Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, AnonimosTipos είπε

Αφού θα την έχω που θα την έχω, αν γίνεται να πάω την ίδια για να μη βγάζω πάλι άλλη ακτινογραφία σε λίγους μήνες

Δεν ξέρω αν θα δεχτούν τόσο παλιά, αλλά μάλλον δεν κατάλαβες τι λέω. Πολλοί επίτηδες δεν πάνε ακτινογραφία ώστε να τους στείλουν να πάνε να βγάλουν όταν μπουν στον στρατό, οπότε θα λουφάρουν για 1 μέρα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/6/2020 στις 12:03 ΜΜ, George Karagiannis είπε

Αρχικά, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Έπειτα,

α) Η εισαγωγή, όμως, στις ειδικές δυνάμεις είναι έτσι όπως τα γράφω; Ισχύει ο πρώτος, αλλά και ο δεύτερος τρόπος έτσι όπως τα γράφω; 

β) Εννοείς το σπίτι να είναι σε ακτίνα τουλάχιστον 60 χιλιόμετρα από το στρατόπεδο, έτσι; 

γ) Αν ισχύουν αυτά που γράφω, ποια η διαφορά του πρώτου με τον δεύτερο τρόπο, όσον αφορά τον βαθμό; Στο πρώτο θα είσαι κάτι σαν φαντάρος Ειδικών Δυνάμεων, ενώ στην δεύτερη περίπτωση θα έχεις και κάποιο βαθμό; Μπορείτε να μου εξηγήσετε; 

δ) Στον δεύτερο τρόπο έχω κάποια ερωτήματα στο τέλος; Μπορείτε να τα απαντήσετε; 
«Τέλος, αληθεύει ότι επιλέγοντας Ειδικές Δυνάμεις μέσω ΣΕΑΠ έχεις κάποια πλεονεκτήματα σε σχέση με τους άλλους;
Για παράδειγμα:
α) Μπορείς να νοικιάσεις σπίτι και μόλις τελειώνεις την καθημερινή εκπαίδευση μπορείς να μένεις εκεί αντί στο θάλαμο.
β) Παραπάνω μισθό σε σχέση με τους άλλους.
γ) Πρόσβαση σε έναν διαφορετικό εστιατόριο.
Αν αληθεύουν, υπάρχουν άλλα;»

Α) Ναι μπορείς να μπεις ειδικές δυνάμεις ασχέτως του αν τις είχες δηλώσει ή όχι στο περιοδεύων.

Β) Αυτό έχει να κάνει με το Δ/Ν στις εξόδους κάτι το οποίο στην προκειμένη φάση δεν σε άφορα.

Γ) Στην πρώτη περίπτωση θεωρείσαι φαντάρος ή για να το θέσω καλύτερα στρατιώτης ενώ στην δεύτερη στέλεχος, ασχέτως του σώματος που ανήκεις.

Δ) Όχι, αυτά τα "πλεονεκτήματα" που λες δεν έχουν καμία σχέση με το αν υπηρετείς στις ειδικές δυνάμεις ή όχι. Σαν δόκιμος αξιωματικός ουσιαστικά θεωρείσαι στέλεχος εκεί μέσα και μάλιστα με βαθμό ανθυπολοχαγού (ή και παιδί για τα θελήματα 😛), αλλά ναι αυτά που έγραψες ισχύουν.

Τώρα σχετικά με το πρώτο που αναφέρθηκες (α) όπως έγραψε και ένα παλικάρι παραπάνω δεν έχεις το δικαίωμα να κοιμάσαι εκτός του στρατοπέδου, αλλά υποχρεώνεσαι να το κάνεις. Με λίγα λόγια σαν ΔΕΑ έχεις τα πλεονεκτήματα αλλά και τις υποχρεώσεις των στελεχών.

Επεξ/σία από giorgos4ever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, giorgos4ever είπε

Α) Ναι μπορείς να μπεις ειδικές δυνάμεις ασχέτως του αν τις είχες δηλώσει ή όχι στο περιοδεύων.

Β) Αυτό έχει να κάνει με το Δ/Ν στις εξόδους σου κάτι το οποίο στην προκειμένη φάση δεν σε άφορα.

Γ) Στην πρώτη περίπτωση θεωρείσαι φαντάρος ή για να το θέσω καλύτερα στρατιώτης ενώ στην δεύτερη στέλεχος, ασχέτως του σώματος που ανήκεις.

Δ) Όχι, αυτά τα "πλεονεκτήματα" που λες δεν έχουν καμία σχέση με το αν υπηρετείς στις ειδικές δυνάμεις ή όχι. Σαν δόκιμος αξιωματικός ουσιαστικά θεωρείσαι στέλεχος εκεί μέσα και μάλιστα με βαθμό ανθυπολοχαγού (ή και παιδί για τα θελήματα 😛), αλλά ναι αυτά που έγραψες ισχύουν.

Τώρα σχετικά με το πρώτο που αναφέρθηκες (α) όπως έγραψε και ένα παλικάρι παραπάνω δεν έχεις το δικαίωμα να κοιμάσαι εκτός του στρατοπέδου, αλλά υποχρεώνεσαι να το κάνεις. Με λίγα λόγια σαν ΔΕΑ έχεις τα πλεονεκτήματα αλλά και τις υποχρεώσεις των στελεχών.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Σχετικά με τον δεύτερο τρόπο τής ΣΕΑΠ, πώς δηλώνω ότι θέλω να μπω ΣΕΑΠ και να συνεχίσω από εκεί κι έπειτα; Πάω στα ΚΕΠ;
Ή όταν έρθει ο στρατολόγος αξιωματικός από τις Ειδικές Δυνάμεις που περιοδεύει στα κέντρα Πεζικού - Πυροβολικού κλπ, του λέω ότι θέλω να μπω ΣΕΑΠ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, George Karagiannis είπε

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Σχετικά με τον δεύτερο τρόπο τής ΣΕΑΠ, πώς δηλώνω ότι θέλω να μπω ΣΕΑΠ και να συνεχίσω από εκεί κι έπειτα; Πάω στα ΚΕΠ;
Ή όταν έρθει ο στρατολόγος αξιωματικός από τις Ειδικές Δυνάμεις που περιοδεύει στα κέντρα Πεζικού - Πυροβολικού κλπ, του λέω ότι θέλω να μπω ΣΕΑΠ; 

Το δηλώνεις μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gokuthelegend είπε

Δεν ξέρω αν θα δεχτούν τόσο παλιά, αλλά μάλλον δεν κατάλαβες τι λέω. Πολλοί επίτηδες δεν πάνε ακτινογραφία ώστε να τους στείλουν να πάνε να βγάλουν όταν μπουν στον στρατό, οπότε θα λουφάρουν για 1 μέρα.

Απλά don't. Πήρα ρούχα τελευταίος στην κατάταξη (μας πήγαν πρώτη μέρα) και μάντεψε: ήταν όλα τρία νούμερα μεγαλύτερα.

Επεξ/σία από Asevastos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Marios092 είπε

Καλησπέρα σε όλους, 

Ήρθε η ώρα να παρουσιαστω κι εγώ, κάπως μεγάλος πλέον στα 28, καθως πρέπει να αφήσω αρκετά πράγματα πίσω για 8-9 μήνες.

Παρουσιαζομαι 22/7 Σουφλι 640 μκ τπ ως στρατιώτης υγειονομικου λόγω των σπουδών μου.  

Έχει κανείς εικόνα για το εν λόγω στρατόπεδο (Μηλιδωνη);  Στο υγειονομικο έχει τύχει να υπηρετησει κάνεις να μοιραστεί κάποια εμπειρία; 

Ευχαριστώ. 

Καλησπερα φιλε! Μιας κ παρουσιαστηκα κ εγω 640 το γεναρη σαν οπλιτης γιατρος, ακου πως εχουν τα πραγματα εκει.

Αφου περασεις τη διαδικασια καταταξης στο σουφλι φευγεις αυθημερον για χατζηπεντη εξω απο διδυμοτειχο, η μοναδα για υγειονομικο ειναι το 50 τυπ. Απο τις πιο καθαρες μοναδες λογω διοικητη, ο οποιος παιρνει μεταθεση βεβαια.. το υεα που σου γραφει στο χαρτι καλο ειναι να το αρνηθεις γτ εννοει δοκιμος 14μηνου. Ψαξτο λιγο αυτο αν σε ενδιαφερει. Τωρα σα ψυχολογο δε νομιζω να σε κρατησουν στο στεπ, απ οσο ξερω τελευταιες σειρες δεν υπαρχει θεση ψυχολογου μονο στα συπο ειχα δει. Ή θα σε τραβηξουν κιχνε ή σε κανα γραφειο της μοναδας να βοηθας σε γραφειοκρατικα.. δε ξερω αν μπορεις να γλυτωσεις τις υπηρεσιες, μαλλον ειναι θεμα διοικητη.

Αυτα τα λιγα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, TJohn είπε

Καλησπερα φιλε! Μιας κ παρουσιαστηκα κ εγω 640 το γεναρη σαν οπλιτης γιατρος, ακου πως εχουν τα πραγματα εκει.

Αφου περασεις τη διαδικασια καταταξης στο σουφλι φευγεις αυθημερον για χατζηπεντη εξω απο διδυμοτειχο, η μοναδα για υγειονομικο ειναι το 50 τυπ. Απο τις πιο καθαρες μοναδες λογω διοικητη, ο οποιος παιρνει μεταθεση βεβαια.. το υεα που σου γραφει στο χαρτι καλο ειναι να το αρνηθεις γτ εννοει δοκιμος 14μηνου. Ψαξτο λιγο αυτο αν σε ενδιαφερει. Τωρα σα ψυχολογο δε νομιζω να σε κρατησουν στο στεπ, απ οσο ξερω τελευταιες σειρες δεν υπαρχει θεση ψυχολογου μονο στα συπο ειχα δει. Ή θα σε τραβηξουν κιχνε ή σε κανα γραφειο της μοναδας να βοηθας σε γραφειοκρατικα.. δε ξερω αν μπορεις να γλυτωσεις τις υπηρεσιες, μαλλον ειναι θεμα διοικητη.

Αυτα τα λιγα..

Ευχαριστώ TJohn για την εικόνα που μου μετέφερες! Ναι για ΥΕΑ δεν το σκέφτομαι, έχω δικαίωμα μικρότερης θητείας λόγω οικογενειακής κατάστασης οπότε δεν είναι κάτι το οποίο θα έκανα προσωπικά.

Έχεις μήπως εικόνα και για κινητά; Δεν θα πάρω το καλό μου αλλά έχω ένα παλιό iPhone 6 που σκέφτομαι να πάρω μαζί μου.

Επεξ/σία από Marios092
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AnonimosTipos είπε

Κάπου είχα διαβάσει ότι η ακτινογραφία που θέλουν μπορεί να έχει βγει μέχρι και 6 μήνες πριν. Ισχύει αυτό; Γιατί θα βγάλω αυτές τις μέρες μια ακτινογραφία θώρακος και Νοέμβρη θα μπω στρατό, μπορώ να έχω την ίδια, έτσι;

Οχι δεν ισχυει. Η ακτινογραφια πρεπει να ειναι του τελευταιου μηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Marios092 είπε

Ευχαριστώ TJohn για την εικόνα που μου μετέφερες! Ναι για ΥΕΑ δεν το σκέφτομαι, έχω δικαίωμα μικρότερης θητείας λόγω οικογενειακής κατάστασης οπότε δεν είναι κάτι το οποίο θα έκανα προσωπικά.

Έχεις μήπως εικόνα και για κινητά; Δεν θα πάρω το καλό μου αλλά έχω ένα παλιό iPhone 6 που σκέφτομαι να πάρω μαζί μου.

Παρε το κ καλο σου, δε θα εχεις θεμα 😉

Κ εγω μειωμενη τελειωνω, ειμαστε τυχεροι δεν ειναι για παραπανω φιλε ο στρατος..

2 ώρες πριν, iNorganic είπε

Στην κατάταξη εκει στους γιατρούς, σου  κοιτάνε και τους όρχεις?

Τυπικα ναι, τωρα ειναι αναλογα που θα πεσεις.. μην σε ανησυχει αυτο, για καλο σου ειναι. Γινεται ιδιωτικα προφανως η εξεταση. Παραδοξως υπαρχει πολυς κοσμος που εχει θεματακια που δεν εχει δει ποτε γιατρος. Ευκαιρια ειναι..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, giorgos4ever είπε

Α) Ναι μπορείς να μπεις ειδικές δυνάμεις ασχέτως του αν τις είχες δηλώσει ή όχι στο περιοδεύων.

Β) Αυτό έχει να κάνει με το Δ/Ν στις εξόδους κάτι το οποίο στην προκειμένη φάση δεν σε άφορα.

Γ) Στην πρώτη περίπτωση θεωρείσαι φαντάρος ή για να το θέσω καλύτερα στρατιώτης ενώ στην δεύτερη στέλεχος, ασχέτως του σώματος που ανήκεις.

Δ) Όχι, αυτά τα "πλεονεκτήματα" που λες δεν έχουν καμία σχέση με το αν υπηρετείς στις ειδικές δυνάμεις ή όχι. Σαν δόκιμος αξιωματικός ουσιαστικά θεωρείσαι στέλεχος εκεί μέσα και μάλιστα με βαθμό ανθυπολοχαγού (ή και παιδί για τα θελήματα 😛), αλλά ναι αυτά που έγραψες ισχύουν.

Τώρα σχετικά με το πρώτο που αναφέρθηκες (α) όπως έγραψε και ένα παλικάρι παραπάνω δεν έχεις το δικαίωμα να κοιμάσαι εκτός του στρατοπέδου, αλλά υποχρεώνεσαι να το κάνεις. Με λίγα λόγια σαν ΔΕΑ έχεις τα πλεονεκτήματα αλλά και τις υποχρεώσεις των στελεχών.

Τελευταια φορα που κοιταξα ο βαθμος του Ανθυπα δινεται στους Δοκιμους οταν τελειωσουν την θητεια τους λογο απολυσης, εν ολιγοις τιμητικος (οπως πχ ενας ταγματαρχης οταν αποστρετευτει πχ γινεται αντισυνταγματαρχης και ουτω καθεξης).
Οσο ειναι στο στραδοπεδο (αναλογα το που θα πεσουν) ειναι εκεινοι που χωνουν ολοι οι απο πανω (δηλαδη ολοι απο ανθυπες και επανω) σε υπηρεσιες κτλ κτλ κτλ ωστε οι μονιμοι να την βγαζουν λαδι.
Εγω μπηκα στα 19 αμεσως μετα απο το σχολειο με βαθμο λοχια και σαν επιλοχιας ουλαμου μετα (διπλωμα οδηγησης απο τo KEΕM και μετα εκπαιδευτης) περνουσα πολυ καλυτερα απο τους Δοκιμους μας (το μονο "καλο" ηταν πως εμεναν εξω οταν πλεον ηταν κοντα σπιτια τους - οσοι δεν ηταν πληρωναν ενοικιο που φυσικα εβαζαν και απο την τσεπη τους).
Παντως εχω ριξει πολυ γελιο με αυτο το θεμα, πλεον ο στρατος εχει γινει κολλεγιο (χωρια ο χρονος που χρειαζεται πλεον) και ομως ο κοσμος ακομα απο την μια αγχωνεται και απο την αλλη σκεφτεται τροπους να λουφαρει ακομα περισσοτερο.
Οσοι πραγματικα αναρωτιεστε τις "ριζες" του Ελληναρα κοιταξτε το θεμα στρατος, απο εδω αρχιζουν τα ρουσφετια, οι λαμογιες και η λουφα.

Επεξ/σία από Salvation81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Τελευταια φορα που κοιταξα ο βαθμος του Ανθυπα δινεται στους Δοκιμους οταν τελειωσουν την θητεια τους λογο απολυσης, εν ολιγοις τιμητικος (οπως πχ ενας ταγματαρχης οταν αποστρετευτει πχ γινεται αντισυνταγματαρχης και ουτω καθεξης).
Οσο ειναι στο στραδοπεδο (αναλογα το που θα πεσουν) ειναι εκεινοι που χωνουν ολοι οι απο πανω (δηλαδη ολοι απο ανθυπες και επανω) σε υπηρεσιες κτλ κτλ κτλ ωστε οι μονιμοι να την βγαζουν λαδι.
Εγω μπηκα στα 19 αμεσως μετα απο το σχολειο με βαθμο λοχια και σαν επιλοχιας ουλαμου μετα (διπλωμα οδηγησης απο τo KEΕM και μετα εκπαιδευτης) περνουσα πολυ καλυτερα απο τους Δοκιμους μας (το μονο "καλο" ηταν πως εμεναν εξω οταν πλεον ηταν κοντα σπιτια τους - οσοι δεν ηταν πληρωναν ενοικιο που φυσικα εβαζαν και απο την τσεπη τους).
Παντως εχω ριξει πολυ γελιο με αυτο το θεμα, πλεον ο στρατος εχει γινει κολλεγιο (χωρια ο χρονος που χρειαζεται πλεον) και ομως ο κοσμος ακομα απο την μια αγχωνεται και απο την αλλη σκεφτεται τροπους να λουφαρει ακομα περισσοτερο.
Οσοι πραγματικα αναρωτιεστε τις "ριζες" του Ελληναρα κοιταξτε το θεμα στρατος, απο εδω αρχιζουν τα ρουσφετια, οι λαμογιες και η λουφα.

Για αυτό έγραψα παραπάνω "ή και παιδί για τα θελήματα" γιατί λίγο πολύ αυτό είσαι. Σχετικά με το θέμα του βαθμού πρακτικά είσαι παραπάνω από τους υπαξιωματικούς για αυτό και το ανέφερα. 

Επεξ/σία από giorgos4ever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 10/6/2020 στις 5:06 ΜΜ, xorotaktis είπε

1) Καλημερα ξερει κανεις κανα κινητο χωρις καμερα να παρω για τον στρατο ;

2) την πρωτη μερα που σου ψαχνουν την βαλιτσα ψαχνουν και τα ρουχα πανω σου ; δηλαδη αν το εχεις πανω σου το βρισκουν ; η απαγορευεται να κανουν σωματικο ελεγχο ;

3) κανα κινητο χωρις καμερα αλλα με ιντερνετ υπαρχει ξερει καποιος ;

 

Στις 10/6/2020 στις 5:06 ΜΜ, xorotaktis είπε

1) Καλημερα ξερει κανεις κανα κινητο χωρις καμερα να παρω για τον στρατο ;

2) την πρωτη μερα που σου ψαχνουν την βαλιτσα ψαχνουν και τα ρουχα πανω σου ; δηλαδη αν το εχεις πανω σου το βρισκουν ; η απαγορευεται να κανουν σωματικο ελεγχο ;

3) κανα κινητο χωρις καμερα αλλα με ιντερνετ υπαρχει ξερει καποιος ;

Δεν θα σου κάνουν σωματικό έλεγχο αλλά αν το δουν θα σου σπάσουν την κάμερα αν θες να το κρατήσεις οπωσδήποτε(αυτό ειχαν κάνει σε εμάς όταν περάσαμε έλεγχο).Μην πάρεις κινητό στο κέντρο εκπαίδευσης.Δεν έχει νοημα και δεν θα το χρειαστείς.Άσε που μπορεί να στο κλέψουν κιόλας.Οταν φύγετε από το κέντρο και πάτε για τις μονάδες τότε πάρε το κινητό σου μαζί.Να αγοράσεις κινητό για δύο βδομάδες που μένεις στο κέντρο δεν αξίζει.Άλλωστε θα είσαι όλη τη μέρα φραπέ με τους υπόλοιπους στον ελεύθερο χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...