Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/3/2020 στις 8:29 ΠΜ, lawkeeper είπε

Καλημέρα παίδες 

Ξέρουμε τι παίζει στα Κααυ Αγίου Ανδρέα ;

Υπηρέτησα πριν 6 χρόνια σε μονάδα που είχε σαν χρέωση να στέλνει στρατιώτες στα ΚΑΑΥ. 

Όποιο παιδί πήγε έσταξε. Μιλάμε για τρελά πακέτα. Όλη μέρα τέντα να σερβίρεις αξιωματικούς και το βράδυ σκοπέτα. Έβαζαν βίσμα να φύγουν από εκεί και ας πάνε όπου να ναι. Στο τέλος με τα βίσματα την πλήρωσαν κάτι παλικάρια που είχαν γυρίσει απο παραμεθώριο με 2 μήνες υπόλοιπο. Τους έστειλαν στα λελέ τους εκεί και παρακαλούσαν να γυρίσουν Εβρο. Δε ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι τώρα. Από ότι είχα ψάξει τότε, είχαν γίνει πολλές καταγγελίες για τον διοικητη της μονάδας, για διάφορους λόγους και ο τύπος την έβγαζε για χρόνια λάδι και ούτε τον κουνούσαν. 

googlare ΚΑΑΥ αγιου ανδρέα καταγγελία

Αυτά από μένα. Μακάρι να έχουν αλλάξει τα πράγματα και να περάσει καλά φίλε.

329 

 

Επεξ/σία από pral13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, _linuslost_ είπε

1η στρατιά δηλαδή. . Είσαι από Λάρισα; Έχεις μέσο; Αν όχι πάλι καλά θα είσαι , αλλά θα σε χώνουν πιο εύκολα τα μεγάλα πολυμπριζα που υπάρχουν.

Όχι, απο Αθήνα 

Οχι, προς το παρων τουλαχιστον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, jefiron είπε

καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι,  (ίσως να ακουστεί γελοίο sorry) θέλω να πάω αλεξίπτωτα πάρα πολύ , οι παλιοί κάνουν καψόνια στους νέους;  γιατί ο πατέρας μου είπε κάτι ιστορίες όταν ήταν αυτός ΕΔ ΛΟΚ , ότι τους ξυπνούσαν για σπάσιμο με 3 ώρες ύπνο και ότι τους βάζανε να ξυρίζουν λάμπες  ή προπολεμικά γινόντουσαν όλα αυτά ; 😛

Δεν παίζουν αυτά σήμερα. Γιατί πρώτον, την εποχή του Internet και των κινητών είναι πολύ εύκολο να βγει βρώμα προς τα έξω και επειδή αν φτάσει κάποιος φαντάρος στα άκρα και αυτοκτονήσει, τότε τα κεντρικά θα πάρουν τα κεφάλια από όλους τους υπεύθυνους.

Βέβαια μην περιμένεις να είσαι χαλαρός και ωραίος όπως στις περισσότερες μονάδες του στρατού, και ομαδικά καψώνια θα παίζουν (κάμψεις πχ) και φωνές και βρισιές και κούραση κτλ. Αλλά αυτά τα βασανιστήρια (γιατί βασανιστήρια είναι), μην σε απασχολούν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Δεν παίζουν αυτά σήμερα. Γιατί πρώτον, την εποχή του Internet και των κινητών είναι πολύ εύκολο να βγει βρώμα προς τα έξω και επειδή αν φτάσει κάποιος φαντάρος στα άκρα και αυτοκτονήσει, τότε τα κεντρικά θα πάρουν τα κεφάλια από όλους τους υπεύθυνους.

Βέβαια μην περιμένεις να είσαι χαλαρός και ωραίος όπως στις περισσότερες μονάδες του στρατού, και ομαδικά καψώνια θα παίζουν (κάμψεις πχ) και φωνές και βρισιές και κούραση κτλ. Αλλά αυτά τα βασανιστήρια (γιατί βασανιστήρια είναι), μην σε απασχολούν.

15στ εσσο ημουν στην 1 ΜΑΛ. ειχε απειρο καψωνι(οχι συγκεκριμενα να ξυριζουμε λαμπες). μονιμως κουρασμενος και με 3 ωρες υπνου λογο υπηρεσιων. τις πρωτες 3 μερες του τπεν κοπηκαν οι μισοι κυριως λογο ψυχολογικης πιεσης.  το χειροτερο παντως που μπορεις να κανεις σε αυτη την μοναδα ειναι να κοπεις εθελοντικα(π.χ χωρις να βγαλεις ενα σοβαρο τραυματισμο). σε κραταν για αγγαρειες και εστιατορια αρκετο διαστημα. δεν ξερω πως ειναι τωρα η μοναδα γιατι αυτα αλλαζουν απο δοιηκητη σε δοιηκητη, παντως σε γενικες γραμμες δεν ειναι κατι ευκολο σωματικα και ψυχικα.  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dans είπε

15στ εσσο ημουν στην 1 ΜΑΛ. ειχε απειρο καψωνι(οχι συγκεκριμενα να ξυριζουμε λαμπες). μονιμως κουρασμενος και με 3 ωρες υπνου λογο υπηρεσιων. τις πρωτες 3 μερες του τπεν κοπηκαν οι μισοι κυριως λογο ψυχολογικης πιεσης.  το χειροτερο παντως που μπορεις να κανεις σε αυτη την μοναδα ειναι να κοπεις εθελοντικα(π.χ χωρις να βγαλεις ενα σοβαρο τραυματισμο). σε κραταν για αγγαρειες και εστιατορια αρκετο διαστημα. δεν ξερω πως ειναι τωρα η μοναδα γιατι αυτα αλλαζουν απο δοιηκητη σε δοιηκητη, παντως σε γενικες γραμμες δεν ειναι κατι ευκολο σωματικα και ψυχικα.  

Συμφωνώ απόλυτα, γιαυτό είπα ότι δεν θα είναι χαλαρός και ωραίος.

Κουρασμένοι και άυπνοι ήμασταν εμείς που υπηρετήσαμε σαν απλοί φαντάροι πεζικού. Δεν θα είναι οι ειδικοδυναμίτες; 

Αλλά τα ακραία καψώνια έχουν εξαφανιστεί και όπου υπάρχουν ακόμα οι φαντάροι να φροντίσουν να προχωράνε σε καταγγελίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανυπομονώ και εγώ να γίνει επιστράτευση και να είμαι από τους πρώτους μαζί με την ελίτ 

Spoiler

image.png.b36425b72abbb11600c56078d126177d.png

 

Επεξ/σία από kti23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους

Βρηκα την σελιδα https://efedros.army.gr/login μπορει καποιος να επιβεβαίωση αν οντως ειναι αληθινη γιατι καλεσα στο Υπουργιο Αμυνας και η απαντηση που ελαβα ειναι " Εεε δεν γνωριζω καλυτερα παρτε την στρατολογια" Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ι

Στις 18/2/2020 στις 5:32 ΜΜ, txs είπε

Καλησπέρα, παρουσιάζομαι 221 Τάγμα Εθνοφυλακής Μυτιλήνη.

Αν έχει κάποιος οποιαδήποτε πληροφορία για το στρατόπεδο γενικά και αν μπορούμε να περάσουμε κινητά, sleeping bags κλπ. Ευπρόσδεκτες όλες!!!

Ευχαριστώ. Καλή θητεία σε Όλους μας.   

το 2001 ειμουνα εκει. με κατσανεβακη διοικητη. γαματος τυπος. φανταροπατερας. αν μπορεις πες εντυπωσεις. (περασα σχεδον ζαχαρη!!!!! μετα γαμηθηκε)

Επεξ/σία από CaptainHog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2020 στις 5:32 ΜΜ, txs είπε

Καλησπέρα, παρουσιάζομαι 221 Τάγμα Εθνοφυλακής Μυτιλήνη.

Αν έχει κάποιος οποιαδήποτε πληροφορία για το στρατόπεδο γενικά και αν μπορούμε να περάσουμε κινητά, sleeping bags κλπ. Ευπρόσδεκτες όλες!!!

Ευχαριστώ. Καλή θητεία σε Όλους μας.   

Κινητό και να το παραδώσεις θα το έχεις το απόγευμα όταν θα πας στη μονάδα σου. 

Κανένα θέμα με υπνόσακους. 

Αν μείνεις εκεί (πράγμα πολύ δύσκολο, αφού πρόκειται για πολύ βυσματικό στρατόπεδο ) να ξέρεις πως πιθανότατα πρόκειται για το καλύτερο στρατόπεδο της Λέσβου και όχι μόνο,από κάθε άποψη. Έχει έναν εξαιρετικό διοικητή, απίστευτος άνθρωπος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να πω λίγο τον πόνο μου;

Πήγα φρουραρχείο και ο γιατρός μου λέει ότι εσύ μπορείς να υπηρετήσεις και σαν βοηθητικός δεν θα κάνεις τίποτα.

είμαι 160 κιλά και 1.80 ύψος, με bmi 50. Με το ζόρι μου έδωσε ένα χρόνο αναβολή. Δεν του είπα τίποτα, γιατί θα μπορουσε να με στείλει Έβρο 9 Μαρτίου που πρέπει να παρουσιαστώ  

Έψαξε λίγο το φεκ (ένα ντοσιέ είχε στο γραφείο του), μου λέει τέσπα δεν το βρίσκω τώρα, αλλά βγαίνεις ι4 αοπλο και όχι ι5. ευτυχώς με παρέπεμψε σε επιτροπή στη λάρισα, να δούμε τι θα γίνει από εκεί. έχω πιθανότητες η επιτροπή να δώσει δυο έτη?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τούτα και με 'κείνα, μου ήρθε σήμερα συστημένο καινούριο ΕΦΠ, και νόμιζα ότι ο Στρατός σε ξεχνάει μετά τα 50 😂 η μόνη διαφορά με τα προηγούμενα είναι πως αλλάξανε το σημείο παρουσίασης επίστρατου που είχα πριν, από 88Μ/ΑΠ στη Λήμνο, τώρα είναι το στρατόπεδο της Σχολής Πυροβολικού στη Νέα Πέραμο.

Και στα δικά σας οι υπόλοιποι γεροντάρες καλώς να τα δεχτείτε 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά Είμαι μέσα έξω έτοιμος (Τρίτη μεγάλο πευκο) έχω ακτίνα θώρακα τα πάντα όλα πήγα για ψώνια και θα ήθελα να μου πείτε αν μέσα έξω είμαι κομπλέ, αν θα ήταν καλό να πάρω κάτι παραπάνω τέλος πάντων. Αυτά που πείρα είναι σαμπουάν,αφρόλουτρο 2 σαπούνια ξυραφάκια υγρό μαντίλα, μπατονετες και αλλά προϊόντα υγιεινής, από ρούχα μόνο αυτά που θα φοράω όταν πάω και 2-3 έξτρα ζευγάρια μάλλινες κάλτσες και μποξερακια φυσικά, πιστεύετε είμαι κομπλέ για το πόσο θα κάτσω πεύκο; και λουκέτα πείρα 2 θέλω παραπάνω; και το τελευταίο πράγμα, είναι όντος τόσο άσχημα τα πράγματα με τις κλεψιές όπως μου λένε; Υπάρχει περίπτωση να σπάσουν λουκέτα, αν είναι δεν θα πάρω κινητά ούτε τίποτα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Cozmos123 είπε

από ρούχα μόνο αυτά που θα φοράω όταν πάω και 2-3 έξτρα ζευγάρια μάλλινες κάλτσες και μποξερακια φυσικά. 

Μόνο αυτά; Ούτε για 3 μέρες δεν σου φτάνουν. Μπλουζάκια; Μακρυμάνικα; Καμιά 10αριά ζευγάρια κάλτσες έξτρα; Μην ακούς το παραμύθι ότι ο στρατός σου χορηγεί τα πάντα. Αν πας μόνο με αυτά, μέχρι να τελειώσει η εκπαίδευση θα έχουν φυτρώσει μανιτάρια πάνω σου από την βρώμα.

Για κλεψιές δεν ξέρω τι παίζει στο πεύκο. Για το κινητό τα πράγματα είναι απλά. Να το έχεις συνέχεια πάνω σου και μια συμβουλή που εφάρμοσα και εγώ. Έχε ένα Powerbank μαζί σου, το βράδυ, πετάς Powerbank και κινητό μέσα στον υπνόσακο και το αφήνεις να φορτίσει. Έτσι, το χειρότερο σενάριο θα είναι να σου κλέψουν το Powerbank.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Μόνο αυτά; Ούτε για 3 μέρες δεν σου φτάνουν. Μπλουζάκια; Μακρυμάνικα; Καμιά 10αριά ζευγάρια κάλτσες έξτρα; Μην ακούς το παραμύθι ότι ο στρατός σου χορηγεί τα πάντα. Αν πας μόνο με αυτά, μέχρι να τελειώσει η εκπαίδευση θα έχουν φυτρώσει μανιτάρια πάνω σου από την βρώμα.

Για κλεψιές δεν ξέρω τι παίζει στο πεύκο. Για το κινητό τα πράγματα είναι απλά. Να το έχεις συνέχεια πάνω σου και μια συμβουλή που εφάρμοσα και εγώ. Έχε ένα Powerbank μαζί σου, το βράδυ, πετάς Powerbank και κινητό μέσα στον υπνόσακο και το αφήνεις να φορτίσει. Έτσι, το χειρότερο σενάριο θα είναι να σου κλέψουν το Powerbank.

Πολιτικά άκουσα δεν υπάρχει λόγος να έχω μαζί μου αφού δεν θα βγαίνω καθόλου έξω; για κινητό θα πάρω ένα που έχω μούφα, σαμπουάν και αφρόλουτρο από 1 νόμιζα είναι αρκετό μεγάλα μπουκάλια είναι. Πόσο θα χρησιμοποιώ  κάθε φορά έλεος δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...