Προς το περιεχόμενο

Έξοδα του να μένεις μόνος


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, magnam είπε

Πόσοι από εσάς έχουν μείνει πραγματικά μόνοι σε ενοίκιο; Είχατε όλοι μισθό >1400€; Εάν ναι, με λιγότερα πιστεύετε πως δεν θα βγαίνατε;

Σαφώς και με λιγότερα από 1400Ε και νοίκι, τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα και αυτό είναι απλά μαθηματικά : 350Ε ένα μέσο νοίκι (με τάση προς τα κάτω), συν 30Ε τα κοινόχρηστα, συν 50Ε το ρεύμα, συν 10Ε το νερό, συν 50Ε το φυσικό αέριο (από την περίπτωσή μας), συν 120-150Ε σούπερ μάρκετ, συν 30Ε ασφάλεια αυτοκινήτου, συν λοιπά έξοδα ανηγμένα στον μήνα (συντήρηση αυτοκινήτου, τέλη κυκλοφορίας) 30Ε, συν βενζίνη 50Ε, βγάζουν ένα σύνολο κοντά στα 700+ ευρώ. Αν λοιπόν, ένας μέσος μισθός είναι 1000Ευρώ καθαρά, τότε μιλάμε για 300Ε υπόλοιπο (σαφώς ξεχνάω και διάφορα άλλα). Δηλαδή, η μπίλια στο ζερό.

5 λεπτά πριν, simplemaths είπε

Δεν χρειάζεται να είσαι προξεκτ μανατζερ για να έχεις τέτοιο μισθό. από πρώτο χέρι γνωρίζω developers που παίρνουν εως και 2500. Απλα χρειάζεται να είσαι καλός στο επάγγελμα που κάνεις.

Δεν αντιλέγω, σαφώς και μπορεί. Υπήρξε μια ερώτηση και απάντησα σε κάτι που γνωρίζω, από πρώτο χέρι. Και γιατρός μπορεί να είσαι και δικηγόρος και και και.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Feregorn είπε

Όχι δεν θα έβγαινε...

Τι προσδοκίες πρέπει να έχουν οι άνθρωποι από τις ζωές και το μέλλον τους για να συμβιβάζονται κλεισμένοι μέσα, μια εκδρομή/ταξίδι μια φορά το 6μηνο, χωρίς αυτοκίνητο χαμηλών ρύπων υβριδικό/ηλεκτρικό ή πολύ οριακά ειδάλλως ρυπογόνο μεταχ 20ετίας και όλα αυτά μόνοι με αστεία αποταμίευση; Για δημιουργία οικογένειας με +2 παιδιά (για ανανέωση πληθυσμού), αγορά κατοικίας με έστω mortgage, +1 οικογενειακό αυτοκίνητο και τις λοιπές upbringing δαπάνες και μια αποταμίευση + ώρα ανάγκης, ούτε λόγος βέβαια.

Πέρα από οτιδήποτε υποκειμενικό μπορώ να γράψω εγώ ή ο οποιοσδήποτε, το μόνο αντικειμενικό γεγονός είναι ότι το στεγαστικό κόστος ιδιοκτησίας/ενοικίασης, έχει ανέβει πολλαπλάσια και και ξεκάθαρα δυσανάλογα προς της αύξησης των μισθών, λόγω συγκεκριμένων πολιτικοοικονομικών κατευθύνσεων που ευνοούν τα επιτοκιακά κέρδη. Όσο αυτό το δυσανάλογο χάσμα δεν αντιμετωπίζεται, θα συνεχίσουν να προκύπτουν αυτές οι ατέρμονες, αδιέξοδες και αστείες συζητήσεις για το κόστος των μακαρονιών+βενζίνης/εβδομάδα.

my 2c

Σαφώς, συμφωνώ απόλυτα. Το θέμα είναι πως μιλάμε για "έξοδα του να μένεις μόνος" όπως γράφει και ο τίτλος του θέματος. Τα έξοδα αυτά, λοιπόν, μπορούν να καλυφθούν κάλλιστα και με μισθό μικρότερο των 1400€. Αυτό είναι που ήθελα να πω. Και το λέω ως άτομο που μένω μόνος με μισθό μικρότερο των 1400€ (και μετακομίζω ανά δύο χρόνια λόγω ιδιότητας). Από εκεί και πέρα, ναι, σίγουρα όσο καλύτερη ποιότητα ζωής θέλεις, τόσο περισσότερο αυξάνεται ο ελάχιστος μισθός που απαιτείται για να τα βγάλεις πέρα. Εγώ π.χ. που δεν έχω την ανάγκη για υβριδικό/ηλεκτρικό αυτοκίνητο (συμβιβάζομαι με οικονομικό ΜΕΚ 5ετιας), ή που δεν μπορώ (ακόμη κι εάν ήθελα) λόγω ιδιότητας να κάνω ταξίδια/εκδρομές τόσο συχνά, μια χαρά βγαίνω. Και καλά τρώω, και τα χόμπι μου κάνω (οκ, όχι τίποτα το τρελό) και εάν θέλω κάνω καμιά πιο τσιμπημένη αγορά.

Όπως πολύ σωστά λένε "δεν μετράει το πόσα έχεις, αλλά το τι κάνεις με αυτά". Σωστή διαχείριση και πάλι σωστή διαχείριση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Feregorn είπε

Όχι δεν θα έβγαινε...

Τι προσδοκίες πρέπει να έχουν οι άνθρωποι από τις ζωές και το μέλλον τους για να συμβιβάζονται κλεισμένοι μέσα, μια εκδρομή/ταξίδι μια φορά το 6μηνο, χωρίς αυτοκίνητο χαμηλών ρύπων υβριδικό/ηλεκτρικό ή πολύ οριακά ειδάλλως ρυπογόνο μεταχ 20ετίας και όλα αυτά μόνοι με αστεία αποταμίευση; Για δημιουργία οικογένειας με +2 παιδιά (για ανανέωση πληθυσμού), αγορά κατοικίας με έστω mortgage, +1 οικογενειακό αυτοκίνητο και τις λοιπές upbringing δαπάνες και μια αποταμίευση + ώρα ανάγκης, ούτε λόγος βέβαια.

Πέρα από οτιδήποτε υποκειμενικό μπορώ να γράψω εγώ ή ο οποιοσδήποτε, το μόνο αντικειμενικό γεγονός είναι ότι το στεγαστικό κόστος ιδιοκτησίας/ενοικίασης, έχει ανέβει πολλαπλάσια και και ξεκάθαρα δυσανάλογα προς της αύξησης των μισθών, λόγω συγκεκριμένων πολιτικοοικονομικών κατευθύνσεων που ευνοούν τα επιτοκιακά κέρδη. Όσο αυτό το δυσανάλογο χάσμα δεν αντιμετωπίζεται, θα συνεχίσουν να προκύπτουν αυτές οι ατέρμονες, αδιέξοδες και αστείες συζητήσεις για το κόστος των μακαρονιών+βενζίνης/εβδομάδα.

my 2c

Συμφωνώ αλλά να προσθέσω μέσα σε όλα αυτά, ότι ακόμα και λεφτά να είχαμε η να μην υπήρχαν αυτά τα οικονομικά εμπόδια που αναφέρεις, πάλι λίγοι θα είναι αυτοί που θα προχωρήσουν στην δημιουργία οικογένειας για άλλους λόγους. Δεν αμφιβάλλω φυσικά πως το οικονομικό είναι το βασικότερο πράγμα που θα σκεφτουν και θα κοιτάξουν οι πάντες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Αυτοί που δουλεύουν σε πολυεθνικές.

Δούλευα για 2 χρόνια σε μια απο τις 5 μεγαλυτερες πολυεθνικες στην Ελλάδα και ο μισθός μου ήταν στο 500άρικο. Δεν ήμουν project manager βέβαια, αλλά το φέρνω σαν παράδειγμα απλά επειδή έχω προσωπική εμπειρία.

9 ώρες πριν, koulouri είπε

Εγω εχω πολλους φιλους στην Αθηνα, ολοι βεβαια εχουν τελειωσει ειτε μηχανολογοι ειτε ηλεκτρολογοι μηχανικοι που παιρνουν πανω απο, πολυ πανω απο 1400.....
Ωστοσο, project manager πως γινεσαι;;;

Αυτό που για να πας μπροστά στην Ελλάδα πρέπει να είσαι μηχανικός, γιατρός ή δικηγόρος και τίποτα άλλο πότε δε το κατάλαβα...

8 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Επίσης, για να φτάσουμε στο επίπεδο αυτό, αναγκαστήκαμε να δουλέψουμε και εξωτερικό. Κάπως έτσι λοιπόν, με προσωπικές στερήσεις, αποκτήσαμε εφόδια (και χρήματα) και έτσι (ένας εκ των δύο) είναι project manager. Μιλάω δηλαδή, από πρώτο χέρι, πολύ πρώτο χέρι.

Για ποιο λόγο να δουλέψεις Χ χρόνια στο εξωτερικό για να γυρίσεις Ελλάδα να πάρεις 1400 καθαρά; Όταν στο εξωτερικό μπορεί να χτυπήσεις πολύ πολύ περισσότερα χρήματα και ειναι πολυ πιο σίγουρο ότι θα ανέβεις αν αξίζεις και προσπαθείς και είσαι καλος

Επεξ/σία από merkon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, merkon είπε

Δούλευα για 2 χρόνια σε μια απο τις 5 μεγαλυτερες πολυεθνικες στην Ελλάδα και ο μισθός μου ήταν στο 500άρικο. Δεν ήμουν project manager βέβαια, αλλά το φέρνω σαν παράδειγμα απλά επειδή έχω προσωπική εμπειρία.

Δεν είπα σε όλες τις πολυεθνικές, έγραψα σε πολυεθνικές. Δουλεύει (όχι δούλευε) η σύζυγός μου, με μισθό πολύ παραπάνω από τα 1400€. Βέβαια αυτή είναι μηχανικός, εσύ δεν ξέρω τι ακριβώς επαγγέλεσαι.

7 ώρες πριν, merkon είπε

Αυτό που για να πας μπροστά στην Ελλάδα πρέπει να είσαι μηχανικός, γιατρός ή δικηγόρος και τίποτα άλλο πότε δε το κατάλαβα...

Αυτό κανείς δεν το ξέρει. Έτσι όπως το θέτεις βέβαια, μοιάζει περισσότερο με παραπάνω. Όχι πως και ο κλάδος του μηχανιλικίου πάει τρένο δηλαδή, αλλά λέμε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 1400 ευρώ που συζητάτε φτάνουν οριακά ( δλδ με τίποτα ) για μια οικογένεια με ένα παιδί . Με την προϋπόθεση να έχουν δικό τους σπίτι φυσικα. 300 ευρώ για τα πάγια έξοδα ( φως νερό τηλ  κοινόχρηστα ) , 200 για φροντιστήρια , 100 βενζίνες, 100 δραστηριότητες , 150 χαρτζιλίκι στο παιδί , 150 χ 3 για σούπερ μάρκετ και μένουν κάτι ψιλά για τσιγάρα συν αν τύχει κάτι .

Ολα αυτά χωρίς ρούχα , έξοδοι για διασκέδαση κλπ.ασφαλειες ενφια κλπ. Κάντε και ένα παιδί και μετά υπολογίστε. Με 1400 να μπαίνουν στο σπίτι δύσκολα τα βλέπω εκτός αν βοηθάμε  παππούδες και γιαγιάδες.Τι συζητάμε τωρα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, merkon είπε

Για ποιο λόγο να δουλέψεις Χ χρόνια στο εξωτερικό για να γυρίσεις Ελλάδα να πάρεις 1400 καθαρά; Όταν στο εξωτερικό μπορεί να χτυπήσεις πολύ πολύ περισσότερα χρήματα και ειναι πολυ πιο σίγουρο ότι θα ανέβεις αν αξίζεις και προσπαθείς και είσαι καλος

Πάλι κάπου χάθηκες στην ανάγνωση. Πουθενά δεν έγραψα ότι πήγα εξωτερικό για να γυρίσω και να διεκδικήσω 1400€. Έγινε μια ερώτηση για το πού παίρνει κανείς μισθό >1400€ και σε αυτό απάντησα. Εν συνεχεία έγραψα πώς κατάφερα να αποκτήσω μια εμπειρία, προκειμένου να πλασάρω πιο εύκολα τον εαυτό μου και να διεκδικήσω περισσότερα χρήματα. Μην δένεις και σκοινί κορδόνι ότι ειναι πολυ πιο σίγουρο ότι θα ανέβεις αν αξίζεις και προσπαθείς και είσαι καλος, που γράφεις... Πολλή η εκμετάλλευση που παίζει πια, στο έξω. Όσο για το αν ισχύει  και στην Ελλάδα αυτό που έγραψες, σίγουρα σε μικρότερο βαθμό, αλλά ισχύει (είπαμε έχω άποψη από πρώτο χέρι).

Απαντώντας στο "Για ποιό λόγο" τώρα Γιατί μπορεί να είχες πάει με συμβάσεις έργου, που σημαίνει για συγκεκριμένη χρονική περίοδο; Γιατί μπορεί να το έκανες επειδή αναγκάστηκες, λόγω κρίσης στην Ελλάδα ; Γιατί ήθελες να επιστρέψεις πίσω, να κάνεις και μια οικογένεια και να μην ζεις σαν νομάς; Είναι πολλές οι παράμετροι και δεν ισχύει πάντα αυτό που ακούς δεξιά αριστερά "ο γιος μου πήγε στην Αγγλία, βρήκε μια φοβερή δουλειά και ζει τέλεια εκεί!" (εννοώντας ότι η κασέτα  δεν είναι πάντα σταθερή).

8 λεπτά πριν, mp123 είπε

Τα 1400 ευρώ που συζητάτε φτάνουν οριακά ( δλδ με τίποτα ) για μια οικογένεια με ένα παιδί

Σωστά, έτσι είναι. Απλά λαμβάνεις υπόψη σου ότι δουλεύει ένας μόνο εκ των δύο και φέρνει σπίτι 1400€.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mp123 είπε

Τα 1400 ευρώ που συζητάτε φτάνουν οριακά ( δλδ με τίποτα ) για μια οικογένεια με ένα παιδί . Με την προϋπόθεση να έχουν δικό τους σπίτι φυσικα. 300 ευρώ για τα πάγια έξοδα ( φως νερό τηλ  κοινόχρηστα ) , 200 για φροντιστήρια , 100 βενζίνες, 100 δραστηριότητες , 150 χαρτζιλίκι στο παιδί , 150 χ 3 για σούπερ μάρκετ και μένουν κάτι ψιλά για τσιγάρα συν αν τύχει κάτι .

Ολα αυτά χωρίς ρούχα , έξοδοι για διασκέδαση κλπ.ασφαλειες ενφια κλπ. Κάντε και ένα παιδί και μετά υπολογίστε. Με 1400 να μπαίνουν στο σπίτι δύσκολα τα βλέπω εκτός αν βοηθάμε  παππούδες και γιαγιάδες.Τι συζητάμε τωρα

Σε μαθητή λυκείου/ γυμνασίου τα 150 ευρώ χαρτζιλικι το μήνα μου φαίνονται υπερβολή.

Κατά τα άλλα βάζεις τα συνολικα έξοδα μιας οικογένειας με εναν μονο μισθο. Αν δουλεύουν και οι 2 γονείς είναι πολύ αόρατα τα πράγματα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω μιλάω να δουλεύει ένας. Εγω ετσι έμαθα και ετσι συνεχίζω.δοξα τον θεό ως τωρα  η δουλειά μου πάει καλά δεν έχει χρειαστεί να δουλέψει η γυναίκα. Φυσικα αν έβγαζα 1000 1400 ευρώ αυτονόητο είναι να δούλευε και αυτη. Δεν βγαίνει το σπίτι αν μπαίνουν κάτω από 2000 τον μήνα. Δλδ βγαίνει αλλά με πολλές στερήσεις.

το χαρτζιλίκι για παιδί γυμνασίου δεν είναι υπερβολή.  3 ευρώ το πρωί σχολείο και 2 το απόγευμα στο φροντιστήριο .ενα ΣΚ απόγευμα να πάνε να πιουν μια σοκολάτα και κάτι στο χέρι να φάνε πάει το 5 ευρώ.

Επεξ/σία από mp123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mp123 είπε

Εγω μιλάω να δουλεύει ένας. Εγω ετσι έμαθα και ετσι συνεχίζω.δοξα τον θεό ως τωρα  η δουλειά μου πάει καλά δεν έχει χρειαστεί να δουλέψει η γυναίκα. Φυσικα αν έβγαζα 1000 1400 ευρώ αυτονόητο είναι να δούλευε και αυτη. Δεν βγαίνει το σπίτι αν μπαίνουν κάτω από 2000 τον μήνα. Δλδ βγαίνει αλλά με πολλές στερήσεις.

το χαρτζιλίκι για παιδί γυμνασίου δεν είναι υπερβολή.  3 ευρώ το πρωί σχολείο και 2 το απόγευμα στο φροντιστήριο .ενα ΣΚ απόγευμα να πάνε να πιουν μια σοκολάτα και κάτι στο χέρι να φάνε πάει το 5 ευρώ.

Οκ έχουμε διαφορετική κοσμοθεωρία.

Καταρχήν δεν μπορώ να φανταστώ τη γυναίκα μου να μη δουλεύει. Μου φαίνεται ότι ζωή χωρίς δουλειά είναι μια ημιτελής ζωή (προσωπική γνώμη έτσι, δεν θέλω να παρεξηγηθεί κανεις)

Κατά δεύτερον και τα 3 ευρώ για καθημερινό κυλικείο μου φαίνονται πολλά. Αλλά θα περιμένω να πάει το παιδί μου σχολείο για να το πω με σιγουριά 😁

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ψιλοσφηνα - νομιζω υποτιμαμε σε αυτο το θεμα το σουπερμαρκετ. αν θες να τρως σωστα, δηλαδη 5 γευματακια τη μερα με υγειινα πραγματα και ανα εβδομαδα 2 κρεατα 1 ψαρι οσπρια ζυμαρικα και τα συναφη, πιανεις το 500ρικο το μηνα ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ManFromEarth είπε

Οκ έχουμε διαφορετική κοσμοθεωρία.

Καταρχήν δεν μπορώ να φανταστώ τη γυναίκα μου να μη δουλεύει. Μου φαίνεται ότι ζωή χωρίς δουλειά είναι μια ημιτελής ζωή (προσωπική γνώμη έτσι, δεν θέλω να παρεξηγηθεί κανεις)

Κατά δεύτερον και τα 3 ευρώ για καθημερινό κυλικείο μου φαίνονται πολλά. Αλλά θα περιμένω να πάει το παιδί μου σχολείο για να το πω με σιγουριά 😁

Φυσικα έχεις δίκιο . Ο κάθε άνθρωπος έχει τις δικές του απόψεις. Αλλά εάν μπαίνει στο σπίτι ένα σεβαστό ποσό δεν χρειάζεστε να δουλεύει.Τουλαχιστον αποφεύγεις τα παράπονα του τύπου ότι κουραστικέ , κλπ . 
Τι να αποφύγεις δλδ αφού πάλι τα ίδια θα λένε.

13 λεπτά πριν, fuz10n είπε

μια ψιλοσφηνα - νομιζω υποτιμαμε σε αυτο το θεμα το σουπερμαρκετ. αν θες να τρως σωστα, δηλαδη 5 γευματακια τη μερα με υγειινα πραγματα και ανα εβδομαδα 2 κρεατα 1 ψαρι οσπρια ζυμαρικα και τα συναφη, πιανεις το 500ρικο το μηνα ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ.

Ακριβως ετσι . Υπάρχει πχ μοσχάρι στο σμ με 6 ευρώ αλλά το μαγειρεύεις και βρομάει το σπίτι και υπάρχει μοσχάρι στον κρεοπώλη με 12 14 ευρώ που δεν μυρίζει τίποτα.αυτο λέω και εγω. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα έχεις τόσα κανονίζεις να περάσεις. Εδώ μιλάμε για το ποσά θες να περάσεις ποιοτικά κάπου στην μέση.Να μην παρεξηγηθούμε κιόλας οι τιμές που λέω είναι για μεσσαια τάξη. Φυσικα βρίσκεις να περάσεις και φθηνότερα ( Lidl κλπ ) αλλά βρίσκεις και ακριβότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...