Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, ManFromEarth είπε

Πόσο ψαρουκλα πρέπει να είναι κάποιος για να δεχτεί να του σπάσουν το κινητό;;;

Απίστευτο. 

 

Εμάς μας έκαναν αυτό. Αλλά γίναμε άντρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεία και χαρά, σε όλους σας,

Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη, εάν η παρακάτω ερώτηση περιττέυει, λόγω ήδη ανηρτημένης απάντησής της. Έχω κάνει πολύωρη έρευνα, αλλά δε βρήκα κάτι σχετικό. Ήθελα, να ρωτήσω εσάς, για τη σχέση βύσματος (ή μέσου κ.λπ.) και εισαγωγής στη Σ.Ε.Α.Π. Έχω ακούσει, πως, για να εισαχθείς στην εν λόγω σχολή χρειάζεται κάποιου είδους μέσο. Δεν αναφέρομαι καν στην επιλογή ειδικότητας, όπως το Οικονομικό (ΠΖ) κ.α., στο οποίο, επίσης, έχω ακούσει, πως χρειάζεται βύσμα (πλήν περιπτώσεων κατοχής σχετικού πτυχίου). Ισχύει κάτι τέτοιο; Επίσης, πως ακριβώς γίνεται η δήλωση επιθυμίας κατάταξης στη παραπάνω σχολή; Προσπαθώ, να φανώ όσο το δυνατόν πιο προσγειωμένος, γιατί έχω ακούσει διάφορα τελευταία, σχετικά με τα βύσματα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, για τη πολύτιμη παροχή βοήθειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
13 ώρες πριν, ManFromEarth είπε

Πόσο ψαρουκλα πρέπει να είναι κάποιος για να δεχτεί να του σπάσουν το κινητό;;;

Απίστευτο. 

Και όμως.Είχαμε κάτι βλαμμένους στα στελέχη που νόμιζαν οτι ήμασταν ΟΥΚ και φώναζαν όλη την ώρα.Ακόμα και στην βραδινή αναφορά το έναν λόχο τον έβαζε ένας αξιωματικός όταν ήταν αυτός υπηρεσία να τρέχει γύρω από το κτίριο και καλά για τους ψαρώσει.

10 ώρες πριν, Μάκαρος είπε

Εσυ μαλλον δεν εχεις καταλαβει οτι κεντρα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ τα τελευταια 3 χρονια. Ολοι οι μονιμοι ειναι με ενα smartphone στο χερι, δεν εχει λογικη να ασχοληθουν να σπασουν τις καμερες των στρατιωτων.

Και κέντρα να μην υπάρχουν δεν πας σαν ηλίθιος με το smartphone από την πρώτη μέρα.Δεν ξέρει με τι βλαμμένους μπορείς να μπλέξεις.Οι μόνιμοι είναι στελέχη όχι φαντάροι.Φυσικά και έχουν τηλέφωνα.Εμείς είχαμε σε φυλάκιο δόκιμο που συμπεριφέρονταν λες και είχε βγει από Ευελπίδων.Μιλάμε για μεγάλο στόκο που βρήκε την ευκαιρία να το παίξει ανώτερος από τους υπόλοιπους φαντάρους και έβγαζε συνέχεια άτομα στην αναφορά για ηλιθιότητες και μας έτρεχε για να εντυπωσιάσει τον λοχαγό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, user2 είπε

Γεία και χαρά, σε όλους σας,

Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη, εάν η παρακάτω ερώτηση περιττέυει, λόγω ήδη ανηρτημένης απάντησής της. Έχω κάνει πολύωρη έρευνα, αλλά δε βρήκα κάτι σχετικό. Ήθελα, να ρωτήσω εσάς, για τη σχέση βύσματος (ή μέσου κ.λπ.) και εισαγωγής στη Σ.Ε.Α.Π. Έχω ακούσει, πως, για να εισαχθείς στην εν λόγω σχολή χρειάζεται κάποιου είδους μέσο. Δεν αναφέρομαι καν στην επιλογή ειδικότητας, όπως το Οικονομικό (ΠΖ) κ.α., στο οποίο, επίσης, έχω ακούσει, πως χρειάζεται βύσμα (πλήν περιπτώσεων κατοχής σχετικού πτυχίου). Ισχύει κάτι τέτοιο; Επίσης, πως ακριβώς γίνεται η δήλωση επιθυμίας κατάταξης στη παραπάνω σχολή; Προσπαθώ, να φανώ όσο το δυνατόν πιο προσγειωμένος, γιατί έχω ακούσει διάφορα τελευταία, σχετικά με τα βύσματα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, για τη πολύτιμη παροχή βοήθειας.

Δεν θέλει κανένα βύσμα για να γίνεις Δόκιμος στο Πεζικό , δεν μιλάμε για άλλα σώματα/όπλα όπως υλικού πολέμου κτλπ.

Την ημέρα που παρουσιάζεσαι δηλώνεις επιθυμία να γίνεις Δόκιμος και σε ενημερώνουν για την διαδικασία,πρέπει να είσαι Ι1 εκτός και είσαι πτυχιούχος ΑΕΙ/ΤΕΙ που μπορείς να γίνεις και ως Ι2.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους!!
Έχω κόψει την αναβολή μου αρχές Ιουνίου και ακόμα δεν μου έχει έρθει κάποια ειδοποίηση για να καταταγώ..μήπως γνωρίζει κάποιος τι παίζει και πότε περίπου θα μπω? (Σεπτέμβρη μου είχαν πει στα ΚΕΠ όταν είχα πάει)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Solatorobo είπε

Και κέντρα να μην υπάρχουν δεν πας σαν ηλίθιος με το smartphone από την πρώτη μέρα.Δεν ξέρει με τι βλαμμένους μπορείς να μπλέξεις.Οι μόνιμοι είναι στελέχη όχι φαντάροι.Φυσικά και έχουν τηλέφωνα.Εμείς είχαμε σε φυλάκιο δόκιμο που συμπεριφέρονταν λες και είχε βγει από Ευελπίδων.Μιλάμε για μεγάλο στόκο που βρήκε την ευκαιρία να το παίξει ανώτερος από τους υπόλοιπους φαντάρους και έβγαζε συνέχεια άτομα στην αναφορά για ηλιθιότητες και μας έτρεχε για να εντυπωσιάσει τον λοχαγό.

Λαγο παντως που παρουσιαστηκα περσυ, με το που περασαμε την πυλη και αρχισαν να ψαχνουν τα πραγματα, μας ειπαν απο την αρχη πως δεν υπαρχει προβλημα με τα κινητα και να τα βγαλουμε κανονικα.(μονιμοι/στρατιωτες με ενα κινητο στο χερι ηταν ολοι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, George Karagiannis said:

Συμφωνείς με όσα λέω στον δεύτερο τρόπο κατάταξης; Το παιδί παραπάνω συμφώνησε. Για να πας στην ΣΕΑΠ, απλά το αναφέρεις στον περιοδεύων όταν κόβει βόλτες για να μαζέψει εθελοντές;
«Δεύτερος τρόπος:
Πηγαίνεις για δύο μήνες στην ΣΕΑΠ. Όσοι φοιτούν στην ΣΕΑΠ έχουν τον τίτλο «Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί» ή αλλιώς «ΥΕΑ». Την 6η εβδομάδα φοίτησης δηλώνεις ότι επιθυμείς να υπηρετήσεις σε μονάδα Ειδικών Δυνάμεων, όπως καταδρομέων, αλεξιπτωτιστών ή πεζοναυτών.
Στο τέλος του δίμηνου καλείσε να φέρεις εις πέρας κάποιες αθλητικές δοκιμασίες, σου παίρνουν μία συνέντευξη και παίρνεις +5 βαθμούς αν έχεις αποφοιτήσει από κάποιο ΑΕΙ, ΤΕΙ ή ΤΕΦΑΑ.
Μόλις αποφοιτήσεις από ΣΕΑΠ λαμβάνεις τον τίτλο «Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός» (ή αλλιώς «ΔΕΑ») και φεύγεις με τον βαθμό «Έφεδρος Ανθυπολοχαγός». Από ‘κει και πέρα μεταφέρεσαι στη μονάδα, παραδείγματος χάριν των καταδρομέων, και συνεχίζεις την εκπαίδευση μέχρι το τέλος της θητείας σου. Αν, όμως, επιλέξεις την μονάδα των αλεξιπτωτιστών και τοποθετηθείς στην 2η ΜΑΛ, τότε πας για εκπαίδευση στο Σχολείο Βασικής Εκπαίδευσης Αλεξιπτωτιστών (ΣΒΕΑ).
Σωστά;»

Παρολο που το φυλλο πορεια μου εφερε την αναλογη ενδειξη (ΥΕΑ), επιλεξα να μην την επιλεξω οποτε δεν εχω προσωπικη εμπειρια και δεν γνωριζω να σου απαντησω για την ΣΕΑΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Marios092 είπε

ΧΑ ΧΑ ΧΑ.... 
Κλασικο βιντεο-παρωδια, απο αυτα που σου δειχνουν στις αρχες για να σε "γλυκανουν"....αναλογα το καθε στρατοπεδο, το θεμα wifi και η νοοτροπια των καραβαναδων μπορει να ποικιλουν αλλα μην περιμενετε τετοιο νταντεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Orpheas1992 είπε

ΧΑ ΧΑ ΧΑ.... 
Κλασικο βιντεο-παρωδια, απο αυτα που σου δειχνουν στις αρχες για να σε "γλυκανουν"....αναλογα το καθε στρατοπεδο, το θεμα wifi και η νοοτροπια των καραβαναδων μπορει να ποικιλουν αλλα μην περιμενετε τετοιο νταντεμα.

Καλησπέρα, 

Δεν μπαίνουμε μέσα περιμένοντας να είναι όλα μέλι γάλα, και δεν χρειάζεται κιόλας. Η ζωή η ίδια δεν είναι μέλι γάλα, γιατί να είναι ο στρατός; 

Αλλά για όσους έχουν οικογένεια έξω και επέλεξαν να πάνε αργότερα στην ζωή τους είναι σημαντικό να δίνεται η ευκαιρία να μπορούμε να επικοινωνούμε με τους ανθρώπους μας έξω από το στρδο. Αυτό δεν σημαίνει πως θα είσαι με ένα κινητό στο χέρι. Προσωπικα δεν με ενδιαφέρει εάν θα έχει wifi αλλα οτι θα μπορω να κανω κληση μια στο τοσο και να βλεπω τους ανθρωπους μου και ας πληρωνω εγω για την συνδεση μου οπως αρμοζει σε καθε υπευθυνο ατομο. 

Φιλικά πάντα. 

 

Επεξ/σία από Marios092
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Marios092 είπε

Καλησπέρα, 

Δεν μπαίνουμε μέσα περιμένοντας να είναι όλα μέλι γάλα, και δεν χρειάζεται κιόλας. Η ζωή η ίδια δεν είναι μέλι γάλα, γιατί να είναι ο στρατός; 

Αλλά για όσους έχουν οικογένεια έξω και επέλεξαν να πάνε αργότερα στην ζωή τους είναι σημαντικό να δίνεται η ευκαιρία να μπορούμε να επικοινωνούμε με τους ανθρώπους μας έξω από το στρδο. Αυτό δεν σημαίνει πως θα είσαι με ένα κινητό στο χέρι. Προσωπικα δεν με ενδιαφέρει εάν θα έχει wifi αλλα οτι θα μπορω να κανω κληση μια στο τοσο και να βλεπω τους ανθρωπους μου και ας πληρωνω εγω για την συνδεση μου οπως αρμοζει σε καθε υπευθυνο ατομο. 

Φιλικά πάντα. 

Καποια βιντεο ωραιοποιουν τα πραγματα και τις παροχες, αυτο ηθελα να θιξω για να μην εχουν μεγαλες προσδοκιες οι υπολοιποι. 

Και εγω αργησα πολυ να μπω και αφησα πισω δουλεια και υποχρεωσεις (οχι ομως οικογενεια). Με ενα κινητο στο χερι θα εισαι συνεχεια, ειδικα μετα τον 1ο μηνα και πολυ καλα θα κανεις. Απλα να υπολογιζεις οτι πιθανοτατα θα ξοδευεις χρηματα για δεδομενα με καρτα/συνδεση στο κινητο. 
Εκτος αν λογω υγειονομικου εχεις προσβαση σε καποιο ιατρειο και σου δωσει τον κωδικο wifi ο αντιστοιχος φανταρος-γιατρος εκει (τα περισσοτερα ιατρεια εχουν συνδεση με ρουτερ). 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/7/2020 στις 1:39 ΜΜ, momentum είπε

Το Μεγαλο Πευκο (ΚΕΕΔ) ειναι (ηταν?) Κεντρο  Εκπαιδευσης Νεοσυλλεκτων. 

Οσο αφορα τις δοκιμασιες, υπαρχουν καποιες σχετικα απλες δοκιμασιες τυπου χ αριθμο καμψεων και ελξεων, τρεξιμο χ αποσταση και στιβο μαχης παραλληλα με φυσικη και ψυχολογικη αξιολογηση για να αποφανθουν αν καποιος ειναι καταλληλος για να επιλεχθει για να υπηρετησει στις ΕΔ. Ενας υγιης νεος ανδρας με μεση τουλαχιστον φυσικη κατασταση ειναι σε θεση να περασει τα τεστ αυτα σχετικα ευκολα.

Το Σωμα των ΕΔ ειναι εθελοντικο. Αν θελησεις να κοπεις, κατα τη διαρκεια της εκπαιδευσης, ευκαιριες θα εχεις πολλες, απλα το δηλωνεις και περιμενεις να ερθει η μεταταξη σου η οποια μπορει, και θα παρει συνηθως λιγες εβδομαδες.

Το τι θα δηλωσεις οταν περνας περιοδευων εχει σημασια κυριως στο που θα παρουσιαστεις, απο και εκει και υστερα μπορεις να κοπεις ανα πασα στιγμη.

Χαρακτηριστικα αναφερω στη δικη μου σειρα (260) κατι λιγοτερο απο το 1/3 αυτων που παρουσιαστικαν στο ΚΕΕΔ κατεληξαν σε ταγματα και μοιρες των ΕΔ. 

Πρωην στρατιωτης (ΠΝ) 99Γ ΕΣΣΟ, 521Τ. Πεζοναυτων εδω, ρωτηστε ο,τι θελετε.

Άμα θες μετά από ΣΕΑΠ να συνεχίσεις στα ΛΟΚ, το δηλώνεις μόλις τελειώνεις την ΣΕΑΠ; Αν ναι, εγώ που είμαι από Χαλκιδική, θα με στείλουν κατά πάσα πιθανότητα στην Ρεντίνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, George Karagiannis said:

Άμα θες μετά από ΣΕΑΠ να συνεχίσεις στα ΛΟΚ, το δηλώνεις μόλις τελειώνεις την ΣΕΑΠ; Αν ναι, εγώ που είμαι από Χαλκιδική, θα με στείλουν κατά πάσα πιθανότητα στην Ρεντίνα;

Κατά πάσα πιθανότητα ναι.

13 hours ago, xorotaktis said:

Καλησπέρα ξανά , έχω πλατυποδία . Όταν μπω στρατό την μέρα που περνάμε γιατρούς το βλέπουν; Η πρέπει να το δηλώσω;

Εάν το πρόβλημα είναι εκτεταμένο προφανώς και θα το δούνε μόνοι τους αλλά μην τους έχεις εμπιστοσύνη, εσύ θα το δηλώσεις έτσι κι αλλιώς και φυσικά προσκόμισε οτιδήποτε ιατρικά έγγραφα έχεις που καταδεικνυουν το πρόβλημα. Επίσης εάν το πρόβλημα είναι όντως σοβαρό ίσως καλό θα ήταν να ψάξεις να βρεις στην αγορά κάποιο μποτάκι που να μοιάζει πολύ με αρβύλα και να είναι κατάλληλο για σένα και να ελπίζεις να στο εγκρίνουν. Διαφορετικά θα υποχρεωθείς την ημέρα που θα παρουσιαστείς και μέχρι να ξανά βγεις πάλι έξω, να φοράς τη στρατιωτική αρβύλα στην οποία δεν γίνονται εξαιρέσεις.
Εάν όντως σου εγκριθεί καλό θα ήταν να ζητήσεις από το στρατόπεδο που θα παρουσιαστεις ένα χαρτί που να το αναφέρει γιατί στο επόμενο στρατόπεδο που θα πας (αν πας) θα πρέπει να το ξανά εγκρίνουνε πάλι εκεί και δε σημαίνει οτι επειδή στο ενέκριναν σε ένα στρατόπεδο θα το εγκρίνουν και σε ένα άλλο, αλλά αν έχεις ένα χαρτί σίγουρα θα είναι πιο εύκολο για σένα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...