Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, lactate είπε

Δεν έχω βύσμα δυστυχώς! Οπότε στην ουσία κάνεις ότι οποιοσδήποτε άλλος φαντάρος και από πάνω κάνεις και τον οδοντίατρο; :P
Μακάρι να ημουν σε στρατιωτικό νοσοκομείο αλλά χωρις κονε με βλέπω να φορτώνω σανό σε κανά γαϊδουράκι.

Για να το κανω πιο ξεκαθαρο.. οι γιατροι και οι νοσηλευτες εχουν καλυτερη τυχη επειδη κανουν μονο εφημεριες. Απο εκει και περα οι υπολοιπες ειδικοτητες του υγειονομικου (οδοντιατροι, ψυχολογοι, κτηνιατροι, φαρμακοποιοι κλπ) κανουν κανονικα υπηρεσιες. Σε περιπτωση που το στεπ του στρατοπεδου σου εχει οδοντιατρειο, τοτε θα πηγαινεις τις ημερες που δεν θα εχεις υπηρεσια για να προσφερεις την γιατρεια σου. Απλα αμα ανηκεις γενικοτερα στο υγειονομικο σωμα ειναι πιο χαλαρη η εκπαιδευση, το κλιμα κλπ..δεν ειναι πεζικο ή πυροβολικο ξερω γω. 

Μην αγχωνεσαι! Καλη θητεια να εχεις 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημερα και συγνωμη για την ακυρη απορεια αλλα δεν εχω βγαλει ακρη ακομα οποτε στρεφομαι εδω. Θελω να μαθω για μεταθεση μετα απο την αρχικη εκπαιδευση.Ειμαι μοναχοπαιδι.Οι γονεις μου διαζευγμενοι και ο πατερας μου ανεργος εδω και μηνες οποτε το εισοδημα δεν ειναι και απο τα καλυτερα. Επισης η μητερα μου εχει βαρια καταθλιψη.Ποτε δικαιουμαι μεταθεση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες μια ερωτηση απολυθηκα με πρασινο ειδικο φυλλο πορειας. Αυτο πρακτικα σημαινει οτι σε περιπτωση επιστρατευσης μπαινω απο του πρωτους οπως διαβασα στο ιντερνετ; Ή μηπως και οτι καλεισαι πιο συχνα σε μετεκπαιδευσεις κλπ; καθε ποτε γινονται ασκησεις μετεκπαιδευσης; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, nikosmon said:

Παιδες μια ερωτηση απολυθηκα με πρασινο ειδικο φυλλο πορειας. Αυτο πρακτικα σημαινει οτι σε περιπτωση επιστρατευσης μπαινω απο του πρωτους οπως διαβασα στο ιντερνετ; Ή μηπως και οτι καλεισαι πιο συχνα σε μετεκπαιδευσεις κλπ; καθε ποτε γινονται ασκησεις μετεκπαιδευσης; 

Όχι πιο συχνά, απλά υπάρχει πιθανότητα να σε καλέσουν για μετεκπαίδευση, ενώ με το λευκό όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2020 στις 8:18 ΜΜ, user2 είπε

Αυτό, το έχω κατανοήσει, και ευχαριστώ όλους όσους έσπευσαν, να απαντήσουν στην ερώτηση. Δυστυχώς (ή ευτυχώς, λόγω όσων λες), οι Ε.Δ. δεν είναι η καλύτερη επιλογή στη δική μου περίπτωση, διότι έχω, να κερδίσω περισσότερα απο μια κατάταξη στο οικονομικό σώμα. Ξέρει κανείς, εάν η κατοχή σχετικού τίτλου σπουδών δεν είναι αρκετή, για την κατάταξη εκεί; Ξέρω, ότι χρειάζεται η προσκόμιση του τίτλου σπουδών, κατά την διακοπή της αναβολής, αλλά πόσο πιθανό είναι το σημείωμα κατάταξης, να εκδοθεί με σχετική ένδειξη (λ.χ. Υ.Ε.Α. Ο ή κάτι παρόμοιο);

Ευχαριστώ
 

Θα εξαρτηθει αν ειναι αρκετος ο τιτλος και απο το ποσοι θα ενδιαφερθουν,αν αυτοι εχουν βυσματα..κλπ
Τι θελω να σου πω,εγω ημουν ΔΕΑ Ερευνας Πληροφορικης . συνηθως σε μας σε καθε σειρα επαιρναν στην εποχη μου 3-4 ατομα.
Ειχα πετυχει ΔΕΑ απο ΤΕΙ και υπηρχαν οπλιτες με PhD...
Α! επισης πετυχα και ΔΕΑ ιδιου σωματος ο οποιος δεν ηξερε να κανει ουτε format σε pc :) χαχαχααχ Ελλαδαρα 
Αν δεν κανω λαθος του Οικονομικου και αυτοι πανε πρωτα ΣΕΑΠ,οποτε αν δεν εχεις σιγουρο το βυσμα παιζει να βρεθεις καπου πεζικαριος και δεν ξερω αν το θελεις αυτο...
Σιγουρα θα εχεις ενδειξη ΥΕΑ,παρε ενα τηλ σε γραφειο να ρωτησεις τι εγγραφα θα πρεπει να εχεις μαζι σου,εμας μας τα ειχαν ζητησει ξανα μεσα στο στρατοπεδο (τιτλος σπουδων ,δεν τα θυμαμαι)

Καλη θητεια ΥΕΑ

Στις 10/7/2020 στις 4:37 ΜΜ, Lamogio01 είπε

Η σειρά που μπήκε Ιούνιο αεροπορία ξέρουμε πότε θα πάνε στις μονάδες τους ? 

ε λογικα οποτε θελουν αυτοι τετοια βυσματα που θα ειναι 🤣

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι κατατασσόμαστε με την Δ' Εσσο από 21 έως 24 Ιουλίου, γνωρίζει κανείς πότε ορκιζομαστε. Με βάση τον κανονισμό, είναι όντως στις 14 Αυγούστου; δηλαδή την Παρασκευή της τέταρτης εβδομάδος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν θα δωθουν εύκολα αναβολές για κοινωνικούς λόγους για την δ εσσο??το λέω γτ διάβασα ότι επειδή έχουμε αρκετά επεισόδια με τους δίπλα θα απορρηψουν πολλές... Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα μαγκες.

Διεκοψα την αναβολη πριν μια βδομαδα (σε ΚΕΠ) για να καταταγω με την ΣΤ' ΕΣΣΟ το Νοεμβριο αλλα μεχρι σημερα δεν εχει αλλαξει κατι στο site της στρατολογιας. Μου λεει οτι ακομα ισχυει η αναβολη που εχω μεχρι το 2022. Ξερει μηπως κανεις ποσο καιρο παιρνει συνηθως για να ενημερωθει και επισημα στο site; Η καποιος που να εχει διακοψει τωρα Ιουλιο και να περιμενει και αυτος;

Ευχαριστω.

Επεξ/σία από awzekQQ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο εμενα, με τα μεταφορικα για την μετακινηση μου (ΚΤΕΛ, τραινο) για τα υπεραστικα ταξιδια αναφερομαι μεταξυ εκει που πρεπει να παρουσιαστω στην αρχη ή με το στρατοπαιδο το οποιο θα υπηρετησω τι ισχυει;

Διαβαζω ειναι αναλογα τα ΚΤΕΛ της καθε περιοχης, άλλου διαβαζω οτι δικαιουμαι 25% εκπτωση, αλλου οτι δικαιουμαι καποια δωρεαν, τι ισχυει τελικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, awzekQQ είπε

Καλησπερα μαγκες.

Διεκοψα την αναβολη πριν μια βδομαδα (σε ΚΕΠ) για να καταταγω με την ΣΤ' ΕΣΣΟ το Νοεμβριο αλλα μεχρι σημερα δεν εχει αλλαξει κατι στο site της στρατολογιας. Μου λεει οτι ακομα ισχυει η αναβολη που εχω μεχρι το 2022. Ξερει μηπως κανεις ποσο καιρο παιρνει συνηθως για να ενημερωθει και επισημα στο site; Η καποιος που να εχει διακοψει τωρα Ιουλιο και να περιμενει και αυτος;

Ευχαριστω.

Μην ανησυχείς. Και εγώ έκοψα την αναβολή στις 28 Απριλίου και το σύστημα με ενέγραψε στην στρατολογία ως στρατεύσιμο κατά τα μέσα Μαΐου. Οπότε σε μια εβδομάδα το πολύ θα έχει γίνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/7/2020 στις 1:45 ΠΜ, mixos23 είπε

Θα εξαρτηθει αν ειναι αρκετος ο τιτλος και απο το ποσοι θα ενδιαφερθουν,αν αυτοι εχουν βυσματα..κλπ
Τι θελω να σου πω,εγω ημουν ΔΕΑ Ερευνας Πληροφορικης . συνηθως σε μας σε καθε σειρα επαιρναν στην εποχη μου 3-4 ατομα.
Ειχα πετυχει ΔΕΑ απο ΤΕΙ και υπηρχαν οπλιτες με PhD...
Α! επισης πετυχα και ΔΕΑ ιδιου σωματος ο οποιος δεν ηξερε να κανει ουτε format σε pc :) χαχαχααχ Ελλαδαρα 
Αν δεν κανω λαθος του Οικονομικου και αυτοι πανε πρωτα ΣΕΑΠ,οποτε αν δεν εχεις σιγουρο το βυσμα παιζει να βρεθεις καπου πεζικαριος και δεν ξερω αν το θελεις αυτο...
Σιγουρα θα εχεις ενδειξη ΥΕΑ,παρε ενα τηλ σε γραφειο να ρωτησεις τι εγγραφα θα πρεπει να εχεις μαζι σου,εμας μας τα ειχαν ζητησει ξανα μεσα στο στρατοπεδο (τιτλος σπουδων ,δεν τα θυμαμαι)

Καλη θητεια ΥΕΑ

ε λογικα οποτε θελουν αυτοι τετοια βυσματα που θα ειναι 🤣

Ευχαριστώ, για τις χρήσιμες πληροφορίες. Επίσης, θα ήταν χρήσιμο, να προσδιορίσεις το έτος, που είχες καταταγεί, έτσι ώστε, να συγκρίνω με τη τωρινή κατάσταση, εάν μπορώ. Επίσημα, το Γ.Ε.Σ. έχει ανακοινώσει, πως το πτυχίο, για την ένταξη στο Σώμα Οικονομικού, αρκεί, να είναι ακόμα και σχετικό με τη πληροφορική. Συνεπώς, πιστεύω, πως θα έχει μεγάλη σημασία το βύσμα, αλλά το πτυχίο (;) δεν ξέρω. Έχω αποφοιτήσει απο "top tier" Α.Ε.Ι. του εσωτερικού, αλλά μάλλον, εάν δεν έχεις βύσμα πρέπει, να είσαι απόφοιτος του Harvard.

Ευχαριστώ, για το ενδιαφέρον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, giorgio1997 είπε

Μην ανησυχείς. Και εγώ έκοψα την αναβολή στις 28 Απριλίου και το σύστημα με ενέγραψε στην στρατολογία ως στρατεύσιμο κατά τα μέσα Μαΐου. Οπότε σε μια εβδομάδα το πολύ θα έχει γίνει 

Αα μαλιστα, μια χαρα!  Ευχαριστω για την ενημερωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...