Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, giorgos4ever είπε

Για αυτό έγραψα παραπάνω "ή και παιδί για τα θελήματα" γιατί λίγο πολύ αυτό είσαι. Σχετικά με το θέμα του βαθμού πρακτικά είσαι παραπάνω από τους υπαξιωματικούς για αυτό και το ανέφερα. 

Δεν φαντάζεσαι πόσο μετανιώνω που δεν πήγα εφεδρος όταν ήμουν φαντάρος. Και αυτό γιατί είχαμε στη δική μου μονάδα τους απόλυτα χειρότερους, πιο σκατόψυχους λοχίες που υπήρχαν. Όλοι το ξέραμε.
Μόνο και μόνο για να μην τρώω από αυτούς θα πήγαινα άνετα έφεδρος και ας πήγαινα φραπέ στον διοικητή, δεν με νοιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Solatorobo είπε

Δεν θα σου κάνουν σωματικό έλεγχο αλλά αν το δουν θα σου σπάσουν την κάμερα αν θες να το κρατήσεις οπωσδήποτε(αυτό ειχαν κάνει σε εμάς όταν περάσαμε έλεγχο).Μην πάρεις κινητό στο κέντρο εκπαίδευσης.Δεν έχει νοημα και δεν θα το χρειαστείς.Άσε που μπορεί να στο κλέψουν κιόλας.Οταν φύγετε από το κέντρο και πάτε για τις μονάδες τότε πάρε το κινητό σου μαζί.Να αγοράσεις κινητό για δύο βδομάδες που μένεις στο κέντρο δεν αξίζει.Άλλωστε θα είσαι όλη τη μέρα φραπέ με τους υπόλοιπους στον ελεύθερο χρόνο.

Δεν υπαρχουν κεντρα τα τελευταια 3 χρονια. Παρουσιαζεσαι στο ΣΥΠΟ, κι αν οχι την ιδια μερα, την επομενη εχεις παει στη μοναδα σου. Οσο για τα κινητα, εμας μολις παρουσιαστηκαμε, μας ειπαν να τα βγαλουμε κανονικα. Τι σπασιμο καμερας κτλ διαβαζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εμάς. Πάνε εκείνοι οι καιροί, πλέον χρησιμοποιούμε κανονικά κινητά ελεύθερα παντού. Τώρα, σίγουρα θα υπάρχουν κάποιες μονάδες που στην αρχή τουλάχιστον δεν θα είναι τόσο ελαστικοί, απλώς βάλε το στη τσέπη και μη τσιμπήσεις άμα σου το ζητήσουν. Αλλά οι πιθανότητες είναι ότι δεν θα σου πούνε τίποτα 

Επεξ/σία από Asevastos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, giorgos4ever είπε

Για αυτό έγραψα παραπάνω "ή και παιδί για τα θελήματα" γιατί λίγο πολύ αυτό είσαι. Σχετικά με το θέμα του βαθμού πρακτικά είσαι παραπάνω από τους υπαξιωματικούς για αυτό και το ανέφερα. 

Μαλλον εννοεις θεωρητικα, οι Δοκιμοι εχουν εναν λογο υπαρξης τα τελευταια 30 χρονια, να βοηθουν σε υπηρεσιες και ασκησεις τους μονιμους αξιωματικους. Βεβαια παιζει ρολο και ο Δοκιμος αλλα το 90% που ειχα γνωρισει εγω οσο ειμουν στον στρατο ηταν κατι λελεκες που τους ειχα κατσε σηκω (εδω σε καποιους εκαναν καψονια οι απλοι φανταροι τι να λεμε τωρα).

2 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Δεν φαντάζεσαι πόσο μετανιώνω που δεν πήγα εφεδρος όταν ήμουν φαντάρος. Και αυτό γιατί είχαμε στη δική μου μονάδα τους απόλυτα χειρότερους, πιο σκατόψυχους λοχίες που υπήρχαν. Όλοι το ξέραμε.
Μόνο και μόνο για να μην τρώω από αυτούς θα πήγαινα άνετα έφεδρος και ας πήγαινα φραπέ στον διοικητή, δεν με νοιάζει.

Μα δεν θα εκανες μονο αυτο, καθε φορα που καποιος μονιμος δεν θα ηθελε να κατσει μεσα απογευματινη υπηρεσια θα εβαζαν εσενα, καθε φορα που θα ηταν ασκηση θα πηγαινες αναγκαστικα και εσυ και αλλα πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 28/06/2020 at 22:59, George Karagiannis said:

Σύμφωνα με wikipedia:«Κάθε Έλληνας όταν συμπληρώσει τα 18 του χρόνια είναι υποχρεωμένος να περάσει περιοδεύον. Εκεί συμπληρώνει το Δελτίο Απογραφής Εφέδρου, όπου και δηλώνει προτίμηση για το Σώμα ή Όπλο που θέλει να υπηρετήσει. Εκτός από τους τρεις κλάδους των Ενόπλων Δυνάμεων (Στρατός Ξηράς, Πολεμικό Ναυτικό, Πολεμική Αεροπορία), μπορεί να επιλέξει και τις Ειδικές Δυνάμεις».
Έτσι, επιλέγεις Ειδικές Δυνάμεις και σε μεταφέρουν στην κατάλληλη μονάδα, π.χ στο Μεγάλο Πεύκο.
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:
Α) Υπάρχουν δοκιμάσιες, ή ξεκινάς εκπαίδευση κατευθείαν;
Β) Αν κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης θελήσεις να φύγεις από τις Ειδικές Δυνάμεις, τι γίνεται;

Το Μεγαλο Πευκο (ΚΕΕΔ) ειναι (ηταν?) Κεντρο  Εκπαιδευσης Νεοσυλλεκτων. 

Οσο αφορα τις δοκιμασιες, υπαρχουν καποιες σχετικα απλες δοκιμασιες τυπου χ αριθμο καμψεων και ελξεων, τρεξιμο χ αποσταση και στιβο μαχης παραλληλα με φυσικη και ψυχολογικη αξιολογηση για να αποφανθουν αν καποιος ειναι καταλληλος για να επιλεχθει για να υπηρετησει στις ΕΔ. Ενας υγιης νεος ανδρας με μεση τουλαχιστον φυσικη κατασταση ειναι σε θεση να περασει τα τεστ αυτα σχετικα ευκολα.

Το Σωμα των ΕΔ ειναι εθελοντικο. Αν θελησεις να κοπεις, κατα τη διαρκεια της εκπαιδευσης, ευκαιριες θα εχεις πολλες, απλα το δηλωνεις και περιμενεις να ερθει η μεταταξη σου η οποια μπορει, και θα παρει συνηθως λιγες εβδομαδες.

Το τι θα δηλωσεις οταν περνας περιοδευων εχει σημασια κυριως στο που θα παρουσιαστεις, απο και εκει και υστερα μπορεις να κοπεις ανα πασα στιγμη.

Χαρακτηριστικα αναφερω στη δικη μου σειρα (260) κατι λιγοτερο απο το 1/3 αυτων που παρουσιαστικαν στο ΚΕΕΔ κατεληξαν σε ταγματα και μοιρες των ΕΔ. 

 

Πρωην στρατιωτης (ΠΝ) 99Γ ΕΣΣΟ, 521Τ. Πεζοναυτων εδω, ρωτηστε ο,τι θελετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, Μάκαρος είπε

Δεν υπαρχουν κεντρα τα τελευταια 3 χρονια. Παρουσιαζεσαι στο ΣΥΠΟ, κι αν οχι την ιδια μερα, την επομενη εχεις παει στη μοναδα σου. Οσο για τα κινητα, εμας μολις παρουσιαστηκαμε, μας ειπαν να τα βγαλουμε κανονικα. Τι σπασιμο καμερας κτλ διαβαζω

Εμάς όσοι θέλησαν να κρατήσουν το κινητό στο κέντρο τους έσπασαν την κάμερα.Τι ακριβώς δεν κατάλαβες;Το τι κάνουν αλλού δεν μπορώ να το ξέρω.Εγώ απανταω με βάση τη δική μου εμπειρία και τους δικούς μας αξιωματικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Solatorobo είπε

Εμάς όσοι θέλησαν να κρατήσουν το κινητό στο κέντρο τους έσπασαν την κάμερα.Τι ακριβώς δεν κατάλαβες;Το τι κάνουν αλλού δεν μπορώ να το ξέρω.Εγώ απανταω με βάση τη δική μου εμπειρία και τους δικούς μας αξιωματικούς.

Κανονικα απαγορευεται η ληψη φωτογραφιων μεσα σε στρατοπεδα. Ακομα και απεξω να περναει καποιος απαγορευεται να τραβαει φωτογραφιες.

Κανονικα δεν θα επρεπε να εχετε κινητα οπως δεν ειχαμε ουτε εμεις, το να σπανε καμερες ειναι υπερβολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Marios092 είπε

Ισως εχουν ειδικα διαμορφωμενους χωρους; Ισως ειναι για τους Ουλαμους η το ΚΨΜ; Παντως οι φωτογραφιες οντως απαγορευονται (θεωρητικα εχουν και πινακιδες σε καποια σημεια γυρω στο στρατοπεδο, συνηθως εξωτερικα).

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Solatorobo είπε

Εμάς όσοι θέλησαν να κρατήσουν το κινητό στο κέντρο τους έσπασαν την κάμερα.Τι ακριβώς δεν κατάλαβες;Το τι κάνουν αλλού δεν μπορώ να το ξέρω.Εγώ απανταω με βάση τη δική μου εμπειρία και τους δικούς μας αξιωματικούς.

Πόσο ψαρουκλα πρέπει να είναι κάποιος για να δεχτεί να του σπάσουν το κινητό;;;

Απίστευτο. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Solatorobo είπε

Εμάς όσοι θέλησαν να κρατήσουν το κινητό στο κέντρο τους έσπασαν την κάμερα.Τι ακριβώς δεν κατάλαβες;Το τι κάνουν αλλού δεν μπορώ να το ξέρω.Εγώ απανταω με βάση τη δική μου εμπειρία και τους δικούς μας αξιωματικούς.

Εσυ μαλλον δεν εχεις καταλαβει οτι κεντρα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ τα τελευταια 3 χρονια. Ολοι οι μονιμοι ειναι με ενα smartphone στο χερι, δεν εχει λογικη να ασχοληθουν να σπασουν τις καμερες των στρατιωτων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, momentum είπε

Το Μεγαλο Πευκο (ΚΕΕΔ) ειναι (ηταν?) Κεντρο  Εκπαιδευσης Νεοσυλλεκτων. 

Οσο αφορα τις δοκιμασιες, υπαρχουν καποιες σχετικα απλες δοκιμασιες τυπου χ αριθμο καμψεων και ελξεων, τρεξιμο χ αποσταση και στιβο μαχης παραλληλα με φυσικη και ψυχολογικη αξιολογηση για να αποφανθουν αν καποιος ειναι καταλληλος για να επιλεχθει για να υπηρετησει στις ΕΔ. Ενας υγιης νεος ανδρας με μεση τουλαχιστον φυσικη κατασταση ειναι σε θεση να περασει τα τεστ αυτα σχετικα ευκολα.

Το Σωμα των ΕΔ ειναι εθελοντικο. Αν θελησεις να κοπεις, κατα τη διαρκεια της εκπαιδευσης, ευκαιριες θα εχεις πολλες, απλα το δηλωνεις και περιμενεις να ερθει η μεταταξη σου η οποια μπορει, και θα παρει συνηθως λιγες εβδομαδες.

Το τι θα δηλωσεις οταν περνας περιοδευων εχει σημασια κυριως στο που θα παρουσιαστεις, απο και εκει και υστερα μπορεις να κοπεις ανα πασα στιγμη.

Χαρακτηριστικα αναφερω στη δικη μου σειρα (260) κατι λιγοτερο απο το 1/3 αυτων που παρουσιαστικαν στο ΚΕΕΔ κατεληξαν σε ταγματα και μοιρες των ΕΔ. 

Πρωην στρατιωτης (ΠΝ) 99Γ ΕΣΣΟ, 521Τ. Πεζοναυτων εδω, ρωτηστε ο,τι θελετε.

Συμφωνείς με όσα λέω στον δεύτερο τρόπο κατάταξης; Το παιδί παραπάνω συμφώνησε. Για να πας στην ΣΕΑΠ, απλά το αναφέρεις στον περιοδεύων όταν κόβει βόλτες για να μαζέψει εθελοντές;
«Δεύτερος τρόπος:
Πηγαίνεις για δύο μήνες στην ΣΕΑΠ. Όσοι φοιτούν στην ΣΕΑΠ έχουν τον τίτλο «Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί» ή αλλιώς «ΥΕΑ». Την 6η εβδομάδα φοίτησης δηλώνεις ότι επιθυμείς να υπηρετήσεις σε μονάδα Ειδικών Δυνάμεων, όπως καταδρομέων, αλεξιπτωτιστών ή πεζοναυτών.
Στο τέλος του δίμηνου καλείσε να φέρεις εις πέρας κάποιες αθλητικές δοκιμασίες, σου παίρνουν μία συνέντευξη και παίρνεις +5 βαθμούς αν έχεις αποφοιτήσει από κάποιο ΑΕΙ, ΤΕΙ ή ΤΕΦΑΑ.
Μόλις αποφοιτήσεις από ΣΕΑΠ λαμβάνεις τον τίτλο «Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός» (ή αλλιώς «ΔΕΑ») και φεύγεις με τον βαθμό «Έφεδρος Ανθυπολοχαγός». Από ‘κει και πέρα μεταφέρεσαι στη μονάδα, παραδείγματος χάριν των καταδρομέων, και συνεχίζεις την εκπαίδευση μέχρι το τέλος της θητείας σου. Αν, όμως, επιλέξεις την μονάδα των αλεξιπτωτιστών και τοποθετηθείς στην 2η ΜΑΛ, τότε πας για εκπαίδευση στο Σχολείο Βασικής Εκπαίδευσης Αλεξιπτωτιστών (ΣΒΕΑ).
Σωστά;»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Βεβαια παιζει ρολο και ο Δοκιμος αλλα το 90% που ειχα γνωρισει εγω οσο ειμουν στον στρατο ηταν κατι λελεκες που τους ειχα κατσε σηκω

Να σου πω και εγώ για τότε που ψάρεψα ένα ψάρι 123 κιλά χρησιμοποιώντας μια απόχη για πεταλούδες...;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Να σου πω και εγώ για τότε που ψάρεψα ένα ψάρι 123 κιλά χρησιμοποιώντας μια απόχη για πεταλούδες...;;; 

Αν και δεν με νοιαζει η γνωμη σου σιγουρα μπορουν να επιβεβαιωσουν οσα λεω πολλοι εδω μεσα.
Και δεν ειναι παραξενο, φυσικα μιλαμε για λελεκες, παρα πολλοι απο οσους δεν πηγαιναν στρατο αμεσως μετα το σχολειο το εκαναν γιατι αφενος ηλπιζαν να πεσει η θητεια, φοβοντουσαν να πανε, ηταν φυτουκλες και αλλα πολλα.
Τωρα αν εσυ εισουν ο Δοκιμος Superman παω πασο....

ΥΓ: Λεξη κλειδι ειναι το Παρα Πολλοι, φυσικα εξαιρεσεις υπαρχουν παντου.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...