Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Raylan είπε

Χαμένος χρόνος εντελώς, έχει κόστος σε λεφτά, επαγγελματικά, κοινωνικά.. 

Αντί να μειωθεί αυξάνεται ο χρόνος της θητείας, να πας δεν λέω όχι να κάνεις την βασική σου εκπαίδευση διαρκείας να μάθεις κάποια πράγματα κ μετά σπίτι σου.. Όχι να σε κρατάνε τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα σε ένα χώρο μαζί με άλλους μαντραχαλεους χωρίς να κάνεις τίποτα και να μετράς τις μέρες μέχρι να απολυθείς..

Τα ξέρω όλα αυτά που λες αλλά θέλω να μείνω και ρωτάω γίνετε σε αεροπορία η πεζικό η καππυ αλλού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Nickfarsarakis7 είπε

Τα ξέρω όλα αυτά που λες αλλά θέλω να μείνω και ρωτάω γίνετε σε αεροπορία η πεζικό η καππυ αλλού;

ρε φιλε γραφεις κατι χωρις να λες καμια πληροφορια..που ξερουμε εαν εισαι ψυχολογιακ καλα..που ξερουμε τα σκιλ σου..που ξερουμε τις σπουδες σου κλπ.. δν γινεται να ρωτας εδω τετοια ..μασε μορια κ ισως μπεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pasxaliskar είπε

ρε φιλε γραφεις κατι χωρις να λες καμια πληροφορια..που ξερουμε εαν εισαι ψυχολογιακ καλα..που ξερουμε τα σκιλ σου..που ξερουμε τις σπουδες σου κλπ.. δν γινεται να ρωτας εδω τετοια ..μασε μορια κ ισως μπεις 

Ρε φίλε είμαι καινούργιος χαλάρωσε ρωτάω κάποια πράγματα για να μάθω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nickfarsarakis7 είπε

Ρε φίλε είμαι καινούργιος χαλάρωσε ρωτάω κάποια πράγματα για να μάθω 

σιγουρα ξεκινας απο δοκιμος και βλεπεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

σιγουρα ξεκινας απο δοκιμος και βλεπεις 

Δόκιμος είσαι όταν τελειώσεις τον στρατό;(σόρρυ αν ρωτάω βλακείες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nickfarsarakis7 είπε

Δόκιμος είσαι όταν τελειώσεις τον στρατό;(σόρρυ αν ρωτάω βλακείες)

αντι για την κλασικη σαπια θητεια πας δοκιμος που ειναι 15 μηνες νομιζω κ οχι 9.. μλν θα γινει 17 τωρα ..πληρωνεσαι γυρο στα 600 ..δν μενεις μεσα στο στρατο απλα εισαι σαν δημοσιο τις ωρες π.χ. 7 το πρωι μεχρι 3-4 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

αντι για την κλασικη σαπια θητεια πας δοκιμος που ειναι 15 μηνες νομιζω κ οχι 9.. μλν θα γινει 17 τωρα ..πληρωνεσαι γυρο στα 600 ..δν μενεις μεσα στο στρατο απλα εισαι σαν δημοσιο τις ωρες π.χ. 7 το πρωι μεχρι 3-4 

Και δόκιμος πας κατευθείαν η πρέπει πρώτα να κάνεις την θητεία σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ Αεροπορία πέρασα 12 μήνες και οι φαντάροι δεν είχαν και την καλύτερη αντιμετώπιση, συνήθως σε λέσχες αξιωματικών σας πάνε, είναι σαν να δουλεύεις σε εστιατόριο 12ωρα καθημερινά χωρίς να πληρώνεσαι, από σερβιτόρος, λάντζα μαγειρείο και τα σχετικά,  σκοπιές πολλές σε διάφορα φυλάκια, κυλικείο σε μοίρες αυτά είναι τα πόστα που αναλαμβάνουν οι σμηνίτες..

το καλό που έχει η αεροπορία είναι ότι πας κοντά στον τόπο κατοικίας σου και τα off που σου δίνουν. Σε καλούν δύο μέρες να κάνεις την υπηρεσία σου τις επόμενες δύο με τρεις παίρνεις άγραφη άδεια κάθεσαι σπίτι σου.

Συνήθως του πανεπιστημίου κάθονται σε γραφεία και κυλικεία (λόγο ειδικότητας) αν και δεν είναι απόλυτο..

Και ο αδερφός μου αεροπορία πήγε 12 μήνες με ειδικότητα ηλεκτρολόγου και λίγο πριν απολυθεί η κυβέρνηση ζητούσε προσωπικό, έκανε τα χαρτιά του και υπέγραψε σύμβαση εργασίας για τρία χρόνια με ανανέωση αν θέλει για άλλα τρία.

Οπότε για να γίνεις μόνιμος εκτός από σχολή της αεροπορίας πρέπει η κυβέρνηση να βγάλει προκήρυξη για προσωπικό, ΟΒΑ η ΕΠΟΠ και αν πληρεις να κριτήρια να κάνεις αίτηση και αν έχεις τα μόρια προσλαμβάνεσαι..

Επεξ/σία από Raylan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Raylan είπε

Εγώ Αεροπορία πέρασα 12 μήνες και οι φαντάροι δεν είχαν και την καλύτερη αντιμετώπιση, συνήθως σε λέσχες αξιωματικών σας πάνε, είναι σαν να δουλεύεις σε εστιατόριο 12ωρα καθημερινά χωρίς να πληρώνεσαι, από σερβιτόρος, λάντζα μαγειρείο και τα σχετικά,  σκοπιές πολλές σε διάφορα φυλάκια, κυλικείο σε μοίρες αυτά είναι τα πόστα που αναλαμβάνουν οι σμηνίτες..

το καλό που έχει η αεροπορία είναι ότι πας κοντά στον τόπο κατοικίας σου και τα off που σου δίνουν. Σε καλούν δύο μέρες να κάνεις την υπηρεσία σου τις επόμενες δύο με τρεις παίρνεις άγραφη άδεια κάθεσαι σπίτι σου.

Συνήθως του πανεπιστημίου κάθονται σε γραφεία και κυλικεία (λόγο ειδικότητας) αν και δεν είναι απόλυτο..

Και ο αδερφός μου αεροπορία πήγε 12 μήνες με ειδικότητα ηλεκτρολόγου και λίγο πριν απολυθεί η κυβέρνηση ζητούσε προσωπικό, έκανε τα χαρτιά σου και υπέγραψε σύμβαση εργασίας για 3 χρόνια με ανανέωση αν θέσει για άλλα 3.

Οπότε για να γίνεις μόνιμος εκτός από σχολή της αεροπορίας πρέπει η κυβέρνηση να βγάλει προκήρυξη για προσωπικό, ΟΒΑ η ΕΠΟΠ και αν πληρεις να κριτήρια να κάνεις αίτηση και αν έχεις τα μόρια προσλαμβάνεσαι..

Τα μόρια εννοείτε από τον στρατό η ένα πανεπιστήμιο ασπουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σχετικό, κάθε προκήρυξη ζητάει μια σειρά από προϋποθέσεις.

Λέει η κυβέρνηση θέλω προσωπικό, ο υποψήφιος πρέπει να έχει αυτά τα προσόντα αν τα έχεις προσλαμβάνεσαι.

Τώρα αρχές του 2021 βγαίνει μια μεγάλη προκήρυξη για θέσεις εργασίας και στα τρία σώματα.. Γενικά επειδή στην Ελλάδα υπάρχει μεγάλη ανεργία και πολύ κόσμος κάνει αιτήσεις για να διοριστεί οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος σου..

Και αν δεν έχεις ειδικότητα είτε από ΕΠΑΛ ΙΕΚ ΤΕΙ ΑΕΙ είναι σχεδόν απίθανο να μπεις.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Raylan είπε

Είναι σχετικό, κάθε προκήρυξη ζητάει μια σειρά από προϋποθέσεις.

Λέει η κυβέρνηση θέλω προσωπικό, ο υποψήφιος πρέπει να έχει αυτά τα προσόντα αν τα έχεις προσλαμβάνεσαι.

Τώρα αρχές του 2021 βγαίνει μια μεγάλη προκήρυξη για θέσεις εργασίας και στα τρία σώματα.. Γενικά επειδή στην Ελλάδα υπάρχει μεγάλη ανεργία και πολύ κόσμος κάνει αιτήσεις για να διοριστεί οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος σου..

Και αν δεν έχεις ειδικότητα είτε από ΕΠΑΛ ΙΕΚ ΤΕΙ ΑΕΙ είναι σχεδόν απίθανο να μπεις.. :P

Έχω ειδικότητα από Επαλ.. Τέλος πάντων ρώτησα κάτι πάνω άλλα δεν απαντήθηκε δόκιμος πας κατευθείαν η πρέπει πρώτα να κάνεις την θητεία σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nickfarsarakis7 είπε

Έχω ειδικότητα από Επαλ.. Τέλος πάντων ρώτησα κάτι πάνω άλλα δεν απαντήθηκε δόκιμος πας κατευθείαν η πρέπει πρώτα να κάνεις την θητεία σου?

αμεσως πας .. 

Μόλις τώρα, pasxaliskar είπε

αμεσως πας .. 

αντι να πας την κλασσικη πας δοκιμος αμεσως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

αμεσως πας .. 

αντι να πας την κλασσικη πας δοκιμος αμεσως 

Και τώρα σε λίγο καιρό περνάω στρατολογία θα το επιλέξω εκεί;

5 λεπτά πριν, Nickfarsarakis7 είπε

Και τώρα σε λίγο καιρό περνάω στρατολογία θα το επιλέξω εκεί;

Και κάτι τελευταίο γιατί νομίζω σας κούρασα πληρώνεσαι κάθε μήνα όπως είπες πιο πάνω 600€? Και πηγαίνεις σε δικό σου τόπο η όπου σε πάνε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Nickfarsarakis7 είπε

Και τώρα σε λίγο καιρό περνάω στρατολογία θα το επιλέξω εκεί;

Και κάτι τελευταίο γιατί νομίζω σας κούρασα πληρώνεσαι κάθε μήνα όπως είπες πιο πάνω 600€? Και πηγαίνεις σε δικό σου τόπο η όπου σε πάνε 

δν ξερω.. παρε ενα τηλ ρωτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Που μπορούμε να ρωτήσουμε για θέματα του στρατού εκτος απο Ρουφ; Ξέρει κανείς;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...