Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, subnigur0th είπε

Δεν χρειάζεται κανένα βύσμα για να πας δόκιμος, ίσα ίσα τους ψάχνουν με το κυαλι γιατί κανείς δεν θέλει να πάει. Ακόμα και απόφοιτοι λυκείου έχουν πλέον ένδειξη υεα. Μόνη εξαιρεση αν θες να πας αλεξίπτωτα λόγω των πολλών μοριων για σώματα ασφαλείας.

Αυτό, το έχω κατανοήσει, και ευχαριστώ όλους όσους έσπευσαν, να απαντήσουν στην ερώτηση. Δυστυχώς (ή ευτυχώς, λόγω όσων λες), οι Ε.Δ. δεν είναι η καλύτερη επιλογή στη δική μου περίπτωση, διότι έχω, να κερδίσω περισσότερα απο μια κατάταξη στο οικονομικό σώμα. Ξέρει κανείς, εάν η κατοχή σχετικού τίτλου σπουδών δεν είναι αρκετή, για την κατάταξη εκεί; Ξέρω, ότι χρειάζεται η προσκόμιση του τίτλου σπουδών, κατά την διακοπή της αναβολής, αλλά πόσο πιθανό είναι το σημείωμα κατάταξης, να εκδοθεί με σχετική ένδειξη (λ.χ. Υ.Ε.Α. Ο ή κάτι παρόμοιο);

Ευχαριστώ
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο σημείωμα κατάταξης υπάρχει απλώς ένδειξη υεα, δεν σου λέει σε πιο σώμα θα πάρεις μεταθεση. Για να μπεις φυσικά οικονομικό χρειάζεσαι χοντρό βύσμα, οι θέσεις είναι περιορισμένες οπότε φρόντισε να βάλεις όσο πιο νωρίς γίνεται το βύσμα σου, αν έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Παρουσιάζεσαι κανονικά τον Νοέμβριο…

Αν κατά την διάρκεια της θητείας σου έχεις κάποιο παρόμοιο επεισόδιο θα πας σε Νοσοκομείο… θα γίνεις καλά με τα παυσίπονα και θα συνεχίσεις την θητεία σου…

Κατάλαβα, ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, pavlos1908 είπε

Κατάλαβα, ευχαριστω.

Ωστοσο ανεφερε το γιατι εχεις δικαιωμα για κατ εξαιρεση και μαλιστα να την παρεις κοντα σε στρατιωτικο νοσοκομειο κοντα στο σπιτι σου. 

Εχω περιπτωση φιλου που πηρε ετσι κατ εξαιρεση στο 401 ενω δεν ειχε αλλα κριτηρια. Απλα υπαρχει μια κατηγορια για "Αλλες περιπτωσεις" εβαλε εκει χαρτια που δειχναν την χρονια ασθενεια του και τελος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, subnigur0th είπε

Δεν χρειάζεται κανένα βύσμα για να πας δόκιμος, ίσα ίσα τους ψάχνουν με το κυαλι γιατί κανείς δεν θέλει να πάει. Ακόμα και απόφοιτοι λυκείου έχουν πλέον ένδειξη υεα. Μόνη εξαιρεση αν θες να πας αλεξίπτωτα λόγω των πολλών μοριων για σώματα ασφαλείας.

Δηλ. είναι δύσκολο να πας αλεξιπτωτιστών μέσω ΣΕΑΠ; Πάνε πολλοί; Δεν κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕΑΠ είναι απλώς η σχολή δοκίμων πεζικού στην Κρήτη, κάθε όπλο/σώμα έχει και την αντίστοιχη σχολή δοκίμων πχ. το Μηχανικό έχει στο Λουτράκι, ΣΕΜ στη Σπάρτη κτλ.

Για να επιλέγεις για τα αλεξίπτωτα χρειάζεσαι γενικά χοντρό μέσο καθώς οι θέσεις είναι περιορισμένες και δίνει τρέλα μόρια αργότερα αν θες να διοριστεις στα σώματα ασφαλείας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, subnigur0th είπε

ΣΕΑΠ είναι απλώς η σχολή δοκίμων πεζικού στην Κρήτη, κάθε όπλο/σώμα έχει και την αντίστοιχη σχολή δοκίμων πχ. το Μηχανικό έχει στο Λουτράκι, ΣΕΜ στη Σπάρτη κτλ.

Για να επιλέγεις για τα αλεξίπτωτα χρειάζεσαι γενικά χοντρό μέσο καθώς οι θέσεις είναι περιορισμένες και δίνει τρέλα μόρια αργότερα αν θες να διοριστεις στα σώματα ασφαλείας. 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες καλημερα εχω μια απλη ερωτηση αν καποιος εχει αναβολη μεχρι το 2024 λογω σπουδων ομως πηρε πτυχιο το 2019 και θελει να παει στρατο το 2021 η το 2022 θα εχει ποινη κακης χρησης αναβολης και αρα προστιμο 1 μηνα θητεια επιπλεον ή 90 ευρω επειδη δεν εκοψε την αναβολη μολις τελειωσε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, sennaferrari είπε

Παιδες καλημερα εχω μια απλη ερωτηση αν καποιος εχει αναβολη μεχρι το 2024 λογω σπουδων ομως πηρε πτυχιο το 2019 και θελει να παει στρατο το 2021 η το 2022 θα εχει ποινη κακης χρησης αναβολης και αρα προστιμο 1 μηνα θητεια επιπλεον ή 90 ευρω επειδη δεν εκοψε την αναβολη μολις τελειωσε?

Είτε κόψεις αύριο την αναβολή είτε την αφήσεις μέχρι την τελευταία μέρα, από την στιγμή που πήρες πτυχίο είσαι καλυμμένος και δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα θέμα.

Επεξ/σία από pluss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά, εγώ που δεν έχω δώσει ούτε δελτιο απογραφής ούτε έχω κάνει οτιδήποτε όσον αναφορά τον στρατό και ζω από τα 16 μου Αγγλία (τώρα είμαι 18) πως θα μπορέσουν να επικοινωνήσουν μαζί μου η εγώ μαζί τους απο την Αγγλία;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος μπει ως οδοντίατρος στο στρατό τι καθήκοντα έχει; Είναι καλό πόστο; Αν έχει και διδακτορικό αλλάζει κάτι στη θητεία; Εννοώ ως προς το τι θα κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lactate είπε

Αν κάποιος μπει ως οδοντίατρος στο στρατό τι καθήκοντα έχει; Είναι καλό πόστο; Αν έχει και διδακτορικό αλλάζει κάτι στη θητεία; Εννοώ ως προς το τι θα κάνει.

Επειδη υπηρετησα προσφατα στο Υγειονομικο σωμα, μπορω να σου πω σιγουρα οτι θα εισαι πιο χαλαρα απο το να ησουν σε οποιοδηποτε αλλο σωμα (αφου εισαι οδοντιατρος τοτε κατα 99% θα εισαι υγειονομικο). Δεν παιζει ρολο το διδακτορικο, παρα το οτι εισαι τελειοφοιτος. Τα καθηκοντα σου ωστοσο διαφερουν. Η ατυχια ειναι οτι στο ΣΤΕΠ (ιατρειο του εκαστοτε στρατοπεδου) δεν υπαρχει υπηρεσια οδοντιατρου (μονο γιατροι και νοσηλευτες καναμε εφημεριες εκει) ,οποτε οι υπηρεσιες σου θα ειναι ενοπλες (σκοπιες κλπ) ή αμα εισαι αοπλος τοτε τις υπολοιπες (θαλαμοφυλακας κλπ).. απο εκει και περα αμα εχεις μεσο, πας σε καποιο στρατιωτικο νοσοκομειο και ασχολεισαι με την οδοντιατρικη. Αυτα στα λεω επειδη ημουν και σε ΣΤΕΠ και σε στρατ. νοσοκομειο λογω της ειδικοτητας μου και γνωριζω σχετικως. Σε καθε περιπτωση, με βυσμα μπορεις και να μη κανεις τιποτα αλλο περα του αντικειμενου σου.

Επεξ/σία από Dimitriss_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Dimitriss_ είπε

Επειδη υπηρετησα προσφατα στο Υγειονομικο σωμα, μπορω να σου πω σιγουρα οτι θα εισαι πιο χαλαρα απο το να ησουν σε οποιοδηποτε αλλο σωμα (αφου εισαι οδοντιατρος τοτε κατα 99% θα εισαι υγειονομικο). Δεν παιζει ρολο το διδακτορικο, παρα το οτι εισαι τελειοφοιτος. Τα καθηκοντα σου ωστοσο διαφερουν. Η ατυχια ειναι οτι στο ΣΤΕΠ (ιατρειο του εκαστοτε στρατοπεδου) δεν υπαρχει υπηρεσια οδοντιατρου (μονο γιατροι και νοσηλευτες καναμε εφημεριες εκει) ,οποτε οι υπηρεσιες σου θα ειναι ενοπλες (σκοπιες κλπ) ή αμα εισαι αοπλος τοτε τις υπολοιπες (θαλαμοφυλακας κλπ).. απο εκει και περα αμα εχεις μεσο, πας σε καποιο στρατιωτικο νοσοκομειο και ασχολεισαι με την οδοντιατρικη. Αυτα στα λεω επειδη ημουν και σε ΣΤΕΠ και σε στρατ. νοσοκομειο λογω της ειδικοτητας μου και γνωριζω σχετικως. Σε καθε περιπτωση, με βυσμα μπορεις και να μη κανεις τιποτα αλλο περα του αντικειμενου σου.

Δεν έχω βύσμα δυστυχώς! Οπότε στην ουσία κάνεις ότι οποιοσδήποτε άλλος φαντάρος και από πάνω κάνεις και τον οδοντίατρο; :P
Μακάρι να ημουν σε στρατιωτικό νοσοκομείο αλλά χωρις κονε με βλέπω να φορτώνω σανό σε κανά γαϊδουράκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...