Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Sugarhell είπε

Παιδιά εμάς στην Κάλυμνο δεν μας αφήνουν να έχουμε δικά μας σεντόνια. Γενικά πολύ πούτσα και γενικά πολλές οι καμπάνες.. προσοχή

Συνάδελφε και εγώ Καλυμνο είμαι αλλά δεν σε έχω δει καθόλου Γιατί το στρατόπεδο είναι πολύ μεγάλο ίσως για αυτό επίσης όλη μέρα τρέχουμε και δεν έχουμε στον ήλιο μύρα, ίσως να σε δω στον μήνα απολύσεις στο κψμ γιατί ίσως τότε μας αφήσουνε να μιλήσουμε με τους άλλους φαντάρους

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Sugarhell είπε

Παιδιά εμάς στην Κάλυμνο δεν μας αφήνουν να έχουμε δικά μας σεντόνια. Γενικά πολύ πούτσα και γενικά πολλές οι καμπάνες.. προσοχή

Και στο ρεθυμνο ετσι ειναι.

 

Ειναι κανεις Κυπρο 196 Α/Κ ΜΒΠ??

Επεξ/σία από basilis222
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Giorgos900 είπε

Παιδιά ΣΟΣ σας παρακαλώ ας απαντήσει κάποιος.

Έκανα την διαδικασία μέσω φρουραρχείου για τρίτη και τελευταία φορά (1η φορα 1.5 χρόνο αναβολή, 2η φορά 6 μήνες και τώρα ήταν η τελευταία.) Στο φρουραρχείο μου γραψανε στο χαρτι ένδειξη δυσίατος Ι5 340. 

Πέρασα από την επίτροπή απαλλαγών 6-7 αυγούστου. Με ρώτησαν "δεν έχει λυθεί το πρόβλημα στα 2 χρόνια", τους λεω όχι και μου είπαν να μπω στο site της στρατολογια σε 1-1.5 μηνα να δω την απόφαση. Σήμερα μου έρχετε μηνυμα στο κινητό να πάρω το χαρτί και ότι υποχρεούμαι για κατάταξη στις 26 αυγουστου! Μπαίνω και στο σαιτ της στρατολογιας και λεει το ίδιο

Σας παρακαλώ μπορεί κάποιος να μου πεί τι γίνεται; Τα έχω χάσει, και μου έχουν κρατήσει και το χαρτί της γιατρού μου.(ψυχίατρος)

Μπορώ να κάνω πάλι την διαδικασία από το φρουραρχείο; 

Ευχαριστώ πολύ.

Λογικά θα ήσουν ο "άτυχος της μέρας" επειδή συμβαίνει να μη δώσουν από σπάσιμο την απαλλαγή αλλά μην αγχώνεσαι,την παίρνεις και από το στρατόπεδο, άμα δε θες να διανυκτερεύσεις, πάρε σύνοδο μαζί αλλιώς την επόμενη της κατάταξης σας πάνε στο στρατιωτικό και εκεί λύνεται το θέμα,να θυμάσαι ότι με το ζόρι δε σε πάει κανείς στρατό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2 ερωτησεις: 

1) Ποσες ημερες ειναι οι αδειες ολες συνολικα; 

2) Ποσες μερες τιμητικη αδεια σου δινουν για αιμοδοσια;

Επεξ/σία από Archilleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Archilleo είπε

2 ερωτησεις: 

1) Ποσες ημερες ειναι οι αδειες ολες συνολικα; 

2) Ποσες μερες τιμητικη αδεια σου δινουν για αιμοδοσια;

Η 15 ή 17 και της αιμοδοσιας ειναι 2 ημερες τη φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tornado12 είπε

Μολις εκανα και την δηλωση online,αντε να δουμε που θα μπουμε και ποτε θα μπουμε.Κουραγιο,υπομονη και προδερμ.

Δεν δινουν σημασια σε αυτα. Σε κανενα απο αυτα. 

Εγω τα ειχα δηλωσει σχεδον ολα και οταν παρουσιαστηκα τα ξανα εκανα ολα απο την αρχη. 

Διαστασεις σωματος, κεφαλι, μεση, στηθος, υψος, βαρος, εμβολια (και τα δυο, αν δεν θυμασαι), ομαδα αιματος, ελεγχος χαλασμενων δοντιων, ελεγχος ορχεων, ψυχολογο κ.ο.κ. 

Η πρωτη μερα ειναι κουραστικη παντως.

20 λεπτά πριν, Gatilaras είπε

Η 15 ή 17 και της αιμοδοσιας ειναι 2 ημερες τη φορα.

Εμενα μου ειπαν οτι ειναι 3-4 μερες τιμητικη. Ισως να εξαρταται και απο το στρατοπεδο και τον δοιηκητη της μοναδος...

20 λεπτά πριν, Gatilaras είπε

Η 15 ή 17 και της αιμοδοσιας ειναι 2 ημερες τη φορα.

Εμενα μου ειπαν οτι ειναι 3-4 μερες τιμητικη. Ισως να εξαρταται και απο το στρατοπεδο και τον δοιηκητη της μοναδος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Archilleo είπε

Δεν δινουν σημασια σε αυτα. Σε κανενα απο αυτα. 

Εγω τα ειχα δηλωσει σχεδον ολα και οταν παρουσιαστηκα τα ξανα εκανα ολα απο την αρχη. 

Διαστασεις σωματος, κεφαλι, μεση, στηθος, υψος, βαρος, εμβολια (και τα δυο, αν δεν θυμασαι), ομαδα αιματος, ελεγχος χαλασμενων δοντιων, ελεγχος ορχεων, ψυχολογο κ.ο.κ. 

Η πρωτη μερα ειναι κουραστικη παντως.

Εμενα μου ειπαν οτι ειναι 3-4 μερες τιμητικη. Ισως να εξαρταται και απο το στρατοπεδο και τον δοιηκητη της μοναδος...

Εμενα μου ειπαν οτι ειναι 3-4 μερες τιμητικη. Ισως να εξαρταται και απο το στρατοπεδο και τον δοιηκητη της μοναδος...

Ισχυει σε μερικά στρατόπεδα είναι 4 σε άλλα 2.

Οι άδειες για 9μηνο είναι 15. Και αν είσαι παραμεθόριο συν 12. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μπαίνω με την Δ ΕΣΣΟ και θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις:

1)είμαι από τριτεκνη οικογένεια και δικαιούμαι 8μηνη θητεία και οι γονείς μου είναι άνεργοι και ου δύο δικαιούμαι μετάθεση κατ' εξαίρεση λόγω ανεργίας και αν ναι πόσους μήνες πρέπει να κλείσω στον στρατό ώστε να την πάρω;

2)είμαι 1,80 ύψος και 76 κιλά με μυωπία και στα δύο μάτια (3,25 βαθμούς και στα δύο) θα βγω ι2 η ι1;

3)θα παίρνω κάτι παραπάνω από τα 8,70€ που δίνουν λόγω ανεργίας των γονέων;

Επεξ/σία από SoNyFaNbOy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Archilleo είπε

Διαστασεις σωματος, κεφαλι, μεση, στηθος, υψος, βαρος, εμβολια (και τα δυο, αν δεν θυμασαι), ομαδα αιματος, ελεγχος χαλασμενων δοντιων, ελεγχος ορχεων, ψυχολογο κ.ο.κ. 

Είναι και αναλόγως το στρατόπεδο που παρουσιάζεσαι. Εμένα ο έλεγχος δοντιών ήταν μια ερώτηση στον διάδρομο από τον οδοντίατρο αν έχω κάνα σφράγισμα. Διαστάσεις και εμβόλια ναι. Ομάδα αίματος με τα λόγια, όρχεις όχι. Η ψυχολόγος απλά με ρώτησε 2 λεπτά ερωτήσεις του τύπου αν είναι όλα καλά στο σπίτι, αν βγαίνω και τα πίνω μόνος μου, αν νιώθω καλά που θα έχω όπλο και αν θέλω να σκοτώσω κάποιον. Πολύ χαλαρά θα μπορούσα να ήμουν ο Χάνιμπαλ Λεκτερ και να μην είχε ιδέα :P

Και κάτι άλλο. Εγώ πήρα αναβολή για λόγο υγείας (legit λόγο όχι βύσμα). Μόλις τελειώσει και πάω θα ξανακάνω όλη την διαδικασία της κατάταξης ή απλά θα πάω στο στρατόπεδο μου και εκεί θα μου δώσουν ρούχα κτλ;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Archilleo είπε

2 ερωτησεις: 

1) Ποσες ημερες ειναι οι αδειες ολες συνολικα; 

15 μερες κανονικη αδεια (9μηνος)

2 ΕΤΑΠ/μηνα για οσο θα εισαι παραμεθωριο

10 μερες αδεια ορκομωσιας

10 μερες γκρουπ Χριστουγεννων + 10 μερες γκρουπ Πασχα

Επισης αν δικαιουσε καμια φοιτητικη/αγροτικη κτλ

+ οτι τιμητικες μαζεψεις

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Μάκαρος είπε

 

+ οτι τιμητικες μαζεψεις

Για το Κυλικειο της μοναδος που με εχουν χωσει πλεον, καποιος μου ειπε οτι σου δινουν τιμητικη στο τελος ως κυλικειαρχης. Ισχυει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Archilleo είπε

Για το Κυλικειο της μοναδος που με εχουν χωσει πλεον, καποιος μου ειπε οτι σου δινουν τιμητικη στο τελος ως κυλικειαρχης. Ισχυει;

Γενικα στα πόστα (κψμ,κψα,μαγειρες,επιλοχαδες(παρων),κυλικεια κλπ) φημολογείται ότι παιρνεις ημερες γιατι βοήθησες τον καλο στρατουλη να κανει του δουλειά του τσαμπαζε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...