Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, rainbownijaja είπε

Σουφλί παρουσιάζομαι. Επίσης έχει σχέση που παρουσιάζομαι με το που θα πάρω μετάθεση; Δηλαδη θα πάρω μετάθεση εκεί κοντά η υπάρχει και πιθανότητα να με στείλουν σε κανα νησί,Αθήνα,κλπ;

ας απαντησω κι εγω μιας κ υπηρετησα στην 50 ταξ λιγες εσσο πριν.
Λογω σωματος κατα πασα πιθανοτητα παραμενεις 640 που εχει διαβιβασεις κ δεν αλλαζεις καθολου στρατοπεδο μεχρι την μεταθεση του 5μηνου (σου λεω τη προβλεπεται γενικα). ΣΒΕΝ ΣΠΕΝ κ υπηρεσιες μετα, ολα εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

39 λεπτά πριν, TJohn είπε

ας απαντησω κι εγω μιας κ υπηρετησα στην 50 ταξ λιγες εσσο πριν.
Λογω σωματος κατα πασα πιθανοτητα παραμενεις 640 που εχει διαβιβασεις κ δεν αλλαζεις καθολου στρατοπεδο μεχρι την μεταθεση του 5μηνου (σου λεω τη προβλεπεται γενικα). ΣΒΕΝ ΣΠΕΝ κ υπηρεσιες μετα, ολα εκει.

Θα γινω απο Ερευνας Πληροφορικης -> Διαβιβασεις ή δεν εχει σημασια αυτο; Γενικα ξερεις πως ειναι εκει για τους ΕΠ; 
Κανουν τιποτα διαφορετικο απο τα αλλα σωματα; Υπαρχει καποια εκπαιδευση για το σωμα;
(Σορρυ για το σπαμ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, rainbownijaja είπε

Θα γινω απο Ερευνας Πληροφορικης -> Διαβιβασεις ή δεν εχει σημασια αυτο; Γενικα ξερεις πως ειναι εκει για τους ΕΠ; 
Κανουν τιποτα διαφορετικο απο τα αλλα σωματα; Υπαρχει καποια εκπαιδευση για το σωμα;
(Σορρυ για το σπαμ)

Ότι θα γίνεις διαβιβαστής το ξέρεις απο κάπου? Θεωρητικά γίνεται μια επιλογή από όσους είναι ΕΠ αλλά κυρίως έχει να κάνει με αυτούς που θα πάνε Αθήνα κατευθείαν, αλλά για εκεί πάνε με μαστερ ή/και Phd . Το πιο πιθανό είναι να μείνεις ΕΠ, και μετά το ΣΠΕΝ θα πας σε Λόχο Στρατηγείου κάποιας Ταξιαρχίας στον Εβρο, πιθανώς σε αυτή που θα είσαι ήδη. Εκεί θα μπείς σε ένα γραφείο και θα ασχολείσαι με θεματα word/excel κλπ , επισκευες λαπτοπ και αλλα τέτοια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, TO_PAIDI είπε

Ότι θα γίνεις διαβιβαστής το ξέρεις απο κάπου? Θεωρητικά γίνεται μια επιλογή από όσους είναι ΕΠ αλλά κυρίως έχει να κάνει με αυτούς που θα πάνε Αθήνα κατευθείαν, αλλά για εκεί πάνε με μαστερ ή/και Phd . Το πιο πιθανό είναι να μείνεις ΕΠ, και μετά το ΣΠΕΝ θα πας σε Λόχο Στρατηγείου κάποιας Ταξιαρχίας στον Εβρο, πιθανώς σε αυτή που θα είσαι ήδη. Εκεί θα μπείς σε ένα γραφείο και θα ασχολείσαι με θεματα word/excel κλπ , επισκευες λαπτοπ και αλλα τέτοια.

Ευχαριστω για της πληροφοριες. Οχι το ειπα επειδη ανεφερε απο πάνω ο @TJohn οτι θα παραμεινω 640 επειδη εχει διαβιβασεις και ειχα διαβασει γενικα οτι υπαρχει αυτο. Να σε κανουν απο ΕΠ διαβιβασεις. Στο γραφειο θα υπαρχει κανενας αλλος ΕΠ η σε τετοια μερη εισαι μονος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξανά ρωτήσω μιας και μεθαύριο θα μπορέσω να πάρω τηλ. 

Έκανα διακοπή αναβολής για ναυτικό. Είμαι για α εσσο Φεβρουαρίου και στο τηλ μου ειπαν να κάνω υπεύθυνη δήλωση για να καταταγω Νοέμβριο. 

Στο σαιτ δεν θα έπρεπε να είχε αλλάξει αν ήταν όλα οκ σχετικά με την δήλωση? Στα κεπ το έστειλε με φαξ μπροστά μου. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Για να ξανά ρωτήσω μιας και μεθαύριο θα μπορέσω να πάρω τηλ. 

Έκανα διακοπή αναβολής για ναυτικό. Είμαι για α εσσο Φεβρουαρίου και στο τηλ μου ειπαν να κάνω υπεύθυνη δήλωση για να καταταγω Νοέμβριο. 

Στο σαιτ δεν θα έπρεπε να είχε αλλάξει αν ήταν όλα οκ σχετικά με την δήλωση? Στα κεπ το έστειλε με φαξ μπροστά μου. 

Δώσε λίγες μέρες μπορεί να μην το πέρασαν ακόμη από τα κεντρικά

Επεξ/σία από xorotaktis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, rainbownijaja είπε

Σουφλί παρουσιάζομαι. Επίσης έχει σχέση που παρουσιάζομαι με το που θα πάρω μετάθεση; Δηλαδη θα πάρω μετάθεση εκεί κοντά η υπάρχει και πιθανότητα να με στείλουν σε κανα νησί,Αθήνα,κλπ;

Εκεί κοντά θα είναι και η μονάδα σου ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, rainbownijaja είπε

Ευχαριστω για της πληροφοριες. Οχι το ειπα επειδη ανεφερε απο πάνω ο @TJohn οτι θα παραμεινω 640 επειδη εχει διαβιβασεις και ειχα διαβασει γενικα οτι υπαρχει αυτο. Να σε κανουν απο ΕΠ διαβιβασεις. Στο γραφειο θα υπαρχει κανενας αλλος ΕΠ η σε τετοια μερη εισαι μονος;

Απο φιλο που ηταν ερευνας-πληροφορικης στο 640 εκανε κανονικα υπηρεσιες, χωρις να βοηθαει σε γραφειο. Η ταξιαρχια ειναι μεσα στο ιδιο στρατοπεδο στο σουφλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/8/2020 στις 3:48 ΜΜ, Salvation81 είπε

Παρουσιαστηκα το 2000 στην Θηβα (αν θυμαμαι καλα εκει εκατσα κοντα 3 μηνες), μετα πηγα Σπαρτη (εκπαιδευση στο ΚΕΕΜ, νομιζω εκατσα ενα 2μηνο εκει σχεδον, ισως και παραπανω), μετα Κω (στην κλασσικη ΜΕΘ = DEATH με τα 22 μεσα και 1 εξω τοτε - ενα 7 μηνο αν θυμαμαι καλα) και τελος Θεσσαλονικη (Καρατασου - 6 μηνες).

Το αστειο ηταν πως τοτε σου ελεγαν πως μετα την παραμεθωριο (στην δικη μου περιπτωση η Κω) σε πανε κοντα στο σπιτι σου. Εν ολιγοις ειτε καποιο βυσμα μου εφαγε την μεταθεση η μαλλον η Αθηνα ειναι πιο κοντα απο οσο νομιζα με την Θεσσαλονικη.

Μην το ψαχνετε με τα βυσματα, ηταν, ειναι και θα ειναι η ξεφτυλε πλευρα του Στρατου.

Να αγιάσει το στόμα σου για τα βύσματα. Όντως είναι η ξεφτίλα του ΕΣ. 

Άσχετο. Κανένας από 96 ΑΔΤΕ - 96 ΤΕ δεξιά λαβρίνα στο Χαλκειός Χίου υπηρέτησε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, TJohn είπε

Απο φιλο που ηταν ερευνας-πληροφορικης στο 640 εκανε κανονικα υπηρεσιες, χωρις να βοηθαει σε γραφειο. Η ταξιαρχια ειναι μεσα στο ιδιο στρατοπεδο στο σουφλι.

μπορει να παίξει και αυτό δε ξέρω. εγώ πάντως ημουν Καβησό στη 31 ΤΑΞ και έκανα αυτά που περέγραψα πιο πάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με τις δηλώσεις για μειωμένη θητεία, σπουδές κτλ, πότε τα δηλώνουμε? 

 

Επισης σχετικά με το ναυτικό για κάποιον που δεν έχει βάλει βύσμα, πως είναι η εμπειρία? Πχ από υπηρεσίες, ώρες ξυπνήματος ή δεν ξέρω τι. 

Επιπλεον, μιας και υπάρχει ένα σχετικό θέμα πιο κάτω, κοριούς έχει όπως έχει και στην ξηράς? Η λίστα με το τι πρέπει να αγοράσουμε που κυκλοφορεί στο προηγούμενο Thread, είναι η ίδια και για ναυτικό? 

 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/8/2020 στις 4:03 ΜΜ, the other one είπε

ναι, φερτο σαν να μη συμβαίνει τίποτα

επίσης, άκυρο αλλά θα θελα να μου το χαν πει κι εμένα, όποιος πάει στρατιά ας πάρει κι ένα κουτάλι/πηρούνι μαζί του δε λέει να τρως γάλα με κορν φλεικς με κουταλάκι παγωτου

Πάνω μου ή το κρύβουμε κάπου; Γενικά πως είναι εκεί το στρατόπεδο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...