Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, Gatilaras είπε

Λογικά οι εξετασεις και οι γνωματεύσεις υπαρχουν καπου καταχωρημενες. Τη στιγμη που θα δηλωσεις κατι τέτοιο πιθανολογω οτι εαν δεν υπαρχουν αρκετές αποδείξεις θα σε παραπεμψουν σε στρατιωτικο ψυχιατρο για τα περεταιρω και αναλογα θα σου δωσουν καποια αναβολη/απαλλαγη/ειδικη οδηγια.

 

11 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Τι να σου πω τώρα εγώ;Ότι έχεις που να αποδεικνύει αυτά που λες.

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο. Θα ήθελα να σας παιδέψω με κάτι τελευταίο αν δεν υπάρχει πρόβλημα.

Οι δικοί μου παρά τις αντιρρήσεις μου εβάλαν βύσμα για να υπηρετήσω σε ένα στρατόπεδο κοντά στη μικρή επαρχιακή πόλη καταγωγής μου, η οποία σαν κοινωνία είναι άκρως εσωστρεφής και φοβισμένη. Τις εξετάσεις εγώ θα τις περάσω από εκείνο το στρατόπεδο; Αν ναι, υπάρχει κάποια νομοθεσία που να με προστατεύει από το να μη μαθευτεί παντού η κατάσταση μου ως προσωπικό δεδομένο, κάτι για το οποίο εδώ και χρόνια κοπιάζω, ή είναι η κλασσική περίπτωση ελληνικού κράτους όπου και να υπάρχει δεν εφαρμόζεται και πρακτικά θα "ξεφτιλίσω" εμένα και την οικογένεια μου δημοσίως (λες και εξαρτάται από εμένα...);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γινόταν 

7 ώρες πριν, Έρβιν είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Για ένα διάστημα 2 χρόνων πήγαινα σε ψυχίατρο δημοσίου και έπαιρνα αντιψυχωτικά και αντικαταθληπτικά. Όμως τις επισκέψεις και τα φάρμακα τα σταμάτησα για προσωπικούς λόγους... αυτό θα φανεί κάπου;

Θα με αναγκάσουν να πάω ξανά σε ψυχίατρο ή θα με κλείσουν σε κάνα ίδρυμα; Πως θα τους ενημερώσω για την ψυχική μου υγεία και για το γεγονός ότι πολύ απλά στο στρατό δεν πρόκειται να επιβιώσω; Φαίνονται τα φάρμακα και οι νοσηλείες/συνεδρίες κάπου στο ιατρικό ιστορικό μου;


Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Αν γινόταν ηλεκτρονική συνταγογραφηση τότε φαίνεται με το αμκα σου τι φάρμακα έχεις πάρει και για πόσο καιρό όπως και η διάγνωση. Αν απλά στα έγραφε σε ένα κομμάτι χαρτί και εσύ τα αγόραζες από το φαρμακείο τότε δεν φαίνονται πουθενά. 

Σε κάθε περίπτωση και αφού μόνος σου διεκοψες τη θεραπεία δεν χρειάζεται να κουβαλάς φάρμακα μαζί σου στο στρατόπεδο σαν απόδειξη, μόλις μιλήσεις με τους γιατρούς εξήγησε την κατάσταση πες τους τη διάγνωση και με λεπτομέρεια την δοσολογία κάθε φαρμάκου. Δεν υπάρχουν ιδρύματα και εγκλεισμοι μην αγχώνεσαι γιαυτό, στην χειρότερη περίπτωση θα σε στείλουν στο πιο κοντινό στρατιωτικό νοσοκομείο να μιλήσεις με ψυχίατρο. Οι γιατροί του στρατού από την εμπειρία μου είναι πρώτα γιατροί και μετά στρατιωτικοί. 

Τώρα για ι5 άμεσα δεν νομίζω να γίνει σίγουρα θα πάρεις μια 6μηνη αναβολή και θα πας για επανεξέταση. Το ι5 δεν φαίνεται πουθενά, δεν ζητά κάνεις χαρτί από το στρατό (εκτός από σώματα ασφαλείας) οπότε ξεχνα και αυτό το άγχος. 

Όσον αφορά το θέμα γονείς είναι τόσο προσωπικό και ιδιαίτερο, μόνο εσύ μπορείς να το λύσεις. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διανυκτέρευση εκτός από αυτούς που παίρνουν επειδή είναι στην πόλη τους μπορεί να πάρει κάποιος που είναι σε άλλη περιοχή κοντά από την μονάδα.Πχ εγώ θα πάρω διανυκτέρευση που είμαι μισή ώρα μακρια απο το στρατόπεδο και από άλλη περιοχή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Έρβιν είπε

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο. Θα ήθελα να σας παιδέψω με κάτι τελευταίο αν δεν υπάρχει πρόβλημα.

Οι δικοί μου παρά τις αντιρρήσεις μου εβάλαν βύσμα για να υπηρετήσω σε ένα στρατόπεδο κοντά στη μικρή επαρχιακή πόλη καταγωγής μου, η οποία σαν κοινωνία είναι άκρως εσωστρεφής και φοβισμένη. Τις εξετάσεις εγώ θα τις περάσω από εκείνο το στρατόπεδο; Αν ναι, υπάρχει κάποια νομοθεσία που να με προστατεύει από το να μη μαθευτεί παντού η κατάσταση μου ως προσωπικό δεδομένο, κάτι για το οποίο εδώ και χρόνια κοπιάζω, ή είναι η κλασσική περίπτωση ελληνικού κράτους όπου και να υπάρχει δεν εφαρμόζεται και πρακτικά θα "ξεφτιλίσω" εμένα και την οικογένεια μου δημοσίως (λες και εξαρτάται από εμένα...);

Εκεί που θα παρουστιαστείς θα σε παραπέμψουν στο στρατιωτικό νοσοκομείο που πρέπει για να περάσεις επιτροπή που θα αποφασίσει τι θα γίνει.

Ερώτηση:γιατι τα έκοψες τα φάρμακα;Νιώθεις ότι δεν τα χρειάζεσαι πλέον γιατί είσαι καλά;Αν ναι γιατί αφού είσαι καλά δεν θες να υπηρετήσεις;

10 λεπτά πριν, Tipota and Tipota είπε

Διανυκτέρευση εκτός από αυτούς που παίρνουν επειδή είναι στην πόλη τους μπορεί να πάρει κάποιος που είναι σε άλλη περιοχή κοντά από την μονάδα.Πχ εγώ θα πάρω διανυκτέρευση που είμαι μισή ώρα μακρια απο το στρατόπεδο και από άλλη περιοχή?

Για αυτό θες να αγοράσεις αμάξι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ερώτηση:γιατι τα έκοψες τα φάρμακα;Νιώθεις ότι δεν τα χρειάζεσαι πλέον γιατί είσαι καλά;Αν ναι γιατί αφού είσαι καλά δεν θες να υπηρετήσεις;

Χωρίς να θέλω να εκτροχιάζω τη συζήτηση περί στρατού, αλλά και για να μη δημιουργηθεί οποιαδήποτε παρανόηση, τα φάρμακα τα έκοψα έπειτα από πολύμηνους πειραματισμούς με πολλές και διαφορετικές "μάρκες" φαρμάκων της ίδιας κατηγορίας λόγω των μεγάλων παρενεργειών που μου είχαν σε εμένα (15+ώρος ύπνος, ριζική αύξηση κιλών, στομαχόπονοι και ευκοίλια κτλπ...) και θεραπεία με τους γιατρούς στο νοσοκομείο δε δοκίμασα γιατί μου συμπεριφέρονταν εντελώς υποτιμητικά, με αποτέλεσμα να μη νιώθω άνετα μαζί τους.

Για να μη δημιουργηθεί κάποια παρεξήγηση, αν κάποιος που διαβάζει αυτό το θρεντ έχει θέματα ψυχικής υγείας του προτείνω ανεπιφύλακτα να δοκιμάσει πρώτα φάρμακα, να μη πέσει θύμα σε ανόητες αντι - επιστημονικές "εναλλακτικές θεραπείες" τύπου αβοκάντο και κρύσταλλοι ,που απλώς εκμεταλλεύονται τον πόνο οικογενειών για οικονομικό κέρδος, και έπειτα να κρίνει για τον εαυτό του. Όχι δεν είμαι καλά, αλλά οι δημόσιοι ψυχίατροι μου άφησαν πολύ κακή εντύπωση έπειτα από χρόνια επαφής μαζί τους, οι ιδιωτικοί είναι πέραν των οικονομικών δυνατοτήτων μου και εξάλλου δε βλέπω το νόημα να προσπαθώ πλέον λόγω κατάθλιψης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Εκεί που θα παρουστιαστείς θα σε παραπέμψουν στο στρατιωτικό νοσοκομείο που πρέπει για να περάσεις επιτροπή που θα αποφασίσει τι θα γίνει.

Ερώτηση:γιατι τα έκοψες τα φάρμακα;Νιώθεις ότι δεν τα χρειάζεσαι πλέον γιατί είσαι καλά;Αν ναι γιατί αφού είσαι καλά δεν θες να υπηρετήσεις;

Για αυτό θες να αγοράσεις αμάξι;

Άλλο το αμάξι.Εζω ήδη δεν είναι ακριβώς για μένα.Το κατάλαβα εκανα  μια μ@λ@κι@ αλλά καμία σχέση το ένα με το άλλο.Μπορεις να μου απαντήσεις στο ερώτημα? Αν θες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tipota and Tipota είπε

Διανυκτέρευση εκτός από αυτούς που παίρνουν επειδή είναι στην πόλη τους μπορεί να πάρει κάποιος που είναι σε άλλη περιοχή κοντά από την μονάδα.Πχ εγώ θα πάρω διανυκτέρευση που είμαι μισή ώρα μακρια απο το στρατόπεδο και από άλλη περιοχή?

Λογικα ναι αλλα πεφτει στην ελαστικοτητα του διοικητη αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Gatilaras είπε

Λογικα ναι αλλα πεφτει στην ελαστικοτητα του διοικητη αυτο.

Κοίτα ο ξάδερφος μου.που ήταν εκεί έπαιρνε διανυκτέρευση κάθε 2 μέρες βέβαια ανάλογα αυτό πάντα αλλά μένουμε στο ίδιο μέρος οπότε έπαιρνε κανονικά.Δεν γίνεται να μην πάρεις το δικαιουσαι μισή ώρα δρόμος με το αμάξι το κάνεις και σε 20 λεπτά αν θέλεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς γνώμη για τη ξυριστική Philips OneBlade Pro; Κάνει για στρατό ή δε τα παίρνει αρκετά κοντά; Γενικά, ψάχνω για ξυριστικη επιπέδου ξυραφιού για να αποφύγω το ξυράφι και να κάνω πιο εύκολα τη δουλειά μου σε ένα μήνα που μπαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ΣΟΣ σας παρακαλώ ας απαντήσει κάποιος.

Έκανα την διαδικασία μέσω φρουραρχείου για τρίτη και τελευταία φορά (1η φορα 1.5 χρόνο αναβολή, 2η φορά 6 μήνες και τώρα ήταν η τελευταία.) Στο φρουραρχείο μου γραψανε στο χαρτι ένδειξη δυσίατος Ι5 340. 

Πέρασα από την επίτροπή απαλλαγών 6-7 αυγούστου. Με ρώτησαν "δεν έχει λυθεί το πρόβλημα στα 2 χρόνια", τους λεω όχι και μου είπαν να μπω στο site της στρατολογια σε 1-1.5 μηνα να δω την απόφαση. Σήμερα μου έρχετε μηνυμα στο κινητό να πάρω το χαρτί και ότι υποχρεούμαι για κατάταξη στις 26 αυγουστου! Μπαίνω και στο σαιτ της στρατολογιας και λεει το ίδιο

Σας παρακαλώ μπορεί κάποιος να μου πεί τι γίνεται; Τα έχω χάσει, και μου έχουν κρατήσει και το χαρτί της γιατρού μου.(ψυχίατρος)

Μπορώ να κάνω πάλι την διαδικασία από το φρουραρχείο; 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Giorgos900 είπε

Παιδιά ΣΟΣ σας παρακαλώ ας απαντήσει κάποιος.

Έκανα την διαδικασία μέσω φρουραρχείου για τρίτη και τελευταία φορά (1η φορα 1.5 χρόνο αναβολή, 2η φορά 6 μήνες και τώρα ήταν η τελευταία.) Στο φρουραρχείο μου γραψανε στο χαρτι ένδειξη δυσίατος Ι5 340. 

Πέρασα από την επίτροπή απαλλαγών 6-7 αυγούστου. Με ρώτησαν "δεν έχει λυθεί το πρόβλημα στα 2 χρόνια", τους λεω όχι και μου είπαν να μπω στο site της στρατολογια σε 1-1.5 μηνα να δω την απόφαση. Σήμερα μου έρχετε μηνυμα στο κινητό να πάρω το χαρτί και ότι υποχρεούμαι για κατάταξη στις 26 αυγουστου! Μπαίνω και στο σαιτ της στρατολογιας και λεει το ίδιο

Σας παρακαλώ μπορεί κάποιος να μου πεί τι γίνεται; Τα έχω χάσει, και μου έχουν κρατήσει και το χαρτί της γιατρού μου.(ψυχίατρος)

Μπορώ να κάνω πάλι την διαδικασία από το φρουραρχείο; 

Ευχαριστώ πολύ.

Θα πας να παρουσιαστείς δεν ειναι κατι. Θα σου δωσουν απο εκει το ι5. Ανεβα σε Ενα δεντρο και κανε το σκυλο στην αναφορά στη χειροτερη.

Επεξ/σία από basilis222
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Asevastos είπε

Έχει κανείς γνώμη για τη ξυριστική Philips OneBlade Pro; Κάνει για στρατό ή δε τα παίρνει αρκετά κοντά; Γενικά, ψάχνω για ξυριστικη επιπέδου ξυραφιού για να αποφύγω το ξυράφι και να κάνω πιο εύκολα τη δουλειά μου σε ένα μήνα που μπαίνω.

Εγω θα σου πρότεινα κατι σε φαση mach 3 turbo κλπ με ανταλλακτικες κεφαλες. Οι κεφαλες κρατανε για αρκετα ξυρισματα και το κοστος στην τελικη θα σου βγει αστειο. Για την συγκεκριμένη ξυριστικη δεν ξερω αλλα συνήθως οι μηχανες δεν τα παιρνουν εντελώς.

1 ώρα πριν, xSlade είπε

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει καλούς πάτους για τις αρβύλες; Ευχαριστώ

Scholl gelactiv work ειχα παρει εγω και παρόλο που ειμαι βαρυς με βολεψαν κομπλε.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...