Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

κοιτα μην βγει κανα λιποτακτης τοτε .. δν ξερω στην περιπτωση σου ποτε θα επρεπε .. 

Γιατι να βγει λιποτακτης; λιποτακτης βγαινεις όταν σε έρχεται το χαρτί και δεν παρουσιαζεσαι την μέρα και ώρα; που πρεπει ο φίλος άλλο ρωτάει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Theofilos paok είπε

Γιατι να βγει λιποτακτης; λιποτακτης βγαινεις όταν σε έρχεται το χαρτί και δεν παρουσιαζεσαι την μέρα και ώρα; που πρεπει ο φίλος άλλο ρωτάει.. 

 ο φιλος ρωταει ποτε παρουισαζεται στο περιπου.. χαρτι πλεον δεν ερχεται ουε στην αστυνομια ουτε με ''γραμμα'' μπαινεις στην στρατολογια με κωδικους ταχισνετ και βλεπεις που κ ποτε 

λεει οτι δν πηρε ποτε αναβολη.. οποτε εγω καταλαβαινω οτι εχει τελειωσει 3η λυκειου το καλοκαιρι κ το αφησε αυτο.. εαν δν παρεις αναβολη φανταζομαι πας αμεσως .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά εδώ και 4 χρόνια πασχω από αγχώδη διαταραχή με κρίσεις πανικού, αυπνίες κλπ και ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή κ συνεδρίες με ψυχίατρο.Τώρα το πρόβλημα είναι το εξής.

Δεν φοβάμαι την θητεία, θέλω να πάω, αλλά δεν θέλω να χαρακτηριστώ μέσα στο στρατόπεδο σαν Ι-5 κλπ καθως και να μην απολυθώ με τετοιο βαθμό στα έγγραφα μου διότι θέλω να  συμμετέχω μελλοντικά σε προκηρύξεις για θέσεις του δημοσίου. Γνωρίζω ότι δεν αναγράφεται πλέον με τι Ι-; εκπληρώνεται η θητεία σου, κατά την απόλυση αλλά φοβάμαι μην αλλαξεί μελλοντικά, όπως πλέον αλλάζουν όλα σε αυτή την χώρα και την φάω στον κ.λο.

Μπορώ λοιπόν να περάσω φάρμακα μέσα χωρίς να το καταλάβουν και να ακολουθώ την αγωγή μου ή αναγκαστικά το λέω στους γιατρούς;

Συγγνώμη αν σας κούρασα με το κείμενο μου και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από nikmatzafo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikmatzafo είπε

Καλησπέρα παιδιά εδώ και 4 χρόνια πασχω από αγχώδη διαταραχή με κρίσεις πανικού, αυπνίες κλπ και ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή κ συνεδρίες με ψυχίατρο. Δηλ. καθημερινά ένα χάπι σεροτονίνης και σε σπανιες περιπτώσεις έντονου άγχους μου προκαλείται πρόβλημα αυπνίας , και παίρνω κάποιο ηρεμιστικό ζαναξ κλπ.

Ωστόσο σε αυτά τα τέσσερα χρόνια εχω πάρει μόνο μια φορά για κάποιες μέρες, και στην αρχή της θεραπείας. Τώρα το πρόβλημα είναι το εξής.

Δεν φοβάμαι την θητεία, θέλω να πάω, αλλά δεν θέλω να χαρακτηριστώ μέσα στο στρατόπεδο σαν Ι-5 κλπ καθως και να μην απολυθώ με τετοιο βαθμό στα έγγραφα μου διότι θέλω να  συμμετέχω μελλοντικά σε προκηρύξεις για θέσεις του δημοσίου. Γνωρίζω ότι δεν αναγράφεται πλέον με τι Ι-; εκπληρώνεται η θητεία σου, κατά την απόλυση αλλά φοβάμαι μην αλλαξεί μελλοντικά, όπως πλέον αλλάζουν όλα σε αυτή την χώρα και την φάω στον κ.λο.

Μπορώ λοιπόν να περάσω φάρμακα μέσα χωρίς να το καταλάβουν και να ακολουθώ την αγωγή μου ή αναγκαστικά το λέω στους γιατρούς;

Όταν μου είχε έρθει χαρτί να παρουσιαστώ μετά το λύκειο και πριν την αναβολή λόγω σπουδών , ήταν για διαβιβάσεις στο Μεσολόγγι.

Συγγνώμη αν σας κούρασα με το κείμενο μου και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

κατα πασα πιθανοτητα παιζει να μην πας καν, να παρεις ''τρελοχαρτο'' -Ι5 , με την καλη εννοια το λεω.. καποιοι , οπως κ γω θα ''σκότωνα για ενα τετοιο χαρτι κ να μην παω ''..  

σε τι προκηρυξεις? ..το μονο που δν θα μπορεις να μπεις ειναι σωματα ασφαλειας.. αστυνομια,πυροσβεστικη λιμενικο κλπ...εαν δν υες να μπεις σε κατι τετοιο μην πας καν.. αλλα ακομα κ να θες εκει να μπεις ξανα σκεψου το 1ον πως θα μπεις εκει με τα ψυχολογικα τεστ και 2ον τι θα αντιμετωπισεις.. εαν δες απλα δημοσιο οπως δεη οτε κλπ τετοια δν εχεις θεμα..

οχι δν περνανε φαρμακα.. ακομα κ εαν περασεις κ σε βρουνε θα βρεις μεγαλο μπελα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, nikmatzafo είπε

Καλησπέρα παιδιά εδώ και 4 χρόνια πασχω από αγχώδη διαταραχή με κρίσεις πανικού, αυπνίες κλπ και ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή κ συνεδρίες με ψυχίατρο. Δηλ. καθημερινά ένα χάπι σεροτονίνης και σε σπανιες περιπτώσεις έντονου άγχους μου προκαλείται πρόβλημα αυπνίας , και παίρνω κάποιο ηρεμιστικό ζαναξ κλπ.

Ωστόσο σε αυτά τα τέσσερα χρόνια εχω πάρει μόνο μια φορά για κάποιες μέρες, και στην αρχή της θεραπείας. Τώρα το πρόβλημα είναι το εξής.

Δεν φοβάμαι την θητεία, θέλω να πάω, αλλά δεν θέλω να χαρακτηριστώ μέσα στο στρατόπεδο σαν Ι-5 κλπ καθως και να μην απολυθώ με τετοιο βαθμό στα έγγραφα μου διότι θέλω να  συμμετέχω μελλοντικά σε προκηρύξεις για θέσεις του δημοσίου. Γνωρίζω ότι δεν αναγράφεται πλέον με τι Ι-; εκπληρώνεται η θητεία σου, κατά την απόλυση αλλά φοβάμαι μην αλλαξεί μελλοντικά, όπως πλέον αλλάζουν όλα σε αυτή την χώρα και την φάω στον κ.λο.

Μπορώ λοιπόν να περάσω φάρμακα μέσα χωρίς να το καταλάβουν και να ακολουθώ την αγωγή μου ή αναγκαστικά το λέω στους γιατρούς;

Όταν μου είχε έρθει χαρτί να παρουσιαστώ μετά το λύκειο και πριν την αναβολή λόγω σπουδών , ήταν για διαβιβάσεις στο Μεσολόγγι.

Συγγνώμη αν σας κούρασα με το κείμενο μου και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Θα πας κανονικά και θα ζητήσεις να δεις σχετικό στρατιωτικό γιατρό. Σε κάποιες θέσεις του δημοσίου (σώματα ασφαλείας) πράγματι δεν θα μπορείς να προσληφθείς. Προχώρα νόμιμα και την γνώμη μου και δεν θα βγεις χαμένος.  Οσοι έχουν τέτοιο χαρτί "προστατεύονται" και μόνο αν υπάρχει σοβαρός λόγος ερωτώνται για τον τύπο του απολυτηρίου. 

 

ΥΓ

Οι στρατιωτικοί γιατροί έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ σχετική εμπειρία (έχουν εξετάσει χιλιάδες και ξέρουν πότε τους κοροϊδεύουν)  και αν είσαι ειλικρινής θα σου δώσει την ποιο συμφέρουσα για εσένα λύση. (στο πλαίσιο του εφικτού)

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Θα πας κανονικά και θα ζητήσεις να δεις σχετικό στρατιωτικό γιατρό. Σε κάποιες θέσεις του δημοσίου (σώματα ασφαλείας) πράγματι δεν θα μπορείς να προσληφθείς. Προχώρα νόμιμα και την γνώμη μου και δεν θα βγεις χαμένος.  Οσοι έχουν τέτοιο χαρτί "προστατεύονται" και μόνο αν υπάρχει σοβαρός λόγος ερωτώνται για τον τύπο του απολυτηρίου. 

ασε που χαρτι , κλπ δν θα ρωτησει κανεις..μονο οπλο εαν κουβαλησεις που λεει ο λογος ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pasxaliskar είπε

κατα πασα πιθανοτητα παιζει να μην πας καν, να παρεις ''τρελοχαρτο'' -Ι5 , με την καλη εννοια το λεω.. καποιοι , οπως κ γω θα ''σκότωνα για ενα τετοιο χαρτι κ να μην παω ''..  

σε τι προκηρυξεις? ..το μονο που δν θα μπορεις να μπεις ειναι σωματα ασφαλειας.. αστυνομια,πυροσβεστικη λιμενικο κλπ...εαν δν υες να μπεις σε κατι τετοιο μην πας καν.. αλλα ακομα κ να θες εκει να μπεις ξανα σκεψου το 1ον πως θα μπεις εκει με τα ψυχολογικα τεστ και 2ον τι θα αντιμετωπισεις.. εαν δες απλα δημοσιο οπως δεη οτε κλπ τετοια δν εχεις θεμα..

οχι δν περνανε φαρμακα.. ακομα κ εαν περασεις κ σε βρουνε θα βρεις μεγαλο μπελα 

 

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

Θα πας κανονικά και θα ζητήσεις να δεις σχετικό στρατιωτικό γιατρό. Σε κάποιες θέσεις του δημοσίου (σώματα ασφαλείας) πράγματι δεν θα μπορείς να προσληφθείς. Προχώρα νόμιμα και την γνώμη μου και δεν θα βγεις χαμένος.  Οσοι έχουν τέτοιο χαρτί "προστατεύονται" και μόνο αν υπάρχει σοβαρός λόγος ερωτώνται για τον τύπο του απολυτηρίου. 

 

ΥΓ

Οι στρατιωτικοί γιατροί έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ σχετική εμπειρία (έχουν εξετάσει χιλιάδες και ξέρουν πότε τους κοροϊδεύουν)  και αν είσαι ειλικρινής θα σου δώσει την ποιο συμφέρουσα για εσένα λύση. (στο πλαίσιο του εφικτού)

 

1 ώρα πριν, pasxaliskar είπε

ασε που χαρτι , κλπ δν θα ρωτησει κανεις..μονο οπλο εαν κουβαλησεις που λεει ο λογος ..

Μην παραπληροφορείτε κόσμο.

Σε όλες τις προκηρύξεις (έχω δουλέψει 3 7μηνα στο ΕΚΑΒ εποχικός και τότε τις είχα ξεκοκκαλιάσει όλες) που περιλαμβάνουν:

  • Σώματα ασφαλείας
  • Πυροσβεστική
  • ΕΚΑΒ
  • (Πρώην) Λιμενικό
  • Πολιτική Προστασία

Ζητάνε διαπιστευτήριο (Πιστοποιητικό Τύπου Α) ότι υπηρέτησες την θητεία σου σαν Ι1. Αν δεν το έχεις αυτό, αυτόματα διαγράφεσαι από την διαδικασία. Επίσης, αν δεν έχεις υπηρετήσει σε Ειδικές Δυνάμεις/Στρατονομία/Δόκιμος (που όλα απαιτούν να βγεις Ι1) πρακτικά δεν έχεις πιθανότητες να μπεις σε προκήρυξη.

Σκεφτείτε εγώ υπηρέτησα ειδικές δυνάμεις και πάλι με το ζόρι μπήκα στην πρώτη προκήρυξη (στις άλλες δύο με προϋπηρεσία και μόνο είσαι κομπλέ), καθώς όλοι μα όλοι ήμασταν αλεξιπτωτιστές/δόκιμοι/ουκάδες και έγινε σφαγή στις ισοβαθμίες.

Οπότε αν όντως το παιδί θέλει να κυνηγήσει θέσεις σε προκηρύξεις, πρέπει να το κοιτάξει με τον ψυχίατρο του.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/1/2021 στις 12:05 ΜΜ, pasxaliskar είπε

κατα πασα πιθανοτητα παιζει να μην πας καν, να παρεις ''τρελοχαρτο'' -Ι5 , με την καλη εννοια το λεω.. καποιοι , οπως κ γω θα ''σκότωνα για ενα τετοιο χαρτι κ να μην παω ''..  

σε τι προκηρυξεις? ..το μονο που δν θα μπορεις να μπεις ειναι σωματα ασφαλειας.. αστυνομια,πυροσβεστικη λιμενικο κλπ...εαν δν υες να μπεις σε κατι τετοιο μην πας καν.. αλλα ακομα κ να θες εκει να μπεις ξανα σκεψου το 1ον πως θα μπεις εκει με τα ψυχολογικα τεστ και 2ον τι θα αντιμετωπισεις.. εαν δες απλα δημοσιο οπως δεη οτε κλπ τετοια δν εχεις θεμα..

οχι δν περνανε φαρμακα.. ακομα κ εαν περασεις κ σε βρουνε θα βρεις μεγαλο μπελα 

Δεν εχω προβλημα με την θητεια παιδιά, το μόνο που θέλω είναι να παίρνω κανονικά την αγωγή μου, απλά φοβάμαι την αντιμετώπιση μέσα στο στρατόπεδο και δεύτερον αν κάποια στιγμή γίνει άρση αυτού του απορρήτου απόλυσης και βρω τον μπελά μου. Για αυτό είπα αν περνάνε κρυφά. Επίσης σκέφτηκα ότι λόγω αύξησης θα πάω παραμεθόριο και εκεί ίσως είναι πιο αυστηρά .Για αναβολή εξάμηνη υπάρχει περίπτωση να μου δώσουν αυτόματα;; Γτ δεν θέλω άλλη αναβολή.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Επεξ/σία από nikmatzafo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikmatzafo είπε

Εκπαιδευτικός είμαι. 

Δεν εχω προβλημα με την θητεια παιδιά, το μόνο που θέλω είναι να παίρνω κανονικά την αγωγή μου, απλά φοβάμαι την αντιμετώπιση μέσα στο στρατόπεδο και δεύτερον αν κάποια στιγμή γίνει άρση αυτού του απορρήτου απόλυσης και βρω τον μπελά μου. Για αυτό είπα αν περνάνε κρυφά. Επίσης σκέφτηκα ότι λόγω αύξησης θα πάω παραμεθόριο και εκεί ίσως είναι πιο αυστηρά γτ έχω μάθει ότι ψάχνουν κ με σκυλιά τις αποσκευές. Για αναβολή εξάμηνη υπάρχει περίπτωση να μου δώσουν αυτόματα;; Γτ δεν θέλω άλλη αναβολή.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Δες τι σου έγραψα πριν. Ζητάνε όλοι πιστοποιητικό τύπου Α που φαίνεται το γιωτόμπαλο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikmatzafo είπε

Όχι παιδια δεν με ενδιαφέρουν θέσεις σε σώματα ασφαλείας κλπ. Μόνο εργασία σε σχολείο μέσω ΑΣΕΠ κ επετηρίδας.

Αααααααααααα τότε αλλάζει το πράγμα τελείως.

Δεν ζητάνε και δεν έχουν ζητήσει ποτέ γιωτόμπαλο. Δεν θα έχεις θέμα εκεί  και Ι5 να βγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, JohnGTA είπε

Αααααααααααα τότε αλλάζει το πράγμα τελείως.

Δεν ζητάνε και δεν έχουν ζητήσει ποτέ γιωτόμπαλο. Δεν θα έχεις θέμα εκεί  και Ι5 να βγεις.

Το θέμα είναι φοβάμαι μην αλλαξεί κάποια στιγμή αυτό.  Επίσης μέσα στο στρατόπεδο ποια είναι η αντιμετώπιση από φαντάρους κ υψηλόβαθμους, γνωρίζεις μήπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikmatzafo είπε

Το θέμα είναι φοβάμαι μην αλλαξεί κάποια στιγμή αυτό.  Επίσης μέσα στο στρατόπεδο ποια είναι η αντιμετώπιση από φαντάρους κ υψηλόβαθμους, γνωρίζεις μήπως;

Είσαι ψαρωμένος και είναι λογικό οπότε σου απαντώ στα σοβαρά.

Είναι όλοι σταρχίδια τους. Δεν νοιάζεται κανένας για κανέναν πέρα από την πάρτη του. Κανένας φαντάρος δεν θα νοιαστεί αν έχεις οποιοδήποτε πρόβλημα εκτός αν είσαι να βγεις υπηρεσία και καθυστερείς τον άλλο που περιμένει για παράδειγμα. Τέτοια προβλήματα απασχολούν τους συναδέλφους σου.

Για τους αξιωματικούς είσαι πιο επικίνδυνος βέβαια. Κανένας δεν θέλει την ευθύνη ενός (χωρίς προσβολή προς εσένα) ψυχασθενή γιατί θεωρείσαι απρόβλεπτος. Έτσι θα προσπαθήσουν να σε βρουν και να σε αντιμετωπίσουν αναλόγως. Τώρα ψυχίατρος δεν είμαι, αλλά δίνουν την μέγιστη βαρύτητα στα ψυχολογικά θέματα γιατί αυτά είναι τα πιο σκανδαλοφόρα. Θα σου πω ένα παράδειγμα:

Όταν πήγα ειδικές δυνάμεις, ήμασταν όλοι Ι1 και πολλοί από εμάς δήλωναν ότι δεν είχαν ένα πρόβλημα (ενώ το είχαν) για να μην πάνε Ι2 αλλά Ι1. Αυτό το ήξεραν οι γιατροι και δεν τους πείραζε γιατί πχ το να έχεις 5 μυωπία και να δηλώνεις 2 δεν δημιουργεί άμεσο πρόβλημα πέρα από κάποιες μικροεπιπλοκές σε ασκήσεις. Όμως αν έχεις ψυχολογικά άνετα μπορείς κάτω από το απλό στρες της φανταρικής ζωής (να σου φωνάζει κανας τρελός ΕΠΟΠ για παράδειγμα) να αυτοκτονήσεις. Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι ότι τέτοιο φόρτο κανένας δεν θέλει ούτε να τον σκέφτεται γιατί άνετα τερματίζει καριέρες. Οπότε οι ανώτεροι δίνουν το μέγιστο βάρος απέχθειας σε τέτοιες περιπτώσεις.

Όπως και να έχει, η εμπειρία μου σταματάει εδώ. Μίλα με τον ψυχίατρο σου, σίγουρα θα ξέρει. Αλλά και Ι5 να βγεις, για ΑΣΕΠ να μην σε πειράζει καθόλου, γιατί δεν μετράει και δεν θα μετρήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...