντήριο,  thanks για την πληροφορία περι 12μηνης αντοχής ,  βλέπω να μαλώνω σήμερα  😛 χαχχαχαχ

Δεν υπάρχει αυτο , δυο συσκευασίες απορρυπαντικά το χρόνο. Δε γινεται. Εκτός αν δε πλένεις ρούχα ή αν τα πλένεις μονο στο χέρι με σκέτο νερό.

Επεξ/σία από margaritagr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vfragos είπε

Αυτά είναι, ούτε γνωρίζουν τι σημαίνει η λέξη αργία αλλά δουλειά έχουν, να χαρώ εγώ ζωή ποιοτική. Το πιο πολύτιμο πράγμα που έχει ο άνθρωπος είναι ο χρόνος του και όταν του τελειώνει με όλα τα χρήματα του κόσμου δεν μπορεί να αγοράσει παραπάνω...

Κοίτα, δεν είμαστε όλοι σε δουλειές πενθήμερο πρωί, αυτό ισχύει και στον ιδιωτικό αλλά και στον δημόσιο τομέα. Έχω μπει σε τέτοιους ρυθμούς εδώ και 15+ χρόνια. Δεν μου λέει κάτι η αργία, λοιπόν. Ναι, θα ήθελα, το παιδί μέσα μου, να κάθομαι, γίνεται όμως; Όχι. 

Δεν έχω άγχος όμως που λένε κάποιοι, πόσο θα κάψω ρεύμα το μήνα, τι που και πόσο θα φαω, το ένα το άλλο, κ.λ.π. . Άρα, τι να το κάνω να έχω όλο το χρόνο του κόσμου, αν είναι να ζω σαν κακομοίρης (για τη δική μου κρίση πάντα, μην παρεξήγηστε). 

 

Υ.Γ.: ρωτάνε μερικοί εδώ κάποιους άλλους, πως και βγάζουν τόσα χρήματα το μηνα,( είτε εκείνοι είναι ειδικοί στην πληροφορική, ιατρική, έχουν δικά τους καταστήματα, κ.λ.π) . Δεν τους ρωτάνε όμως τι ωράρια έχουν, πόσο προσπάθησαν ( και συνεχίζουν να προσπαθούν) στον τομέα τους ο καθένας, ώστε να έχουν την άνεση και ποιότητα ζωής που επιθυμούν οι ίδιοι. 

Επεξ/σία από kogba
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου επειδή και γω αυτό θέλω να κανω και έχω ρωτήσει φιλαράκια που μένουν μόνοι μου έχουν πει περίπου 250-300 ενοίκιο.. Τώρα αν θες κάτι πιο πάνω θα σου λεγα μη πας για 400 αλλά 350 max ή περίμενε αύξηση.. Ρεύμα κανα 100αρι αμα προσέχεις.. Σε φάση μην ανάβεις θερμοσίφωνα ενώ έχεις ηλιακό ή μην τον αφήνεις αναμμένο μια ώρα αφού είσαι ένα άτομο.. Και φώναξε και κάναν υδραυλικό να σου ρυθμίσει το θερμοστάτη που μαξαρει.. Και ότι δε χρειάζεται off.. Νερό κανα 50αρι πάλι ανάλογα τη χρήση.. Αμα το πας οικονομικά βγαίνει.. Τηλέφωνο αν βάλεις OTE fiber παει φθηνά.. Αν όμως μείνεις στο 24αρι με κανα 20-25αρι καθάρισες.. Και για φαγητό θέλει τουλάχιστον 10 ευρω για ένα πλήρες μενού που περιλαμβάνει πρωινό μεσημεριανό βραδινό.. (αν πχ αν είναι ρύζι κρατάς και για άλλη φορά).. Πιστεύω αν βγάζεις χίλια θα ήταν καλό να σου μένει ένα 150αρι μη σου πω και 200αρι για σενα σε περίπτωση ανάγκης και για να περνάς δεδομένου ότι θα πάρεις αύξηση που τα πράγματα θα ναι πιο καλά..

Επεξ/σία από christospvl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Errik είπε

Πάρα πολύ ενδιαφέρον Thread με πολύ σοβαρές ρεαλιστικές και μετρημένες απόψεις. 

Το διαβάζεις και βλέπεις οτι με ~1000Ε το μήνα μόνο άνετα δε τη βγάζεις. Μετά διαβάζεις το παρακάτω άρθρο. 

https://www.naftemporiki.gr/finance/story/1490516/i-krisi-kourepse-ton-eisodimatiko-prosdiorismo-tis-mesaias-taksis

Και βλέπεις οτι ένας εργένης με εισόδημα ~1000Ε το μήνα ανήκει τουλάχιστον στο τοπ 25% του αντίστοιχου πληθυσμού εισοδηματικά. Άρα θεωρείται πλούσιος. 

Και ρωτάω εγώ. Αν ένας πλούσιος πρέπει να εφαρμόζει τοσο στενό πρόγραμμα και ωραίες τεχνικές που περιγράφονται παραπάνω για να τη βγάλει, οι υπόλοιποι τι κάνουν; 

Γιατί τα νοίκια είναι εκεί που είναι; Γιατί το κόστος των υπηρεσιών και των προιόντων είναι εκεί που είναι; 

Δεν έίνάί ακριβώς έτσι τα πράγματα.

1000 ευρώ είναι το μέσο δηλωμένο  εισόδημα. Όμως υπάρχουν πάρα πολλοί ελεύθεροι επαγγελματίες που φοροδιαφεύγουν όπως επίσης και χιλιάδες εργαζόμενοι με ημιαπασχοληση που αμείβονται με βάση το κατώτατο οπότε πέφτει ο μεσος όρος. ( αυτό πηγαίνει στο 25% που αναφέρεις)

Σε πραγματικούς όρους ενδεχομένως τα 1000 ευρώ βρίσκονται στο top 50% ή top 40%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tounion είπε

Το πιο ωραίο θέμα ... 

Φοβερή η έρευνα της ΕΛΣΤΑΤ !! Οτι καλύτερο έχω διαβάσει από την εποχή των μνημονίων!! Μάθαμε ότι με 5375€ εργένης θεωρείσαι μεσαία τάξη στην Ελλάδα τη κρίσης..

Οπότε με 14 *1200 = 16800 μάλλον θεωρείσαι Νιαρχος. 

Με τόσα λεφτά ζούνε οικογένειες με παιδιά πάντως αλλά ειλικρινά είναι υποκειμενικό για αυτό κανείς δεν μπορει να σου απαντήσει ότι φτάνουν ή όχι. 

Αυτό το έγραφα συνεχώς τα προηγούμενα χρόνια.  Άκουγα συνεχώς το κλασσικό "Τι ανάγκη έχεις; Εσύ είσαι η μεσαία τάξη και βγάζεις και πρέπει να πληρώσεις " 

Μάταια προσπαθούσα να τους εξηγήσω πως η μεσαία τάξη είναι πλέον στα 20 χιλιάρικα.  Όταν λένε θα φορολογησουμε τη μεσαία τάξη αυτούς εννοούν.  Δεν υπάρχουν πολλοί που δηλώνουν πάνω από 50-60 χιλιάρικα. Άρα η νέα μεσαία τάξη είναι πολύ πιο χαμηλά.  

Και φυσικά με τη φυγή τόσων ικανών την κάτσαμε τη βάρκα. 

Επιμένω πως αποταμίευση μπορεί κάποιος να κάνει όταν μένουν λεφτά αφού πληρώσει τις υποχρεώσεις του ,όποιες και αν είναι αυτές τη δεκαετία που διανύει. 

Και κάτι τελευταίο, δεν είναι κακό να βρίσκεις προσφορές,  δηλαδή αν έχει 1+1 σαμπουάν το παίρνεις και ας βγάζεις 3 χιλιάρικα.  Τα ξοδεύεις αλλού τα χρήματα που περισσεύουν έτσι και αλλιώς. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, mjaros είπε

Όλα τα ρούχα φθείρονται. Παπούτσια, εσώρουχα, παντελόνια, πουκάμισα, κάλτσες  

2 σετ (παντελόνι, πουκάμισο, παπούτσια, ζώνη, φανελάκι, μπλούζα, ) το χρόνο να βάλεις είναι 300€. Βάλε και κανένα μπουφάν, παλτό και έφτασες το 500αρι. Αλλά από σένα εξαρτάται. 

 Όλα τα ρούχα φθείρονται, όπως και όλα αυτά μπορεί να κάνουν όσο λες ίσως και παραπάνω, αλλά αντέχουν πολύ παραπάνω από ένα έτος, ακόμα και κάποια μικροφθορά να υποστούν διορθώνεται π.χ να σου φύγει κανένα κουμπί από το πουκάμισο, θα πληρώσεις μια φορά και θα τα κρατήσεις αρκετά χρόνια, ειδικά ακριβά ρούχα, κουστούμια, παλτά κτλ. Και εννοείται οτι δεν τα φοράς συνεχώς, αλλάζεις για επιβράδυνση των όποιων φθορών, εγώ π.χ έχω δύο ζευγάρια παπούτσια που τα αλλάζω ανά εξάμηνο για να ξεκουράζονται και να επανέρχονται από το ντεφορμάρισμα λόγω χρήσης, αυτά που αλλάζω τα καθαρίζω μέσα έξω, τα ψεκάζω με απολυμαντικό μέσα έξω και τα βάζω στο κουτί τους οχι πλυντήρια νερά και άλλες φλοριές, έχω πουκάμισα και ρούχα που αντέχουν 15 χρόνια χωρίς το παραμικρό, μπουφάν σιγά την φθορά που υπόκειται, άντε να χαλάσει κανένα φερμουάρ. Σε κάθε περίπτωση 500 ευρώ κάθε χρόνο για ρούχα είναι υπερβολικό νούμερο εκτός κι αν ανήκεις σε ομάδα ατόμων που γουστάρει να αλλάζει συνεχώς γκαρνταρόμπα, να κάνει εντύπωση στους άλλους ή έχεις επάγγελμα τραγουδιστή, ηθοποιού και ατόμου της showbiz που εκεί βέβαια σκάνε πολύ μεγαλύτερα ποσά γιατί τους ενδιαφέρει η εικόνα τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μίζεροι όσοι ψάχνουν προσφορές στα σουπερ
Μίζεροι όσοι δεν δίνουν 30 ευρώ την μερα για φαΐ
Μίζεροι όσοι δεν εχουν το air condition να καίει 14 ώρες την μερα (news flash, όσοι δουλεύουμε δεν περνάμε πάνω απο 8ωρο στο σπίτι μαζί με τον ύπνο γιατι μετα την δουλειά πας και να βγεις και για καμια μπύρα, καφέ να δεις κοσμο)
Μίζεροι όσοι δεν ζουν εκτός του πορτοφολιού τους στην ουσία ΑΛΛΑ έχουν τα @@ να ζήσουν μόνοι τους και να μη ντρέπονται για το τι καταφέρνουν

Τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα... Μας λένε μίζερους αυτοί που μένουν με τις μάνες τους στα 30+

Επεξ/σία από zeniath
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, zeniath είπε

Μίζεροι όσοι ψάχνουν προσφορές στα σουπερ
Μίζεροι όσοι δεν δίνουν 30 ευρώ την μερα για φαΐ
Μίζεροι όσοι δεν εχουν το air condition να καίει 14 ώρες την μερα (news flash, όσοι δουλεύουμε δεν περνάμε πάνω απο 8ωρο στο σπίτι μαζί με τον ύπνο γιατι μετα την δουλειά πας και να βγεις και για καμια μπύρα, καφέ να δεις κοσμο)
Μίζεροι όσοι δεν ζουν εκτός του πορτοφολιού τους στην ουσία ΑΛΛΑ έχουν τα @@ να ζήσουν μόνοι τους και να μη ντρέπονται για το τι καταφέρνουν

Τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα... Μας λένε μίζερους αυτοί που μένουν με τις μάνες τους στα 30+

Αυτά είναι μάλλον δικά σου συμπεράσματα.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Βασίλης_29 είπε

Αυτά είναι μάλλον δικά σου συμπεράσματα.

Ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει την άποψή του και να βγάλει το συμπέρασμά του.
Εμένα είναι αυτό ναι, πέρα του ότι ψιλιάζομαι ότι μεγάλος αριθμός απόψεων δεν δουλεύει καν, και είναι όπως λένε και οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι "entitled manchild" που αν δεν του δώσουν 2 χιλιάρικα δεν σηκώνει τον κ@λ@ του να κάνει ένα μπάνιο να πάει σε μια συνέντευξη.

Αλλά και πάλι, αυτή είναι η άποψή μου. Εσύ έχεις κάποια διαφορετική, κανένα πρόβλημα την δέχομαι αλλά δεν την ενστερνίζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, zeniath είπε

Ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει την άποψή του και να βγάλει το συμπέρασμά του.
Εμένα είναι αυτό ναι, πέρα του ότι ψιλιάζομαι ότι μεγάλος αριθμός απόψεων δεν δουλεύει καν, και είναι όπως λένε και οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι "entitled manchild" που αν δεν του δώσουν 2 χιλιάρικα δεν σηκώνει τον κ@λ@ του να κάνει ένα μπάνιο να πάει σε μια συνέντευξη.

Αλλά και πάλι, αυτή είναι η άποψή μου. Εσύ έχεις κάποια διαφορετική, κανένα πρόβλημα την δέχομαι αλλά δεν την ενστερνίζομαι.

Το οτι κατάφερε κάποιος περισσότερα πράγματα στην ζωή του, το οτι έχει περισσότερες αντοχές από κάποιον άλλον, είτε διατροφικές, είτε οικονομικές είτε περισσότερη ταπείνωση, δηλαδή να περνάει με λιγότερα, δεν τον κάνει μίζερο. Μίζερο όμως τον κάνει να υποτιμάει και να επικρίνει τους άλλους, διότι όταν μπαίνει σε αυτή την διαδικασία πολύ απλά βγαίνει όλη η μιζέρια του προς τα έξω. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Το οτι κατάφερε κάποιος περισσότερα πράγματα στην ζωή του, το οτι έχει περισσότερες αντοχές από κάποιον άλλον, είτε διατροφικές, είτε οικονομικές είτε περισσότερη ταπείνωση, δηλαδή να περνάει με λιγότερα, δεν τον κάνει μίζερο. Μίζερο όμως τον κάνει να υποτιμάει και να επικρίνει τους άλλους, διότι όταν μπαίνει σε αυτή την διαδικασία πολύ απλά βγαίνει όλη η μιζέρια του προς τα έξω. 

Δεν υποτιμάω, κατακρίνω την τεμπελιά και το entitlement. Αν δεν σε βρίσκει σύμφωνο αυτό, και πάλι άποψή σου, εγώ όμως δεν υποτίμησα κανέναν.

Βέβαια θα ήθελα εφόσον τα σχολίασες, να μου εξηγήσεις πως μια προσωπική επιλογή όπως είναι μια ιδιαίτερη διατροφή για το οποιοδήποτε λόγο, θα πρέπει να αναφέρεται σαν ελάχιστα έξοδα.
Επίσης, τι εννοείς με προσωπική ταπείνωση δεν το κατάλαβα ποιος μίλησε για ταπείνωση;

Είναι ένα καημένο thread που ζητάει ο άλλος τα ελάχιστα/νορμάλ έξοδα του να μένεις μόνος. Αντί να του τα πουν, κάθεται ο καθένας και λέει σύμφωνα με τα δικά του θέλω, πράγματα που ΔΕΝ είναι βασικές ανάγκες σαν minimums.

Ελάχιστα έξοδα να μένεις μόνος =/= επιπλέον έξοδα προσωπικών επιλογών.

Ούτε εγώ είπα στον TS να ζει με το γιαούρτι και τα δημητριακά που την βγάζω εγώ (καθαρά απο θέμα του ότι προτιμώ να τρώω έξω μετά την δουλειά), ούτε όμως και με 30 ευρώ την μέρα διατροφή. Ναι ζεις με 10ευρώ την μέρα φαΐ/καφέδες, χωρίς να εισαι μίζερος αλλά και χωρίς να είσαι βασιλιάς. Αν θες παραπάνω κάνε τα κουμάντα σου και τρώγε χαβιάρι, ΔΕΝ  ειναι όμως ελάχιστα έξοδα.

Και για την φάση γιατί δεν έχω κανει και εγώ το σεντονάκι μου με τα έξοδα:

Νοίκι: Δικό μου σπίτι 
Κοινόχρηστα: Μηδενικά
Φαΐ: Γύρω στα 120 ευρώ τον μήνα σε σουπερ μαρκετ (και κανά 100αρικο την βδομάδα σε μπυρες και ψιψιψόνια αλλά δεν το θεωρούμε εξοδο, αλλά καλοπέραση)
Ρεύμα: 45-55ευρώ τον μήνα
Τηλέφωνο/Ιντερνετ/Δορυφορική: 35ευρώ τον μήνα
Νερό: 15ευρώ κάθε 4μηνο (νομίζω;)
Βενζίνες: 100 ευρώ αέριο (αμάξι) & βενζίνη (μηχανάκι), δεν βάζω τα επιπλέον που δίνω για βολτες κλπ

Με λίγα λόγια; Τα ελάχιστα έξοδα επιβίωσης μου είναι γύρω στα 320. Βάλε ένα 300άρι για νοίκι TS και εγώ σου λέω ένα 650άρι bare minimum χωρίς όμως να μετράς την φακή σπόρο σπόρο, αλλά να είσαι τίμια και αν και μαζεμένα, αλλά μετακίνηση με αμάξι και όχι Μέσα, με ΜΜΜ πάει πιο κάτω και μπορείς να πας παραπάνω νοίκι αμα ειναι.

Τα πραγματικά δικά μου έξοδα είναι αρκετά παραπάνω αλλά ειναι μέσα βολτες, καλοπέραση, αγορές κλπ και δεν τα προσμετρώ στα ελάχιστα.

Επεξ/σία από zeniath
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αμα τα εχεις καλα με τους γονεις σου και εισαι κατω απο 1500 - πανω κατω- ευρω μηνιατικο και μονος/ανυπαντρος κατσε σπιτακι σου αδερφε. και χαρά στους γονείς σου δινεις και την μανουλα σου να σου μαγειρευει και λεφτα για να εισαι ανετος - σχετικα ετσι - μενουν και ολο και κατι θα βαλεις στην ακρη.

 

 

Επεξ/σία από Que sera sera
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγότερα απο 1500 κάτσε στο πατρικό σου σπίτι ; Πόσα θέλετε για να μείνετε μόνοι σας βρε παιδιά;Πόσοι πληρώνονται πάνω απο 1500 τον μήνα στην Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Ukforthemoment said:

Με λιγότερα απο 1500 κάτσε στο πατρικό σου σπίτι ; Πόσα θέλετε για να μείνετε μόνοι σας βρε παιδιά;Πόσοι πληρώνονται πάνω απο 1500 τον μήνα στην Ελλάδα;

αν δεν υπαρχει λογος - γαμος ή κακες σχεσεις με γονεις - γιατι να φυγεις;

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...