Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, momentum είπε

Κατά πάσα πιθανότητα ναι.

Εάν το πρόβλημα είναι εκτεταμένο προφανώς και θα το δούνε μόνοι τους αλλά μην τους έχεις εμπιστοσύνη, εσύ θα το δηλώσεις έτσι κι αλλιώς και φυσικά προσκόμισε οτιδήποτε ιατρικά έγγραφα έχεις που καταδεικνυουν το πρόβλημα. Επίσης εάν το πρόβλημα είναι όντως σοβαρό ίσως καλό θα ήταν να ψάξεις να βρεις στην αγορά κάποιο μποτάκι που να μοιάζει πολύ με αρβύλα και να είναι κατάλληλο για σένα και να ελπίζεις να στο εγκρίνουν. Διαφορετικά θα υποχρεωθείς την ημέρα που θα παρουσιαστείς και μέχρι να ξανά βγεις πάλι έξω, να φοράς τη στρατιωτική αρβύλα στην οποία δεν γίνονται εξαιρέσεις.
Εάν όντως σου εγκριθεί καλό θα ήταν να ζητήσεις από το στρατόπεδο που θα παρουσιαστεις ένα χαρτί που να το αναφέρει γιατί στο επόμενο στρατόπεδο που θα πας (αν πας) θα πρέπει να το ξανά εγκρίνουνε πάλι εκεί και δε σημαίνει οτι επειδή στο ενέκριναν σε ένα στρατόπεδο θα το εγκρίνουν και σε ένα άλλο, αλλά αν έχεις ένα χαρτί σίγουρα θα είναι πιο εύκολο για σένα.
 

Έστω το ότι πηγαίνω ΛΟΚ, θα ακολοθώ την ίδια εκπαίδευση με τους απλούς ΛΟΚ στρατιώτες (αυτούς που δεν πήγαν ΣΕΑΠ), ή θα μας έχουν όλους μαζί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Skerzos είπε

Το '70 παίζει να μην γίνονταν εξαιρέσεις. Τώρα ένα απλό πονάω να πει, θα τον βγάλουν ελεύθερο αρβυλών και θα φοράει αθλητικά.

Πλατυποδια μου διαγνωσαν και εμενα το 2000 οταν μπηκα, δεν αλλαξε κατι, κανονικα αρβυλα και ολα. Αλλα ναι, πλεον ειπαμε, στρατος = κολλεγιο (βεβαια ακομα και τωρα παραπονιουνται καποιοι).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, George Karagiannis said:

Έστω το ότι πηγαίνω ΛΟΚ, θα ακολοθώ την ίδια εκπαίδευση με τους απλούς ΛΟΚ στρατιώτες (αυτούς που δεν πήγαν ΣΕΑΠ), ή θα μας έχουν όλους μαζί;

Οπως ειπα, δεν πηγα ΣΕΑΠ οποτε δεν μπορω να σου πω τι ισχυει για τους Δοκιμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, George Karagiannis είπε

Άμα θες μετά από ΣΕΑΠ να συνεχίσεις στα ΛΟΚ, το δηλώνεις μόλις τελειώνεις την ΣΕΑΠ; Αν ναι, εγώ που είμαι από Χαλκιδική, θα με στείλουν κατά πάσα πιθανότητα στην Ρεντίνα;

1.    Η επιλογή των ΔΕΑ Ειδικών Δυνάμεων γίνεται κατά τη διάρκεια της 8ης εβδομάδας εκπαιδεύσεως στη ΣΕΑΠ, για όλους τους ΥΕΑ Πεζικού που δηλώνουν επιθυμία υπηρέτησης σε μονάδες Καταδρομών - Αλεξιπτωτιστών - Πεζοναυτών.

2.    Η επιλογική διαδικασία πραγματοποιείται από επιτροπή που συγκροτείται με μέριμνα του ΓΕΣ/Β1 (ΔΙΠΡΟ) και περιλαμβάνει τα παρακάτω κριτήρια - δοκιμασίες:

α.  Δρόμος 2 μιλίων (3.200 μέτρα) σε χρόνο μικρότερο των 16 λεπτά και 30 δεύτερα (άριστα 20 μόρια).

β.  Κάμψεις αγκώνων: 35 επαναλήψεις τουλάχιστον, σε χρόνο 2 λεπτά (άριστα 20 μόρια).

γ.  Διπλώσεις του κορμού: 35 επαναλήψεις τουλάχιστον, σε χρόνο 2 λεπτά (άριστα 20 μόρια).

δ.  Έλξεις 1η λαβή (οι παλάμες προς τα έξω) : 5 επαναλήψεις τουλάχιστον (άριστα 20 μόρια).

ε.  Ατομική συνέντευξη κατά την οποία αξιολογείται η εμφάνιση - παράσταση - ενεργητικότητα - δύναμη έκφρασης - κρίση - επιχειρηματολογία - πρακτικό πνεύμα κλπ  (άριστα 20 μόρια).

στ. Αξιολόγηση των συνυποψηφίων μεταξύ τους (άριστα 20 μόρια).

ζ.  Γραμματικές γνώσεις: (Πτυχίο άλλου ΑΕΙ: +10 μόρια, Πτυχίο ΤΕΙ: +5 μόρια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2020 στις 11:33 ΠΜ, jasonts21 είπε

Καλημέρα σε όλους!!
Έχω κόψει την αναβολή μου αρχές Ιουνίου και ακόμα δεν μου έχει έρθει κάποια ειδοποίηση για να καταταγώ..μήπως γνωρίζει κάποιος τι παίζει και πότε περίπου θα μπω? (Σεπτέμβρη μου είχαν πει στα ΚΕΠ όταν είχα πάει)....

Καλησπέρα φίλε, μέσα προς τέλη Αυγούστου θα έρθει το χαρτί κατάταξης και θα μπεις μετά τις 20/9 λογικά, μαζί θα μπούμε δηλαδή, μπες στο https://parousiasi.army.gr/ για την συμπλήρωση στοιχείων μέχρι τις 31/7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TomConlon είπε

Καλησπέρα φίλε, μέσα προς τέλη Αυγούστου θα έρθει το χαρτί κατάταξης και θα μπεις μετά τις 20/9 λογικά, μαζί θα μπούμε δηλαδή, μπες στο https://parousiasi.army.gr/ για την συμπλήρωση στοιχείων μέχρι τις 31/7.

Έχω κόψει την αναβολή μου στα ΚΕΠ...χρειάζεται συμπλήρωση στοιχείων και εδω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jasonts21 είπε

Έχω κόψει την αναβολή μου στα ΚΕΠ...χρειάζεται συμπλήρωση στοιχείων και εδω?

Είναι τυπικό, αν δεν το κάνεις θα σε ρωτήσουν εκεί.Συμπληρώνεις στοιχεία που έχουν να κάνουν με την υγεία, επάγγελμα , οικογενειακή κατάσταση, κατάταξη και σωματομετρικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LeukoSustima είπε

Ξέρει κανείς τι είναι το δόκιμος έφεδρος υπαξιωματικός (ΔΕΥ) στην αεροπορία?

Αυτό γράφει το φύλλο πορείας μου και σε παρένθεση πληροφορική.

4 Σελιδες τωρα ολοι μιλανε για Δοκιμους :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

4 Σελιδες τωρα ολοι μιλανε για Δοκιμους :)

Δεν είχα διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες,αλλά και τώρα που κοίταξα δεν είδα και κάτι επεξηγηματικό πάνω σε αυτό που ρώτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

 

Εχθές έκοψα την αναβολή μου και ετοιμαζομαι για Νοέμβρη, όμως εχω ένα θέμα υγείας το οποίο είχε να με επισκεφτεί 1-2 μήνες αλλά εμφανίστηκε χθες.

Για αυτό ηθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα. Εδώ και αρκετούς μήνες, με πιάνουν επεισόδια με παρα πολύ έντονους πόνους στην κοιλιά ανά κάποιες εβδομάδες. Ο πόνος είναι σε όλη την κοιλιά και μετά από λίγο είναι ανυπόφορος αφού δύσκολευομαι να αναπνεύσω, να μιλήσω ακόμα και να κουνηθώ μιας και νιώθω αδυναμία συν ότι συνήθως κάνω εμετο. Κάποιες φορές έχω μπει νοσοκομείο, άλλες όπως εχθές κάθομαι σπίτι και κάνω υπομονή ώρες/μέρες μέχρι να περάσει.

Έχω κάνει εξετασεις, έχω τα χαρτιά του νοσοκομειου, εκτός από κάτι μικρό πράγματα όλα είναι ΟΚ και δεν έχω καταφέρει να βρω την αιτία, και λόγω της περιοχής μπορεί να είναι 100 διαφορετικοί λόγοι οπότε είναι δύσκολος ο εντοπισμος.

Το ερώτημα μου είναι, φοβάμαι αρκετά μην με πιάσει κάποιο επεισόδιο μέσα, αλλά εκτός από τις εμπειρίες μου και ότι απλά έχω μπει νοσοκομείο δεν έχω χαρτιά που να αποδεικνύουν ότι έχω το Χ πράγμα άρα παίρνω Ι5 πχ, γιατί δε ξέρω τι έχω απλά ξέρω ότι για να φτανω στο σημείο να πηγαίνω νοσοκομείο και να ανακουφιζομαι μετά από παυσίπονα κλπ ότι δεν είναι κάτι απλο. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;

Και επίσης, μπορώ να παω στο Φρουραρχείο της περιοχής μου να τα αναφέρω αυτά ή δε παίζει κάποιο ρόλο;

Επεξ/σία από pavlos1908
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα. Η αναβολή μου λήγει τέλος του 2020.
Εφόσον τελειώσω με τις σπουδές, τι πρέπει να κάνω; 

Πότε είναι η κάθε Εσσο και  πότε μπορώ να μπω; Όπως καταλαβαίνετε είμαι τελείως άσχετος με το θέμα.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται κανένα βύσμα για να πας δόκιμος, ίσα ίσα τους ψάχνουν με το κυαλι γιατί κανείς δεν θέλει να πάει. Ακόμα και απόφοιτοι λυκείου έχουν πλέον ένδειξη υεα. Μόνη εξαιρεση αν θες να πας αλεξίπτωτα λόγω των πολλών μοριων για σώματα ασφαλείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, pavlos1908 είπε

Καλησπέρα,

Εχθές έκοψα την αναβολή μου και ετοιμαζομαι για Νοέμβρη, όμως εχω ένα θέμα υγείας το οποίο είχε να με επισκεφτεί 1-2 μήνες αλλά εμφανίστηκε χθες.

Για αυτό ηθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα. Εδώ και αρκετούς μήνες, με πιάνουν επεισόδια με παρα πολύ έντονους πόνους στην κοιλιά ανά κάποιες εβδομάδες. Ο πόνος είναι σε όλη την κοιλιά και μετά από λίγο είναι ανυπόφορος αφού δύσκολευομαι να αναπνεύσω, να μιλήσω ακόμα και να κουνηθώ μιας και νιώθω αδυναμία συν ότι συνήθως κάνω εμετο. Κάποιες φορές έχω μπει νοσοκομείο, άλλες όπως εχθές κάθομαι σπίτι και κάνω υπομονή ώρες/μέρες μέχρι να περάσει.

Έχω κάνει εξετασεις, έχω τα χαρτιά του νοσοκομειου, εκτός από κάτι μικρό πράγματα όλα είναι ΟΚ και δεν έχω καταφέρει να βρω την αιτία, και λόγω της περιοχής μπορεί να είναι 100 διαφορετικοί λόγοι οπότε είναι δύσκολος ο εντοπισμος.

Το ερώτημα μου είναι, φοβάμαι αρκετά μην με πιάσει κάποιο επεισόδιο μέσα, αλλά εκτός από τις εμπειρίες μου και ότι απλά έχω μπει νοσοκομείο δεν έχω χαρτιά που να αποδεικνύουν ότι έχω το Χ πράγμα άρα παίρνω Ι5 πχ, γιατί δε ξέρω τι έχω απλά ξέρω ότι για να φτανω στο σημείο να πηγαίνω νοσοκομείο και να ανακουφιζομαι μετά από παυσίπονα κλπ ότι δεν είναι κάτι απλο. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;

Και επίσης, μπορώ να παω στο Φρουραρχείο της περιοχής μου να τα αναφέρω αυτά ή δε παίζει κάποιο ρόλο;

Παρουσιάζεσαι κανονικά τον Νοέμβριο…

Αν κατά την διάρκεια της θητείας σου έχεις κάποιο παρόμοιο επεισόδιο θα πας σε Νοσοκομείο… θα γίνεις καλά με τα παυσίπονα και θα συνεχίσεις την θητεία σου…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...