Προς το περιεχόμενο

Έξοδα του να μένεις μόνος


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, mp123 είπε

Φυσικα έχεις δίκιο . Ο κάθε άνθρωπος έχει τις δικές του απόψεις. Αλλά εάν μπαίνει στο σπίτι ένα σεβαστό ποσό δεν χρειάζεστε να δουλεύει.Τουλαχιστον αποφεύγεις τα παράπονα του τύπου ότι κουραστικέ , κλπ . 
Τι να αποφύγεις δλδ αφού πάλι τα ίδια θα λένε. 

Και για μας είναι αδιανόητο να μην δουλεύει η γυναίκα! Ειδικά αν έχει σπουδάσει και δούλευε πριν παντρευτεί, το βρίσκω αναχρονιστικό να σταματήσει και να κάτσει σπίτι να μαγειρεύει και να νταντεύει!

Είχαμε γνωρίσει πριν χρόνια (2007) μία κυρία 60+, η οποία είχε σπουδάσει οικονομικά σε μια εποχή που ελάχιστες γυναίκες σπούδαζαν και ήταν προϊσταμένη στην Εμπορική Τράπεζα όταν παντρεύτηκε! Σταμάτησε να δουλεύει γιατί ο άντρας της είχε δική του επιχείρηση και άρα υπήρχαν λεφτά. Στα 60+ όμως ο σύζυγος την χώρισε και παντρεύτηκε μια 30! Της έδινε διατροφή, της επέτρεπε να μένει στο σπίτι, αλλά η γυναίκα αισθανόταν ότι ζούσε από ελεημοσύνη και έπρεπε να ευγνωμονεί τον πρώην της και κυρίως την νέα του σύζυγο που δεν την πέταξαν στο δρόμο! Είχε μετανοιώσει πικρά και προσπαθούσε σ' αυτή την ηλικία να τελειώσει ένα πρόγραμμα κατάρτισης για να βρει δουλειά!!!

Δεν λέω ότι θα αφήσεις τη γυναίκα σου, αλλά όσα και αν βγάζεις, αν πάει κάτι στραβά στη δουλειά σου, ή -χτύπα ξύλο αρρωστήσεις/πάθεις κάτι- έχεις τόσα λεφτά στην άκρη για να τα βγάλετε πέρα ή τότε θα ψάχνει για δουλειά?

Γιατί από προσωπική πείρα από τους γονείς μου -εργάτες και οι δύο- όταν αρρώστησε ο πατέρας μου και δύο χρόνια δεν μπορούσε να δουλέψει- αν δεν δούλευε η  μητέρα μου δεν ξέρω πού θα είχαμε καταλήξει! Το ίδιο και η πεθερά μου, που έμεινε χήρα με δυό παιδιά, χωρίς κανέναν κυριολεκτικά να την βοηθήσει στην πόλη αφού είχαν έρθει από επαρχία, αν δεν δούλευε η ίδια άγνωστο πώς θα είχαν επιζήσει!

 

Όσο για το μοσχαρίσιο κρέας, δεν υπάρχει με 6 ευρώ σε κανένα σ/μ! Από 9-10 ευρώ! Και δεν νομίζω ότι ο κρεοπώλης που το πουλάει 12-14 είναι πιο άξιος εμπιστοσύνης σε θέμα ποιότητας! Έχει γίνει συζήτηση σχετικά σε άλλο νήμα πριν από πολύ καιρό για κρεοπώλες που δήθεν παίρνουν τα κρέατα από φάρμες ή είναι δικής τους παραγωγής!!!

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αναλογικά με τα έσοδα πάνε κι αυτά που διαθέτεις. Εγώ όλο το προηγούμενο διάστημα που υπήρχε δουλειά, πριν το λουκέτο, έκανα τα αντίστοιχα έξοδα. Με το που μπήκε λουκέτο και τα έσοδα μηδενίστηκαν έκοψα μαχαίρι τα ντελίβερι, όλα τα περιττά από το σουπερ μαρκετ (πατατάκια, σοκολάτες κλπ) και προσπαθώ κάθε μέρα να μην χαλάω ούτε ένα ευρώ. Οκ, δεν είμαι και το καλύτερο παράδειγμα γιατί μένω με τους γονείς μου και τα βασικά μου παρέχονται τζάμπα (φαγητό, ρεύμα, νερό). Θέλω να πω ότι αν έχεις ξοδεύεις, πας σε δικό σου σπίτι κλπ αναλογικά με το τι βγάζεις και πόσο σπάταλος είσαι. Αν βλέπεις ότι θες κάθε βράδυ ντελίβερι, θες να βγαίνεις έξω με φίλους 2 φορές τη βδομάδα, πας μέρα παρα μέρα για καφέ, θέλεις όλη μέρα να δουλεύει το καλοριφέρ γιατί είσαι κρυουλιάρης, παίρνεις το αμάξι και κόβεις βόλτες με τις ώρες και η βεζίνα τρέχει, αγοράζεις ρούχα-παπούτσια με την πρώτη ευκαιρία για να σαι στη μόδα....ε προφανώς πρέπει να ή να παίρνεις κανα χιλιάρικο το μήνα ή να κάνεις 2 δουλειές.

Το να μείνω μόνος δεν το έχω σκεφτεί γιατί πρώτον δεν με πήραν και τα χρόνια, δεύτερον δεν θεωρώ ότι επιβαρύνω τραγικά (οικονομικά) τους γονείς μου γιατί δεν κάνω σπατάλες σε αυτά που μου παρέχουν και τρίτον και βασικό (που λίγοι θα το παραδεχτούν) φοβάμαι ότι θα νιώσω μοναξιά. Μπορεί πολλές φορές να μαλώνουμε, να φωνάζω να κάνουν ησυχία, να τους λέω πάνω στον καβγά να σηκωθούν να φύγουν από το σπίτι (τραγικό, το έκανα όμως), αλλά...θα μου λείψει να μην ακούω τίποτα, καμία φωνή, κανένα "έλα να φας", "βάλε τα άπλυτα στο πλυντήριο". Είναι κι αυτός ένας λόγος που λίγοι τον παραδέχονται, κι ας υπάρχει στο μυαλό τους. Θα έμενα μόνος αν είχα ένα ταίρι, ή αν μου ζητούσαν οι δικοί μου να φύγω. Πραγματικά δεν έχω κανένα άλλο λόγο. Δεν μου περιορίζεται καμία ελευθερία εδώ, μπορώ να κάνω ό,τι θέλω. Μόνο προβλήματα θα είχα. Καταρχήν δεν ξέρω και δεν θα είχα χρόνο να μαγειρεύω (που σημαίνει πολλά ντελιβερι, κακή διατροφή, πολλά έξοδα). Με το πλύσιμο ρούχων επίσης θα είχα θέμα. Δεν θέλω να καταλήξω σαν φίλους που άλλαξαν σπίτι μόνο για να....χαμουρεύονται με γκόμενες και πάνε τα άπλυτα στη μαμά και για να πάρουν ταπερ κάθε μέρα. Αυτό είναι κοροϊδία, ντεμεκ ανεξαρτησία.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Και για μας είναι αδιανόητο να μην δουλεύει η γυναίκα! Ειδικά αν έχει σπουδάσει και δούλευε πριν παντρευτεί, το βρίσκω αναχρονιστικό να σταματήσει και να κάτσει σπίτι να μαγειρεύει και να νταντεύει!

Είχαμε γνωρίσει πριν χρόνια (2007) μία κυρία 60+, η οποία είχε σπουδάσει οικονομικά σε μια εποχή που ελάχιστες γυναίκες σπούδαζαν και ήταν προϊσταμένη στην Εμπορική Τράπεζα όταν παντρεύτηκε! Σταμάτησε να δουλεύει γιατί ο άντρας της είχε δική του επιχείρηση και άρα υπήρχαν λεφτά. Στα 60+ όμως ο σύζυγος την χώρισε και παντρεύτηκε μια 30! Της έδινε διατροφή, της επέτρεπε να μένει στο σπίτι, αλλά η γυναίκα αισθανόταν ότι ζούσε από ελεημοσύνη και έπρεπε να ευγνωμονεί τον πρώην της και κυρίως την νέα του σύζυγο που δεν την πέταξαν στο δρόμο! Είχε μετανοιώσει πικρά και προσπαθούσε σ' αυτή την ηλικία να τελειώσει ένα πρόγραμμα κατάρτισης για να βρει δουλειά!!!

Δεν λέω ότι θα αφήσεις τη γυναίκα σου, αλλά όσα και αν βγάζεις, αν πάει κάτι στραβά στη δουλειά σου, ή -χτύπα ξύλο αρρωστήσεις/πάθεις κάτι- έχεις τόσα λεφτά στην άκρη για να τα βγάλετε πέρα ή τότε θα ψάχνει για δουλειά?

Γιατί από προσωπική πείρα από τους γονείς μου -εργάτες και οι δύο- όταν αρρώστησε ο πατέρας μου και δύο χρόνια δεν μπορούσε να δουλέψει- αν δεν δούλευε η  μητέρα μου δεν ξέρω πού θα είχαμε καταλήξει! Το ίδιο και η πεθερά μου, που έμεινε χήρα με δυό παιδιά, χωρίς κανέναν κυριολεκτικά να την βοηθήσει στην πόλη αφού είχαν έρθει από επαρχία, αν δεν δούλευε η ίδια άγνωστο πώς θα είχαν επιζήσει!

Όσο για το μοσχαρίσιο κρέας, δεν υπάρχει με 6 ευρώ σε κανένα σ/μ! Από 9-10 ευρώ! Και δεν νομίζω ότι ο κρεοπώλης που το πουλάει 12-14 είναι πιο άξιος εμπιστοσύνης σε θέμα ποιότητας! Έχει γίνει συζήτηση σχετικά σε άλλο νήμα πριν από πολύ καιρό για κρεοπώλες που δήθεν παίρνουν τα κρέατα από φάρμες ή είναι δικής τους παραγωγής!!!

Τωρα το θέμα αν είναι η’ δεν είναι  αναχρονιστικό είναι μεγάλο .. Ας πούμε πως εγω μεγάλωσα σε αυτά τα πρότυπα . 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έξοδα αυτοπροσαρμόζονται στα έσοδα, αργά ή γρήγορα. 

Καθείς που θέλει να εξελιχθεί, θα μάθει να κάνει τα πάντα εντός σπιτιού. 

Για τις κοπέλες /συζύγους, καλό είναι να εργάζονται για 2 λόγους. 1ος, ότι αργία μήτηρ πάσης κακίας. Το μυαλό όσο το παιδεύεις, τόσο καλύτερο γίνεται. 

2ος, ότι τα εξτρά χρήματα που μπαίνουν στο σπίτι, πάντα μόνο καλό κάνουν. Αφήστε που δίνουν και αυτοπεποίθηση στην γυναίκα και κάνουν καλό στην σχέση γενικότερα (σε γενικές γραμμές· αναφέρομαι σε προσγειωμένους ανθρώπους). Είναι μεγάλο πράγμα να μην χρειάζεται να απλώνει χέρι κανείς για χρήματα (ισχύει εκατέρωθεν). 

Επί του θέματος, ένας μέσος άνθρωπος θέλει περί τα 600€ ως πάγια έξοδα για να κάνει άνετη ζωή. Τα ενοίκια ρημάζουν την κατάσταση. Αν κάποιος μπορεί να κάνει πλάνο, ίσως είναι καλύτερα το πρώτο διάστημα να υποχωρήσει στην πολυτέλεια του σπιτιού.

Πληρώνω κέντρο Λευκωσίας 50τμ, λιγότερα από ότι θα πλήρωνα Ελλάδα σε παρόμοιες συνθήκες. Και αυτό είναι απαράδεκτο, κι ας έχουν ξεφύγει και εδώ τα ενοίκια. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mp123 είπε

Τωρα το θέμα αν είναι η’ δεν είναι  αναχρονιστικό είναι μεγάλο .. Ας πούμε πως εγω μεγάλωσα σε αυτά τα πρότυπα . 

Τα πρότυπα μέχρι και 70΄ς, για να μην πω 80΄ς ήταν να δέρνει τα παιδιά και ο γονιός και ο δάσκαλος και ο οποιοσδήποτε ενήλικος, γιατί "μόνο με ξύλο καταλαβαίνουν"!

Επίσης και να δέρνει τη γυναίκα του ο "άντρας" ήταν πάλι "φυσιολογικό" και ανεκτό και για κάποιους είναι μέχρι και σήμερα!

Αλίμονο αν μέναμε σε αυτά με τα οποία μεγαλώσαμε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, με αυτά που γράφετε αισθάνομαι πως έχω κάποια ιδιαίτερη υπερδύναμη που καταφέρνω να ζω μόνος σε ενοίκιο με μισθό <1400€ χωρίς να ζορίζομαι. 😛 😛 

Οκ, δεν προσφέρει και πολυτέλειες αυτός ο μισθός, αλλά μια χαρά τα βγάζει πέρα ένα άτομο (με αγοραστική συνείδηση) και ικανοποιεί όλες του τις ανάγκες.

Τώρα όσον αφορά την δημιουργία οικογένειας, σίγουρα δεν πας πουθενά με τέτοιο μισθό, ή τουλάχιστον χωρίς να δουλεύει και το άλλο άτομο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Τα πρότυπα μέχρι και 70΄ς, για να μην πω 80΄ς ήταν να δέρνει τα παιδιά και ο γονιός και ο δάσκαλος και ο οποιοσδήποτε ενήλικος, γιατί "μόνο με ξύλο καταλαβαίνουν"!

Επίσης και να δέρνει τη γυναίκα του ο "άντρας" ήταν πάλι "φυσιολογικό" και ανεκτό και για κάποιους είναι μέχρι και σήμερα!

Αλίμονο αν μέναμε σε αυτά με τα οποία μεγαλώσαμε!

Μην πας στα άκρα. Είπαμε.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, magnam είπε

Πάντως, με αυτά που γράφετε αισθάνομαι πως έχω κάποια ιδιαίτερη υπερδύναμη που καταφέρνω να ζω μόνος σε ενοίκιο με μισθό <1400€ χωρίς να ζορίζομαι. 😛 😛 

Οκ, δεν προσφέρει και πολυτέλειες αυτός ο μισθός, αλλά μια χαρά τα βγάζει πέρα ένα άτομο (με αγοραστική συνείδηση) και ικανοποιεί όλες του τις ανάγκες.

Τώρα όσον αφορά την δημιουργία οικογένειας, σίγουρα δεν πας πουθενά με τέτοιο μισθό, ή τουλάχιστον χωρίς να δουλεύει και το άλλο άτομο.

Με 1400 μισθό αυτό θα σου έλειπε να ζοριστείς κιόλας. Ξέρω οικογένειες με ένα παιδί που τα βγάζουν πέρα με λιγότερα (και ενοίκιο).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, mp123 είπε

Μην πας στα άκρα. Είπαμε.

Εγώ δεν πάω στα άκρα, αλλά υπάρχουν αρκετοί που πιστεύουν στα άκρα, δυστυχώς!

Να ακούς 25άρηδες-30άρηδες να σου λένε ότι για την ανεργία φταίνε οι γυναίκες γιατί παίρνουν τις δουλειές από τους άντρες!!!

Ή ότι όποια γυναίκα δουλεύει αργά ή γρήγορα θα τα φορέσει στον άντρα της!!!

Και δεν μιλάω για "άντρες" που μεγάλωσαν με τέτοια πρότυπα, αλλά για περιπτώσεις που αν δεν δούλευε η μάνα τους και περίμεναν από τον "προκομένο" μπαμπά τους θα είχαν πεθάνει από την πείνα!

Και ούτε πουτάνες ήταν οι μάνες τους, ούτε κεράτωσαν τους μπαμπάδες τους, σε αντίθεση με άλλες που τα είχαν όλα -και γυναίκα για τις δουλειές του σπιτιού και για το μεγάλωμα των παιδιών- αλλά δεν "προλάβαιναν" και, όπως είπες κι εσύ, όλο κουρασμένες είναι και δεν τις πρόσεχε ο άντρας τους κ.λπ. κ.λπ.!

Επεξ/σία από SB_1957
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 1comment είπε

Με 1400 μισθό αυτό θα σου έλειπε να ζοριστείς κιόλας. Ξέρω οικογένειες με ένα παιδί που τα βγάζουν πέρα με λιγότερα (και ενοίκιο).

Μακάρι να είχα 1400€ μισθό. Προς το παρόν παίρνω αρκετά λιγότερα. Παρ' όλα αυτά συμφωνώ. Εάν δεν έχεις ακριβά γούστα, μια χαρά βγαίνεις πέρα, οπότε τα 1400€ που ανέφεραν συμφορουμήτες μας τα θεωρώ αρκετά φουσκωμένο ποσό. Και υπόψιν πως δεν αναφέρομαι στο να φυτοζωείς, αλλά στο να ζεις αξιοπρεπώς για τα δεδομένα της εποχής και του μισθού σου.

 

Όσον αφορά την εργασία της γυναίκας στην οικογένεια, μακάρι να είχαμε όλοι την δυνατότητα να της παρέχουμε τα πάντα (εγγυημένα) ώστε να μην χρειάζεται να κουράζεται. Παρ' όλα αυτά, επειδή ποτέ δεν υπάρχει σχετική βεβαιότητα και δεν είναι σώφρον το να βασίζεται ολόκληρη οικογένεια σε ένα μόνο εισόδημα, θεωρώ επιβεβλημένη ανάγκη την εργασία της. Δεν θα αναφερθώ σε θέματα αεργίας και καθισιού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, 1comment είπε

Με 1400 μισθό αυτό θα σου έλειπε να ζοριστείς κιόλας. Ξέρω οικογένειες με ένα παιδί που τα βγάζουν πέρα με λιγότερα (και ενοίκιο).

Εγω ας πούμε (φυσικά δύο μισθοί) αλλά και με παιδί. Αλλά χωρίς ενοίκιο που είναι βασικό το χω αναφέρει παλιότερα 

Επεξ/σία από john_petrucci7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι τι πρεπει να κανεις για να φτασεις να παιρνεις 1400 καθαρα....

Προσωπικα φιλους και γνωστους, που ολοι δουλευουν σε διαφορετικα αντικειμενα, δεν εχω βρει καποιον να αμοιβεται με τοσα, οι περισσοτεροι ειναι μεταξυ 650 - 900. Με βυσμα μονο ενα ατομο που γνωριζω ειναι στα 1100 - ασχολειται με λογιστικα.
Ποσο δε μαλλον να ειναι και ευχαριστημενοι με την εργασια τους και τις συνθηκες δηλαδη ωραριο, σχεση με εργοδοτη, εργασιακο περιβαλλον κλπ 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, merkon είπε

Προσωπικα φιλους και γνωστους, που ολοι δουλευουν σε διαφορετικα αντικειμενα, δεν εχω βρει καποιον να αμοιβεται με τοσα, οι περισσοτεροι ειναι μεταξυ 650 - 900

Μπορώ να ρωτήσω τι βασικές σπουδές έχουν κάνει και ποιά η προϋπηρεσία τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MauroPaltoudias είπε

Μπορώ να ρωτήσω τι βασικές σπουδές έχουν κάνει και ποιά η προϋπηρεσία τους;

Μιλαμε για διαφορετικα background, σπουδες και ειδικοτητες, απο λογιστικη, οικονομικα, διοικηση επιχειρησεων, HR και νομικη εως μηχανολογους μηχανικους και αποφοιτους ανθρωπιστικων σπουδων. Αλλοι εχουν προυπηρεσια 2 ετη, αλλοι 3, αλλοι 5. Αλλοι δυστυχως δε μπορουν καν να βρουν δουλεια.
Ο μονος που ειναι σε καλυτερη κατασταση ειναι ενας γνωστος software engineer που παιζει γυρω στα 1400 μετα απο χροοοονια προυπηρεσιας και Ελλαδα και εξωτερικο και ο γνωστος μου που ασχολειται με τα λογιστικα και εχει βρει θεση μεσω γνωστου σε αρκετα ιδιαιτερη επιχειρηση και παιζει στα 1100.

Να μη μιλησω δυστυχως για την δικη μου ειδικοτητα του υγιεινολογου - hygienist και συγκεκριμενα του επαγγελματια βιομηχανικης υγιεινης και ασφαλειας που για Ελλαδα ειναι κατι απλα αγνωστο εξου και ο λογος για τον οποιο εφυγα εξωτερικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...